D46 obecně

Vyškov – Olomouc
Odpovědět
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: R46 obecně

Příspěvek od mapman »

Kocourkov je to, že se stavba postavila na 110 a pak na ni poslanci zákonem bez jakéhokoliv technického posouzení zvýšil rychlost na 130. A neříkej mi, že se tam bezpečně jezdilo 130. R46 má největší podíl nehod se stojícím vozidlem z celé sítě a smrťáky z důvodu jejího stavu byly jen otázkou času a byly tam i před tou tolik diskutovanou nehodou...

P.S. pod tím stanovením zpět na 130 mám svůj podpis, takže mi věř že vím o čem mluvím a v čem jsou kde jaké průsery...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: R46 obecně

Příspěvek od mapman »

Tak a je to tady:
Na vybraných úsecích R46 se zvýší rychlost


Dovolujeme si Vás informovat, že v pondělí 14. října dojde k instalaci prvního dopravního značení, které zvýší rychlost na komunikaci R46. Na 110 km/h bude rychlost zvýšena v úseku Letiště Vyškov – Brodek u Prostějova a na 130 km/h v úseku Brodek u Prostějova – Prostějov, s výjimkou dvou zatáček u Žešova, kde bude rychlost 110 km/h. V průtahu Prostějovem bude rychlost 90 km/h a v úseku Prostějov – Olomouc bude rychlost 110 km/h, s lokálním omezením na 90 km/h v místě křižovatek bez připojovacích pruhů.
Přeznačení se u Brodku u Prostějova zúčastní ministr dopravy Zdeněk Žák. Místo navštíví v rámci pracovní cesty do Olomouckého kraje.

Ministr poskytne své vyjádření ke zvýšení rychlosti na R46 na místě rekonstrukce mimoúrovňové křižovatky u Brodku u Prostějova a to ve 13.00 hodin.

Tiskové vyjádření ministra
14. října 2013, 13.00 hodin

Místo konání
Brodek u Prostějova, přesně EXIT 12 Dobromilice – Brodek u Prostějova, v místě probíhající rekonstrukce mimoúrovňové křižovatky - viz přiložená mapka s vyznačeným příjezdem na místo akce (sjezd od Brna není z důvodu probíhající rekonstrukce možný, je potřeba pokračovat dál směrem na Olomouc cca 4 km a otočit se až na EXITU Vranovice – Kelčice).

Účastníci
Zdeněk Žák, ministr dopravy
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: R46 obecně

Příspěvek od bumbik »

Mapmane mám dotaz: proč ŘSD rozhodlo, že Letiště Vyškov přebrousí a nevymění povrch těch 2.8 km cca vyměnit na obou stranách se bavíme tak cca 80 mil. Kč. což se dá zvládnout v rámci rozpočtu oprav dálnic ... nebo se pletu? proč takové polořešení, zvlášť, když to tam je naprostá katastrofa, takže přebroušení nebude zdaleka ideál ... ? protože ŘSD mi na to nehodlá odpovědět, tak mě zajímá tvůj názor, nebo pokud to ví někdo jiný, tak prosím ... tomu totiž opravdu nerozumím ..
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: R46 obecně

Příspěvek od dvs »

Nevím, ale já bych to těm poslancům nevyčítal. V tom roce 2001 při schvalování zákona se hold svezla s ostatními rychlostkami (taková R10 je na 130 v pohodě a třeba z ní bude D10). Stejnou diskusi čekám i při schvalování té současné odkládané novely.

Hodně úseků R46 bylo postaveno už kolem roku 1976 a tehdy neplatilo žádné omezení. To omezení na 110 přišlo až v roce 1979, ale hlavním důvodem bylo omezení spotřeby ropy a ne bezpečnost.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: R46 obecně

Příspěvek od mapman »

bumbik píše:Mapmane mám dotaz:
Nemám tušení, úsek R46 v Jihomoravském kraji spadá do majetkové správy Závodu Brno na ŘSD a ten je na vyjádření poslední dobou skoupý... Můžu jen hádat, že je to levnější varianta, která bude na určitou dobu vystačovat - rozpočty na opravy jsou totiž poměrně vysoké pro dálnice, ale eRka spadají do silničních rozpočtů, tedy k jednotlivých regionálním správám, a ty mohou mít i jiné priority...
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: R46 obecně

Příspěvek od dvs »

Taky si zkusím tipnout: Ono možná výměna CB přistávací dráhy je o něco dražší. :) Nemusí to být v samotném betonu, ale v razítkách, certifikátech, referencích atd... Do toho zbroušení asi nikdo tak moc nekecá...
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: R46 obecně

Příspěvek od bumbik »

aha ... takže finance ... doufám, že teda to zbroušení bude mít dostatečný efekt ... ;-)
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
balik
Příspěvky: 125
Registrován: 15.3.2009 22:01:43

Re: R46 obecně

Příspěvek od balik »

bumbik píše:aha ... takže finance ... doufám, že teda to zbroušení bude mít dostatečný efekt ... ;-)
Tak podle dosavadních akcí na D1 a D2 sis už musel určitě všimnout, že to má oproti předchozímu stavu efekt úžasný - já bych za to dával nobelovku. Je to přesně z těch akcí, které (když na víc momentálně nemáme) v krátkém čase za pár peněz nadělají spoustu muziky. Chválím.
expert
Příspěvky: 240
Registrován: 1.11.2012 9:18:18

Re: R46 obecně

Příspěvek od expert »

mapman píše:Kocourkov je to, že se stavba postavila na 110 a pak na ni poslanci zákonem bez jakéhokoliv technického posouzení zvýšil rychlost na 130. A neříkej mi, že se tam bezpečně jezdilo 130. R46 má největší podíl nehod se stojícím vozidlem z celé sítě a smrťáky z důvodu jejího stavu byly jen otázkou času a byly tam i před tou tolik diskutovanou nehodou...

P.S. pod tím stanovením zpět na 130 mám svůj podpis, takže mi věř že vím o čem mluvím a v čem jsou kde jaké průsery...
S tím plně souhlasím, viděl jsem nějakou statistiku, že po zavedení 100 km/hod. tam nikdo nezemřel a počet těžce zraněných se snížil snad čtyřikrát, třebaže tam byla vlna uzavírek. Myslím, že je to postavené na 100 km/hod. Pokud se to někomu pokazí někde u svodidel, tak tam stojí polovinou auta v silnici.
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: R46 obecně

Příspěvek od Likas »

Statistika, statistika.... Bez pořádného rozboru je takové mávání čísly. U R46 například bilance hodně narostla díky dvěma celkem výjimečným nehodám. Nejdřív policie nepochopitelně odstavila před PV kvůli kontrole kamion o nějž se vzápětí rozstřelilo auto plné cizinců a pak ta nehoda kdy se do protisměru dostalo auto německého šamstra, které řídila jeho "partnerka". To jsou dvě nehody a 11 lidí. Připojováky jsou na R46 tragické (tedy žádné), ale mám pocit, že statistiku nijak nenavyšují.
pohrabáč
Příspěvky: 211
Registrován: 29.1.2011 11:04:01

Re: R46 obecně

Příspěvek od pohrabáč »

Asi k řešení letiště Vyškov doporučím taky článek v SILNIČNÍM OBZORU. Pokud by to někdo kompetentní na příslušné správě ŘSD chtěl řešit tak na to - pokud není naprostý nováček a vydává se za odborníka na svém místě - mohl zajet podívat třeba na D2 - 3 roky u Brna a pět let po to jezdím u Podivína. Holt někdy si nevidíme do vlastního dvorku. Profesionální slepota - hlasuji pro návrat ,,ROTACE KÁDRŮ,, nebo Čubovo kolečko!
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: R46 obecně

Příspěvek od bumbik »

a videoreportáž o zvýšení rychlosti
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... 10-az-130/
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: R46 obecně

Příspěvek od Lenny »

To jsou dobré tlachy, že silnice je stavěná na 100 km/h. Tak pojďme udělat bezpečnostní audit na všech dálnicích a rychlostních silnicích a nebudeme se stačit divit, na jak málo úsecích budeme moci jezdit 130. Ani D1 po modernizace v některých úsecích nebude vyhovovat na 130 km/h, jenže ta má výjimku. To by si měli lidé uvědomit.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Maniac
Příspěvky: 181
Registrován: 9.6.2009 9:59:50

Re: R46 obecně

Příspěvek od Maniac »

Lenny píše:To jsou dobré tlachy, že silnice je stavěná na 100 km/h. Tak pojďme udělat bezpečnostní audit na všech dálnicích a rychlostních silnicích a nebudeme se stačit divit, na jak málo úsecích budeme moci jezdit 130. Ani D1 po modernizace v některých úsecích nebude vyhovovat na 130 km/h, jenže ta má výjimku. To by si měli lidé uvědomit.
Jen aby se tohoto někdo v budoucnu nehytil... :-(
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: R46 obecně

Příspěvek od monin »

http://olomouc.idnes.cz/zvyseni-maximal ... zpravy_tas
S tou stupiditou s ním tedy docela souhlasím.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: R46 obecně

Příspěvek od mapman »

Lenny píše:To jsou dobré tlachy, že silnice je stavěná na 100 km/h. Tak pojďme udělat bezpečnostní audit na všech dálnicích a rychlostních silnicích a nebudeme se stačit divit, na jak málo úsecích budeme moci jezdit 130. Ani D1 po modernizace v některých úsecích nebude vyhovovat na 130 km/h, jenže ta má výjimku. To by si měli lidé uvědomit.
Ta inspekce o které mluvíš, už hotová je a výsledky jsou naprosto katastrofální ...
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: R46 obecně

Příspěvek od bumbik »

mapmane přibliž nám je - zajímaly by mě výsledky R48 D47 R35 a D11 - třeba do soukromých zpráv - aspoň nástin, díky moc
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: R46 obecně

Příspěvek od monin »

Bumbik: ono nestačí, kolik už takto, depresivních zpráv se na nás valí každý den, my potřebujeme ještě extra další a další? Není to už sadomasochismus? Takže raději prosím, do soukromých zpráv.. :)
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: R46 obecně

Příspěvek od pivko »

Podle mě by výsledky takového auditu měly být využitelné pouze pro účely nových staveb na těch úsecích - to znamená, co musíme napravit, pokud na ten úsek budem někdy sahat. Nicméně snižovat plošně rychlost na základě takových auditů, i když se na těch úsecích tak jezdí již mnoho let - což je nepochybně to, co českého úředníka v jeho typické předposranosti napadne jako první - to je opravdu zhovadilost nejvyššího kalibru.

Jinak další věc je, že dálnice a rychlostní silnice jsou i přes různé nedostatky pořád o dost bezpečnější komunikace, než běžné jedničky. Tam kupodivu doposud nikoho nenapadlo, že tam nesmí být devadesátka, pokud tam touto rychlostí každej jouda nemůže bezpečně projet.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: R46 obecně

Příspěvek od Sosa »

Problém je, že audit již existuje. Pokud se podle něj nic neudělá a něco se stane, může být ten, kdo rozhodl že se nic dělat nebude, soudně popotahován za minimálně obecné ohrožení,v extrému za usmrcení z nedbalosti.

Zkrátka se nejde tvářit že neexistuje.
Maniac
Příspěvky: 181
Registrován: 9.6.2009 9:59:50

Re: R46 obecně

Příspěvek od Maniac »

Sosa píše:Problém je, že audit již existuje. Pokud se podle něj nic neudělá a něco se stane, může být ten, kdo rozhodl že se nic dělat nebude, soudně popotahován za minimálně obecné ohrožení,v extrému za usmrcení z nedbalosti.

Zkrátka se nejde tvářit že neexistuje.
Takže v českých podmínkách se můžeme těšit na další nesmyslná omezení a více radarů... :-(
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: R46 obecně

Příspěvek od pivko »

Sosa píše:Problém je, že audit již existuje. Pokud se podle něj nic neudělá a něco se stane, může být ten, kdo rozhodl že se nic dělat nebude, soudně popotahován za minimálně obecné ohrožení,v extrému za usmrcení z nedbalosti.

Zkrátka se nejde tvářit že neexistuje.
To se mi právě moc nezdá. Zákon o silničním provozu rozhodně nevychází z toho, že bude vždy a všude stanovena úředně taková rychlost, kterou může řidič úsekem bezpečně projet. To ostatně ani není technicky možné, to by muselo být proměnné značení i na té poslední okresce. Rychlostí limit zákon chápe jako maximální hranici, kterou nelze překročit, ale řidič ji má povinnost upravit směrem dolů, vyžadují-li to okolnosti. Proto si myslím, že mezi stanovením rychlosti na určitém úseku a způsobením nehody nemůže být příčinná souvislost, protože odpovědnost za zvolení bezpečné rychlosti je vždy na řidičovi.
adi88
Příspěvky: 496
Registrován: 15.3.2009 22:53:30
Bydliště: Brno, kousek od VMO

Re: R46 obecně

Příspěvek od adi88 »

Já bych tedy byl pro výsledky auditu zveřejnit tady, jistě se najde hodně těch, které to zajímá a soukromé zprávy každému zvlášť by stály mapmana jistě nemálo času. Samozřejmě s varováním ať to jedinci náchylní k depresi nečtou :) Jinak ale opravdu pro tentokrát souhlasím s ministrem. Na které návrhové vozidlo se tehdejší normy vytvářely? Když byla D1 stavěna v 70tých letech na rychlost 120 km/h tak ať mi nikdo neříká, že když to mohla Š120 rozjíždět na 120, že Octavia či Fabia nezvládnou bezpečně 130. A pokud někdo argumentuje tím, že může řídit nezkušený řidič, že může být mokro atd, tak rovnou zakažme na dálniční síti provoz motorových vozidel úplně, vždyť se může stát, že tam pojede někdo, kdo nemá řidičák. Nejvyšší povolená rychlost snad neznamená jedinou přípustnou rychlost pro všechny za všech okolností. Argument, že někde nejsou odstavné pruhy ještě uznám, však taky proti 110 na R46 v zásadě nic nemám, ale dávat omezení před každou druhou zatáčku i na standrdních D, to už je příliš.
expert
Příspěvky: 240
Registrován: 1.11.2012 9:18:18

Re: R46 obecně

Příspěvek od expert »

Tak zřejmě nějaká změna. Mezi serpentinami u Žešova a Prostějovem je 110 km/hod., ne 130 km/hod. (zatím značeno ve směru od Vyškova). To je jistě vítězství rozumu, protože to by byla absurdní rovinka asi na 700 m. Poněkud mne ale překvapilo, že ta 90 km/hod. je až za tou smrtelnou zatáčkou před Prostějovem (od Vyškova). Mimořádně mne však pobavila fotka v dnešní E15, jak tam žák poskakoval s polepenou stotřicítkou a na ní nápisy zvýšení rychlosti a datum, vybavil se hned několika vyhotoveními a s ním tam s tou cedulí šaškoval myslím i smolka, ten měl svou. Pěkná předvolební estráda. Pak chápu, že kašle na nějaký audit.
expert
Příspěvky: 240
Registrován: 1.11.2012 9:18:18

Re: R46 obecně

Příspěvek od expert »

Tak rozum nezvítězil, mezi Žešovem a Prostějovem je už 130, pak 110 a až na estakádě 90.
Odpovědět

Zpět na „D46“