Spojené státy americké - všeobecně

Odpovědět
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: USA

Příspěvek od Standa »

Martin z Ostravy píše:Uf, ještě že tam nežiju.
Proč? Žije se tam velmi pohodlně a ty limity jsou třeba ve městech mnohem rozumnější, než u nás! Jinak ty odkazy jsou hodně zajímavé, u prvního jsem koukal i do diskuse a ta je taky dost zajímavá. Zmínili tam i stát Montana, který měl ještě do nedávna maximální rychlost "dle podmínek provozu", tedy bez limitu. Nejvíc mě ale zaujala kritika v USA zcela běžného předjíždění zprava a s tím související informace, že třeba v Mississippi musí pomaleji jedoucí vozidla jezdit vpravo.
Zedna
Příspěvky: 272
Registrován: 1.5.2011 1:15:23

Re: USA

Příspěvek od Zedna »

V patek 6.5.2011 ve 21.00 davaji na CT2 hodinovy dokument USA "Dálnice"

Dokument USA. Problémy s vlivy počasí na silniční stavby mají všude ve světě. I zdánlivě dokonalé dálnice v USA stárnou a potřebují opravu

Spojené státy obepíná síť dálnic o celkové délce 75 000 kilometrů.Je symbolem pragmatičnosti a zdánlivé dokonalosti. Hospodářský a populační růst však v některých místech přivádí dálniční dopravu na pokraj kolapsu. Proto se dálnice rozšiřují a propojují zvláště v okolí velkých městských aglomerací. Problémem je také technický stav vozovek a dalších staveb, hlavně mostů a tunelů. Vozovky jsou vystaveny nejrozmanitějším přírodním vlivům severoamerického kontinentu a své působí i vysoká zátěž způsobovaná velkým množstvím nákladních vozidel. Američtí inženýři proto vyvíjejí nové metody, které mají opravy vozovek výrazně zlepšit a prodloužit tak jejich životnost.
Zedňa
Ondra O.K.
Příspěvky: 339
Registrován: 11.3.2009 16:09:01

Re: USA

Příspěvek od Ondra O.K. »

Mozna zajimavy postreh je ze v Americe se pouziva presne opacna strategie nez u nas - mosty maji v podstate bez vyjimky betonovy povrch a vozovka je asfaltova. Co jsem si myslel tak ze se mosty delaji asfaltove (i na jinka betonove dalnici) kvuli hmotnosti. No, je to zeme neomezenych moznosti :D
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: USA

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Taky ale není beton, jako beton, viz. ten obrázek toho bagru zarytého do půlky mostu. :)
R48 -> D48 se podařilo!
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: USA

Příspěvek od Standa »

Našel jsem zajímavě zpracovaná videa z US dálnic na You Tube, Freway Jim už má dost dobrou sbírku nahrávek, hned mám chuť tam vyrazit :) :

http://www.youtube.com/watch?v=mIFaxi46 ... re=related
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: USA

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Já teda ne, z toho jejich ježdění prostředkem bych se zbláznil.
R48 -> D48 se podařilo!
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: USA

Příspěvek od Standa »

Jde jen o zvyk, zase se tam počítá i s podjížděním zprava, takže je to celkově bezpečnější, než u nás na D1, kde na třípruhu taky jede spousta aut uprostřed. Ale i dost Američanům to vadí a chtěli by se v tomhle poevropštit, nejlépe přímo poněmčit, jak jsem pochopil z diskuse k článku o možném zvýšení limitů v Texasu (odkaz v tomto vlákně).

Do USA hned tak nevyrazím, ale těším se v pátek i na naši D1, snad to pojede :) !
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: USA

Příspěvek od Diaľničiar »

Nebudu sem kopírovat další fotky a informace, pouze řeknu, že se realizují třeba tyto projekty v rámci USA:

San Francisco-Oakland Bay Bridge
US 20 Eddyville (Oregon)

(na odkazech je celý průběh výstavby)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

USA zasáhla vlna vysokých teplot; v 20 státech je více jak 30 st. C, přičemž v 8 z nich nad 35 (ve 3 nad 40 včetně města Washington). Jde o oblasti, ve kterých minulý týden řádili obrovské bouře, které způsobili výpadek el. energie ve více jak 1,8 mil. domácností a doposud v cca. 150.000 nejde, čímž nefunguje třeba klimatizace, čehož následkem je několik desítek mrtvých z vysokých teplot.

Za poslední měsíc počasí způsobilo smrt několik stovek lidí a poškození infrastruktury se již počítá v miliardách USD.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
xkorj
Příspěvky: 71
Registrován: 29.6.2011 22:04:32

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od xkorj »

Já jsem tou dobou ve Washingtonu byl a nebyla to žádná sranda. Mnoho cest bylo neprůjezdných kvůli popadaným stromům, což se ještě celkem rychle podařilo odstranit. Ale co to bylo platný, když v mnoha místech nešel vůbec proud, takže nefungovaly ani benzínové pumpy - pro Američany dost svízelná situace.

Trochu off topic: Nakonec si s tim ale jakž takž poradili, ono jim tak trochu teklo i do bot, bylo před 4.7. a to je pro ně v podstatě nejdůležitější den v roce. Já jsem měl štěstí a nepřišel jsem o proud vůbec, pracoval jsem ale na bazénu, kde proud nešel více dní, takže byl i přes ty úmorný vedra zakázán vstup do vody, protože nešla filtrace. Lidem neběžela ani v domácnostech klimatizace, spousta z nich se proto sebrala a odjela někam pryč (třeba k příbuznejm).
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Standa »

http://zpravy.idnes.cz/v-usa-spadla-cas ... anicni_wlk

EDIT: Něco víc: http://edition.cnn.com/2013/05/23/us/wa ... ?hpt=hp_t3. Je to na I-5, tedy dost důležité dálnici.

EDIT 2: Lepší informace: http://news.yahoo.com/5-bridge-collapse ... 49607.html. Google maps už asi zareagovaly (jestli je to ono): http://maps.google.com/?ll=48.443835,-1 ... 9&t=m&z=15
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

co psal Standa, ukládám natrvalo do tématu:
seattlecollapsei5KOMO_zps3a85ec80.jpg
seattlecollapsei5KOMO_zps3a85ec80.jpg (50.57 KiB) Zobrazeno 25140 x
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

zajímavý odkaz na několik dálničních křižovatek v USA :arrow:

http://life.ihned.cz/auto/c1-60462090-j ... ych-dalnic
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
pinus
Příspěvky: 202
Registrován: 22.3.2010 5:01:35

Stavba mostů s minimálním přerušením dopravy

Příspěvek od pinus »

Stát New York - viz video na konci
http://www.wired.com/autopia/2013/10/abc/
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Standa »

Pinus: super odkaz, díky!
Ondra O.K.
Příspěvky: 339
Registrován: 11.3.2009 16:09:01

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Ondra O.K. »

Nevedel by nejaky mistni stavar, proc jsou v Americe mimourovnove krizovatky staveny tak nejak "vzdusneji". Vzdycky mi totiz prijde ze maji mnohem mensi pilire a ve vetsich vzdalenostech nez v ceskych/slovenskych podminkach. Kdyz pominu jejich velikost, ktera se u nas neda zrejme dodrzet, tohle me vzdycky zarazi. Je to v technologii, materialech, statice?
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

V USA se odevzdalo do provozu v roce 2013 celkem 193 km dálnic. Je to 5. nejvyšší číslo na světě, po Číně, Mexiku, Španělsku a Polsku. :idea:
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od MPMP »

No, na to jak je to velká země, mě to číslo nijak neohromilo. :?
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Standa »

Tak oni už mají síť pár desítek let hotovou, teď už jen dokončují "drobnosti" ;) . Je někde přehled, co vlastně letos otevřeli? Hlavně mě zajímá případné rozšíření Interstates.
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Marooned17 »

Standa píše:Tak oni už mají síť pár desítek let hotovou, teď už jen dokončují "drobnosti" ;) . Je někde přehled, co vlastně letos otevřeli? Hlavně mě zajímá případné rozšíření Interstates.
http://en.wikipedia.org/wiki/Interstate ... .93present
Jinak oni mají síť vážně téměř hotovou, tipuji, že se staví především doplňkové státní dálnice (vlastní jednotlivé státy). Spíš se zaměřují na přidávání pruhů a přestavbu málo kapacitních křižovatek. Podobně jako v Německu. Přirozený vývoj.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Standa »

Marooned17: Na ten odkaz jsem taky koukal (kromě tam uvedených I-22, I-49 a I-69 se ještě píše tady o dalších možných, nejreálněji asi vypadají I-11 a I-14, možná I-73), ale potom jsem si uvědomil, že nové Interstates vznikají často připojením už existujících dálnic po nějakém menším upgradu (třeba I-49 v Kansasu z velké části využívá již dříve existující US 71), takže v těch nových km asi nejsou zahrnuty. Čili můj dotaz byl poněkud zavádějící ;) .

Ono je to v USA s těmi novými km dost komplikované, jak třeba počítat situaci na US 93 (Las Vegas - Phoenix), kde je dnes směrově oddělený čtyřpruh bez MÚK (alespoň mezi LV a I-40), ale pro případný upgrade na I-11 stačí jen dodělat těch pár MÚK - to se potom bude brát celý úsek jako přírůstek k dálniční síti?
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

Dnes se odevzdal do provozu The Stan Musial Veterans Memorial Bridge v St. Louis. Obsahuje kromě jiného také 3 míle I-70 v Missouri a v Illinois. Tím se přečísluje současný Interstate systém v St. Louis. Nový most stál 229 mil. USD, celkové náklady jsou 700 mil. USD.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 16.10.2021 14:29:07, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Standa »

Staví se staví, ale všechno bude za mýto. Ta tendence je po celém světě naprosto jasná, takže je to i u nás jen otázka času a vhodného systému (bez ohledu na sliby politiků).

Ta stavba v Lousvillu je chybějící část okruhu I-265 ?
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: Spojené státy americké - všeobecně

Příspěvek od Marooned17 »

Článek ekonoma prof. Edwarda Glaesera o tom, co by pomohlo zlepšit stav americké dopravní infrastruktury :
http://www.bloombergview.com/articles/2 ... rd-glaeser (eng)
Odpovědět

Zpět na „USA“