I/56 Opava - Ostrava

Opava (I/11, I/46) – Ostrava (I/11) – D56 – Frýdek-Místek (D48) – Bílá (I/35)
Odpovědět
ada031
Příspěvky: 2391
Registrován: 14.6.2010 9:33:18

I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od ada031 »

mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od mbmat »

Muže mi někdo vysvětlit, proč mají mezi těmito městy být dvě čtyřpruhové silnice?
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od martini »

mbmat píše:Muže mi někdo vysvětlit, proč mají mezi těmito městy být dvě čtyřpruhové silnice?
Nebudou, v projektové přípravě se nepokračuje. Řešit se bude výhledově jen nové napojení z MÚK Místecká s výhledovým možným pokračování za Hlučín, ale výhradně ve dvoupruhu a to ještě dle skutečného stavu dopravy po zprovoznění nových částí I/11. Není kam spěchat.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Lenny
Autor
Příspěvky: 10775
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od Lenny »

mbmat píše:Muže mi někdo vysvětlit, proč mají mezi těmito městy být dvě čtyřpruhové silnice?
Neboť na to vyšli výhledové intenzity. Je to sice hudba budoucnosti, ale dobře je, že to je/bude zaneseno v územně plánovací dokumentaci.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od FlakY` »

Dříve se snad počítalo, že to bude Rychlostní silnice v dnešní normě, tzn. R25,5/120, takže asi oproti budoucí I/11 to bude obrovský rozdíl. Nicméně je pravda, že inztenzity asi upadnou a nebo delší dobu neporostou. Obchvat Komárova na I/11 taky asi nebude rychle, takže kvalitní spojení dvou měst nebude jen tak brzo. A to se nebude nikdy počítat s výhledem na dobudování celého úseku jako 4pruh? Snad i Opava má plán obchvatu s rezervou 4pruhu.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od martini »

FlakY` píše:Dříve se snad počítalo, že to bude Rychlostní silnice v dnešní normě, tzn. R25,5/120, takže asi oproti budoucí I/11 to bude obrovský rozdíl. Nicméně je pravda, že inztenzity asi upadnou a nebo delší dobu neporostou. Obchvat Komárova na I/11 taky asi nebude rychle, takže kvalitní spojení dvou měst nebude jen tak brzo. A to se nebude nikdy počítat s výhledem na dobudování celého úseku jako 4pruh? Snad i Opava má plán obchvatu s rezervou 4pruhu.
V MRS kraji by všechno měli nejraději ve čtyřpruhu i když tam setrvale klesá počet obyvatel. Říkám Vám, že rozhodně I/56 jako R25,5 se připravovat nebude. Plány nebyly odůvodněné, možná když se plánovalo, že intenzity a lidi porostou do nebe...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
evilcleaner
Příspěvky: 1067
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od evilcleaner »

wiki: Kraj má třetí nejvyšší počet obyvatel ze všech českých krajů a po Praze nejvyšší hustotu zalidnění, vysoce převyšující republikový průměr (Česko 130 obyvatel na km², Moravskoslezský kraj 230 obyvatel na km²;). 62 % obyvatel žije ve městech nad 20 000 obyvatel a i to je v zemi výjimečné. Nejvyšší hustota zalidnění je na Ostravsku (1453), nejnižší na Bruntálsku (63).

to je možná důvod proč bychom tady měli nejraději všechno ve čtyřpruhu:-)
jinak souhlasím s tím, že
r25,5 je zbytečný luxus, ale úplně bych ten čtyřpruh nezavrhoval. optimal podle mě by bylo R21,5 za hlučín a pak nějaká S11,5, nebo vystřídaný třípruh když hodně. každopádně s múk jedině. žádný demetní kruháč nebo nesmyslné stykovky s max dov. 70 uprostřed rovné cesty. ono ty nové jedničky co stavíme dneska jsou fakt na palici, díky skvělým normám se nedá nikde předjíždět a díky filozofii všude kruháč plynulost a cestovní rychlost jdou do kopru. (pokud mě někdo obviní z demagogie, dám si tu práci a vysvětlím s konkrétními odkazy na normu proč to tak je:-) )
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od FlakY` »

Největší hustota obyvatel je jih a východ od Ostravy. Opava je jediná světlá vyjímka. Sčítání dopravy asi nejsnadněji vyřeší tuto otázku. Do budoucna ale asi s výhledem počítat se 4 pruhem aspoň k Hlučínu a zbytek jako R11,5/100 (obdoba slovenské rychlostní silnice v polovičním režimu a max. 100km/h). Problém stejně budou peníze... ,které MD asi ani mít nebude.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od martini »

Resp. problém bude, že snad bude snaha utrácet je na potřebnější projekty...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od rumpeak »

mbmat píše:Muže mi někdo vysvětlit, proč mají mezi těmito městy být dvě čtyřpruhové silnice?
Doporučuji se někdy projet z Ostravy do Opavy (nebo i opačně) přes Hlučín v pracovní den, ideálně v ranní špičce. Kolony os Sadu Boženy Němcové až k Ludgeřovickému kostelu jsou dostatečným argumentem pro R25,5.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od mapman »

Jsou maximálně dostatečným argumentem pro výstavbu obchvatů, ale určitě ne pro R 25,5...
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od Marooned17 »

K tomu část té dopravy se určitě přesune na novou I/11, která je dnes dost hrozná.
paja
Příspěvky: 870
Registrován: 3.8.2009 9:43:41

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od paja »

nepřesune, protože určitě člověk, co potřebuje jet do Přívozu nepojede po I/11 a pak skrz půlku Ostravy do Přívozu
evilcleaner
Příspěvky: 1067
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od evilcleaner »

taky jsem dost skeptický v oblasti redistribuce dopravy z I/56 na I/11, jakkoli bude mít jedenáctka vyhovující parametry. řekl bych že většina stávájící dopravy po 56 má zdroj v hlučíně a přilehlých obcích (pro ty 11 nemá žádný význam) a ti co dojíždějí z opavy a končí v přívoze/mor. ostravě po 11 taky jezdit nebudou. takže na 11 se přesune relativně malé množství lidí dojíždějících z opavy, pro které to bude nově časově výhodnější.

problém 11 a 56 je zde terén, který tvoří mezi jednotlivými tahy na západ od ovy neprůchodnou hradbu (pro trasování kapacitní komunikace). 11 se vlní po kopečkách a 56 je pod nima na rovině oddělena ještě záplavovým územím s množstvím rybníků a nějakou tou přírodní rezervací. práci za obě by zvládla jedna kapacitní komunikace (pro tranzit) a nějaká slušná dvojka pro napojení okolních vesnic.

toeretickým ideálem by dle mého byla R56 na navrhované trase od opavy v peáži s I/11. I/11 by se pak mohla oddělit u Dolního Benešova a napojit na současnou trasu na hranici okresů (ova/opa). toto samozřejmě není možné z výše vyjmenovaných důvodů. každopádně bud R11 nebo R56 nevyřeší zdaleka všechny problémy a stavět oboje je zase hříchem z hlediska financí (využitá na 100% nebude ani jedna). za současného stavu bych viděl optimální řešení dovést I/11 v děleném čtyřpruhu min k opavě a I/56 realizovat jako R11,5 nebo max S13,5 2+1 (s výjimkou úseku Hlučín - Ostrava jako R21,5, když už tu kategorii máme)

pozn.:sčítání na řsd pro úsek ova - ludgeřovice - hlučín nebude mít patřičnou relevanci, když mezi zméněnými obcemi existuje hned několik zkratek
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od rumpeak »

Marooned17 píše:K tomu část té dopravy se určitě přesune na novou I/11, která je dnes dost hrozná.
Nepřesune. 56 ku používá Hlučínská oblast a Opaváci směřující do Přívozu a centra, 11ka je spojení s Porubou a Rudnou. Poruba je v podstatě samostatné město velikosti Havířova, Zlína nebo podobných měst. Nejde o stejnou situaci jako když má Kladno 2 dálnice směrem na +- stejné místo v Praze. Tady jde o spojení Opavy s úplně rozdílnými konci Ostravy. Nemluvě o výhledovém napojení na R67 přes D1.
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od rumpeak »

A především nezapomínejme, jak je Opava vyjímečnou křižovatkou mezinárodních silnic 1. třídy. Srovnatelné jsou tak Praha a možná ještě Brno. V jednom místě se zde kříží: I/11 - Slovensko, I/46 - Polsko, I/56 - Slovensko a I/57 - Polsko.
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od Marooned17 »

Evilcleaner: Uvidíme. Snad sčítání 2015 již uvedené komunikace bude brát v potaz...
Každopádně až si Opavák jedoucí do Přívozu či centra párkrát v Ludgeřovicích či Hlučíně vystojí kolonu, tak ještě rád pojede I/11 + D47 a do centra to bude mít I/11 + I/56
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Ta I/11 + I/56 aka Místecká není zrovna optimální, neboť úsek MÚK I/11 x I/58 - MÚK I/11 x I/56, je velmi zatížen, navíc je na něm několik světelných křižovatek, přesněji 5 a omezení na 50 km/h.
R48 -> D48 se podařilo!
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od rumpeak »

Martin z Ostravy píše:Ta I/11 + I/56 aka Místecká není zrovna optimální, neboť úsek MÚK I/11 x I/58 - MÚK I/11 x I/56, je velmi zatížen, navíc je na něm několik světelných křižovatek, přesněji 5 a omezení na 50 km/h.
Přesně tak. Potřeba R56 v úseku D1 - Opava je prostě bez diskuze a nevím, proč tohle někomu vadí 2 "souběžné" 4 pruhy a nepozastaví se nad jeich zbytečností v mnohem více do očí bijícím případě Praha - Kladno.
harmonica
Příspěvky: 223
Registrován: 26.4.2012 15:43:50
Bydliště: Ostrava

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od harmonica »

No nevím, ale I/56 je cesta smrti. A pokud někdo cestuje do centra a upřednostňuje rychlost a bezpečí tak určitě pojede I/11+D1(+Marianskohorska) Což je až na mini úsek Komárova, celý ve 4pruhu. Takže si myslím že se přesune dost tranzitu. Každopádně souhlasím i s dobudováním I/56 alespoň v R11,5 nebo 2+1. Ale podle mě to má dostatek času. Jsou potřebnější tahy v česku.
BMW E61 530d
Ex. Ford Mondeo 2.0 TDCI

Život je bahno a jen svině v něm umí chodit.
paja
Příspěvky: 870
Registrován: 3.8.2009 9:43:41

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od paja »

podle mě bohatě stačí klasický 2pruh, obchvaty všech vesnic a měst na trase, přerušovaná bílá středová čára a je to ... zase takový extrémně šílený provoz tam na rozdíl od I/11 není. A ta přerušovaná bílá čára záměrně, protože teď je asi lobby plná a pokud možno furt (viz. spojka S1, cesta Děhylov - Hlučín, obchvat Příbora či obchvat Fulnek - Hladké Životice)
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od Sosa »

paja píše:podle mě bohatě stačí klasický 2pruh, obchvaty všech vesnic a měst na trase, přerušovaná bílá středová čára a je to ... zase takový extrémně šílený provoz tam na rozdíl od I/11 není. A ta přerušovaná bílá čára záměrně, protože teď je asi lobby plná a pokud možno furt (viz. spojka S1, cesta Děhylov - Hlučín, obchvat Příbora či obchvat Fulnek - Hladké Životice)
Za to může určitě loby výrobce barvy. :lol:
Marooned17
Příspěvky: 1075
Registrován: 27.9.2010 13:01:33
Bydliště: Praha

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od Marooned17 »

V západním zahraničí na méně frekventovaných silnicích běžně trvale přerušovaná a "vyhodnoť si, zda se nazabiješ." Což mi přijde fér.
paja
Příspěvky: 870
Registrován: 3.8.2009 9:43:41

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od paja »

no, to mi přijde fér, zase na druhou stranu, řidiči někdy jsou voli a někdy si říkám, co jim vadí ... v pátek jsem jel domů z práce, předjížděl jsem 2 auta a protijedoucí řidič na mě začal blikat, že ho ohrožuju ... přitom jsem měl cca 200 m rezervu při řazení před ty auta
Country
Příspěvky: 506
Registrován: 14.3.2009 21:29:32
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: I/56 Opava - Ostrava

Příspěvek od Country »

Marooned17 píše:V západním zahraničí na méně frekventovaných silnicích běžně trvale přerušovaná a "vyhodnoť si, zda se nazabiješ." Což mi přijde fér.
Tohle zřejmě souvisí s nedávno minulou dobou, kdy občan nebyl považován za dostatečně svéprávného ...
Podobně - v Norsku můžete sedět nijak nechráněni na útesu a klátit nohama kilometr nad fjordem (Preikestolen, Kjerag) a jestli spadnete dolů je jen a pouze vaše věc. V Krkonoších najdete železné zábradlí na vyhlídce 20m nad údolím (kousek od Labské boudy) ;) ..... sorry za OT
Odpovědět

Zpět na „I/56“