Archiv: Provoz na chorvatských silnicích 2013-...

Zamčeno
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Od 14.7. do 23.7. bude v Umagu velký tenisový turnaj.

Meteo prognóza pro zítřek: od Zadaru po Split bude 33-35, všude jinde do 31. Teploty moře se zásadněji nemění, moře je nadále pro tuto dobu nezvykle teplé. U Zadaru má již přes 25.

Požáry: menší požáry jsou na ostrovech Brač/Hvar, dále stále hoří ve vnitrozemí Splitsko-dalm. župy a i kolem Trogiru, Šibeniku a Kninu.

Dopravní situace: provoz je středně hustý jak včera tak i dnes. Kolony se ale tvoří podél Jadranské magistrály a u turistických center se v několika lokalitách zdržíte více.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

HAC upozorňuje na mimořádné údržbové činnosti v nejdelších tunelech, které je nevyhnutní provést co nejdříve:

Mimořádná údržba tunelu Sveti Rok :arrow:

*práce proběhnou v noci na 13.7. mezi 4:00 a 5:00, kdy je statisticky nejmenší provoz v tomto dni
*je nutno sledovat dopravní značení a dodržovat všechny pokyny
*předpokládá se jen regulace dopravy, nikoliv uzavírání tubusů

Mimořádná údržba tunelu Mala Kapela :arrow:

*práce proběhnou 14.7. v čase 0:00 až 2:00 ve směru na Záhřeb
*nebude se uzavírat ani jeden tunelový tubus, ale bude se zastavovat provoz vždy po 15 minutách
*při takto organizovaném provozu nebude nutné používat obcházky
*v tunelu se bude uskutečňovat kontrolní videodetekce dálnice

Obrovský požár lesního porostu za městem Supetar na ostrově Brač je již pod kontrolou. Chorvatská letecká jednotka určená na hašení požárů je již několik dní plně vytížená. I na Brač se přesunuli 3 ks, díky čemuž se povedlo kolem 16:00 dostat tento veliký požár pod kontrolu. Celá Splitsko-Dalmatská župa je i nadále v nejvyšším rizikovém pásmu pro vznik požárů a na zítřek je vydáno varování pro silný vítr, co je již náznak pro změnu počasí a patrně to vyjde až k největšímu dopravnímu návalu ... doteď se víkendový provoz obešel bez silnějších přírodních ukázů typických pro Chorvatsko. Na ostrově Brač je na hašení tohoto požáru činných 60 hasičů. Celkem jsou jich momentálně v nasazení stovky v rámci oblasti od Zadaru po Dubrovnik. Poslední dny jsou v nasazení téměř neustále; pracují ve fázi odpočinek-práce a ministerstvo obrany znovu posuzuje návrh na vyslání podpůrní 150-členní jednotky pro pomoc místním hasičským složkám. Od 1.6. nalétává letecká jednotka 500h.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Dopravní prognóza pro období 14.7. - 16.7.

*za uplynulé 2 víkendy byl provoz na dálnicích plynulý vyjma HP se SLO Macelj a mýtnicí Lučko, naopak státní silnice a jadranské vesnice prožívají nápor i mimo víkendy
*tento víkend bude charakterizován zvýšeným provozem pro začínající se volno/prázdniny v části Německa a i v Holandsku a Švýcarsku, mnoho z nich pojede přes území Chorvatska dál na JV Evropy
*znovu jsou vypsané úseky dálnic a silnic, to se neustále opakuje to si stačí pročíst předchozí prognózy

dále je zde varování pro výskyt extrémního počasí, silný nárazový vítr se očekává již ode dneška do neděle a provoz může být omezován na trasách:

A1 kolem tunelu Sveti Rok
A6 úsek Delnice - Kikovica
DC8 Jadranská magistrála na úseku Bakar - Novi Vinodolski - Senj -Karlobag - Sveta Marija Magdalena/Tribanj
a i Most dr. Franja Tuđmana u Dubrovniku

případné obcházky budou vedené takto:

Obrázek

Obrázek

Obcházka pro DC8 není a v případě, že bude nepříznívý vítr tak se je nutno připravit na odstávku na silnici. Stejně tak před kritickými mosty. A stejně tak se připravte na omezenou lodní přepravu.

v praxi už mírně fouká nyní:
Snímka.PNG
Snímka.PNG (16.42 KiB) Zobrazeno 19852 x
Největší požár je momentálně u Drniše. V nasazení jsou tam již 2 letadla a posádky ze 4 sborů. Hoří tam les a louky.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Celý víkend je Dalmácie v plamenech. Bura způsobila i uzavření silnic, dálnic a mostů. O kolapsu dopravy se ale psát nedá. I když za celý víkend platí standardní pro tuto dobu stupeň č.5, kolaps zažila hranice s Bosnou u Dubrovniku, ale to již opakovaně tento rok. Čekalo se tam ještě déle než na hranicích se SLO.

Momentálně je největším požárem ten u Šestanovce, ti znalejší vědí, že tudy prochází dálnice A1. Po ní se v tomto úseku Blato na Cetini - Šestanovac projíždí omezenou MPR 60 km/h. Uzavíraná je státní silnice: DC39 Šestanovac - Cista Provo, takže do Brely se sjet dá. Hoří plocha o rozloze 800 ha, v nasazení je již 200 hasičů a 80 vozidel. Jsou tady sbory ze širokého okolí Dalmácie. Dlouhé hodiny se nedají nasadit letadla, pro silný vítr by se to míjelo účinkem. Fotogalerie: http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmaci ... null&pid=2 .

Odpoledne hořelo na Istrii. Peruj, což je nad Pulou. Rovněž tam byl větší požár, ale je pod kontrolou. Tam hasilo 45 hasičů s 20 vozidly a 1 letadlem. Přes noc tam zůstane 20 hasičů a 6 vozidel. Padlo tam 10 ha porostů.

Velký požár byl dnes i v Brodarici, což je kousek pod Šibenikem. Tam to hasilo 61 hasičů, 23 vozidel a 2 letadla. Tam se požár povedlo zastavit těsně u domů.
Obrázek

Další požár klasifikován jak velký se rozhořel ze soboty na neděli na ostrově Pag. Tady došlo i k evakuaci lidí. Celkově tam bylo v nasazení 200 hasičů, 70 vozidel a 2 letadla.

Ministerstvo obrany nasadilo veškeré síly dnešním dnem do hašení požárů. Od Istrie po Dalmácii byla letka v nasazení ve mnoha více než jsem napsal. K dnešnímu dni letka provedla 650h v rámci hašení, to je nárůst za 7 dní o 150h. Jinak řečeno se poslední týden prakticky stroje nezastavují. Jen na nevyhnutní doby pro techniku.

Ten požár u Šestanovce je od rána, tedy již za období cca. 12h 2x větší. Ráno byl roszah kolem 400 ha. O 20:30 byla linie požáru o 7 km šířce. Tento požár je zachycen již satelitem NASA:
Obrázek
Prakticky nic tam není v této oblasti, zde je pak fotogalerie: https://www.facebook.com/crodrone/posts ... 0678193045 , ovšem na uhašení již tak velkého požáru bude nutno vynaložit více energie. Je zjevné, že přednost dnes dostalo pobřeží před vnitrozemím.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Doprava v Chorvatsku od rána místy kolabuje na mnoha dálnicích i silnicích. Provoz je nezvykle silný směrem k moři. Kolony nejsou na mýtnici Lučko, nic co by vás zdrželo více jak 30 minut.
Snímka.PNG
Snímka.PNG (29.41 KiB) Zobrazeno 19607 x
Na vstupech na hranicích se čeká do 1h, nejdéle s Černou Horou. Se SLO pak do 30 minut. Se Srbskem do 45 minut.

Požáry komplikují prozatím cestování po župních silnicích. Hoří na mnoha místech v Dalmácii s tím, že nehoří přímo u moře. Hoří mezi dálnicí A1 a pobřežím, tedy relativně v bezpečí pro turisty. Nanejvýš se zpomaluje provoz na A1 na 100 až 60 km/h dle větre kvůli špatné viditelnosti.

Požár u Šestanovce postoupil severněji a je již pod kontrolou.

Včera neskoro večer začalo hořet na předměstí Splitu. Zásah u Solinu byl velmi rychlý, na místo se dostavilo mnoho hasičů přímo ze Splitu a požár se dostal kolem 23:30 pod kontrolu.

Celé hasičské letectvo zasahovalo na nových požárech na ostrově Hvar i kolem Šibeniku. V noci na dnes hořelo i u dálnice A1 u Vrpolje. Tam je požár rovněž pod kontrolou.

Rozhořelo se u Omiše a plameny postupují na Split, ale v pásmu za pobřežními horami u Žrnovnice. Hoří tam v celé oblasti: Horní a Dolní Sitno. Část vesnic nemá elektřinu, protože shořelo i vedení. Tam zhořelo i několik domů a je již hlášena i 1 oběť; 65 roční muž. Není to přímá oběť požáru, ale dle místních si byl prohlédnout olivový haj, o který se celý život staral a který během pár hodin lehl popelem a po návratě domů dostal infarkt. Hoří i u Srinjina a tam je to vidět i od moře.

Ministerstvo obrany povolalo k 13:30 k hašení všechny dobrovolné hasičské sbory v celém regionu Zadaru, Splitu a Dubrovniku. Hoří již i u chráněné oblasti parku Vransko Jezero.

Dubrovnicko-neretvanská župa vyslala k Šestanovci ve splitsko-dalmatské župě 5 vozidel na pomoc k uhašení. A vyslala i další vozy do Bosny a Hercegoviny, kde hoří rovněž toho více.

Dopravní prognóza není na úterý o nic lepší než na dnešek. V zemi je již jistý počet turistů, ten cestuje a počty se mění s příchody a odchody. Kdo není vázaný na přesné termíny do soukromí na víkendy, tak ten přes ně ani nejede. Nebo jede později, namísto neděle v pondělí, namísto v pátek již ve čtvrtek večer atd.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 21.1.2021 21:27:28, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Chorvatsko vyhlásilo mobilizační stupeň pro armádu a posílá do Dalmácie první vojenské jednotky na pomoc k uhašení stávajících požárů, které ze dne na den nabírají na početné intenzitě a na ochranu lidských životů a majetku. Prozatím se aktivizovali jen jednotky na to určené v rámci mimořádných situací. V ohrožených oblastech jsou přítomní i ministři obrany a vnitra. V Dalmácii hoří na 20 požárů, z nich několik ve stupnici veliký požár. Armáda je do oblasti nasazená pro lepší koordinaci všech sborů a pro zajištění pořádku a nastolení pocitu bezpečí pro místní, kteří jsou zoufalí. Vyplávalo na povrch, že dobrovolní hasiči Žrnovnice ani nemají s čím hasit, do techniky se zde 30 let neinvestovalo. První kolona s 10 kamiony :arrow:
kamion1.jpg
kamion1.jpg (311.55 KiB) Zobrazeno 19575 x
Celá vesnice Žrnovnice má kolem sebe 4 požáry, které hrozí, že se spojí a celá obec lehne popelem. Tady je záběr od Solina:
1.PNG
1.PNG (970.76 KiB) Zobrazeno 19575 x
Požár Mosoru je vidět i ze Splitu.
2.PNG
2.PNG (351.94 KiB) Zobrazeno 19575 x
U Omiše dým z požárů zaclonil i slunce:
20.PNG
20.PNG (353.28 KiB) Zobrazeno 19575 x
Požár u Perunu přeskočil dál a směruje k moři. V ohrožení jsou tzv. starší vesnice Podstrany a Jesenice: Horní Podstrana a Horní Jesenice.

Proč se požárům daří: vysoké teploty, sucho a silný vítr.

K hašení vyjádřil plno sil ve svém projevu i premiér Plenkovič. Ten mj. řekl, že do oblasti směruje k hašení na pomoc i další stroje: vrtulníky chorvatské armády. Dle premiéra je přímo nevyhnutností plameny dostat pod kontrolu jak kvůli Chorvatům tak kvůli turistům, protože Chorvatsko na turistech stojí a Dalmácie z turistů žije a není nic příjemné dívat se na plameny a vdychovat dým namísto typické chorvatské klímy. Vojenskou pohotovost a pomoc k hašení mají prozatím kasárny v Gospiči, Kninu a ve Splitě. Dále požádal místní obyvatelstvo, které je ochotno pomoct hasit, aby se přihlásilo na konkrétních místech. Mj. zdůraznil i fakt, aby se prováděli preventivní opatření: odstranit vyschnuté keře kolem domů, odstranit napadané jehličí z říms atd.

V ohrožení je rozvodna plynu nad Splitem. Tam směrují extra posily provádět ochlazovací procesy.

Státní silnice a dálnice jsou provozu schopné, ale od Splitu po Omiš včetně samotného Splitu jsou dlouhé kolony. Jednak se přesouvá armáda, jednak i hasiči a další záchranné složky. Na stránkách HAK-u se informace o uzavření neobjevují zcela promptně, takže je pak důležité v případě problémů respektovat obcházkové trasy a instrukce policistů.
10.PNG
10.PNG (836.68 KiB) Zobrazeno 19575 x
Dým se pomalu dostává až k pobřeží Itálie, zde záběry z NASA:
3.PNG
3.PNG (922.43 KiB) Zobrazeno 19575 x
K 18:08 město Split naměřilo zhoršení stavu ovzduší napříč celým městem.
4.PNG
4.PNG (850.3 KiB) Zobrazeno 19575 x
Dle hasičské centrály jsou 3 hasiči při hašení za dnešek zranění.

Na místech požárů se ozývají silné detonace, což jsou pravděpobodně miny.

Požár směruje i na Kučine (mezi Solin a Žrnovnice):HEP (podnik spravující el. síť) upozorňuje, že hoří v oblastech, kudy jsou vedené stožáry el. vedení a hrozí velké odstávky.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 21.1.2021 21:28:28, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

vícekrát po sobě aktualizované do přehledné formy

Chorvatsko uzavírá pro požáry státní silnice, dálnice. :arrow:

K 19:20 se uzavřela státní silnice Solin - Klis. Rychlostní silnice od A1 do Splitu.
111.PNG
111.PNG (22.79 KiB) Zobrazeno 19496 x
průchod vojenského konvoje:
vojnik_kolona.PNG
vojnik_kolona.PNG (302.51 KiB) Zobrazeno 19557 x
VK2.PNG
VK2.PNG (292.43 KiB) Zobrazeno 19557 x
další záběry:
u Žrnovnice ...
u Žrnovnice ...
zrn.PNG (598.08 KiB) Zobrazeno 19558 x
Split
Split
spl1.PNG (821.36 KiB) Zobrazeno 19558 x


V okolí Splitu je nasazeno 400 hasičů, 100 vojáků a 100 vozidel. Včetně 3 letadel a 1 vrtulníku. Navzdory tomu všemu požáry postupují. Ostatní letectvo hasí požáry jinde.

V postižených oblastech byla nařízená evakuace starších osamocených obyvatel. V 3 vesnicích hoří první domy.

Doprava prakticky stojí na úsecích DC8 Solin - Split a Split - Stobreč - Podstrana.

Chorvatsko uzavřelo pro požáry již i dálnici A1. Zcela uzavřelo a to u Šibeniku.
Snímka.PNG
Snímka.PNG (674.11 KiB) Zobrazeno 19556 x
A1a.PNG
A1a.PNG (737.36 KiB) Zobrazeno 19520 x
Další nový vývoj po 21:30:

*požár u Karepovce je plně pod kontrolou
*část Splitu je bez el. proudu
*celý Solin je bez el. proudu
*kolem Splitu zhořelo prozatím 8 vozidel
*hořelo i na hřbitově Lovrinovac
*černý dým nad Splitem značí, že pravděpodobně došlo k explozím části zařízení plynovodu vedoucím ponad město, bylo slyšet velmi silné detonace, stále nejí co přesně vybuchovalo zda-li plyn nebo miny
*civilní obrana ve Splitě vyhlásila noční pohotovost
*lidé nemají chodit po ulicích. To vzkazuje hlavní hygienička župy.

Vláda po 22:00 vyslala ze Záhřebu do Splitu dalších 200 hasičů a 50 hasičských vozidel. Mají absolutní právo přednostní jízdy s policejním doprovodem.

Zároveň se povedlo uhasit požár na dálnici A1 u Šibeniku.

Ve 22:30 se shromáždilo několik desítek až 100 obyvatel Splitu na místa, kde budou pomáhat hasičům v hašení. Tato mobilizace probíhá v rámci fanoušků sportovních klubů.

V úterý ráno bude zasedat centrální krizový štáb. Premiér byl po 22:00 v televizi, kde řekl, že vláda a všichni kompetentní dělají vše co je v jejich silách a dle počasí se dělá maximum. Ocenil náročnou práci hasičů a pilotů letadel.

Počet zraněných hasičů stoupl na 5, nikdo není vážně zraněný.

K 23:00 je Split od požárů ochráněn. Díky enormnímu vypětí sil se podařilo všechny požáry zastavit. Prozatím a tedy následuje fáze dohašení. U Splitu hasí na 500 lidí.

Hoří ale na mnoha dalších místech pod Splitem i nad ním.

23:50 pronikl oheň do Strožanacu, což je vedle Stobreču. Hoří zde již první domy, obyvatelé hlásí, že nemají vodu v hydrantech. Hasiči jsou na cestě.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 21.1.2021 21:29:44, celkem upraveno 17 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

budu aktualizovat

V lokalitě Perun se znovu silně rozhořelo. Směrují sem hasiči, obyvatelé města i armáda.

Spalladium Aréna ... tady probíhá koordinovaná evakuace 250 osob.

Splitsko-dalmatská župa vyhlásila mimořádnou situaci na celém území. Požaduje od obyvatelstva, aby se zbytečně nepohybovalo po silnicích.

Prezidentka se předčasně vrací z Rakouska a letí do Splitu.

Informace pro turisty ve městě Split :arrow:

*v noci nevětrat, nechodit zbytečně po ulicích, zachovat klid
*šetřit s vodou; vody je dost, ale pro hašení není dostatečně rovnoměrný tlak
*probíhá měření kvality ovzduší, Split zdaleka nedosahuje hodnot mnoha průmyslových zón v EU
*všechny technické a lidské kapacity dělají co mohou, aby zabránili požárům dostat se do města
*není důvod k panice ani k evakuaci města Split

Plameny směrují i na Podstranu.

Požár o 21:30 17.7. u Bilice (Šibenik) :arrow:
šib.PNG
šib.PNG (1.03 MiB) Zobrazeno 19478 x
I v Šibeniku platí velká výstraha pro požáry a stejná pravidla jako ve Splitě. :idea:

SPLIT :arrow:
0000.PNG
0000.PNG (257.17 KiB) Zobrazeno 19474 x
*velitelství hasičů s armádou vypracovalo obrannou linii Dračevac - Kila - Kamena (to je již Split), kterou je nevyhnutní udržet
*přesměroval se sem hlavní vodovodní tlak v potrubí
*nasadila se sem těžká technika v podobě buldozérů, které shrnují hlínu a vytváří tak val
*nasměroval se sem adekvátní počet civilistů ochotných pomoct s hašením pod koordinací odborníků - prof. hasičů, kteří jim velí v tom co mají dělat
*obrannou linii hasí a udržuje společně cca. 560 lidí se 144 ks techniky
s1.PNG
s1.PNG (1.08 MiB) Zobrazeno 19474 x
s2.PNG
s2.PNG (1.47 MiB) Zobrazeno 19474 x
s3.PNG
s3.PNG (919.48 KiB) Zobrazeno 19474 x
s4.PNG
s4.PNG (834.96 KiB) Zobrazeno 19474 x
s5.PNG
s5.PNG (903.22 KiB) Zobrazeno 19474 x
s7.PNG
s7.PNG (648.03 KiB) Zobrazeno 19474 x
City Center One bylo evakuováno již odpoledne podvečer pro nasávání dýmu ventilací.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 17.7.2017 23:48:07, celkem upraveno 5 x.
Důvod: aktualizace příspěvku
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Dalmácii čeká ještě těžká noc ...

Kolem 0:30 se začala evakuace ve: Strožanac a Podstrana.

Další vývoj:

Na sociálních sítích lidé nabízejí možnosti náhradního ubytování jak pro místní tak pro turisty bez nároku na extra peníze.

S hašením pomáhá i několik desítek turistů.

Mnoho hotelů vaří jídlo pro hasiče a další složky a obyvatelstvo, které pomáhá s požáry bojovat.

Vláda a civilní obrana zvažují možnosti obrátit se na systém civilní obrany EU.

Karlovac a Ogulin posílají 28 hasičů a 7 vozidel do Splitu na pomoc.

Všechny župy vyšlou do Splitu další pomoc. Přeskupí se dobrovolní sbory v rámci ostatních území.

Slovinsko nabízí Chorvatsku pomoc.

Již i premiér směruje do Splitu.

Strožanac: 50 hasičů brání školu.

Asi 100 obyvatel hlavního města došlo v osobních vozech do Splitu hasit požáry. Rovnež se domlouvají přes sociální sítě; cestují tam převážně fanoušci/hráči vícero sportovních klubů, záložní jednotky hasičů a vojáků atd.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 21.1.2021 21:32:05, celkem upraveno 7 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

POŽÁRY SPLIT

PROVOZ :arrow:

Všechny dálnice jsou v provozuschopném stavu.
Všechny státní silnice jsou k dispozici přinejmenším v jednom směru. Rychlostní silnice DC1 Solin - Klis je uzavíraná, je nutno sledovat HAK.
Jinak je několik župních silnic uzavřených. Nad ránem až do 7:30 byla uzavřená/omezen provoz silnice DC8 pod Splitem.

ŠKODY a ZRANĚNÍ :arrow:

Bylo ošetřeno cca. 80 zraněných hasičů.
Díky sociálním sítím s doporučením od hasičů a civilní obrany se povedlo zapojit do hašení požárů kolem Splitu a v jeho východní části na 5.000 lidí.
Obnovuje se dodávka vody v okolních sídlech Splitu a obnovují se i dodávky elektrické energie.
Zhořel nespřesněný počet domů v mnoha vesnicích kolem Splitu včetně mnoha osobních vozidel, ta čísla se liší.
Zhořela plocha o rozloze 4.500 hektarů: lesy, olivové háje a louky. Pás požárů byl dlouhý 18 km.

STÁVAJÍCI POŽÁRNÍ SITUACE :arrow:

Objevuje se podezření, že to byl teroristický útok. Státní složky tyto informace nekomentují.

Na mnoha místech hoří ve výše uvedených příspěvcích hoří i nadále. Do Splitu a okolí dorazila v noci, nad ránem a ráno další technika a hasiči ze všech oblastí Chorvatska.

Po zasedání krizového štábu na čele s premiérem ten ocenil postup hasičů, ozřejmil, že se všechno provádělo dle technických a lidských možností, ocenil, že nenastala anarchie, ale naopak se obyvatelstvo zapojilo do hašení a mnoho dalších organizací a podnikatelů různým způsobem pomáhá doposud. V nasazení ve Splitu a nejbližším okolí celkem 700 hasičů se 159 ks techniky.

V NOCI:
s1.PNG
s1.PNG (962.39 KiB) Zobrazeno 19423 x
s2.PNG
s2.PNG (1.21 MiB) Zobrazeno 19423 x
s3.PNG
s3.PNG (1.09 MiB) Zobrazeno 19423 x
s4.PNG
s4.PNG (1.24 MiB) Zobrazeno 19423 x
Doufejme, že se situace sklidní a bude lépe.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Dopravní prognóza pro víkend 21.7. - 23.7. :arrow:

*prázdniny se rozšiřují napříč Evropou o další území v Nizozemsku i Německu, takže provoz se dá očekávat zase o něco větší
*21. se očekává větší provoz směr k moři, 22. v obou směrech a 23. směrem od moře

s extra vytíženým provozem počítejte hlavně na:
*A2 Zagreb - Macelj na mýtnici Zaprešić
*celá trasa A3 Bregana - Lipovac
*A4 Zagreb - Goričan na mýtnici Svata Helena
*na A7 Rupa - Rijeka na mýtnici Rupa
*celá trasa A1 Zagreb - Split - Ploče
*A6 na úseku Lučko - Bosiljevo 2
*dálnice A3 obcházka Záhřebu mezi Jankomir a Buzin ve směru na Lučko
*dálnice A8 a A9 ve směru na Kaštel a Plovanije
*HP se SLO: Bregana, Macelj, Rupa, Kaštel
*HP s BiH: Metković, Zaton Doli, Klek, Slavonski Brod, Stara Gradiška
*HP se Srbskem: Bajakovo a Tovarnik
*HP s Černou Horou: Karasovići
*v celé délce jadranské magistrály, DC8 extra pak u konkrétních turistických středisek
*most na Krk
*trajektové nalodění: Zadar, Split

Chorvatsko má znovu extrémní teploty. Připravte se na to, že na Jadranu v Dalmácii bude již zítra 35+, ale i jinak u Záhřebu 33. To samé je v Chorvatsku i dnes. V sobotu se ochladí, ale bude stále do 34 st. C.

Ohledně požárů v Chorvatsku je to nejhorší pryč. Díky celonárodním manevrům hasičů. A velké ochotě obyvatelstva. Mnoho Chorvatů se rozčiluje nad tím, že to bylo pozdě, ale paradoxně černý dým byl z pneumatik a dalšího odpadu a kdo ho tam naházel do těch piniových hájů, ale tyto debaty je dobře, že jsou. Zůstávají na pohled obrovská spálená území. Ovšem, požáry neznají státní hranice :arrow:

Dole na jihu hoří v Černé Hoře, já se tomu nestačil věnovat ... (požáry v Kanadě, Chorvatsku, situace v Kataru, nemluvě o dopravních problémech Slovenska a nových úsecích ve světě), ale bohužel Černá Hora navzdory žádostem o pomoc v EU nedokázala požár zkrotit a již překročil hranici s Chorvatskem. Chorvatsko vyslalo do Černé Hory po sklidnění doma 2 letadla. Hoři v lokalitě Konavle na rozloze asi 50 ha.

http://www.blic.rs/vesti/svet/antonov-g ... ka/8ld9zw2
http://www.blic.rs/vesti/svet/vatra-se- ... ke/g1ewnze

Hoří nejen zde, ale i v Itálii a tam již dlouhé týdny ...
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

A je to tady, kolony v Chorvatsku jsou enormní ... ale nejen pro mýtnice, ale i proto, že lidi neumí (neumějí) jezdit :evil:
hak1.PNG
hak1.PNG (45.89 KiB) Zobrazeno 19103 x
hak2.PNG
hak2.PNG (32.57 KiB) Zobrazeno 19103 x
Na hlavním HP Bajakovo se Srbskem se na vstupu do Chorvatska čeká 2h a to platí pro osobní automobily. Na HP s Bosnou ve Slavónii to jsou taky 2h. Na hlavních HP se Slovinskem na vstupech do Chorvatska si rovněž postojíte ... zde si ale postojíte i směrem do SLO. V kolapsu je i spojení s BiH v rámci dálnice A10 a to v obou směrech.

V přístavech musíte počítat s tím, že se nalodíte později a to na trasách v rámci: Rab, Cres, Pag a všeobecně přístav ve Splitě je přeplněný celkově.

Tunel Sv. Ilija, tam je zdržení 1h.
32.jpg
32.jpg (92.01 KiB) Zobrazeno 19103 x
128.jpg
128.jpg (73.66 KiB) Zobrazeno 19103 x
34.jpg
34.jpg (54.85 KiB) Zobrazeno 19103 x
180.jpg
180.jpg (59 KiB) Zobrazeno 19103 x
201.jpg
201.jpg (41.23 KiB) Zobrazeno 19103 x
233.jpg
233.jpg (56.07 KiB) Zobrazeno 19103 x
65.jpg
65.jpg (45.13 KiB) Zobrazeno 19103 x
Ve všeobecnosti je v provozu více vozidel, v důležitých místech to blokují DN a je předpoklad, že vzniknou další ... moc objízdních tras není pro takový proud vhodných a časově nic zásadnější neušetříte.

Kdo jede níže do Dalmácie musí počítat se zdržením již i na ČSPH, mnoho z nich je plných již od sjezdů k nim, takže si to umíte představit ... kolony na chorvatských dálnicích jsou již po 8:00 dnešním dnem ...

Extrémně teplé počasí víkendem vrcholí. Očekává se prudká změna počasí, citelněji se ochladí, ale spřevázano to bude jak vždy silným větrem. Po této stránce počasí dopravu ještě nekomplikuje. Dnes se očekává do 37 st. C.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

9 km na Lučku jsou tak 2h
9 km na Lučku jsou tak 2h
Snímka.PNG (23.12 KiB) Zobrazeno 18980 x
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

po DN na 9. km je DN na 28. km na A1 ...
Snímka.PNG
Snímka.PNG (32.86 KiB) Zobrazeno 18938 x
Dle HAKu bude i zítra provoz dost rušný.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od JiVi »

podle me, za plno kolon muze ne moc chytry vyber mytneho - prechod na casovy poplatek by toto vsechno zrusil
Japao Joe
Příspěvky: 902
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Japao Joe »

Stačily by automatické mýtnice.
dvs
Příspěvky: 3569
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od dvs »

Vstup do Schengenu by také pomohl.

PS: Pomohlo by to, ale vyvstanou další problémy: např. kolona na A2 se udělá před jednotubusovými tunely Krapina and Đurmanec. Tunel Učka je toho příkladem.

Otázkou je, jak by stíhaly nájezdy na MÚK na obchvatu Záhřebu (např. Italové nemají pro tranzit kolem Boloně mýtnice a stejně se to tam v létě při střídání turnusů zasekne).
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Časové zpolatnění nenastane. Automatizace mýtného je popsaná v dalších vláknech a provede se postupně v dalších letech. Přinese to hlavně úsporu provozních nákladů. I tak se ale DN neodstraní a pomalu za každou delší kolonu vyjma oblast Lučka a Demerje může DN.

k automatizaci třeba zde: http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 55#p144455
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Dopravní prognóza na období 28.7. - 30.7. :arrow:

http://www.hak.hr/vijest/697/prometna-p ... -28-7-2017

Když si tohle pročtete zjistíte, že počet turistů vzroste, tedy jak směrem k moři tak i od něj, protože sezóna vrcholí a v zemi je jich stále více a navíc další zatíží okruh Záhřebu směrem na A3 a východ Evropy a Chorvatsko tak mají za tranzitní zemi. Znovu se čekají enormní fronty na hranicích se Srbskem. Doporučení z HAKu je cestovat pro ty kdo nejsou nucení jet o víkendu odložit cestování na pondělí; třeba do soukromí a kempů. Silný provoz se i tento víkend očekává již od pátku odpoledních hodin nonstop i ráno v sobotu a pak odpoledně v neděli.

Teploty budou zítra 26-30, na Jadranu do 32.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Kromě očekávaného náporu od zítřejšího rána, který se již pomalu začíná projevovat ... se připravte i na další komplikace:

1. od dnešního rána blokují taxislužby hlavní dopravní lokality v Záhřebe, Splitě a Dubrovniku parkoviště a tepny (anti-uber akce)

2. to je snad ještě důležitější než ten 1. bod: colníci se vyhrážejí záměrným prodlužovaním kolon na hranicích :!:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska ... a/6410102/
Jejich počty se mají navyšovat, ale neděje se to, mají hromady nadčasů a jsou špatně zaplacení. Jejich vedení reagovalo na otázky novinářů tak, že o plánovaném štrajku nic neví. Odbory naopak potvrzují, že 3 měsíce ministr financí mlčí a je čas ukázat jejich sílu. Roky přehlížená situace se tak může projevit na ještě delším čekání na hranicích ... ostatně aby se zesilnila směna se SLO, tak se ubralo s Černou Horou a Srbskem a tam je to čekání na vstupech opravdu nenormální již nyní. I teď SRB 3h, Černá Hora 1,5h. O víkendu se znovu očekává 4h a 3h.

Od zítřka se očekává enormní dopravní proud na hlavních tazích ze všech stran. V praxi již ode dnešního večera.
Snímka.PNG
Snímka.PNG (22.55 KiB) Zobrazeno 18533 x
Chorvatsko zesílilo rozmístnění odtahových služeb v rámci DC8 (dočasně jen v sobotu), aby se udržel provoz 1+1 nebo aby nedošlo k zablokování provozu a střídavému provozu na dlouhý čas. Na DC1 pokračují stavební práce, takže tam se nedá udržet reální náhrada, práce pokračují i kolem Rijeky. Práce s výměnou plynovodů a jejich prodloužení pokračují i v Dalmácii, mnoho lokalit a vesnic je s obcházkami v rámci nich.

Chorvatská infrastruktura (dálnice, hlavní státní silnice a přístavy) nepostačuje pro tento nával turistů již od roku 2015. Vytížená je již od pátku a dopravní proud pak zvládá v neděli a pondělí, kdy je provoz stále silnější. Zeslábne v úterý a nejslabší je ve středu a čtvrtek. Takže se dají provádět jen částkové úpravy v podobě zmaximalizování lepších služeb v případě komplikací.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 21.1.2021 21:35:34, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od JiVi »

to je prekladanz pres google translator? protoze treba posledni odstavec "Chorvatska infrastruktura..." tj des ...
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Ne, to jsem napsal sám. Tak bohužel, když je to děs, tak to třeba opravte.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Robert
Příspěvky: 257
Registrován: 17.12.2009 19:40:38
Bydliště: Jablunkovsko

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Robert »

JiVi, nech toho a buď rád za nejčerstvější info. Však ten tvůj sloh a pravopis je mnohem horší.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

tak na hranicích se SLO vstupem do HR je již nápor, doba čekání je již na 1h, i A2 i A3
34.jpg
34.jpg (70.23 KiB) Zobrazeno 18309 x
6.jpg
6.jpg (91.66 KiB) Zobrazeno 18309 x
odsud jih Chorvatska nebo dál po A3 do Bulharska, Řecka, obojí je vzdáleno ještě tak 11-12h čisté jízdy (+hranice, přestávky), ale v nočním režimu je nejvyšší šance na plynulý provoz, kdo by jel na jih HR tak o půlnoci nebo 1:00 je tam i s přestávkou

na A3 kolem Záhřebu je 15 km kolona pro DN (Buzin - Kosnica), ještě kolem 19:00 to bylo 7 km
Snímka.PNG
Snímka.PNG (6.78 KiB) Zobrazeno 18309 x
na HR silnicích a dálnicích uvidíte zítra více policistů včetně motorek a vrtulníků, což je rozhodnutí ze 16:30 na margo některých informací, cílem těchto hlídek není extra dopravní policejní akce (ale zase nemusíte jet 200 km/h :D )

Dále, ministr dopravy dnes promptně reagoval na protesty taxislužeb a ostře je odsoudil, že si k tomu vybírají turistickou sezonu, ze které mají právě oni největší osoh. Zdůraznil, že ohledně Uberu koná nejednotně a přitom stále mnoho zemí v EU a může i Chorvatsko, ale nikoliv touto formou. Prozatím došlo k pokutám za 7 mil. HRK pro každého kdo nenaplňuje HR legislativu a licence, ale samotná aplikace zakázaní v HR není. Ministr přislíbil další projednání postupu, ale až po skončení prázdnin.

ve všeobecnosti "nemá delších čekání" značí počkáte si max. 30 minut, "nemá kolonu" v rozmezí 30-60 minut, takže když slyšíte v Omiši že nema gužve a vy stojíte v koloně kde nevidíte konce tak počítejte se zdržením v řádu desítek minut, tam se to považuje za standard, je to často o semaforech

na Lučku když je kolona 1 km tak to bývá pokud je to 1:1 rozděleno ty směry tak je to kolem 10-15 minut, pokud je tedy na Lučku 10 km tak počítejte, že se tam klidně 2h zdržíte, než to projedete ... dokud nebude Lučko automatizované a Demerje tak to tam moc lepší nebude

pokud je uzavřen sjezd na tunel Ilija buďte rádi, časově by ste ani neušetřili pokud nejedete zrovna do té oblasti, pokud ano jsou včas cedule, sjeďte na odpočívku, nalaďte si rádio nebo přes mobilní aplikaci net a sledujte provozní informace a pak zas jeďte

dále se děje několik zbytečných incidentů v trajektových lokalitách; když se předere dopředu nákladní automobil, tak má na to oprávnění, není důvod vyskakovat z vozu a jít to s tím řidičem řešit, ve všeobecnosti má nákladní doprava v části hodin utrum, v sobotu zítra od rána do 14:00 nad 7,5t, takže menších se to netýká vůbec to kvůli zásobování ostrovů a další mají výjimky (tak jak všude když jsou zákazy a nákladní doprava je v pohybu)

jízdou v noci ušetříte čas jak na hranicích tak v rámci provozu (ČSPH netrpí kolonami)

abych nezapomněl, nebudu to rozvádět do detailů, ale letos se provádí o skoro 1/5 více kontrol na moři, tak s tím počítejte a je to opravdu širokospektrální záběr činnosti této složky policie

prozatím se to ale všechno vyvíjí vzhledem k návštěvnosti a provozu celkem dobře na to že je polovina prázdnin a sezony, snad jsem to nezakřikl
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Provoz na chorvatských silnicích 2017

Příspěvek od Diaľničiar »

Snímka.PNG
Snímka.PNG (40.35 KiB) Zobrazeno 18268 x
no a se Srbskem se čeká na vstupu ne 4 ale je nový rekord: 5 hodin ...
Snímka1.PNG
Snímka1.PNG (21.81 KiB) Zobrazeno 18268 x
to už je to lepší ze Srbska to objet přes ten Tovarnik, ale i tam se to od rána protáhlo z 1 na 2h
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Zamčeno

Zpět na „Chorvatsko“