II/101 (a.k.a. Aglomerační okruh)

Odpovědět
elrondecuba
Příspěvky: 122
Registrován: 15.3.2009 14:12:09
Bydliště: Praha 4

II/101 (a.k.a. Aglomerační okruh)

Příspěvek od elrondecuba »

Zdravím Vás,

mám pár postřehů a k aglomeračnímu okruhu.

O víkendu jsem si ho projel (ve směru hodinových ručiček) a je to velmi různorodá silnice. Někde v parametrech S 9,5 (možná i širší), někde, že se sotva dva osobáčky vyhnou.
Nejhůře značená mi přišla cca od Radotína, přes Kladno, až po Kralupy. V drtivé většině případů chybělo číslo silnice na ukazatelích, stejně, jako tabulky s označením mostu (podle kterých se jde také částečně orientovat).
Označení okruhu s číslem III bylo jen párkrát a vždy na starých značkách, ještě s odrazek. Někde bylo umístěno za křižovatkou ve špatném směru, než vede II/101. V budoucnu dozná celá trasa změn, viz. územní plán kraje. Pokud máte nějaké doplnění, nebo zajímavosti, sem s nimi :o)
Lenny
Autor
Příspěvky: 10308
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: II/101

Příspěvek od Lenny »

Současné parametry jsou od nějaké S 11,5 u Jesenice přes S 9,5 až po S 7,5 a možná i menší. Rozhodně tato silnice by si zasloužila modernizaci a dr. Rath by se měl začít činit s ní něco udělat.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
martini
VIP
Příspěvky: 3578
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: II/101

Příspěvek od martini »

Místy ta silnice nemá podle mne ani šest metrů.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
elrondecuba
Příspěvky: 122
Registrován: 15.3.2009 14:12:09
Bydliště: Praha 4

Re: II/101

Příspěvek od elrondecuba »

Našel jsem autoatlas ČSSR někdy z roku 1985 a teď je značení Aglomeračního okruhu, místy mimo II/101 (s výjimkou chybného odbočení na II/599 v Radotíně) už jesné. Značení v terénu se schoduje plně se značením okruhu III v tomto atlase.
MPMP
Příspěvky: 3098
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: II/101

Příspěvek od MPMP »

Dokud nebude mít II/101 vyřešeny obchvaty obcí, které se v posledních cca 10 letech staly jedním z hlavních míst osídlení kolem Prahy, nedá se o nějakém "okruhu" vůbec mluvit. Jeden příklad za všechny (kdo zná, bude se mnou doufám souhlasit):
II/101 prochází u D11 přímo středem obce Jirny a to dvěma pravoúhlými a dvěma cca 60-80 stupňovými zatáčkami o vlemi malém poloměru. Jedna z těch pravoúhlých zatáček je přímo před místní školou. Dopravní předpisy tu jsou jistě dodržovány, protože 50 km/h ty zatáčky nejdou projet jinak než systémem krajnice-krajnice a to si skutečně nikdo nedovolí, protože do nich není vůbec vidět. Problém je v tom, že i 40 km/h je tady moc. Co s tím? Dávat snížení rychlosti smysl nemá, těch je dneska tolik na přehledných místech, že na něj řidiči naprosto nedbají. Takže obec nyní (po dlouhých letech) prosadila zpomalovací prahy a to formou zvýšených přechodů pro chodce. Jeden bude u zastávky autobusu, druhý kousek od školy. Nyní se teprve budují, takže zkušenosti budou až po několika měsících. Z hlediska bezpečí a zdraví místních dětí naprosoto pochopitelný krok. Z hlediska plynulosti provozu už to bude horší a z hlediska na*****sti řidičů si to jistě dovedete představit sami.
Řešením je samozřejmě obchvat - o tom se ale už cca 20 let diskutuje a jestli se moc nepletu, tak ještě dalších nejméně 10 let diskutovat bude. Mezitím se v jeho trase, příp. nejbližším okolí, podaří developerům postavit obytné domy a máme tady další "syndrom Běchovice" (stavba SOKP 511) a "zabetonování" průjezdu veškeré dopravy středem obce na úzké nepřehledné silnici s nevyhovujícími poloměry zatáček.
Napadne někoho z vás, jak z tohoto bludného kruhu ven?
mapman
Autor
Příspěvky: 5556
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: II/101

Příspěvek od mapman »

Pro tyto účely existují územní plány, ve kterých jsou trasy obchvatů, okruhů, radiál, přeložek atd jasně vymezeny a jakékoliv další potíže jsou prostě problémem toho, že si přistěhovalci nezjišťují dostatečně informace co kde jak má stát. Proto je potřeba lidi o projektech informovat, "dělat letáčky" a výstavy a prezentace atp... Jinak s tím moc nepohneme...
MPMP
Příspěvky: 3098
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: II/101

Příspěvek od MPMP »

mapman píše:Pro tyto účely existují územní plány, ve kterých jsou trasy obchvatů, okruhů, radiál, přeložek atd jasně vymezeny a jakékoliv další potíže jsou prostě problémem toho, že si přistěhovalci nezjišťují dostatečně informace co kde jak má stát. Proto je potřeba lidi o projektech informovat, "dělat letáčky" a výstavy a prezentace atp... Jinak s tím moc nepohneme...
Bohužel nemohu souhlasit. Na výše uvedeném místě je obchvat v územním plánu již roky (možná desítky let) a zkuste se podívat na mapu současné zástavby a zjistíte, že v sousední obci Horoušany se vesele staví když ne v trase okruhu, tak určitě do 20m od něj. A ti lidé ho tam na 200% chtít nebudou a česká legislativa se všemi sdruženími a jinými účastníky řízení jim dává téměř jistotu, že zvítězí. Takže - slepá ulička, obchvat prostě NEBUDE! :evil:
Naposledy upravil(a) MPMP dne 13.10.2009 10:13:42, celkem upraveno 1 x.
mapman
Autor
Příspěvky: 5556
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: II/101

Příspěvek od mapman »

Ale to už je holt jejich problém! V územní plánu jek obce Jirny tak obce Horoušany je trasa přeložky II/101 jasně daná už dlouho a je tam i jasně vymezené ochranné hlukové pásmo. Pokud toto někdo nebere v potaz tak je to ignorant a neměl by být při projednávání výstavby této trasy brán na zřetel jakýkoliv argument týkající se "já jsem to nevěděl" "bude mi to tu hučet" atp. Investor je povinen zajistit dostatečná opatření proti hluku jako je např. protihluková stěna, ale nemůže hlídat co kdo kde postaví, ani kraj na to nemá, to už je věc obce...
MPMP
Příspěvky: 3098
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: II/101

Příspěvek od MPMP »

mapman píše:Ale to už je holt jejich problém! V územní plánu jek obce Jirny tak obce Horoušany je trasa přeložky II/101 jasně daná už dlouho a je tam i jasně vymezené ochranné hlukové pásmo. Pokud toto někdo nebere v potaz tak je to ignorant a neměl by být při projednávání výstavby této trasy brán na zřetel jakýkoliv argument týkající se "já jsem to nevěděl" "bude mi to tu hučet" atp. Investor je povinen zajistit dostatečná opatření proti hluku jako je např. protihluková stěna, ale nemůže hlídat co kdo kde postaví, ani kraj na to nemá, to už je věc obce...
Já vím, že to v těch plánech je. Přesto se tam ale staví!
Použiji parafrázi známého výroku: "To, co tady píšete zní naprosto logicky, ale zákony této země říkají, bohužel, něco úplně jiného."
Jakto, že v Běchovicích nyní jde blokovat stavba SOKP 511 z důvodu překročení limitů hluku? Tam je to v územním plánu uvedeno taky dost dlouho, ne? Tohle je přece ten samý příklad!
MPMP
Příspěvky: 3098
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: II/101

Příspěvek od MPMP »

mapman píše:... ani kraj na to nemá, to už je věc obce...
Tady si neodpustím ono známe "a vo to de". Zde je jasné, že obec Horoušany obchvat nechce, současné vedení středem sousední obce je nepálí a obchvat by k nim měl být blíže. Takže taktika je jasná - rozprodat, zastavět a oni se noví obyvatelé už postarají, aby nebyl. Že někdo vedle trpí, to je přece jedno, že? :evil:
pp21
Autor
Příspěvky: 1638
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: II/101

Příspěvek od pp21 »

MPMP píše:Bohužel nemohu souhlasit. Na výše uvedeném místě je obchvat v územním plánu již roky (možná desítky let) a zkuste se podívat na mapu současné zástavby a zjistíte, že v sousední obci Horoušany se vesele staví když ne v trase okruhu, tak určitě do 20m od něj. A ti lidé ho tam na 200% chtít nebudou a česká legislativa se všemi sdruženími a jinými účastníky řízení jim dává téměř jistotu, že zvítězí. Takže - slepá ulička, obchvat prostě NEBUDE!
Tak to je hodně velká síla!
Otázka zní, jak může územní plán povolit výstavbu, cituji "venkovské bydlení", "čisté bydlení" či "smíšené území bydlení, výroba služby" v ochranném pásmu budoucí silnice s předem daným hlukovým limitem? Podle mojeho názoru to zavání zneužitím pravomoci veřejného činitele!
Územní plán Horoušany (inkriminované území je vlevo dole):
http://www.horousany.cz/e_download.php? ... i_plan.jpg
In natura to lze na ortofoto (aktuální i 2002) lze vidět zde:
http://www.mapy.cz/#mm=FP@dm=133750720+ ... 91216@z=16
Ptákjarabák
Příspěvky: 71
Registrován: 29.3.2009 9:42:31

Re: II/101

Příspěvek od Ptákjarabák »

Smíšené území (fialová) v části Horoušánky bylo vymezeno s úmyslem vytvořit podmínky pro činnosti podobné těm, které už tam jsou (např. myčka aut, auotoopravna), tj. menší živnost u silnice, kde majitel i bydlí (neplatí si hlídecí agenturu) a silnice ho živí. Jimá věc je to, že stavební úřad si to vysvětlí takto: je tam bydlení zakázáno? Není ! A šup, domek na "čisté" bydlení už je tam. Starostové obcí Jirny, Úvaly a Horiušany ctějí trasu II/101 přeložit východně (mezi Horoušany a Horoušánky), jenže na východní straně Horoušánek si staví bydlení ti, kteří nechtěli bydlet u silnice, to je nespravedlivé. Raději bych snad viděl II/101 v tom nedlohém kritickém úseku zabalenou do protihlukového pouzdra.
MPMP
Příspěvky: 3098
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: II/101

Příspěvek od MPMP »

Ptákjarabák píše:... Starostové obcí Jirny, Úvaly a Horiušany ctějí trasu II/101 přeložit východně (mezi Horoušany a Horoušánky), jenže na východní straně Horoušánek si staví bydlení ti, kteří nechtěli bydlet u silnice, ...
Dovolím si poopravit, ve východní stopě ji právě radnice Horoušan NECHCE!!!
Mike
Příspěvky: 4354
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: II/101

Příspěvek od Mike »

když už jsme v inkriminovaném úseku
velmi zajímavě působí cedule u ulice Družstevní, která měla být zrekonstruována z peněz EU.
přesto na ní je umístěna závora, bránící sjezdu přímo z D11 do Jiren.
občas zavřená, občas otevřená, poslední dobou konečně nenávrattně poškozená.
i tak jsou ty báječné zpomalovací pásy natolik "oblíbené", že už tu vznikla i polní zkratka
http://www.mapy.cz/#mm=FP@ax=133724288@ ... 55968@z=15

situace v Úvalech, kde se objevila značka "obec" i na 101, kde "nikdy" nebyla, značka "konec obce" byla posunuta až k odbočce Horoušánky a ještě tam byla instalována "40" je přímo k po*rání.
To ti "štastní majitelé" satelitu nevěděli, že si staví dům u oficiálně značeného městského okruhu ??? :!: :!: :!:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
martini
VIP
Příspěvky: 3578
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: II/101

Příspěvek od martini »

Tenhle urban sprawl je hrozný nešvar. Přeložky II/101 budou všeobecně problémem všude. Problém je, že lidé, kteří si kupují pozemek na barák s hypotékou na 30 let se vůbec nestarají o územní plán a co by se mohlo dít v jejich nejbližším okolí. Tato lokalita v Jirnech poeticky nazvaná Na Výsluní je toho zdárným příkladem.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
MPMP
Příspěvky: 3098
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: II/101

Příspěvek od MPMP »

martini píše:Tenhle urban sprawl je hrozný nešvar. Přeložky II/101 budou všeobecně problémem všude. Problém je, že lidé, kteří si kupují pozemek na barák s hypotékou na 30 let se vůbec nestarají o územní plán a co by se mohlo dít v jejich nejbližším okolí. Tato lokalita v Jirnech poeticky nazvaná Na Výsluní je toho zdárným příkladem.
Bydlím nedaleko, takže to znám takzvaně "z první ruky". Hned když to začali stavět jsem se divil, že nikomu nevadí plánovaná silnice, ale je to přesně tak, jak píše martini. O ÚP se nikdo nezajímá a protestovat začne až když se začne jednat o ÚR. Že byla v ÚP ta silnice plánovaná v době, kdy místo domků byla jen "orná půda" a pole, už nikoho nezajímá. Tady to ještě není úplně neprůchodné. Stále tam ještě zbývá dost místa na slušný zemní val. Nebude to pak ale "Na výsluní", ale "U silnice". Přesto je to řešitelné. Obec Jirny se k povolování lokalit pro výstavbu RD chová relativně odpovědně, v sousední obci Horoušany už je to, bohužel, trochu horší. Ale to už jsem tu psal výše.
Ono je to ale pořád jen o lidech. Když vezmete tuto lokalitu, tak dálnice tam byla mnohem dřív než domky, hluk z dálnice je tam dost vysoký, a přesto si to tam ti lidé koupili a postavili. A světe div se, teď se jim hluk nelíbí a chtějí po obci "řešení". Proč tam teda stavěli? To nepochopím :?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6712
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: II/101

Příspěvek od Martin z Ostravy »

MPMP píše:... tak dálnice tam byla mnohem dřív než domky, hluk z dálnice je tam dost vysoký, a přesto si to tam ti lidé koupili a postavili. A světe div se, teď se jim hluk nelíbí a chtějí po obci "řešení". Proč tam teda stavěli? To nepochopím :?
Protože to bylo cenově výhodné, a navíc si možná řekli, že jim to tak vadit nebude, ale nakonec vadí, lidé jsou hloupí.
Naposledy upravil(a) Martin z Ostravy dne 17.10.2009 11:34:51, celkem upraveno 1 x.
R48 -> D48 se podařilo!
viky
Příspěvky: 1282
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: II/101

Příspěvek od viky »

Martin z Ostravy píše:
MPMP píše:... tak dálnice tam byla mnohem dřív než domky, hluk z dálnice je tam dost vysoký, a přesto si to tam ti lidé koupili a postavili. A světe div se, teď se jim hluk nelíbí a chtějí po obci "řešení". Proč tam teda stavěli? To nepochopím :?
Protože to bylo cenově výhodné, a navíc si možná řekli, že jim to tak vadit nebudu, ale nakonec vadí, lidé jsou hloupí.
A navíc,když tuší,že by z toho mohli něco vytřískat
martini
VIP
Příspěvky: 3578
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: II/101

Příspěvek od martini »

Podle mne to u těchto lidí je zcela jednoduché nepochopení souvislostí, které nám zde na fóru přijde zkrátka neuvěřitelné. Prostě dálnice "HUČÍ" a to permanentně. Ti lidé se ale podívají na lokalitu a uvědomí si "to to budu mít blízko a rychle na dálnici a ráno hurá do práce", ale už si prostě a jednoduše neuvědomí to b).
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6712
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: II/101

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Protože to hučení si při prohlídce pozemku během dne neuvědomí, ani při následné stavbě, ale stačí první letní noc s otevřeným oknem, a zjišťují, že "něco" hučí a pak jim to dojde. Přes den ten hluk člověk až tak nevnímá, protože je přebit, jiný ruchy najevo vyjde až v noci a to si ti lidé často neuvědomí.
R48 -> D48 se podařilo!
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2705
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: II/101

Příspěvek od Majkii »

Ono je prý i dost takových, co si lokalitu před nákupem pozemku ani neprohlídnou...
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Mike
Příspěvky: 4354
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: II/101

Příspěvek od Mike »

MPMP píše:...
Ono je to ale pořád jen o lidech. Když vezmete tuto lokalitu, tak dálnice tam byla mnohem dřív než domky, hluk z dálnice je tam dost vysoký, a přesto si to tam ti lidé koupili a postavili. A světe div se, teď se jim hluk nelíbí a chtějí po obci "řešení". Proč tam teda stavěli? To nepochopím :?
však se kvůli tomu postavila PHS už 1km před sjezdem Jirny
a ještě jim o kus dál nasypali zemní val
ale na to výsluní jsem zvědav, jednak budou řvá, ale určitě budou chtít křižovatku, aby to měli blízko...
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
MPMP
Příspěvky: 3098
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: II/101

Příspěvek od MPMP »

Mike píše:
MPMP píše:...
Ono je to ale pořád jen o lidech. Když vezmete tuto lokalitu, tak dálnice tam byla mnohem dřív než domky, hluk z dálnice je tam dost vysoký, a přesto si to tam ti lidé koupili a postavili. A světe div se, teď se jim hluk nelíbí a chtějí po obci "řešení". Proč tam teda stavěli? To nepochopím :?
však se kvůli tomu postavila PHS už 1km před sjezdem Jirny
a ještě jim o kus dál nasypali zemní val
ale na to výsluní jsem zvědav, jednak budou řvá, ale určitě budou chtít křižovatku, aby to měli blízko...
Myslím, že nebudou, to by jim tamtudy jezdila celá obec a to přece nikdo kolem "klidného bydlení" nechce, že? kromě toho tam není žádná "regulérní" ulice a dle dispozice to ani není průjezdné - na konci ulice stojí samostatný dům, který ji uzavírá.
martini
VIP
Příspěvky: 3578
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: II/101 (a.k.a. Aglomerační okruh)

Příspěvek od martini »

Nově zveřejněný Návrh ZÚR Středočeského kraje viz. doporučuje v rámci vyhodnocení SEA vést přeložku II/101 mezi Úvaly a Jirny ve východní stopě, tedy odlišně od současně navrženého trasování, diskutovaného výše.

Jedná se o trasování v blízkosti obce Horušánky, kdy v rámci dokumentu Hodnocení variantně navrhovaných záměrů je navrženo východní vedení obchvatu mezi obcemi Horoušany a Horoušánky. Varianta západní prochází mezi Novými Jirny a Horoušánky. Důvodem pro zvolení východní varianty je menší ovlinění a menší fragmentace Klánovického lesa.

Variantně je řešen též úsek Rudná - Unhošť, kde však není preferována ani současná, ani nová varianta.

Pokud narazím ještě na něco zajímavého, určitě se podělím.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: II/101 (a.k.a. Aglomerační okruh)

Příspěvek od andy »

Byl oznámen záměr přeložky II/101 Úvaly - Říčany. Jedná se o obchvatovou komunikaci, která odvede dopravu mimo zástavbu městyse Škvorec, obce Zlatá, Sluštice a Křenice - cca sedmikilometrový úsek v kategorii S 9, 5/80. Předpokládaný termín zahájení výstavby je příští rok, dokončení se předpokládá během roku 2012.
Odpovědět

Zpět na „Středočeský kraj“