Stránka 1 z 1

V dopravě se zatím prostavělo 13 evropských miliard

Napsal: 22.12.2016 20:27:50
od Diaľničiar
V dopravě se zatím prostavělo 13 evropských miliard, hlavně na dálnicích

21. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Státní fond dopravní infrastruktury zaplatil v roce 2016 téměř 13 miliard korun za stavby určené k financování z evropských zdrojů. Jde o takzvané předfinancování, z unijních fondů by peníze měly přitéci dodatečně po schválení všech projektů a zúřadování dokumentů.

Ředitel odboru evropských fondů na ministerstvu dopravy Marek Pastucha nečeká při proplácení žádné potíže. Celkový balík evropských peněz určených pro letošek na dopravu činí 14,3 miliardy korun.

„Vzhledem k tomu, že další platby ještě do konce roku doběhnou, blíží se doprava vyčerpání všech evropských peněz v letošním rozpočtu SFDI,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. V operačním programu Doprava pro léta 2014 až 2020 je připraveno téměř 125 miliard.

Mezi nejvýznamnější projekty, které jsou letos financovány z dopravního programu, patří například výstavba nových úseků dálnice D3, modernizace D1, stavba D1 v úseku Přerov – Lipník, obchvat Třince na silnici I/11 nebo úsek Ostrava Prodloužená Rudná – hranice okresu Opava na stejné silnici.

Na železnici jde například o modernizace trati Rokycany - Plzeň, rekonstrukci železniční stanice Olomouc či přestavbu železničního uzlu Plzeň. Doprava spolu s programem Zaměstnanost v novém období zatím čerpá evropské prostředky nejlépe.

Převzato z deníku E15, autor: Jan Šindelář

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/v- ... 85266.html