(HR) Chorvatské dálnice v létě podraží

Články z novin a internetu - zahraniční
Zamčeno
FlakY`
Příspěvky: 1485
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

(HR) Chorvatské dálnice v létě podraží

Příspěvek od FlakY` »

Chorvatské dálnice v létě podraží

Zdražení bude dvojího druhu. V prvním kroku se srovnají ceny na dálnici vedoucí na jih do Dalmácie nebo na východ k srbské hranici s vyššími kilometrovými sazbami autostrády ze Záhřebu na Istrii. V letní turistické sezóně pak bude ještě na dálnicích spravovaných státními společnostmi zavedena zvláštní sezónní přirážka deset procent.

Frekventovaný úsek z chorvatské metropole do Splitu, který dnes stojí řidiče osobního vozu 174 kun (632 Kč), tak nově přijde na 183 kun (665 Kč). S letní přirážkou bude projetí jedné z nejčastěji využívaných částí chorvatských dálnic stát 201 kun (730 Kč).


Podmínka Světové banky

Změna ceny by se neměla týkat dálnice A2 od přechodu Macelj na slovinsko-chorvatské hranici do Záhřebu, ve kterém drží stát menšinový podíl a kde neplatí elektronické krabičky pro platbu mýtného ENC. S nimi mají dnes řidiči v turistické sezóně zhruba o pětinu nižší sazby.

Chystaným zdražením mýtného, pod kterým ještě schází podpis premiéra Andreje Plenkoviče, vláda v Záhřebu vyhoví požadavku Světové banky. Ta tímto krokem podmínila poskytnutí půjčky, kterou Chorvatsko restrukturalizuje dluhy z výstavby dálnic, pohybující se v řádu miliard eur. Minulá chorvatská vláda vedená sociálními demokraty sice uvažovala o tom, že by dluhy vyřešila dlouhodobým pronájmem dálnic, tyto plány ale nakonec vzaly zasvé.


https://www.novinky.cz/ekonomika/430368 ... drazi.html
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
Zamčeno

Zpět na „2017 Svět“