Návrhy na změnu dopravního značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
siesa

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od siesa »

No nechci byt hnidopich... Ale jako to tam vazne nemuze byt alespon to PL, A, SK a D?? Precijenom je to hlavni tranzitni tah kolem stredoevropskeho velkomesta! Na ty stary ceduli v kolektoru je alespon Wroclaw. No tak hlavne, ze tam je Kolin...

Jinak za D0 jsem rad a to velice kladne hodnotim!

A taky se dost tesim, az tam pod ten Hradec pribude i Ostrava (Skoda, ze tam neni vynechane misto. I kdyz nez toto bude realita, tak ta cedule bude beztak za svoji zivotnosti..).
Nosorožec

Příspěvek od Nosorožec »

mě trochu zarazilo, že tam není nový symbol "okruh" - bude se tam ještě dávat?
mapman
Autor

Příspěvek od mapman »

Ano, bude se měnit nástavec s názvem okruhu, nicméně není stále hotová a doladěná metodika pro značení okruhů, takže se nástavec osadil postaru.
kasme
VIP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kasme »

Je někde souhrná informace, co se bude měnit, jaké jsou nové značky?

Nepodařilo se mi to najít, z gůglu mi vypadnou vždy jen nějaké návrhy... :crazy:
mapman
Autor

Příspěvek od mapman »

Souhrnně tady:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopravn%C ... 1._1._2016

Nová vyhláška vyšla dnes pod č. 294/2015 Sb. a ke stažení i s přílohami je v částce 122:
http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/
zesp

Příspěvek od zesp »

Tak a další vlaštovka: Právě dokončovaný sjezd na R46, tedy vlastně D46 je již kompletně vyveden v novém značení a to včetně označení začátku dálnice. Dokonce jsou již vyměněny značky pro příjezd k dálnici směr Brno v centru obce, kde se zase dokončuje rekonstrukce průtahu. Co mě ale totálně štve, je ten chaos v cílech na souběžné komunikaci. Zatímco v obci je směr na Dobrochov značen jako Prostějov a Dobrochov, u nájezdu na D46 už se značí pouze Vranovice-Kelčice. Oni se mezi sebou fakt nedokáží domluvit. Jinak ta značka začátek dálnice byla po staru taková dynamičtější, dálkovější (protáhlý tvar). Více fotek z nájezdu na přiloženém odkazu...

http://seta00121.rajce.idnes.cz/D46_-_E ... rostejova/
Přílohy
02 Návěst před křiž. od Brodku net.jpg
02 Návěst před křiž. od Brodku net.jpg (65.8 KiB) Zobrazeno 7155 x
09 Začátek dálnice na nájezdu D46 net.jpg
09 Začátek dálnice na nájezdu D46 net.jpg (25.63 KiB) Zobrazeno 7155 x
Martin_L

Příspěvek od Martin_L »

zesp píše:Co mě ale totálně štve, je ten chaos v cílech na souběžné komunikaci. Zatímco v obci je směr na Dobrochov značen jako Prostějov a Dobrochov, u nájezdu na D46 už se značí pouze Vranovice-Kelčice.
Tohle je asi největší nešvar českého směrového značení - neudržitelnost cíle. Přitom by měla platit jednoduchá zásada, že když se na jedné ceduli objeví nějaký nápis, tak se musí značit pokaždé, dokud se do něj nedojede (pokud se tedy neschová pod Tranzit). Tohle by chtělo nějakou plošnou inventuru, nejhůř jsou na tom asi silnice II. třídy (+ neznačení peáží a občasné neuvádění čísel silnic).
Mimochodem, myslel jsem si, že Vranovice-Kelčice jsou jedna obec (asi jako Frýdek-Místek, Rájec-Jestřebí atd.), ale podle té návěsti na kruhovém objezdu jsou to obce dvě, vzdálené obě tři kilometry...
mapman
Autor

Příspěvek od mapman »

Co Vranovice-Kelčice, ale co teprv označení silnice?? Ze značek se zdá http://seta00121.rajce.idnes.cz/D46_-_E ... Brodku.jpg , že tam vede silnice II/462 a přitom tam vede III/0462, to je sakra zase projektant, policajt a úřad :((( Ani jeden není schopen odhalit triviální chybu...
zesp

Příspěvek od zesp »

Je fakt, že to ještě není v žádném směru otevřené, ale pochybuju, že by to spravili... U Lipníka se po obchvatu přes nový kružák na Horecku ve směru Hranice - Přerov taky nejede po I-47, ale po II-437 a nikoho ze zainteresovaných to zjevně netankuje... U toho Brodku je to ale nářez... Zprvu jsem si taky myslel, že se třebas chystá změna kategorizace u této silnice z III. na II. tř., ale to je asi blbost... Takových pecek se u nás najde na každém kroku dost a dost. Nejhorší ale je, že při výměnách cedulí se mění nové za staré, aniž by se někdo zamyslel nad do očí bijícím chybným obsahem...
mapman
Autor

Příspěvek od mapman »

Ano, mám ty samé zkušeností z několika míst po republice... Jinak - zesp - velký dík za reportáž, jsi autorem první fotografie v terénu osazené zelené čtvercové značky dálnice na tomto webu a troufám si říct i na webu obecně :) To je pro některé tady na fóru důvod na bouchnutí šampáňa ;)
Lenny
Autor

Příspěvek od Lenny »

Když ji má 4 km od baráku a jezdí kolem ní každý den, tak se není co divit. ;)

Mám ze zelené značky dálnice rozporuplné pocity. Stará se mi líbila daleko více, byla originálnější v kombinaci s modrým značením.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Jan Petzold

Příspěvek od Jan Petzold »

Nové značky vypadají perfektně a myslím, že všem kteří se o to zasloužili patří obrovské poděkování - povedlo se více než maximum možného.... Muselo to dát obrovskou práci, je to super výsledek ! Ty roky mravenčí práce si raději ani nepředstavuju, nevím zda bych to nevzdal. Klobouk dolů a jsem moc rád, že to jde do praxe. Beru to jako obrovský posud dopředu.
mapman
Autor

Příspěvek od mapman »

Lenny píše:Mám ze zelené značky dálnice rozporuplné pocity. Stará se mi líbila daleko více, byla originálnější v kombinaci s modrým značením.
Ano, ta stará byla protáhlejší, v modrém provedení i originálnější, ale bohužel to mělo i svoje vady, je to třeba vidět i na tom, že teď se dá symbol jednoduše umístit vedle cílů Brno a Vyškov do zelené subplochy, kdyby byla modrá, tak by to nešlo a nebylo by to tak přehledné. Všechno má svoje pro a proti a zvítězila varianta, která je praktičtější...

Jinak tahle značka ještě není vyhotovena podle vzorového listu, je to taková sólo-akce, nicméně rozdíl oproti připravovanému vzorovému listu bude minimální...
zesp

Příspěvek od zesp »

:lol: Mapman: Toho "prvenství" si samozřejmě velmi považuji....
hh
Autor

Příspěvek od hh »

Díky za fotky, fakt pěkné, navíc poprvé v reálu.
monin

Příspěvek od monin »

Super!! :ok: To už je fakt na to bouchnutí hodně dobrého šampaňského. I když tedy v tom mém totálním zaujetí, pro to nové pojetí ( :D ) jsem si vůbec neuvědomil (dlouho jsem tam nebyl) a tak jsem to měl asi zkreslené jen z pohledu např. na švýcarskou dz, že v CH, či i v I, mají obdélníkovou značku (nebo se pletu?). Což mi přijde fakt dynamičtější. Takže naše značka dálnice bude co se týče velikosti, shodná třeba s Německem? Ale to jinak vůbec nic nemění na tom, že to vše, v celkovém kontextu je více super!! :ok: Ještě to vše hlavně ohlídat a doladit (symboly okruhů, Praha všeobecně, D0 - zahraniční cíle), ale jinak by mě ještě asi před čtyřmi, pěti roky, ani ve snu nenapadlo, že se bude něco takového u nás realizovat a budeme mít nakonec stejné dopravní značení, jako např. ve CH. Myslel jsem, že o tom zde jen pár blouznivců (v dobrém slova smyslu!!) jen tak nějak sní. Ta oslava by se měla zorganizovat. :)
A zeptám se ještě na to značení odpočívek, respektive např. názvu čerpacích společností, jako náhrada za rušení reklam. To také platí?
Zde jinak čtverec:
https://www.google.cz/maps/@47.4515695, ... 312!8i6656
A zde hned obdélník:
https://www.google.cz/maps/@47.4519357, ... 312!8i6656
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
hh
Autor

Příspěvek od hh »

Čtverec mají teď snad pouze Němci ne? Když beru tu na vjezdu na dálnici.
zesp

Příspěvek od zesp »

Tak abyste neřekli, vrátil jsem se při cestě z práce na inkriminované místo, abych nájezd zdokumentoval celý... Předtím jsem totiž neměl moc času. Sváděl jsem sice závod s časem, protože se valem stmívalo, takže doufám, že se nikdo snad nebude zlobit za nižší kvalitu fotek. Nafotil jsem to vždy s bleskem a bez blesku, ať má každý pokoukáníčko dle svého gusta... Takže tam máte i tu novou značku "Konec dálnice" a směrové tabule od Dobrochova s novým označením D46... Vím, že by tato fotoreportáž věnovaná sjezdu patřila spíše do vlákna k R46, ale ta změna toho DZ je tu myslím pro nás všechny právě to podstatné... Takže snad mě za to neukamenujete :kladivo: Přidal jsem to do původní fotogalerie viz odkaz níže:
Takže pěkné pokoukání....

http://seta00121.rajce.idnes.cz/D46_-_E ... rostejova/
jonáš

Příspěvek od jonáš »

mapman píše:Co Vranovice-Kelčice, ale co teprv označení silnice?? Ze značek se zdá http://seta00121.rajce.idnes.cz/D46_-_E ... Brodku.jpg , že tam vede silnice II/462 a přitom tam vede III/0462, to je sakra zase projektant, policajt a úřad :((( Ani jeden není schopen odhalit triviální chybu...
To myslíte vážně, takhle se to (nevýznamnou nulou) v Česku opravdu rozlišuje? Tak to jsme si moc nepomohli. BTW miluju poslední dobou se vyrojivší objížďkový cedule, kde je přesně popsáno že "Silnice 0345 uzavřena", to mi jako šoférovi fakt přesně řekne, vo co go. :lol:
adamos

Příspěvek od adamos »

Aby toho nebylo málo, tak po D46 vede ještě E462 :)
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
hh
Autor

Příspěvek od hh »

Lenny píše:Mám ze zelené značky dálnice rozporuplné pocity. Stará se mi líbila daleko více, byla originálnější v kombinaci s modrým značením.
Tak my si tady boucháme šampaňským a Ty napíšeš toto... Ten tvar a hlavně ta barva to není jen o této jedné značce. To vytváří přehlednost a podprahovou pochopitelnost značení jako celku. Nějaké příklady tu již psal Mapman, ta celozelenost s přidáním symbolu je tu vlastně vidět i u té D46.

Teď to bude o mnoho lepší a takových velkých změn i v rámci Evropy není moc. Holandsko to udělalo dobře, Slováci trapně zkopírovali Rakousko, ... moc dalších takových změn v uplynulých letech nebude.
monin

Příspěvek od monin »

Jakkoliv mi ráno hh vzkazoval, ať se jdu bodnout ( :D ), tak samozřejmě v tomto souhlas. Ta zelená barva je bez diskuze správná a co se týče velikosti značky, možná se to nyní, na první pohled zdá trochu nezvyklé, ale jen se člověk podívá na více fotografii a z jiných pohledů, ne jen z blízka, na tu jednu hlavní zde, tak už to je v pohodě. Jako celek je to za sto bodů - a je to tak, netuším sice co udělali Holanďani dobře, ale naprosto souhlasím s tím kopírováním Rakouska Slováky. Máme teď super jednoduché, jasné a pěkné značení, které nám může leckdo závidět. Sám jsem už viděl v reálu D0 na Černém mostě a je tu super. Přesně jak píše hh - naprostá přehlednost a pochopitelnost značení jako celku - viz. nyní Černý most D0, D11, nebo D46 od zespa. Vše zelené, vše jednotné. :kladivo: Ne tu modrá jednička, tam červená 11, zde zase modrá 46, tam modré autíčko a zde pro změnu zase modrá dálnice.
A ještě malý dovětek - já být spoluautor takovýchto stránek, tak už je mám jen z raodsti předělané v rámci nového pojetí dálnic, druhý den po podpisu prezidentem a nebudu čekat až na ten poslední prosincový týden.. :D Nehledě na to, že za ty dva měsíce, než nové pojetí začne platit, by se tu spousta laické veřejnosti s novým pojetím i seznámila..
Naposledy upravil(a) monin dne 9.11.2015 22:42:12, celkem upraveno 1 x.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Lenny
Autor

Příspěvek od Lenny »

Mě se to celé líbí, až na ty zelené značky. Na téma zelená značka dálnice jsem vedl s mapmanem celou řadu debat, jeho hlavní argument byl zelené návěsti zelená značka, modré návěsti modrá značka. Jenže mě se líbil zdejší originální zelené návěsti, modrá značka. Bylo to unikátní, nikde jinde kromě Slovenska to neměli.

Výsledný stav dálnic se nedá s původním návrhem vůbec srovnat, došlo zde k posunu ve všech směrech, hlavně k mojí spokojenosti. Sice ne úplné, k tomu chybí úsek Úlibice - HK, resp. PL - HK na D35 a D43. Považuji za obrovský úspěch, že se povedlo překlopit všechny erka až na 2 úseky do dálnic, neboť kraje se bojí rozhodnout a zvýšit rychlost, potřebují na to padesát studii a auditů bezpečnosti a pak možná by zvedli rychlost na dvou úsecích. Díky změně na dálnice, tento problém odpadl.

Nula není přirozené číslo. ;) Doufám, že nikoho nenapadne, resp. neprosadí změnu číslování, jak se o to snaží na Slovensku.

Doufám, že v budoucnu bude možná povýšit některá erka do dálnic, a nebude to jak v minulosti zkostnatělý systém.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
zesp

Příspěvek od zesp »

Ono poměrně trapné na tom značení exitu 12 je i směr z D46 na ty Dobromilice, kdy se celou dobu při sjíždění z dálnice až přes kružák ten cíl značí, ale při příjezdu do Brodku jakákoliv stopa končí. U odbočky na Kobeřice, kudy se na ty Dobromilice jede, je místo toho cíl Němčice n. H., které leží až za těmi Dobromilicemi. Tím, že tam jenom vyměnili tu směrovku na Olomouc značí, že se tam nějaké napravení tohoto paskvilu nechystá. Zajímavé je i to, že z Brodku (a i Prostějova) je uveden na směrových tabulích dálniční směr Vyškov/Brno, kdežto na dálnici je už jen Brno, Vyškov se jaksi ztrácí.... Ale v opačném směru je celou trasu od Vyškova značen Olomouc i Prostějov. Přitom PV i Vy jsou přeci města stejného "řádu" a významu...
hh
Autor

Příspěvek od hh »

Lenny píše:Bylo to unikátní, nikde jinde kromě Slovenska to neměli.
To opravdu neměli:) Jsem rád, že tento československý bordel odpadá.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“