Nový Zéland

Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

Koncem ledna jsem uvedl fakt obrovských povodní. Všeobecně NZ trpí na extrémní výkyvy počasí a silnější zemětřesení, čemu se snaží přizpůsobovat infrastrukturu. Neustále dimenzuje protipovodňová opatření a kanalizaci a stejně tak upgraduje sesuvní úseky silniční sítě. (a další infra- práce)

Cyclone Gabrielle - v únoru způsobil problémy na Severním ostrově. Mezi 12. a 14. únorem zaznamenaly části Nového Zélandu množství srážek 300–400 mm, nárazy větru 130–140 km/h a podél některých pobřeží vlny vysoké až 11 metrů. Více než 6 tisíc osob bylo pohřešováno.
  • „Gabrielle je jednou z nejhorších bouří, které zasáhly Aotearoa Nový Zéland v živé historii. Stejně jako cyklon Bola v roce 1988, Giselle, která způsobila katastrofu Wahine v roce 1968 a nejmenovaný cyklon z roku 1936, způsobila Gabrielle šokující dopady na Severní ostrov.

    "Rozdíl mezi tímto cyklónem a ostatními je dráha, kterou Gabrielle absolvovala, spolu s teplejšími teplotami mořského povrchu a atmosférickým prostředím, které podporovalo růst tropického cyklónu," řekla Lisa Murrayová, vedoucí meteorologické služby.
Záběry na zničenou infrastrukturu si lze dohledat na internetu.

Vláda a parlament se věnují důležitému tématu Kritická infrastruktura Nového Zélandu je příliš důležitá na to, aby selhala, naléhavě je potřeba větší odolnost. A to vůči rostoucím přírodním katastrofám, jako jsou povodně, sesuvy půdy a cyklóny. Zaplavené silnice , naše největší mezinárodní letiště pod vodou , zahlcené systémy dešťové vody a značné vypouštění odpadních vod do moře a potoků. Nedávné záplavy a poté cyklóny v Aucklandu jsou jasnou připomínkou toho, že naše základní infrastruktura postrádá odolnost potřebnou k přežití velkých povětrnostních jevů.

Když mluvíme o odolnosti infrastruktury, mluvíme o systému infrastruktury, který nadále uspokojuje potřeby komunity – i po zemětřesení, povodních nebo cyklonech.

Po letech zanedbávání se silnice a vodní systémy v Aucklandu jednoduše nedokázaly vyrovnat s bezprecedentními srážkami a záplavami, které jsme zaznamenali v lednu. Zatímco srážky mohly trhat rekordy, dlouho se volalo po tom, aby byla infrastruktura města tváří v tvář klimatickým změnám připravena na budoucnost.

Vzniká tak nové kritérium a sice odstranit z některých částí infrastruktury u její realizace kolonku "zisk" nebo-li ekonomická návratnost vždy, když se posoudí, že jsou dopravní uzly (a další infra-), které plní pro stát zcela zásadní význam. Dále se musí zlepšit nutné dlouhodobé plánování. A základní organizace mají disponovat s nouzovým rozpočtem pro havarijní situace a krizový manažment.

Kritická infrastruktura – jako jsou letiště, významné silnice a naše vodní systémy – by měla být považována za příliš důležitou na to, aby selhala. Nedávné povodně jsou varováním, že je naléhavě potřeba upřednostnit odolnost naší infrastruktury.Konverzace

Národní institut vody a atmosféry (NIWA) odhaduje , že jeden stupeň oteplení v Aucklandu znamená asi 20% nárůst jednohodinových srážek při události jeden za 50 let. Čím déle budeme klima oteplovat, tím silnější budou bouřkové srážky. Tento trend se nezvrátí, protože se mluví o nedosažení dalších milníků, né o tom, že by se klima mělo do roku 2100 jakkoliv vrátit na předchozí úrovně. I proto je nezbytné zaměřit pozornost na nové výkonnější systémy kanalizací, lepší silnice a další infra.

Žádná komunita není imunní vůči těmto extrémům a všichni musíme spolupracovat. Do připravovaných projektů se má ještě začlenit i tzv. zátěžový test z uvedených přírodních jevů.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 20408
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

:arrow: Státní silnice 25A – úplná oprava může trvat rok

https://www.nzta.govt.nz/media-releases ... ke-a-year/

Dopravní agentura Waka Kotahi NZ uvádí, že zatímco se na řešení stále pracuje, bude trvat přibližně devět až 12 měsíců, než bude státní dálnice 25A v Coromandelu plně znovu otevřena.

„Existují tři hlavní možnosti, jak tento tah můžeme obnovit. Za prvé - postavíme most, který nahradí ztracený úsek silnice; za druhé – vybudujeme objížďku, která obejde místo skluzu; za třetí – postavíme opěrnou zeď a efektivně přebudujeme silnici od základů,“ říká regionální manažer dodávky infrastruktury Jo Wilton.

„Zatím nevíme, která varianta je nejschůdnější. Správné řešení nemůže být stanoveno, dokud nejsou geotechnické práce dokončeny. Víme, že přestavba musí být odolná a co nejvčasnější. Chápeme, jak důležitá je tato dálnice pro obyvatele, podniky a návštěvníky Coromandelu,“ říká paní Wiltonová.

Geotechnici pokračují v kritických hodnoceních. Po cyklonu Gabrielle došlo k dalšímu zhoršení místa sesuvu. Některé trhliny napříč vozovkou poblíž každého okraje skluzu se rozšířily, ale v této fázi nedošlo k žádnému dalšímu pohybu.

:arrow: NZ Herald má článek o nové dálnici Puhoi to Warkworth, která je prodloužením severní dálnice Auckland. Je dlouhá 18,5 kilometru.

Kvůli covidu došlo k mnoha zpožděním, ale konečně se blíží dokončení, s otevřením někdy mezi dubnem a červnem 2023.

https://www.nzherald.co.nz/nz/holiday-h ... VTSLLBSAA/

V provozu je dnes krátký úsek: viewtopic.php?p=255893#p255893
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Austrálie a Oceánie“