Mapy.cz

Aktuálně z různých webů o dopravě atp.
Odpovědět
NullDeVoid
Příspěvky: 351
Registrován: 24.1.2023 19:51:36
Bydliště: Königsberg, Preußens, Bundesrepublik Großdeutschland

Re: Mapy.cz

Příspěvek od NullDeVoid »

Brnak46 píše: 23.3.2023 16:55:12
Bylo mi odpovězeno, že zabarvovat budou v ČR pouze čtyřpruhové SMV, protože dvoupruhové prý "neodpovídají standardu SMV".
No, tohle možná je fakticky špatně, ale s jejich rozhodnutím souhlasím. A bylo by fajn, kdyby to tak bylo na celosvětových mapách. Prostě jinak barevně odlišit N-pruhové směrově dělené s MÚK.
Vize sítě silnic a dálnic ČR (Aktualizováno 2024/01/08.) S je 4pruh, M je střídavý 3pruh, oba s MÚK, SMV.
Uvozovky jsou „ a “, desetinná je ČÁRKA, symbol je měny za číslem!
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: Mapy.cz

Příspěvek od darwousek »

Já bych to značil ale jak už jsem říkal ne zelenou. Zelenou jsou 4-pruh SMV a dálnice . Ty 2-pruh SMV by měli být zbarvené něják jinak.
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
NullDeVoid
Příspěvky: 351
Registrován: 24.1.2023 19:51:36
Bydliště: Königsberg, Preußens, Bundesrepublik Großdeutschland

Re: Mapy.cz

Příspěvek od NullDeVoid »

Taky jsem přemýšlel nad konkrétní barvou.
Oranžová a žlutá jsou zabrané, jejich odstíny bych nepoužíval. Zelená taky ne. Napadá mě nějaká žlutozelená, jako tahle: #7FFF00, ale nevím, nezkoušel jsem to v kontextu těch ostatních barev, takže nevím, jak by to vypadalo.
Nabízí se pak taky něco zcela jiného. Modrou bych tam nedával, možná třeba světle modrou, pak tu je samozřejmě mix oranžové a červené, což je logické pokračování bílá (III. třída) → žlutá (II. třída) → oranžová (I. třída). To je ostatně barva, za kterou bych se osobně přikláněl. S šířkou čáry I/_.
Vize sítě silnic a dálnic ČR (Aktualizováno 2024/01/08.) S je 4pruh, M je střídavý 3pruh, oba s MÚK, SMV.
Uvozovky jsou „ a “, desetinná je ČÁRKA, symbol je měny za číslem!
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapy.cz

Příspěvek od mapman »

SMV bez směrového dělení mají být zelené jen tenčí. Zelená barva by měla značit komunikaci s omezeným přístupem, tj. jak se píše výše, nesmí na ni chodci, cyklisti, traktory, skútry, mopedy a jiná vozidle s konstrukční rychlostí do 80 km/h. To je primární odlišení těchto staveb a tahle informace je nesmírně důležitá pro celou řadu uživatelů a proto musí být na mapě vidět na první pohled!
Stejně tak nemá být zeleně směrově dělený čtyřpruh bez SMV, ten má být tlustou oranžovou.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Mapy.cz

Příspěvek od Aram96 »

Přesně tak. Hlavně ať se to alespoň trochu sjednotí. Buď ať je zelená na všech směrově dělených 4-pruzích, jak těch SMV tak těch jen s 90kou. Nebo (a to je IMHO lepší řešení) ať je to na všech SMV, ale i těch 2-pruhových. V zahraničí - je úplně jedno z čeho přebírají a nepřebírají data - mapy.cz značí i 2 a 3-pruhy s MÚK zeleně, takže se nabízí to tak zavést i u nás.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Mapy.cz

Příspěvek od Geo »

Dovolil bych si pripomenout, ze zahranici mapy Seznam rendruje z dat OSM, a nijak do nich nezasahuje (i kdyz mozna, kdyz nahlasite chybu na mapy.cz, tak ji opravi na OSM, nasledne pri pristim vyrendrovani se tim opravi i na mapy.cz). Rozdil je pekne videt na hranicich (
Screenshot_20230329_231849.png
Screenshot_20230329_231849.png (148.56 KiB) Zobrazeno 3313 x
).

Popis silnic pro OSM je na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map ... es#Highway. Na jednu stranu je dobre, ze je napsany pomerne volne, na druhou stranu to vede k inkonsistencim mezi staty. Hodne totiz zalezi na tom, jak je mistni komunita postavi k vykladu highway,trunk. Pripadne, a to mne pekne stve, pokud si pro highway,motorway zacne uplatnovat nejaka dalsi pravidla. V CR se to nastesti vyresilo prevedenim R na D (takze Prazsky Okruh, tim dostal spravnou barvu (ale to je jen takova osobni bolistka)), ale treba v D si na B15n jeste budou muset pockat.

Pristup Seznamu je prasarna. Za prve by daval smysl, kdyby to byla mapa urcena pro motoristy (ale pak bych volil uplne jina kriteria pro silnice obecne), a za druhe si tim nabihaji na podobne problemy
Screenshot_20230329_235346.png
Screenshot_20230329_235346.png (965.49 KiB) Zobrazeno 3313 x
.

Na omezeny pristup, se obavam, nebudou stacit barvicky. To je holt prokleti univerzalnich map. Mimochodem, zezelenaly by vam tunely ;), coz by citelnosti zrovna nepridalo. Ale obecne se v tomhle stejne spoleha na to, ze se na mapu nikdo nepodiva, a jede podle sipky v navigaci. Tohle zpraseni probehlo uz driv, a od te doby nema Seznam smerove deleny 4 pruh ve mestech (rendruji se dve linky, ktere splyvaji do jedne az do cca z=16), nebo dalnice pro z>13.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Mapy.cz

Příspěvek od Majkii »

Našel jsem mapu bavorských SMV (stav 2020) a tomu, co je na OSM/mapy.cz (oranžově/zeleně) to teda moc neodpovídá... Tak nevím, podle čeho to tam místní komunita nastavuje.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Re: Mapy.cz

Příspěvek od vodouch2000 »

Na Mapy.cz lze nově zapnout vrstvu s katastrální mapou. Paráda!
https://mapy.cz/katastralni?x=14.956657 ... 69594&z=19
del.jpg
del.jpg (241.06 KiB) Zobrazeno 1356 x
Beekee
Příspěvky: 144
Registrován: 11.10.2019 0:03:50

Re: Mapy.cz

Příspěvek od Beekee »

Jako dobrý.. nechá se to prokliknout přímo do KN, přihlásit se a dostat detailní info... bohužel v okně z nějakého důvodu dost malém, které se nedá trvale zvětšit. Pro další odkazy, jako podkreslené LV, už vyskakuje Marushka. Takový hybrid...
A přijde mi trochu škoda, že se nedá přepnout podkladová ortofoto na starší, to se občas hodí.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Mapy.cz

Příspěvek od Japao Joe »

To otevírané okno už 'patří' CUZK a funguje to stejně jako třeba na ikatastr.cz .
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Mapy.cz

Příspěvek od MPMP »

Beekee: nesmíš být maximalista. Naopak já to hodnotím velmi kladně. Informace z katastru jsou z webu CUZK, který funguje tak, jak funguje. Mapy.cz rozhodně nemají být náhradou tohoto webu. Co ale nahradit mohly (a nahradily perfektně) je mapový portál Marushka, který je "pekelně líný".
Za mě plaec nahoru.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Mapy.cz

Příspěvek od kot »

Dá se říci palec obou rukou nahoru !!
prof2
Příspěvky: 212
Registrován: 16.8.2009 9:37:10

Re: Mapy.cz

Příspěvek od prof2 »

Geo píše: 29.3.2023 23:07:58 Popis silnic pro OSM je na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map ... es#Highway. Na jednu stranu je dobre, ze je napsany pomerne volne, na druhou stranu to vede k inkonsistencim mezi staty. Hodne totiz zalezi na tom, jak je mistni komunita postavi k vykladu highway,trunk. Pripadne, a to mne pekne stve, pokud si pro highway,motorway zacne uplatnovat nejaka dalsi pravidla.
Nekonzistence na OSM mapách máte i v rámci jedné země, protože ne všichni editoři mají snahu si dohledat článek o trunk roads pro ČR, takže někdo vidí "Víceproudá silnice" a nastaví ji i pro směrově nedělenou čtyřproudou silnici, jiný zase trvá na tom, že nějaký úsek není silnice pro motorová vozidla, takže prostě "trunk" být nemůže.

Navíc na OSM každý může editovat všechno. Na Waze mě ze začátku štvalo, jak jsem byl jako editorský zelenáč hlídaný zkušenějšími editory, ale tenhle přístup je asi jediný možný pro udržování nějaké konzistence v kvalitě. Na OSM jsem správné nastavování a nenastavování trunk roads vzdal, protože dva výše zmíněné druhy editorů si to stejně vždy označí po svém a já opravdu nemám možnosti to neustále hlídat a nejspíš ani nikdo jiný.
Odpovědět

Zpět na „Internet“