Nový Zéland

Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 21003
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

Koncem ledna jsem uvedl fakt obrovských povodní. Všeobecně NZ trpí na extrémní výkyvy počasí a silnější zemětřesení, čemu se snaží přizpůsobovat infrastrukturu. Neustále dimenzuje protipovodňová opatření a kanalizaci a stejně tak upgraduje sesuvní úseky silniční sítě. (a další infra- práce)

Cyclone Gabrielle - v únoru způsobil problémy na Severním ostrově. Mezi 12. a 14. únorem zaznamenaly části Nového Zélandu množství srážek 300–400 mm, nárazy větru 130–140 km/h a podél některých pobřeží vlny vysoké až 11 metrů. Více než 6 tisíc osob bylo pohřešováno.
  • „Gabrielle je jednou z nejhorších bouří, které zasáhly Aotearoa Nový Zéland v živé historii. Stejně jako cyklon Bola v roce 1988, Giselle, která způsobila katastrofu Wahine v roce 1968 a nejmenovaný cyklon z roku 1936, způsobila Gabrielle šokující dopady na Severní ostrov.

    "Rozdíl mezi tímto cyklónem a ostatními je dráha, kterou Gabrielle absolvovala, spolu s teplejšími teplotami mořského povrchu a atmosférickým prostředím, které podporovalo růst tropického cyklónu," řekla Lisa Murrayová, vedoucí meteorologické služby.
Záběry na zničenou infrastrukturu si lze dohledat na internetu.

Vláda a parlament se věnují důležitému tématu Kritická infrastruktura Nového Zélandu je příliš důležitá na to, aby selhala, naléhavě je potřeba větší odolnost. A to vůči rostoucím přírodním katastrofám, jako jsou povodně, sesuvy půdy a cyklóny. Zaplavené silnice , naše největší mezinárodní letiště pod vodou , zahlcené systémy dešťové vody a značné vypouštění odpadních vod do moře a potoků. Nedávné záplavy a poté cyklóny v Aucklandu jsou jasnou připomínkou toho, že naše základní infrastruktura postrádá odolnost potřebnou k přežití velkých povětrnostních jevů.

Když mluvíme o odolnosti infrastruktury, mluvíme o systému infrastruktury, který nadále uspokojuje potřeby komunity – i po zemětřesení, povodních nebo cyklonech.

Po letech zanedbávání se silnice a vodní systémy v Aucklandu jednoduše nedokázaly vyrovnat s bezprecedentními srážkami a záplavami, které jsme zaznamenali v lednu. Zatímco srážky mohly trhat rekordy, dlouho se volalo po tom, aby byla infrastruktura města tváří v tvář klimatickým změnám připravena na budoucnost.

Vzniká tak nové kritérium a sice odstranit z některých částí infrastruktury u její realizace kolonku "zisk" nebo-li ekonomická návratnost vždy, když se posoudí, že jsou dopravní uzly (a další infra-), které plní pro stát zcela zásadní význam. Dále se musí zlepšit nutné dlouhodobé plánování. A základní organizace mají disponovat s nouzovým rozpočtem pro havarijní situace a krizový manažment.

Kritická infrastruktura – jako jsou letiště, významné silnice a naše vodní systémy – by měla být považována za příliš důležitou na to, aby selhala. Nedávné povodně jsou varováním, že je naléhavě potřeba upřednostnit odolnost naší infrastruktury.Konverzace

Národní institut vody a atmosféry (NIWA) odhaduje , že jeden stupeň oteplení v Aucklandu znamená asi 20% nárůst jednohodinových srážek při události jeden za 50 let. Čím déle budeme klima oteplovat, tím silnější budou bouřkové srážky. Tento trend se nezvrátí, protože se mluví o nedosažení dalších milníků, né o tom, že by se klima mělo do roku 2100 jakkoliv vrátit na předchozí úrovně. I proto je nezbytné zaměřit pozornost na nové výkonnější systémy kanalizací, lepší silnice a další infra.

Žádná komunita není imunní vůči těmto extrémům a všichni musíme spolupracovat. Do připravovaných projektů se má ještě začlenit i tzv. zátěžový test z uvedených přírodních jevů.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 21003
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

:arrow: Státní silnice 25A – úplná oprava může trvat rok

https://www.nzta.govt.nz/media-releases ... ke-a-year/

Dopravní agentura Waka Kotahi NZ uvádí, že zatímco se na řešení stále pracuje, bude trvat přibližně devět až 12 měsíců, než bude státní dálnice 25A v Coromandelu plně znovu otevřena.

„Existují tři hlavní možnosti, jak tento tah můžeme obnovit. Za prvé - postavíme most, který nahradí ztracený úsek silnice; za druhé – vybudujeme objížďku, která obejde místo skluzu; za třetí – postavíme opěrnou zeď a efektivně přebudujeme silnici od základů,“ říká regionální manažer dodávky infrastruktury Jo Wilton.

„Zatím nevíme, která varianta je nejschůdnější. Správné řešení nemůže být stanoveno, dokud nejsou geotechnické práce dokončeny. Víme, že přestavba musí být odolná a co nejvčasnější. Chápeme, jak důležitá je tato dálnice pro obyvatele, podniky a návštěvníky Coromandelu,“ říká paní Wiltonová.

Geotechnici pokračují v kritických hodnoceních. Po cyklonu Gabrielle došlo k dalšímu zhoršení místa sesuvu. Některé trhliny napříč vozovkou poblíž každého okraje skluzu se rozšířily, ale v této fázi nedošlo k žádnému dalšímu pohybu.

:arrow: NZ Herald má článek o nové dálnici Puhoi to Warkworth, která je prodloužením severní dálnice Auckland. Je dlouhá 18,5 kilometru.

Kvůli covidu došlo k mnoha zpožděním, ale konečně se blíží dokončení, s otevřením někdy mezi dubnem a červnem 2023.

https://www.nzherald.co.nz/nz/holiday-h ... VTSLLBSAA/

V provozu je dnes krátký úsek: viewtopic.php?p=255893#p255893
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 21003
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

a ještě tedy ukázka z dálnice Pūhoi + Warkworth jako prezentace na co se mají řidiči těšit z řízení po ní:

za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 21003
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

:arrow: Nové důležité silniční spojení na Novém Zélandu se otevře později, než se původně plánovalo. Silnice spojující Hawke’s Bay a Manawatu měla být otevřena na konci roku 2024, ale nyní bude odložena do poloviny roku 2025.

Projekt stojí téměř 388 milionů USD (620 milionů NZ). Pandemie COVID-19 byla hlavním faktorem zpoždění, ačkoli projekt byl také ovlivněn zvýšením nákladů.

:arrow: Mezitím probíhají práce na poslední části aucklandské Eastern Busway. Tento úsek stojí téměř 876 milionů USD (1,4 miliardy NZ) a povede mezi Pakuranga a Botany. Po dokončení budou na trase jezdit elektrobusy.
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 21003
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

Nová silnice O Mahurangi Penlink na Novém Zélandu bude zpoplatněna. Ministerstvo dopravy Nového Zélandu říká, že zpoplatnění spoje poskytne dostatečné příjmy na jeho údržbu. :ok: Ta bude stát 3 miliony dolarů ročně.

Nová silnice spojí státní dálnici 1 v severním Aucklandu s poloostrovem Whangaparaoa. Bude měřit 7 km. :idea:

Dokončení se očekává v roce 2026 v nákladech ve výši 830 mil. dolarů, tedy asi 520 mil. USD. Přínosem projektu bude zkrácení cestování o 20 minut ve špičce. :)

web: https://www.nzta.govt.nz/projects/penlink/
https://www.rnz.co.nz/news/national/489 ... -be-tolled

Obrázek
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 21003
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Nový Zéland

Příspěvek od Diaľničiar »

silniční reportáž

Beca používá 3D návrh a prostředí pro spolupráci na projektu Takitimu North Link

Obrázek

Západní oblast Bay of Plenty na Novém Zélandu, jižně od Aucklandu na Severním ostrově, je jednou z nejrychleji rostoucích oblastí v zemi. Rostoucí doprava v oblasti s mnoha vážnými nehodami, napjatými silničními systémy. Pro zlepšení bezpečnosti, přístupu, možností cestování a pro podporu ekonomického rozvoje v oblasti iniciovala dopravní agentura Waka Kotahi NZ projekt Takitimu North Link. Tento 14 kilometrový koridor se čtyřmi jízdními pruhy a sdílená cesta propojí Tauranga a Ómokoroa, zlepší bezpečnost a uvolní dopravní zácpy. Vládní program modernizace Nového Zélandu (NZUP) poskytl finanční prostředky na první fázi projektu, 6,8 kilometrů mezi Tauranga a Te Puna. Společný podnik Fulton Hogan/HEB získal zakázku na design a konstrukci, přičemž Beca byla jejich hlavním designovým konzultantem.

Vzhledem ke složitým podmínkám nestačil tradiční 3D návrh ke splnění požadavků projektu. Rozvojová oblast byla velmi omezeným koridorem vedoucím přes produktivní zahradnictví a zemědělskou půdu, což omezovalo možnosti rozvoje. Jak konstrukční týmy shromažďovaly a začleňovaly data, potřeby a detaily projektu se výrazně měnily, což vyžadovalo rychlé přizpůsobení. Jasná komunikace a spolupráce se stavebními partnery byla navíc klíčem ke snížení chyb a minimalizaci rizik.

Kliknutím sem zobrazíte video a případovou studii: https://go.bentley.com/road/beca_takitimu_form

Beca také chtěla upřednostnit udržitelnost a efektivitu výstavby v rámci programu modernizace Nového Zélandu. „Usilovně pracujeme na tom, abychom změřili a porovnali řadu udržitelných výsledků, včetně řízení projektu, zadávání veřejných zakázek, snižování emisí uhlíku, odpadu, dopadů na životní prostředí a samozřejmě zapojení komunity,“ řekl Ross Brown, technický ředitel civilní společnosti Beca. V rámci tohoto úsilí chtěla společnost co nejvíce minimalizovat dopad vývoje na stávající nemovitosti, a to i v rámci omezeného prostoru. Beca zjistila, že potřebují integrovaný přístup k digitálnímu doručování založený na 3D modelu, ale brzy si uvědomili, že ne všechny aplikace dokážou zvládnout složitost projektu nebo poskytnout intuitivní mezioborovou spolupráci.

Beca zjistila, že mohou přejít na 3D modelování a digitální dodávky a také splnit všechny požadavky projektu s pomocí aplikací Bentley. Podívejte se na video a přečtěte si celý příběh, abyste zjistili, jak Beca Ltd. využila otevřené modelovací aplikace Bentley k vytvoření propojeného datového prostředí a digitálního dvojčete, čímž zkrátila dobu modelování o 15 % a zlepšila efektivitu návrhu o 20 %.

Obsah vytvořený ve spolupráci s Bentley Systems
za lepší silnice a dálnice
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Austrálie a Oceánie“