Dálniční poplatky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Honey72 »

Ale to ti cizinci netuší :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Diaľničiar »

Mike píše: 21.5.2023 19:50:08
Diaľničiar píše: 18.5.2023 22:00:30 ... Více zákazníků, více peněz. Růst a jen dokolečka růst. A samozřejmě i cen. To je ideál, oproti hrozícímu riziku deflace.
...
Ano
nedomnívám se, že je na deflaci něco špatně
Ano
na deflaci je špatně absolutně všechno
je to zbytečné to dál rozepisovat, protože proto (že ano) :D přehoupneme se do ekonomické teorie, praktické hledisko by vás nebavilo hned druhým rokem

Dlouhdobá deflace by vlastně vedla k tomu, že všechno bude stát nic. :D Ono by nakonec ale ani nic nebylo.

chvíli by nás to bavilo, jednoroční deflace by byla hezká, ona se i na mnoho tovarů rokem 2020 stala - dnes jsou ty ceny o 3x větší, než tím rokem, obojí je extrém (sleva na všem co se utrácelo v cestovním ruchu v hotelech, protože se necestovalo že ano)

ale po trvalém poklesu cen následuje propad všeho - ale lze? nelze bez toho, abych negativně nezasáhl další segmenty fungování (hdp, zaměstnanost, schopnost produkovat zisk a tudíž splácet úvěry atd.)

Tady ani jedno není dobré. Ani vyšší inflace, ale rozhodně ani deflace. Proto centrální banky od kdy to takhle s náma ekonomicky funguje, tak mají na prvním místě udržovat růst ekonomiky a pohybovat se inflačním pásmu, které má být mírné. Se zvyšováním produktivity, usnadňováním dostupnosti (telekomun. a dopr. infr.) se pak daří dosáhnout ekon. blahobyt a díky dobře nastaveným daním a výdajům států i spotřebu, na které to de facto všechno stojí.

Ne každý je schopen to takhle vnímat. Snadná představa, jak tady bude -10% každým rokem v cenách je sice hezká, ale jen na rok až dva. Pak najednou zjistíte, že je všemu konec. A dostat se ze spirály deflace do mírné inflace je mnohem těžší, než krotit vysokou inflaci.

Tu nyní musíme překonat mj. i tím, že jí rozložíme do času. Tedy člověk bude muset snést vyšší náklady než příjmy, z pohledu růstu, v období 2-3 let. Kdo to nepochopí (státy, firmy), tak si jen prodlouží marazmus, který tady je. Protože faktem je, že v období 18-21 to bylo zase přesně naopak.

_________________________________
Mike píše: 28.5.2023 21:28:41 jak správně napsal Dialničar, spousta lidí a firem to prostě zaplatí
samo, že ten náklad přenesou dál, ideálně tak +50%
takže až zas budete ( a nejen vy ) skuhrat, že vysoká inflace, tak toto rozhodnutí k tomu také přispělo
zbytek, co bych tu napsal, by byly politické plky, ideální tak do diskuse na novinky
tak se jich - vyjímečně - vzdám ;)
Inflaci nyní živí všechno. Ne jen že se zvedne cena známky, jak se tady píše. Ale taky růst mezd a dávek. To všechno přispívá k dalšímu protahování větší inflace. A na ten růst mezd tlačí napjatý trh práce. Co může klesat, to jsou ostatní náklady, ale z hlediska energetiky je to jen mírný pokles (ale ne proti stavu před krizí) a z hlediska potřebných produktů k další výrobě není pokles, protože ty tovary jsou skoro všechny stále nákladnější.

Tudíž, inflace jako taková tady s náma bude i 2023, 2024 a snad v 2025 se dostane na nižší úroveň - horní hranice toho co bylo označováno za krajní limit mírné inflace (2-5%). O tom kam spěje nižší inflace, která se rovná až deflaci by se dalo číst a psát z ekonomie Japonska. Velmi těžce se pak vymaňuje z této pasti a velmi těžce se dosahuje růst ekonomiky a bez toho je tady problém dluhů a upadající spotřeby ... takhle má vláda příjem na daních ze spotřeby, ale s omeškáním roku zvýšené výdaje na kompenzace. Problémem jsou nadstandardní kompenzace nad rámec sociálního systému - ale ty jsou proto, že je tady nadměrné zadlužené z tzv. levných půjček. Jináč řečeno dluhy mají i ti, co je nikdy nemají mít a to stejně tak i vlády a vládní agentury. Takže se pak dostáváme k další hrozbě a to je výnos fondů a majetek bank. Bankovní krize by se tak mohla zopakovat, pokud se nepovede dostat stávající vývoj pod kontrolu během opravdu 2-3 let. ;)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Majkii »

Tak rušení výjimek z časového zpoplatnění se zase odkládá: https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7801000.htm
A jediný nový zpoplatněný úsek na příští rok je obchvat Krupé.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2042
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Jirka L »

A dokonce to vypadá, že i úseky, které už byly zpoplatněny, nově nebudou (Louny).
TomasP93
Příspěvky: 39
Registrován: 15.3.2022 11:21:24
Bydliště: Louny-Praha

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od TomasP93 »

Jo, u Loun se místní zastupitelé a politici hodně snažili o to, aby to vypadlo z té zpoplatněné části.
Podle čeho se ty výjimky vlastně řídí? Přijde mi, že při dokončení úseku u Chlumčan už bude docela dlouhý úsek, který by mohl být normálně zpoplatněn. Stejně tak ta část na Chomutov, která už celkem dlouho stojí komplet. Nebo se čeká, až bude D7 dostavěná celá?
poljaq
Příspěvky: 171
Registrován: 25.3.2010 21:24:56
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od poljaq »

|Je to tak, píšou to v důvodové zprávě.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Aram96 »

Jako chápu, že je to nezpoplatněné do doby zprovoznění alespoň jednoho sousedního úseku. Jedete po staré a najednou by po vás chtěli známku.
Jinak na obchvatu Loun nedává vyjmutí ze zpoplatnění absolutně žádný smysl, vždyť tam není ani žádná peáž dvojky, natož jedničky. Úplný nonsense do budoucna a doufám, že se zruší spousta výjimek.
Jediné, co by teď mělo nebo mohlo být vyjmuto ze zpoplatnění, je obchvat ČB na D3.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Warcz »

Neni možné. Že by konečně dodávky platili adekvální cenu ?
https://www.lidovky.cz/domov/myto-dodav ... LN_otvirak

Při starých cenách bych mýto pro kamiony v téhle kategorii platil raději než "známku na okně".
miho
Příspěvky: 244
Registrován: 6.6.2010 16:23:33
Bydliště: Spořilov

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od miho »

Napíši vám smutný příběh o digitalizaci na současném Ministerstvu dopravy respektive ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který má na starost agendu dálničních známek. Po výměně registrační značky (z důvodu krádeže / ztráty) na Registru vozidel, (kde vyřízení trvá poměrně déle než dříve, neboť referentky musí při jakémkoli úkonu ještě navíc zrušit velký technický průkaz (TP) tak, že musí porovnat všechny údaje v TP s údaji v počítači a chybějící přepsat do počítače), jsem změnu ohlásil pojišťovně a SFID. Pojišťovna mi poslala na e-mail novou zelenou kartu cca za 2 hodiny. SFID byl velký problém. Na webu edalnice.cz je odkaz Avízo o změně SPZ – elektronický formulář, kde je i volba Způsob podání – do datové schránky. U toho je poučení “ Nahrávaní dokumentů: Kopie dokumentu dokládající změnu SPZ v rámci stejného vozidla, ve kterém je uvedena původní i nová SPZ a VIN kód vozidla s výjimkou vozidel registrovaných v České republice, pokud je možné tuto změnu ověřit v Registru silničních vozidel.“ Mám za to, že po zrušení TP, takový doklad, ve kterém je uvedena původní i nová RZ neexistuje. Navíc jsem si ověřil přes Portál občana, že v Registru vozidel je nová i stará RZ pěkně pohromadě pod sebou. První svízel je, že bez vložení přílohy vás formulář nepustí dál. Vložil jsem tam tedy text „Změnu je možno ověřit v Registru silničních vozidel“. Krásně se pak vygeneruje žádost přímo ve vaší datové schránce a je připravena k odeslání. Perfektně udělaná aplikace. Přišlo mi zamítnutí žádosti s odůvodněním: „oznamovatel je povinen doložit kopii dokumentu dokládajícího změnu SPZ v rámci stejného vozidla, ve kterém je uvedena původní i nová SPZ a VIN kód vozidla (např. protokol z technické nebo emisní kontroly, osvědčení o registraci vozidla či jiné dokumenty dokládající změnu v rámci jednoho vozidla)“ Odeslal jsem tedy druhou žádost, k níž jsem přiložil pdf výtisk z Registru vozidel získaný přes Portál občana obsahující starou i novou RZ i VIN. Později jsem na zamítnutí žádosti objevil vpravo dole malým písmem telefonní číslo, na něž jsem zavolal, abych se dozvěděl proč mají na webu informace, na které sami neberou zřetel. Po několika minutách, během kterých jsem musel vyslechnout řadu poučení, která jsem už dávno znal, jsem se po několika pokusech zvolením konečně té správné číslice dostal k operátorce. Dozvěděl jsem se, že oni do Registru vozidel nemají přístup a museli by žádat o lustraci vozidla, což trvá jeden a půl měsíce, tak žádosti zamítají. Na dotaz, proč mají tedy na webu zavádějící informace a zda je opraví jsem dostal odpověď „NE“. Doporučila mi oskenovat doklad o emisích. Dále jsem se ptal, zda mnou zaslaný výpis z Registru vozidel je dostatečným dokladem. „Pokud obsahuje starou a novou RZ a VIN pak ano“. Ač tyto údaje obsahoval, druhý den přišlo zamítnutí i druhé žádosti. Čistě digitálně se to tedy vyřešit nedalo a musel jsem začít hledat starý papír - doklad o emisích, který jsem ofotil. K tomu přidal další dva doklady: první a druhou stranu nového malého techničáku. Na první straně je RZ a druhé straně VIN (a můžete klidně použít druhou stranu jakéhokoli techničáku k němuž máte emise). A takto se třemi fotografiemi, které mohou být od různých vozidel a stačí když se shoduje VIN z fotografie zadní strany techničáku a z emisí, bylo mé žádosti konečně vyhověno.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od kot »

Tak tedy za mě čiré peklo. :mrgreen: Nevím, zda bych vůbec měl trpělivost touhle anabází projít. To jsme ve 1/4 21. století...
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Mike »

podle mě běžná realita v CZ
nedávno jsem vyslech debatu, jak "úžasná" je ta e-občanka
starou, plastovou úřednice přiložila ke čtečce čipů, tu novou musí z mobilu opsat

co by ti chudáci úředníci dělali, kdyby ta digitalizace fungovala "jak má" ?
přeci nepůjdou na pracák ;)

jediné pozitivitu shledávám v :
některé pojišťovny mi posílají platbu POV mailem, některé vytrvale poštou
takže když mi v lednu přišla upomínka, ani jsem se moc nedivil
upomínka samozřejmě neobsahuje zelenou kartu, ale tu už naštěstí nemusím vozit
a s vlekem, kterého se to týká, se do zahraničí opravdu nechystám....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od martini »

Tak narizeni i vyhlaska konecne ve Sbirce, stihlo se to tak tak, ale stihlo, takze od 1.3.2024 vybira tento stat myto vcetne slozky za CO2 jako ctvrty stat z cele EU... Vsem zainteresovanym se slusi podekovat za spolupraci, nebylo to lehke.

Narizeni: https://www.e-sbirka.cz/sb/2024/40/0000 ... lozka=text
Vyhlaska: https://www.e-sbirka.cz/sb/2024/41?f=41 ... lozka=text

Snad budou odkazy fungovat, zneni se musi rozkliknout z PDF (pravne ucinne zneni), primy odkaz se mi nepovedl.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Japao Joe »

Mike píše: 18.2.2024 20:24:24 ...
nedávno jsem vyslech debatu, jak "úžasná" je ta e-občanka
starou, plastovou úřednice přiložila ke čtečce čipů, tu novou musí z mobilu opsat
...
Já na úřadu s e-občankou zatím nebyl, ale to neumí načíst to QRko a nebo zatím nemají čtečky a nebo to neumí systém? To že si s načtením OP (jakékoli) neporadí Česká pošta to už beru jako klasický kolorit, ale že by to nebylo možné u orgánů státní moci.
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od KarelLer »

Je pravda, že jednodenní dálniční známka úmyslně platí vždy jenom do půlnoci?
JakubMD
Příspěvky: 313
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od JakubMD »

Ano jednodenní platí jeden den. Od toho se jmenuje jednodenní, ne 24 hodinová. Nějaká další otázka?
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Honey72 »

Nechápu, co ti lidi blbnou :-) Vždyť 14-denní a měsíční také neplatí od 16:30 do 16:30 za 14 dní/za měsíc, ale jen do půlnoci. Pletou si to zřejmě s jízdenkou na MHD :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od kot »

Je třeba stále vyvolávat kontroverze a mít na co nadávat. Žijeme holt v ČR a to je naše tradice. Navíc nikdo nezmiňuje, že to je celoevropská dohoda a platí plošně...
JakubMD
Příspěvky: 313
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od JakubMD »

Samozřejmě a přitom pro "typického" Čecha absolutně win situace. Přestanou je konečně okrádat ti "zpropadení" Slovinci když jedou na 8 dní k moři :)
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od KarelLer »

Vám připadá intuitivní, že když mi ta jízda vychází zrovna přes půlnoc, tak si musím koupit 10denní známku, a když mi zrovna nevychází přes půlnoc, tak si můžu koupit jenom denní známku?

Ano, dá se to dost dobře přirovnat k jiným "denním" službám, jako je třeba jízdenka na MHD.
JakubMD
Příspěvky: 313
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od JakubMD »

A co když vám ta jízda vyjde přes dvě noci? Nebo přes tři? Doporučuji pak koupit desetidenní s cenovkou o 70 kč více. Snad to někoho nezruinuje.
Mně to přijde intuitivní, denní známka je na den, dvoudenní známka je na dva dny, třídenní na tři, mám pokračovat dále?
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od kot »

Už jsem delší dobu nejel MHD, ale v MHD po vstupu mám / musím / procvaknout / znehodnotit / lístek. Známku mohu koupit i na pumpě i přes internet. Takže to by na známce měly být vyznačeny i hodiny ? Pak by se někdo ozýval s tím, že byl ošizen o hodinu. Takže budou tam uvedeny i minuty ? Takže místo nadávání na MD či vládu či rovnou celou ČR, by mohli lidi rovnou nadávat na Brusel / tedy EU /. Co na to říci, proč být alespoň občas spokojeni a mít dobrou náladu a spokojený den ? Jsme z ČR.... ;)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Aram96 »

To jedno procento z promile řidičů, co se jim toto stane, že budou končit jízdu chvilku po půlnoci, to buď risknou, nebo to přežijou a připlatí si těch 7 pětek k 10-D.
Ten zbytek, co opravdu jede po dálnici pouze jednu cestu (nebo více ale v jednom dni) si koupí 1-D.
Ten co jede jednu jízdu ve 4 odpoledne a druhou ve 2 odpoledne další den, ten nechápu proč by měl mít jednodenní známku ?

Tuto novou legislativu, resp. ceny víceméně vítám. 1500 za síť ročně bylo směšně málo (přes 10 let stejná cena), cokoli pod 2000 bych považoval pořád za málo. Pro Čecha, který jede jednou dvakrát ročně po české dálnici se prakticky nic nezmění. Něco málo ušetří, protože si koupí levnější 1-D místo 10-D. (rozdíl 110 kč oproti staré ceně). Ten co jede na dovolenou, ten ušetří, protože 10-D je teď dokonce taky levnější než byla (o 40 Kč).
Naopak to nám Čechům pomůže právě třeba kvůli Slovinsku na dovolenou. :)

Ten co jede za rok 5 jízd, ten ušetří, protože nemusí kupovat ani roční za 1500 ani pět 10-D po 300,- ale koupí si pět 1-D a vyjde ho to na jen 1000. A ten co jede 10 jízd ročně, tak si prostě 500 připlatí (2000 vs 1500 za roční).

Ne, fakt nechápu, jak může někde něco namítat .. a když už, tak bych spíš kritizoval cenu 10-D, že je nízká a ta 1-D částečně postrádá smysl. Ale to je holt dáno z EU, tam to málokdy domyslí... :)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Honey72 »

Přes půlnoc se nemáš co někde courat :-) Jednodenní je prostě taková ta známka, po které Češi volali, že jedou jen na vyšetření do Prahy, že jedou jen pro tetičku na letiště, že jedou jen na výlet, že jedou jen pro nábytek do IKEA ... a najednou jim to nevoní :-) Klidně si mohou dál kupovat 14-denní. Vždycky jsem říkal, že nikdo nikoho jezdit po dálnici nenutí. Není to jako vybrat si mezi vlakem nebo autobusem. Alternativa existuje. Jet po dálnici za poplatek (oproti většině států zanedbatelný) anebo po běžné silnici zadarmo!

PS: dá se předpokládat, že policie nebude kontrolovat hříšníky hned po půlnoci a pokud už někoho takového zastaví, dá se snadno doložit, že denní známku měli a trošku čas přepískli. Ovšem ráno v sedm už těžko :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Hanes »

V Česku se bude brečet neustále. Před měsícem jsem byl pracovně v Itálii v Bari. Dolů 80€ nahoru dalších 80€. A nikdo nebrečí......
Plus Rakouská desetidenní....
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Lenny »

S MHD je to hezký příměr. Denní lístek platí 24 hodin od označení. Něco podobného bych očekával i u dálniční známky.

Pro hnidopichy. Mám roční.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“