Kanada - všeobecně

Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

Provincie hlásí nedostatek peněz na boj s požárama.

Přitom pro letošní rok každá z nich vyčlenila rekordní zdroje po zkušenostech z minulých let. Federální vláda již vícekrát slíbila, že převezme placení účtů. Konečný účet bude v mnoha miliardách CAD. Nejhorší rok v B.K. vyšel na 3/4 mld. a nyní je situace v této provincii již horší a za celou Kanadu pomalu 10x větší. Boje s požárama se možná vyšplhají nad 10 mld. CAD, pokud nebudou zasažená větší města. Škody jsou ještě jinde.

3. sektor žádá o další zdroje. Je to měsíc zpátky, co federální vláda přesunula skoro 90 mil. CAD třeba ČK. Nyní jsou znovu bez peněz. Poskytování první pomoci a jídla evakuovaným a základní elementy pro lidi v nouzi.

O finanční prostředky žádá organizace Parks Canada a další a další ...

K dnešnímu dni byla aktualizace informace, že rozsah shořené lesní resp. přírodní plochy přesáhl 133 000 km2.

Nově jmenovaní ministři mění koncept distribuce pomoci a techniky formou aktivního vydávání dekretů, tedy precedensy pro stávající situaci.

Federální armáda již pomáhá ve vícero provinciích. S hašením, logistickou podporou, evakuacemi obyvatelstva. Počet zapojených členů je 8 tisíc, z nichž již 1/4 je v B.K. Denně se zapojuje skoro celé transportní letectvo kanadské armády na přesuny mezi provinciemi.

Kanada zahájila masivní monitoring a satelitní snímkování požárů - především je snaha o lepší monitoring správného obvodu každého požáru s lepší předpovědí počasí a modelování vývoje požárů prostřednictvím alternativních programů.

Ministerstvo zdravotnictví eviduje 200 tisíc komplikací s očima. Prozatím není možno určite rozsah poškození zraku, ale na 200 tisíc obyvatelů muselo pro kouř nebo dlouhodobé působení kouře vyhledat pomoc a přerušit i pracovní činnost. Stoupá i rozsah problémů s plícemi, astmou ... provincie žádají mj. o další peníze na sanaci nákladů. V tomto ohledu je federální vláda skeptická.

Na již více než 51 000 km2 shořelo v provincii Quebec. V severních teritoriích 20 tisíc, , Alberta 18 tis. km2, v B.K. 15 tisíc km2, Saskathewan 14 tis. km2.

Stoupl i počet aktivních požárů - překročil 1100+

Některá města zápasí s velkým nedostatkem vody. Třeba metropole Vancouver je v úrovni sucha 4 (kde 5 je kritický nedostatek).

Otevírá to debaty - bude se muset možná i Kanada zapodívat odsolováním vody a budováním vodovodních rour na větší vzdálenosti.

Vedro kolem 40 st. C - již zahajuje tému na možnou proměnu energetické efektivity budov a dotační schéma tepelních čerpadel, extra klimatizací. Program funguje od roku 2021, ale bude se muset možná značně zvednout.

https://www.cbc.ca/news/business/bakx-h ... -1.6918684
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

:arrow: Rozsah shořené lesní plochy stoupl na 137 000 km2.

* aktuálně hoří na 1070 lesních požárů, z čeho 670 je mimo kontrolu

Velení hasičů uvedlo, že "V září předpokládáme, že potenciální oblast s extrémním rizikem se o něco zmenší... (nicméně) velké stávající požáry budou nadále hořet nebo doutnat a kdekoli mohou vzniknout nové problematické požáry."

Při výkonu povolání zemřeli již 4 hasiči.

Požáry jsou mnohonásobně větší, než sezóny zpátky, způsobují masivní škody v ekonomice, samotné hašení odčerpává miliardy. Situace si vyžádala evakuaci stovek tis. obyvatel. Kanada, část USA jsou zamořené kouřem. Částečky dopadají i v západní polovině Evropy.

V ohrožení je hlavní město SZ Teritorií: viewtopic.php?p=278620#p278620 . Situace je tam velmi vážná.

:arrow: Někteří autodopravci z Ontaria vyzývají Ottawu, aby regulovala školení řidičů pro bezpečnost na silnicích

https://www.cbc.ca/news/canada/london/s ... -1.6925588
3. srpna 2023

Skupina na podporu nákladní dopravy z Ontaria vyzývá Ottawu, aby zpřísnila národní minimální bezpečnostní standardy pro nové řidiče, kteří doufají, že se dostanou do této profese, aby zlepšili bezpečnost a snížili počet kolizí.

Policie v Ontariu hlásí, že ročně dojde na provinčních dálnicích a silnicích k přibližně 9 000 kolizí s kamiony.

Je to jeden z důvodů, proč automobilový průmysl v provincii stojí za peticí, kterou podpořil poslanec Kitchener Green Mike Morrice, s 500 podpisy potřebnými k tomu, aby mohla být předložena v Dolní sněmovně.
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

:arrow: Jak jsem posledně uvedl, že v ohrožení je hl. město SZ Teritorii Yellowknife, tak se přistoupilo k jeho celkové evakuaci. Více pak zde: viewtopic.php?p=278827#p278827 . Je to hrůza pro to obyvatelstvo, ačkoliv všichni vlastně říkají, že jim ani tak nevadí dlouhá cesta tam (někam), ale aby se bylo kam vrátit.

Obrázekkaravána ... kdo mohl takhle, jináč 20+ letadel navíc

Obrázek

:arrow: Situace se velmi zhoršuje v provincii Britská Kolumbie. Tam je lokálně vyhlášen stav nouze u West Kelowna. To je souměstí s městem Kelowna s asi 150 tis. obyvateli ležící asi 300 km na východ od města Vancouver. Některé kopce kolem města jsou v plamenech.

viewtopic.php?p=278840#p278840Federální vláda zvedla mobilizaci pro armádu v souvislosti s vývojem požárů v zemi kvůli většímu ohrožení obyvatelstva.

:arrow: Co se týče celkové shořené plochy v Kanadě, tak je již téměř 140 000 km2.

Prvně se debatuje o možném nasazení "vodní bomby". Minimálně někde - jako experiment. Někde v pásmech lesů, kde nikdo nežije. Je to sporné pro to, že by to umrtvilo přírodu a zvířata. Ta jsou ale mrtvá stejně, protože těmto požárům nedovedou uniknout.

Celkem hoří 1053 lesních požárů, z čeho 674 je mimo kontrolu.
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

Kanada již přišla v letošním roce o 153 000 km2 lesů / přírodních ploch.

Tento skokový nárůst je vydán s lepším propočtem a bohužel nepřiznivým vývojem meteo- prarametrů, kterého důsledkem je 2x rychlejší tempo růstu požárů. Třeba ty v SZ Teritoriech a B.K. se za 1 den více než 6x zvětšují v první dny.
To je již 4,5% lesů celé země nebo 1,5% rozlohy Kanady letošním rokem prošel lesní požár.
Aneb plocha, která odpovídá rozsahu, který tady shořel za 7,5 uplynulých let dohromady.
10-roční průměr je 5,5 tis. km2, tedy letošním rokem je to již 27x překročeno a ještě není konec ...
Vědci kdysi v 90. letech modelují, že jednou tady shoří po roce 2050 na 100 tis. km2 lesních porostů a může se to opakovat.

Rostoucí škody způsobené lesními požáry zatemní ekonomický pohled na měsíce.

Obrázek

z hlediska největší plochy padlých lesů ve vztahu k územním celkům to vypadá takhle:

Quebec ... 52 700 km2
SZ Teritoria ... 34 320 km2
Alberta ... 19 166 km2
Britská Kolumbie ... 17 391 km2
Saskatchewan ... 14 415 km2

SZ Teritoria: V Yellowknife úředníci zabránili tomu, aby se plameny dostaly blíže než 15 kilometrů k městu poté, co uprchlo téměř všech jeho 20 000 obyvatel. Zároveň se buduje masivní protipožární val: viewtopic.php?p=278885#p278885 . Hasiči varují, že v blízkosti hlavního města kanadských Severozápadních teritorií, kde hoří požáry, se blíží sušší a větrnější počasí.

B.K.: V Britské Kolumbii byl vyhlášen výjimečný stav a platí zákaz cestování, které není nezbytné, aby se uvolnily ubytování pro evakuované osoby a hasiče. Hasičský náčelník West Kelowna Jason Brolund říká, že podmínky v oblasti Lake Okanagan na jihu Britské Kolumbie se zlepšily po čtyřech dnech boje s "epickými" požáry. Varoval před obtížnými dny, aby se zabránilo požáru McDougall Creek, který hoří na okraji West Kelowna.

Federální premiér Trudeau a vláda zahájila masivní nové programy na výcvik nových lesních hasičů. Jejich počty se zvednou o 50%. Navíc to bude celoročně placená práce, což zajistí její atraktivitu. Armáda dnes zajišťuje logistiku v postižených územích a bylo avizováno, že se nakoupí další transportní letadla.

„Vypadá to, jako by dnes celý svět hořel." (narážka vlády na situaci v Řecku, Havaji, Tenerife, ...) "Když na vás něco útočí, musíme se před tím bránit," říká. Je to nová výzva, před kterou stojíme a musíme s tím něco dělat.

  • Více než 10 procent Kanaďanů žije v styčných oblastech o rozloze 32 milionů hektarů po celé zemi, kde se městské komunity prolínají s hořlavými prostředími, jako jsou lesy. V našem boji proti lesním požárům je rozhraní naléhavou oblastí zájmu. Požáry na rozhraní představují největší hrozbu pro životy a živobytí a mohou mít ničivé dopady, i když jsou pod kontrolou – jako je šíření hustého kouře a evakuace, které mohou obyvatelům a rodinám způsobit nesmírný stres.


Deset způsobů, jak pomoci svému domovu přežít lesní požár

* Pozor na uhlíky. Větrem poháněné ohňovky zapálí většinu domů ztracených během lesních požárů.
* Obklopte svůj domov a pozemek bezplamennou zónou 1,5 m. Používejte nehořlavé mulče (tj. štěrk), zelený trávník a květiny a keře s vysokou vlhkostí.
* Stálezelené stromy a keře rozmístěte alespoň 10 m od domova a mezi stromy ponechte dvojnásobnou vzdálenost. Ořízněte je tak, aby konce větví * zůstaly 2 m nad zemí a odstraňte nahromaděné jehlice pod stromy.
* Udržujte svůj trávník posekaný a zalévaný. Odřezávejte vysokou trávu a plevel od dřevěných plotů, okrajů a hořlavých předmětů.
* Nedovolte, aby se na, pod nebo mezi prkny vaší paluby a terasy hromadilo listí nebo stálezelené jehličí.
* Cvičte „dobré hlídání dvora“. Odstraňte hořlavé předměty, jako je palivové dřevo, plynová zařízení a stavební materiály, nebo je skladujte alespoň 10 m od jakékoli konstrukce.
* Odstraňte z pozemku a terasy hořlavé předměty, jako jsou podložky pod nábytek, rohože, recyklace, palivové dřevo a propan, když je nepoužíváte. * Nikdy neskladujte hořlaviny pod pozemkem!
* Zkontrolujte a utěsněte jakýkoli vnější větrací otvor na vaší střeše, stěnách a podhledech pomocí 3mm kovové clony.
* Ujistěte se, že vaše střecha je vyrobena z protipožárního materiálu. Pravděpodobně ano, pokud není dřevěný. Udržujte střešní okapy bez listí a odpadků.
+ Přečtěte si příručku pro majitele domů FireSmart Canada; podrobněji zde: https://blog.gov.bc.ca/bcwildfire/decre ... rotection/
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

Kanada již přišla v letošním roce o 161 000 km2 lesů / přírodních ploch.

Byla obnovená produkce "žlutých hasičských letadel". Zájem je z celého světa. Práce je již nyní kontrahována do 2029.
Kdysi to vyráběla společnost Bombardier, trh se nasytil a výrobní program se zrušil. O obnovu se snažila i ČLR a další země.

Obrázek

Mapování rozsahu rekordních lesních požárů v Kanadě
https://www.aljazeera.com/news/2023/8/2 ... -wildfires

Canada wildfires inflict brutal toll on tourism, other areas of economy
https://www.france24.com/en/live-news/2 ... of-economy
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

Kanada již přišla v letošním roce o 170 000 km2 lesů / přírodních ploch. - PODMÍNKY PRO HAŠENÍ SE ZLEPŠUJÍ

* obyvatelé hlavního města SZ Teritorií, Yellowknife, jsou po 3 týdnech vynucené evakuace zpátky doma; viewtopic.php?p=280105#p280105 , je to 1. v historii, co se muselo prakticky celé obyvatelstvo některého hlavního města území evakuovat, ačkoliv to nebyla největší evakuace tohoto druhu

* nárůst shořené lesní plochy je sice enormní - ale podmínky se zlepšují, takže se snižuje počet požárů mimo kontrolu a celonárodní stav nouze a připravenosti vládních agentur se snížil z 5 (nejvyššího) na 4 - což umožní si mnoha složkám alespoň částečně si oddechnout/vydechnout po 4 měsících permanentního nasazení bez možnosti dovolených atd.

* hrozí, že požáry budou hořet i přes zimu (kořenovým systémem)

Obrázek
  • Sezóna rekordních lesních požárů v Britské Kolumbii je téměř u konce, ale představitelé kanadské provincie varovali, že přetrvávající sucho v kanadské provincii je „spícím obrem“, který by mohl zapříčinit novou řadu přírodních katastrof, včetně ničivých záplav. v nadcházejících měsících.

    Bowinn Ma, ministr pro krizové řízení Britské Kolumbie, tento týden řekl, že bezprecedentní sucho má plnou pozornost vysokých vládních úředníků, protože region vstupuje do „domácího úseku“ bezprecedentní sezóny požárů v provincii. Toto léto zasáhly provincii stovky požárů, které zanechaly posádky vyčerpané a rozbité a sežehly odhadem 2,2 milionu hektarů půdy.

    Stále hoří jen v této provincii více než 300 požárů, polovina z nich je mimo kontrolu. Téměř 3 800 lidí zůstává v provincii nařízeno evakuaci a 34 000 je v pohotovosti. Požáry zničily stovky staveb.

    V roce 2021 vedly atmosférické řeky zády k sobě k vzedmutí řek , sesuvům bahna , zaplavení měst a zničeným dálnicím . Je známo, že při povodních zemřelo více než 640 000 zvířat a předpokládá se, že katastrofa stála téměř 5 miliard kanadských dolarů (3,65 miliardy dolarů) jako nepojištěné škody.
Sesuvy v B.K. pokračují i v tomto roce. A federální vláda zintenzivnila práce na hlavních silnicích ve smyslu zvednutí příspěvků do stablizace tras a vytváření alternativních obcházek kolem nestabilních kopců. Do této provincie směrují již delší dobu nejvyšší federální příspěvky.

Federální vláda pracuje s novým konceptem: Záplavy a požáry jsou nyní normálním životem v maloměstě v Kanadě

Součet škod po roce 2016, kdy se stala mimořádná událost, ve fóru zachycená, požár Fort McMurray, následováno dalšími požáry, povodněmi, suchem v tak intenzivním rozsahu až po letošní katastrofický vývoj jsou pomalu v úrovni IIWW z hlediska poškození a utlumení ekonomiky.

Musí se přepracovat koncept zajištění dopravních spojení. Neexistuje alternativa "jsme odříznutí". Musí se vypracovat manuály a zlepšit technické vybavení federální armády. Doposud kanadská armáda pomáhá ve světě budovat silnice, po novém (2030 a dál) musí být toho schopna kdekoliv a kdykoliv i doma.

Další koncepce a strategie souvisí s hašením - již jsem psal, že vláda zavedla nové federální programy, které 2x počet lesních hasičů a jejich povolání bude celoroční. Zvedne se technické zabezpečení.

Stejně tak dřevospracující průmysl a nové lesní silnice dál na sever.

V neposlední řadě se bude potřeba zabývat změnou eko-energetické koncepce domů s důrazem na tepelná čerpadla, chlazení a lepší zadržování vody. Stejně tak propracovat systém výstavby dalekých vodovodů.

V ohrožení je především západní polovina Kanady. Ta východní musí změnit přístup k bydlení a životu.

A bude se muset změnit přístup k ochraně ŽP v tom smyslu, že staré dřevo do lesů nepatří nebo ne ve smyslu, že si příroda poradí. Ne v období 10 ročního sucha a pak suchých bouří. A rozhodně se musí vypracovat koncept pro ochranu divých zvířat, aby jim alespoň v nějakém rozsahu bylo možno pomoct.

Prakticky již jen letošním rokem shořelo 5% lesní plochy v Kanadě.

Aneb bylo zasaženo 1,7% celkové rozlohy.

Z hlediska zasažení ovzduší - pravidelně se opakující vlny znečištění zasahují 1/3 území USA.
Částečky nečistot se dostávají i nad Evropu.

Ekonomické škody jdou do miliard (ekonomové se nebojí říct do desítek), ztráty z výkonu se promítají do snížení růstu HDP. (až o 0,5%) Byla snížená těžba ropy a plynu, ochromená těžba surovin, dřeva, cestovní ruch ... pro silně znečištěné ovzduší limity pro život a plná zdravotnická centra. Stovky tisíc lidí bylo v evakuaci ... nasazená armáda, letectvo a vůbec práce na hašení jdou do miliard. Zničeno mnoho budov ...
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

Kanada již přišla v letošním roce o 174 000 km2 lesů / přírodních ploch. - PODMÍNKY PRO HAŠENÍ SE NADÁLE ZLEPŠUJÍ

* vysídleno bylo již pro požáry na 1/4 milionu obyvatel (každý 150. obyvatel to letos zažil na vlastní kůži)
- velká část se měla kam vrátit

Je to 2x větší plocha, než dosavadní 1-roční rekord v roce 1995 a bohužel, ale tato plocha se budei nadále zvětšovat.

Obrázek

Kanada zažívá nejhorší sezónu požárů v historii, pokud jde o celkové emise uhlíku a spálenou plochu, oznámila ve středu Evropská unie Copernicus Climate Change Service.

Letošní požáry ztrojnásobily rekordní množství uhlíkových emisí z předchozích sezón kanadských lesních požárů a spálily největší pevninu, která kdy byla v zemi pozorována, řekl Copernicus . Přinutili stovky tisíc lidí k evakuaci, vytvořili nebezpečnou kvalitu ovzduší v Kanadě a ve velkých částech Spojených států a rozšířili kouřové clony až do Evropy.

Rekordní požární sezóna v Kanadě se časově shodovala s rozsáhlými lesními požáry v několika regionech po celém světě, včetně ničivých požárů v Řecku a na Havaji. Zatímco většina požárů je zažehnuta bleskem nebo náhodně lidmi, vědci tvrdí , že změna klimatu způsobená člověkem způsobuje větší požáry na více místech.

Požáry letos zuřily po celé Kanadě od pobřeží k pobřeží. Minulý měsíc byly tisíce lidí v Britské Kolumbii a Severozápadních teritoriích vyzvány k evakuaci , včetně všech 20 000 obyvatel Yellowknife a mnoha v Kelowna, protože plameny ohrožovaly domy a napjaté hasičské služby. Lesní požáry také v létě narušily těžbu ropy a plynu v Kanadě.

Ekonomické škody jdou do miliard dolarů.

Požáry vypouštějí do vzduchu stovky chemikálií. Patří mezi ně drobné, ale nebezpečné částice, které při vdechnutí představují četná zdravotní rizika . Požáry navíc uvolňují velké množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které přispívají ke změně klimatu.

Kouřové stopy z kanadských lesních požárů se během léta opakovaně valily do Spojených států a v některých případech zhoršovaly kvalitu ovzduší na nebezpečně nízkou úroveň. Téměř 300 stanic pro sledování kvality ovzduší, z nichž mnohé na Středozápadě a severovýchodě, hlásilo své nejvyšší úrovně znečištění v záznamech, podle analýzy údajů o kouři ze Stanfordské univerzity Washington Post. Kouř z Kanady se dokonce dostal do Evropy , takže obloha byla zamlžená, ale nijak výrazně neovlivnila kvalitu ovzduší.

Rekordní vedra a dlouhotrvající sucho, obojí zesílené lidskou změnou klimatu, podnítilo mnoho letošních masivních požárů po celém světě, které jsou součástí alarmujícího trendu smrtelných požárů v posledních letech. Vědci očekávají, že s pokračujícím oteplováním světa budou požáry stále větší, častější a rozšířenější.

"Jak se teploty neustále zvyšují a suché podmínky se stávají dlouhodobějšími, zvyšuje se pravděpodobnost, že zažijeme ničivé požáry, jako jsou ty v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Mark Parrington, hlavní vědec z Copernicus.
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

Poučení z letošní požární sezony je hodně. Kanadská federální vláda vypracovala federální programy na nové jednotky hasičů, na nové vybavení, změnila postavení lesního hasiče atd. Ale jde ještě dál ... vychází se z praxe.

protipožární val uspěl, zařazení změn do nouzových plánů (silnice, další valy), 100% vytížení kanadské armády - nákupy nových letadel:

Kolem města Yellowknife (hlavní město Northwest Territories) muselo být evakuováno. Bylo to prvně v historii Kanady, kdy se muselo evakuovat hlavní město správní oblasti - před požárama, ale i celkově, v moderních dejinách nikdo nic takové nezažil. Již jsou zpátky nějakou dobu.

Obyvatelstvo muselo odejít - letecky, což zajistila armáda, do provincie Alberta a do provincie B.K. V obou tehdy taky zuří požáry. (v B.K. nadále). Především do města Vancouver v B.K. - ti, co leží v nemocnicích. Aby se nepřetížila provincie Alberta.
Takhle ale odešla "menší část".

Ta větší - tak ta musela odjet. V době, kdy již část jediné silnice odsud byla za požárem, tedy kolem ní již požár nebyl. Všude byl kouř a stopy po požáru.

Masivní, 20 tisícová evakuace zasáhla tehdy Kanadu v tom smyslu, že těžce budovaná infrastruktura na severu - bude ztracená. A navíc to je východiskový bod pro budování ještě severnější.

Provinční vláda s federální tohle nedopustila. První variant bylo vytvoření masivního protipožárního valu. Druhým tzv. vodní bomba. Nebyl čas použít obojí, protože akční rádius toho 2. by ohrožoval i to město.

K prvnímu variantu bylo nasazeno mnoho stovek ks těžké a dopravní techniky. Stavební, těžařské. Hasiči, další vybavení, armáda. Úkolem bylo vytvořit opravdový val - široký, vyjmout stromy i s kořenovým systémem. Dlouhý a podél vybudovat silnici - pro hasičská vozidla. Podél valu se rozmístnil systém rozprašovačů a zavlažovacích systémů.

Tady jsem o valu informoval prvně: viewtopic.php?p=278885#p278885 . Tam je video, které letecky mapuje realizaci valu. To byl požár 15-18 km od města, což se již ukázalo jako velké rizko vzhledem na letošní sezonu.

tady je taky video na YT:v 1. minutě rozprašovače a zavlažovače všeho zeleného - nebude to tak snadno hořet
ve 4. minutě se lze dívat na mapu obranných linií před požárem - rozprašovače a hasičská vozidla jsou v liních za valem jako doplněk a dle času
- fire retardant - zpomalovače hoření, to vše shozeno ještě před budovaným velkým valem
5. - 6. minuta přelet nad hlavním valem

Tento protipožární val budovalo na 1500 lidí. Odborníků, lesníků, hasičů i armáda. Ta poslední složka totiž zajišťovala nekonečný proud materiálu, protože na něco takové v tak krátkém čase nebyl nikdo připraven a již vůbec ne v těchto malých komunitách. V rámci zpomalovačů hoření a pak samotné hašení "čela" požáru (3 najednou, ale jen jeden byl největším rizikem) tady bylo zapojeno na 20 ks letecké techniky. Z toho 5 na evakuaci - tam a zpátky. V době - maximálního vytížení celé Kanady.

Ten val je úspěchem - lze takový val realizovat. Za poměrně krátkou dobu - v rozsahu dnů to jde uskutečnit. Tady to byla rovina - žádné kopce, ze kterých by něco rychle postupovalo do údolí.

Ale jedná se i o to, že v koncepci 2030 se počítá s realizací vícero takových linií napříč Kanadu.
Společně se silnicemi.
Kanadské lesy se musí stát dostupnějšími. S nižším rozsahem suchého porostu. Stoupne kontrolované vypalování.
Dříve, než jich 1/2 padne a začne velký proces proměny území z hlediska klímy, eroze atd., co si právě nikdo nepřeje.

Zároveň se bude jednat o novou koncepci ochrany správních a tedy nejvíce osídlených měst. :idea:

Do základních nouzových plánů se již črtají i nové výdaje a sice zajistit minimálně DVĚ alternativní silnice odkudkoliv kamkoliv z hlediska správních center nebo rychle se rozvíjejících měst na území Kanady. Protože nejrychlejším způsobem je a zůstane pozemní doprava - když to ještě jde.

Nyní v tomto roce totiž konstatovala i obrana - že se bude muset zvednout počet dopravních letadel. Armáda letošním rokem prvně měla ve vzduchu "všechno", což je něco co si nelze představit z hlediska koncepcí. Chybí velko kapacitní letadla. Problémem nejsou letištní plochy, ale dopravní prostředky.

Ani dvě silnice nemusí stačit. Dnes se právě ukazuje, že pro silný kouř silnice nestačí prakticky vůbec. Ale rozhodně bude snaha se přizpůsobit životu s požárama a infrastruktura se musí stát odolnější, tak jak se ní stala za uplynulé desítky let. Taky to nespadlo z nebes.
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

titulky jako: Kanada zažívá nejhorší sezonu lesních požárů v historii ... Kanada zažívá nejhorší sezonu lesních požárů v historii. - obíhají planetu stále

Kanada již přišla v letošním roce o skoro 180 000 km2 lesů / přírodních ploch. - PODMÍNKY PRO HAŠENÍ STAGNUJÍ

To je 6x dlouhodobého ročního průměru, tedy ne 10-ročního, ale celkového. Je to více, než součet 3 nejhorších let v historii měření. Je to katastrofa s globálním přesahem.

Naplňují se odhady, že požáry budou hořet až do začátku zimy.
Dle pesimistických odhadů budou hořet i během zimy - kořenových systémem budou doutnat.
Na jaro pak o to rychleji začne nová hlavní pozární sezona. Lze doufat jen v lepší počasí: méně sucha, nižší teploty.

Letošní požáry, které se vymkly kontrole, uvolnily 2 miliardy tun CO 2 – pravděpodobně trojnásobek roční uhlíkové stopy země (celé Kanady). I to je jen odhad.

Na jednu stranu shořelo 5% lesní plochy, za 20 let by nemělo co hořet. Za 20 let stromy nevyrostou.
Na druhou stranu, když se vezme do úvahy, co již shořelo za 10 let zpátky a skoro nic nové tam není, tak ta plocha, která je nyní pryč, tak odpovídá asi 1/10 lesního porostu Kanady.

Katastrofou je, že pokut bude tohle nová norma, pak má co dál hořet a uvolňovat do ovzduší.

Jakýkoliv kapitál a lidské úsilí, které se vyvine, tak nemůže za pár let změnit průběh. Adekvátní reakce na 2023 bude dosažená v 2030. Je to soubor rozsáhlých opatření.

Je překonán dokonce rekord shořené plochy i proti USA (z roku 2020).

Navzdory dokonce masivní účasti ze zahraničí se nepovedlo dosáhnout lepšího výsledku.

Byla pokořená hranice 100 tisíc km2. Padla i hranice 150 tisíc. A je jistá beznaděj, že je to již 180 tisíc km2 ... lesy, které jsou ceněné po generace. V roce 1995 shořelo v Kanadě 71 tisíc km2. Až do roku 2022 se tato situace nezopakovala, vždy to bylo méně. Hranice 100 tisíc byla očekávaná ale až po roce 2050 pokud se nezmění klimatický vývoj. Že se zvedne teplota na severu, bude susší prostředí atd. To vše je tady již několik let a situace "explodovala" do ohromujících rozměrů.

Do takových, kdy federální vláda a provinční vlády neřeší obrovské požáry, pokud nejsou ohrožené komunity a města.

Vždy byla garancí armáda, která nakonec dokázala evakuovat odkudkoliv kamkoliv. Nyní byla situace tak vážná, že v jedné hodině bylo v nasazení všechno dopravní letectvo - v Kanadě. Že kdyby někde vznikla další situace - tak tam nebylo co poslat. 1. v historii se musela přeskupit organizace složek - z pobřežní stráže se nějaké vrtulníky přesouvají k dispozici mise pro nouzové situace. V této situaci se omezila plavba lodí.

Všechna území Kanady jsou letos zasažená. Na jaro a začátkem léta východ Kanady - hlavně provincie Quebec, ale nezaostávají ani jiní. Pak se to v létě překlopilo na západ Kanady - od SZ Teritorií až po B.K. A najednou nebyla volná kapacita pro přesuny. Mnoho zemí sem posílalo až doposud kontingenty v rotacích - USA/JAR/AUS/NZ/FR/MEX/... techniku, výstroj atd. Když to začala hodnotit EK - která pomohla s Francii Quebecu, tak masivně hořelo v Řecku, Itálii, Španělsku ...

Bylo dokonce rozhodnuto o obnovení programu produkce žlutých kanadských letadel pro hašení. Z prvních objednávek mají práci do 2029.

Dalším problémem, kterému bude tohle poškozené území čelit - bude eroze půdy. Přijdou velké intenzivní srážky, budou sesuvy půdy.

Intenzivně se pracuje na dokumentu - zvednutí odolnosti kritické infrastruktury a zvětšení jejího dosahu. Kanada bude betonovat, asfaltovat, stavět, aby udržela vlastní integritu a aby zvládla lépe chránit to nejcennější co má. Tady se eko organizace domnívají, že se musí zvednout hasící úsilí. Jakkoliv - všema prostředkama; na zemi (i protihněm), ze vzduchu. S požárními valy - antipožární valy. Rozšíření lesních silnic a odstraňování velmi starých suchých porostů.

Obrázek

5 % celé lesní oblasti Kanady je jednoduše spáleno, od 03/2023 do 09/2023. I nadále tady 900+ požárů hoří, mimo kontroly je polovina. Mezinárodní pomoc pomohla snížit dopad požárů. Za to Kanada velmi děkuje.
.
Stromy spálené lesním požárem Bush Creek East stojí 11. září ve Squilaxu v Britské Kolumbii:
Obrázek
.
Je září - a USA a Evropa znovu hlásí, že nad jejich územím padají částečky z požárů. Proti tomu se nelze bránit.
Mění se letecké dráhy.
Zvířata ale nemění svá pravidla žití - takže mnoho živočichů se nachází mrtvých.

Co tedy Kanada a emise a federální vláda?

V roce 2018 se vládní Liberální strana zavázala vysadit 2 miliardy stromů během dekády – cíl, který se zdá nepravděpodobné splnit. V té době federální vláda propagovala tento cíl jako způsob, jak eliminovat 2 miliony tun emisí skleníkových plynů ročně – toto číslo nyní převyšuje letošní emise z lesních požárů.

Během 90. let kanadský obhospodařovaný les odstranil z atmosféry v průměru 160 milionů tun.

Ale desítky let velkých požárů a hromadného vymírání stromů hmyzem přeměnily boreál z úložiště uhlíku na zdroj.
Další požáry je budou uvolňovat. Dnes se jen neví, jestli požáry z r. 2023 jsou snad jen nějaká anomálie ve vývoji ... pokud ne? Mnoho akademiků ze světa mělo letos konference právě na téma vývoje v Kanadě: Západní oblasti boreálu již zaznamenaly vysychání bažin a mokřadů, které vysušují typicky vlhké oblasti lesa. Vzhledem k tomu, že sušší a teplejší podmínky jsou již katalyzátorem větších a žhavějších požárů, odborníci varují, že ekosystémy vstupují do pozitivní zpětné vazby, kde požáry plodí ještě větší požáry.

Federální vláda vyčlenila peníze na program obstarání tepelných čerpadel a i klimatizací, dle regionů. Usnadnit lidem vůbec existenci.

Je opravdu důležité, abychom všichni pochopili, jak ekologie dosáhla bodu zlomu. Dopady změny klimatu nám fakticky vzaly otěže z rukou. To je opravdu velký problém.

Lesní požáry běžně stojí 10 a více mld. CAD ročně. Všechny provincie, všechno nasazení. V letošním roce si to prozatím nikdo netroufá odhadovat. Federální vláda přislíbila, že dodatečné účty bude proplácet ... běžný člověk nemá představu, ale to jsou tisíce tun vybavení, které se musí nahradit. Přepravit atd.

Faktor zpomalení HDP byl odhadován ještě v létě na až 0,5% HDP. Začalo to omezením těžby ropy a končilo ukončením sezony v přírodě. Rostou výdaje ve zdravotnictví - více zdravotních problémů. Atd.

Dva požáry v Kanadě mají i historickou velikost: více než 1 mil. HA, tedy každý z nich měl více než 10 tisíc km2.

Obyvatelstvo hlavního města SZ Ter. je již zpátky v hlavním městě Yellowknife - město již není bezprostředně ohroženo. Ale stav ovzduší je špatný až děsivý - protože kolem hoří, kouř se šíří již měsíce ... obloha se barví:Obrázek
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22263
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Kanada - všeobecně

Příspěvek od Diaľničiar »

:arrow: Provincie západní Kanady považují problematiku infrastruktury za stěžejní otázku

Premiéři západních provincií a teritorií Kanady se dohodli na apelaci k federální vládě, aby získali větší finanční podporu na infrastruktury na západě země.

Západní provincie a teritoria Kanady se chystají koordinovat své plánování a povolování nových infrastrukturních projektů především v oblasti potrubní dopravy a telekomunikací k dosažení vyšší efektivity. Zástupci z Alberty, Saskatchewanu, Manitoby, Yukonu, Nunavutu a Severozápadních Teritorií jednali o otázkách posílení a oživení klíčové infrastruktury s premiérem Britské Kolumbie ve Whistleru.

Více kohezivní územní plánování velikých projektů, které protínají jurisdikce několika provincií nebo teritorií, by mělo vést k posílení plynulosti přesunu osob i zboží.

Dalšími důležitými otázkami probíranými na setkání byla problematika růstu spotřebitelských cen, veřejná bezpečnost a otázky týkající se klimatu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.

https://www.businessinfo.cz/clanky/prov ... ni-otazku/

:arrow: Kanada zavede digitální daně pro technologické korporáty

Nová federální daň má od příštího roku požadovat tři procenta ze zisku velkých technologických firem působících v Kanadě.

Kanada na rozdíl od mnohých zemí neustoupila před zavedením digitálních daní pro multinárodní korporáty původně plánovaného na příští rok. Ministryně financí Chrystia Freeland se současně vyjádřila, že se Kanada nebude vyhýbat dosažení mezinárodní formy daňové úpravy.

Více než 140 zemí světa plánovalo zavést nový způsob zdanění digitálních multinárodních korporátů, jako jsou například Apple nebo Amazon, které tradičně daní v zemích s nízkou daňovou sazbou, do roku 2021. Po původní mezinárodní dohodě vedoucí k pozdržení data implementace do roku 2024, se ale většina zemí rozhodla letos v červenci implementaci zpozdit alespoň o jeden další rok, než se dosáhne mezinárodního konsensu o úpravě této daně. Kanada toto druhé pozdržení implementace odmítla, protože by v současné době neměla žádný systém zdanění aktivit digitálních korporátů a byla by znevýhodněna oproti zemím, které tyto korporáty již daní.

Nová kanadská federální daň by měla od příštího roku požadovat tři procenta ze zisku u velkých technologických firem působících na jejím území. Mezinárodní daňová dohoda by potom měla zajistit, že největší a nejvíce ziskové technologické korporáty světa budou danit příjmy v zemi, kde k danému prodeji služby, či statku došlo. Dále by měla být zajištěna minimální mezinárodní korporátní daň na úrovni 15 procent.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.

https://www.businessinfo.cz/clanky/kana ... korporaty/
za lepší silnice a dálnice (211639 - 93/94)
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Kanada“