Izrael

+Manuál zahraniční sekce fóra
Zamčeno
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

IZRAEL JE OD RÁNA VE VÁLCE

viz výše uvedený důvod

Vývoj nakonec musím doplnit, protože to může změnit charakter regionu.

 • Prozatím bylo zasažené území Izraele o rozloze 1/3.
  Počet mrtvých: 250 na území Izraele. (aktualizováno k 21:40)
  Počet zraněných: 1500+ na území Izraele. (aktualizováno k 21:40)
  Počet unešených civilistů a vojáků do Gazy: není upřesněno (desítky až max. 200 stovky; hrubé odhady)
  Počet ukořistěné váleční techniky: několik kusů tanků, terénních vozidel u hranic s Gazou.
  Počet odpálených raket z Gazy: se blíží k 7000 (aktualizováno k 22:40)


Izrael je stále pod raketovou palbou: https://twitter.com/i/status/1710703777190195463 (PVO jede na plné obrátky)

:arrow: POLITIKA

Opoziční vůdce Yair Lapid v dramatickém oznámení nabídl sobotu, že v sobotu sestaví nouzovou vládu jednoty s tvrdou koalicí premiéra Benjamina Netanjahua. Tedy dosavadní extrémní strany se vyřadí, ale do vlády zasednou opoziční pravicové strany. Jakožto nouzová vláda. Opoziční lídři se shodují na tom, že Netanyahu a jeho tvrdý přístup je v těchto chvílích nejdůležitější, ale mnohem lepší by bylo, když by u vlády bylo zkušenější zastoupení. Premiér se k nabídce nevyjádřil, ale to rokování proběhlo.
https://www.timesofisrael.com/lapid-urg ... e-cabinet/

(aktualizováno k 21:40): Netanjahu, Lapid a Gantz diskutují o vytvoření nouzové vlády, protože země čelí válce: https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... t-out-now/

Premiér nařídil omezit informace na sociálních sítích, aby se nenahrávalo nepříteli. Všeobecně byl vydán zákaz informování o "detailích právě teď" na sociální sítě, aby se zamezilo výhodám nepříteli. Stejně tak se stát přepíná do "jiného módu", tzv. vnitřní sítě, čímž jej nebude tak snadné paralyzovat uvnitř.

Mahmúd Abbás se neliší od teroristů Hamasu. Nosí jen luxusní oblek. Abbás mohl ukázat vedení a odsoudit Hamás. Místo toho se postavil na jejich stranu a odsoudil Izrael. Vyzvývá na "obranu" na územích Palestiny před Izraelem.

tady máme Jeruzalém a mešity v něm, kde vzývají na ozbrojené povstání:
https://twitter.com/i/status/1710666070170972525

:arrow: NĚCO Z ARMÁDY, všeobecně:

reálně se mobilizující armáda se reálně rozmístňuje v rámci státu Izrael a "čistí" se napadené území, ulice po ulici a takhle se formují a přeskupují síly, příprava na odvětu:
https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12

expremiér Naftali Benett se hlásí do služby jakožto záložník a neodmítl to ani pro své postavení:
https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12

Mobilizaci lze pozorovat na rozsáhlých územích. Jedná se o stovky tisíc občanů. Armáda pročesává izraelská města a čistí je.

:arrow: ZAHRANIČNÍ PODPORA, resp. vyjádření KSA:
 • Saúdská Arábie vyzvala k „okamžitému zastavení eskalace konfliktu mezi Palestinci a Izraelem“ poté, co militanti Hamásu provedli bezprecedentní sobotní útok.

  Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že „pečlivě sleduje vývoj bezprecedentní situace mezi řadou palestinských frakcí a izraelskými okupačními silami, která vyústila v vysokou míru násilí, ke kterému tam dochází na řadě front. “

  "Připomínáme naše opakovaná varování před nebezpečím výbuchu situace v důsledku pokračující okupace," uvedlo prohlášení. Vyzvala také mezinárodní společenství, aby aktivovalo věrohodný mírový proces, který by vedl k řešení dvou států.
Ruský FM Lavrov: "Vyzýváme k okamžitému příměří a mírovému plánu založenému na vytvoření nezávislého palestinského státu v hranicích z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako hlavním městem."

Anti-ruské státy na to mají vlastní názory a sice, že za útoky s drony proti moderním tankům stojí Rusko, protože nikdo s tím nemá zkušenosti na úrovni Hamasu nebo Íránu. Tato koalice expertů v tom má jasno, tohle je jen začátek. Vše, co Rusko dělá na Ukrajině, poškozuje globální bezpečnost, globální normy a globální dohody. V důsledku toho svět upadá do chaosu a teroristické skupiny se stávají vzpurnějšími, agresivnějšími a dokonce vyhlašují válku celým zemím.

Izrael má na své straně ve slovním vyjádření "dost spojenců", ale všechno ostatní je jen na něm. Bavíme se o USA a dalších amerických státech, které jsou dlouhodobě na straně Izraele. EU, Indie, Austrálie, a jednotlivě velmi silně i řada členských zemí EU.

:arrow: SVĚTOVÁ EKONOMIKA: máme štěstí, že je víkend

Ekonomové mnoha bank a burz se již vyjádřují také: jedině co je na tom pozitivum je, že se to nestalo v běžný pracovní den. To by znamenalo děsivý propad akcií, růst cen ropy atp. A taky dodávají, že se snad situace uklidní do pondělního rána, protože pokud naopak ne ...

:arrow: IZRAEL - život v něm:

Život ve městech Izraele: buď prázdné ulice nebo naopak řada k darování krve, nejen pro "dosavadní zraněné, ale i pro ty další (tedy válka):

Obrázek

V celém státěm jsou otevřené kryty.
Rozdávají se zbraně.
Ti, co vědí, co dělat, tak dělají.
Všeobecně je doporučeno zdržovat se "v domácích prostorech" - krytech. Být ostražití.

:arrow: HRANICE IZRAEL - GAZA:

V jižním Izraeli stále probíhá 22 bojů. Tedy 22 lokalit - kde se vedou boje.
Izraelští vojáci dosáhli všech měst na hranici Gazy a pracovali na skenování každého z nich.

Na hranici s Gazou byly rozmístěny čtyři divize, které se připojily k 31 praporům, které tam již jsou

:arrow: REAKCE IDF NA GAZU:

Izraelské letectvo od dopoledne bombarduje desítky cílů.
Bylo hlášeno, že byl zasažený i dům velení Hamasu.
(Yahya Sinwar - není známo jestli žije)

Ministr energetiky pan Katz: Oko za oko - když oni unášejí civilisty a vraždí civilisty a shazují bomby na sanitní vozidla, tak my taky začínáme dělat kroky namířené proti civilnímu životu: Gaza bude odpojená od zdrojů elektrické energie z Izraele a jakkoliv se povede, tak i mimo něj.

Izraelské ponorky potápí lodě, které opouští prostor Gazy.
Izraelské námořnictvo ostřeluje hraniční pásmo Gaza - Izrael k podpoře IDF.

Mobilizují se velké základny. Příprava na válku na vícero frontech. Bude potřeba si uvědomit, že když do Izraele vtrhne nějaké komando z cizího státu, tak se nebude hledět na původ komanda, nýbrž na území odkud to je. Hovorca IDF to prohlásil odpoledne s tím, že právě proto se mobilizují sta tisíce záloh. Válka o přežití, válka o udržení vlastních rodin. Ale na konci dne tady nebude nepřítel. (tím se myslí izraelské území).

IDF neupozorňuje civilní obyvatelstvo před náletama v Gaze, jak tomu doposud bylo. Neupozorňuje. K zemi jdou válečné objekty, satelitní centrály, sklady zbraní, odpalovací rampy atd. Když si Gaza neumí udělat s Hamasem pořádek po dobu 1,5 dekády, tak se nebude IDF s Gazany dále hrát.

V prostorách ulic Gazy se dělají oslavy. Přitom Netanyahu, ministr obrany a klíčové osobnosti Izraele slibují nejtvrdší možnou odvětu. Nechci být prognostik, ale brzy tam přijde k pláči.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 7.10.2023 22:16:17, celkem upraveno 3 x.
Důvod: aktualizace obsahu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Libanonské hnutí Hezballah napadlo Izrael ze severu. Několik komand vtrhlo na severní území a následně se stahují. Došlo k ostřelování severních komunit Izraele. Ten již včerejším dnem posílil hranice o dělostřelectvo a vojáky, ale tento proces pokračuje dál. Mezi Libanonem a Izraelem je stále technicky vzato válka - je tady tzv. Modrá linie OSN, která požaduje od obou stran zastavení útoků. Modré přilby prý žádají o posily. Netanyahu již včera pohrozil válkou s každým, kdo se připojí ke Gaze. Mise UNIFIL se snaží udržet klid na obou stranách bariéry. Hamas přitom zastavil konvoj OSN: https://twitter.com/i/status/1710899026927690009 .
Rakety z LIbanonu vypálené na Izrael: https://twitter.com/i/status/1710908764298031400

IDF přesouvá nad ránem těžké zbraně ke hranicím s Libanonem. Po silnicích. Žádné trailery, ale přímo po silnicích:
https://twitter.com/i/status/1710883186454954359
https://twitter.com/i/status/1710823856473084139

To je dnešní záběr IDF u hranic s Libanonem:

Obrázek

V nočních hodinách v rámci mobilizace před vysláním na jih alespoň jeden silný moment spívání národní hymny:
https://twitter.com/i/status/1710897890292339122

Počet raket odpálených na Izrael je 3-4 tisíc.
Počet falešných raket je přibližně stejný.
Počet mrtvých v Izraeli je 300.
Počty zraněných v Izraeli: 1854
- z toho 19 v kritickém stavu
- 326 ve velmi těžkém stavu
- 359 ve středně těžkém stavu
Dalších 223 lidí bylo ošetřeno v ulicích na místě.

Izrael tím, že je ve válce, tak upravil strukturu práce, firem a zaměstnání. Řada lidí (sta tisíce občanů) posilují vytypované bezpečnostní pozice, průmysl, který bude potřebný pro zajištění chodu země.

Počet unešených do zajetí: 100+
Počet mrtvých vojáků: prozatím 26
Počet mrtvých hasičů: 3
Počet zabitých Palestinců z Gazy na území Izraele: 400+

Škody přesahují 1 mld. USD.

Šekel dnes oslabil proti USD o 0,4%. Proti ostatním měnám posílil.

Izraelské obranné síly jsou zapojeny do masivního nahromadění sil v rámci přípravy na vojenskou reakci, o níž vůdci země slíbili, že bude bezprecedentní, přičemž armáda během uplynulých 24h prováděla údery na teroristické cíle v Pásmu Gazy.

Sderot, u hranic s Gazou, 7.10.

Obrázek

Oslavování prázdnin - pouštní párty. Spaní ve stanech. Na dosah hranic s Gazou. Jak se vykřesluje mír a zlepšování situace pro vzájemný život. Nad ránem 7.10. bojovnící Hamasu pronikají na území Izraele. Dochází ke střetům u hranic, odpalování doposud největšího množství raket na Izrael, hučí sirény - Izrael omezuje telekomunikační kanály a následně řada účastníků pouštní párty pochopí, že je něco moc špatně. Někteří vylézají ven a válečních Hamasu již po nich střílí. V panice utíkají pouští pryč - v té chvíli již k této lokalitě je vyslána elitná armádní jednotka z Izraele, je informováno velitelství v Tel Avivu a politická špička země o napadení země Hamasem - Netanyahu bez váhání schvaluje válečný stav, o kterém ihned obeznamuje stát - je sobota - den oddechu a oslav k výročí a Izrael se probudil do války. Premiér informuje o napadení Jižního Izraele, o zadržení množství vojáků a prvních pokusů o únosy obyvatelstva. Ministr obrany nařizuje první mobilizační postupy. Okamžitě se aktivuje Domácí Fronta (jsou 4 fronty: Sever, Centrální, Jižní a Domácí) - ta domáci se aktivuje u ohrožení země jako takové nebo k podpoře státu k některé jiné zóně. Tento postup značí pro všechny obyvatele, že stát je doopravdy ve válce. Že to není jen obvyklý útok raket na několik cílů v zemi. Poplach ihned obdrží diplomatické mise a je rozposláno několik milionů SMSek k varování, že země je ve válce. Celé řadě lidí byl včera doporučeno opustit Izrael.

Obrázek

Jižní Izrael, upozorňuji, že záběry nejsou vhodné pro citlivější povahy. Silnice je již "odklizená pro provoz". Několik mrtvých je stále na dohled. Armáda má takových videí k dispozici více. Hned jak se situace stabilizuje, provede se u několika osob test na DNA pro lepší identifikaci.

https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12

Hamas byl označen za ISIS. V této formě se má k němu přistupovat.

Na jihu země ve městě Ashkelon byla v noci zasažená nemocnice. Hamas se již včera za dne chlubí shozením raket z dronů na sanitky.

Izrael odpovídá již vícekrát: žádné slitování s Hamasem se konat nebude. :idea:

Izrael organizuje lety v rámci Evropy. Třeba z Řecka stahuje 5000 lidí z dovolené na obranu země.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

aktualizováno a doplněno k 22:00

Bilance mrtvých v Izraeli se prudce zvedla již nad 700
Počet zraněných je 2200+
Bezpečnostní kabinet schválil všechny akty pro válku.
Izrael bude možná masivně bombardovat Gazu. Proti včerejšku IDF podnikají o 100% náletů více.
Ačkoliv Hamas vzvývá k povstání všch muslimů - většina arabských zemí vyzývá k okamžitému zastavení útoků na civilisty ze strany Hamasu.
Izrael organizuje lety a stahuje "záložníky" odkudkoliv na planetě - třeba jen z Řecka se domů vrací na 5 tisíc lidí.

Zastavil se běžný život v zemi. Zastavila se běžná produkce pro válku nepotřebných materiálů. Nemá to zasáhnout export. Zastavují se velké i menší stavební práce. Dopravní koridory jsou vyhrazené především pro pohyb armády, civilistů ve smyslu mobilizace, základního zásobování a veškeré běžné činnosti v rámci válečného stavu. V případě nutnosti se použije stavební materiál a velké dopravní segmenty jako defenzivní prvek.

Netanyahu jmenoval generále do vedení úřadu, který bude mít na starost veškerou agendu "zajatých občanů".
Egypt a Jordánsko nalehájí na Hamas, ať propustí děti a staré lidi ... a varují Hamas, že kroky ze včerejšího dne byla velká chyba.
Naopak, celá řada pro-palestinských hnutí vyzývá na povstání proti Izraeli.

USA varují region před větším konfliktem. USA stojí neochvějně při Izraeli. Mírový plán platí, cesta k němu platí, ale bez teroru.
A taky existuje prohlášení, že USA dodají Izraeli další pomoc - armádní pomoc.

oddíl teroristů pronikl až na dálnici č. 4; přímo na ní pak došlo k přestřelke za plného provozu
https://twitter.com/i/status/1710944617154114005

oddíl tanků Merkava III směruje na jih - ke Gaze, taky (jak v příspévku výše k Libanonu) jdou rovnou po silnicích
https://twitter.com/i/status/1711029068840181986
neustávající proud techniky s armádou se formuje u pásma Gazy: https://twitter.com/i/status/1711014014958878830

u hranic s Libanonem má Izrael tanky Merkava III i IV a další a další dělostřelectvo
generál odpovědný za sever obeznámil misi UNIFIL s tím, že další vpády z Libanonu budou znamenat patřičnou reakci Izraele, protože je evidentní, že OSN situaci nezvládá a není to prvně

Obrázek

Obrázek

Další informace ze země:

Ministerstvo financí vytvořilo ekonomickou komisi. Bude počítat škody a vytvoří rezervní fond. Dále se musí zajistit stabilita měny, udržení ratingu, resp. vyřešit případnou úvěrovou garanci atd.

Letiště Bena Guriona je otevřené a tak jak Izrael vydal doporučení pro cizince, opustit zemi - tak se opravdu tady schází davy: https://twitter.com/i/status/1710958065061679531 . Mnoho států světa organizuje stahování svých občanů. Nepál třeba došel při únosech o 17 studentů, někteří jsou mrtví. Thajsko o dva obyvatele - rovněž mrtví. Atd.

80 km pásmo u Gazy se nyní evakuuje. Celá oblast se musí do pondělka vyklidit.

Lokálně se v zemi nadále bojuje. S posledními teroristy na území.

Izrael je již vystaven "pouhému" týrání - jak je možné, že se tohle stalo. Týrání na jeho obyvatelích. Jsou videa se zajatými lidmi. Plačící babička, osamocený kluk - a dělají jim ... nebo případy postŕílení rodiny v baráku, následně nahrání události na mobil a šíření dál. Masakr lidí v obchodním domě, masakr na pouštní párty ve stanech spících lidí slavících prázdniny na dosah Gaze v dobré víře blížícího se míru, že to je bezpečné. Atd. atd. Výsledkem na pohled "zraněného" Izraele je ale dle mnoha analytiků "ještě jednotnější Izrael, než kdy doposud".

V tuto chvíli v Izraeli neexistuje levice ani pravice. Žádná pro ani proti reformě. Žádný rozdíl mezi světským a náboženským. Právě teď jsme jeden národ, jeden lid, sjednocený za společným cílem porazit Hamás, znovu prosadit mír a přivést zpět náš lid! Na tomto se shodují v Izraeli nyní všichni.

Netanyahu:

Netanyahu byl zastánce mírnější cesty s Gazou a Hamasem. Právě proto, že jeden vpád tam v 2014 vedl.
Nyní se objevil i názor, že možná odstoupí. Tak jak kdysi premiérka Golda Meir.
Sílí ale hlasy, že obviňování se ničemu nepomůže.
A naopak, všechny pravicové a středopravé strany i v opozici, dnes stojí za premiérem jak nikdy doposud.

IDF zatrhla nasazení expremiéra N. Benetta do aktivních záloh, i když sám chtěl.
Podobná privilegia tady nečerpá nikdo a nechtěl tudíž ani on. Armáda ale často zakazuje účast pro Izrael důležitých osobností.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu je v současné době v ústředí izraelského letectva, aby dohlížel na probíhající leteckou kampaň proti pásmu Gazy.

Několik čelních představitelů Izraele dalo jasný vzkaz: chcete chránit mešitu Al Aksá - formou zabíjení dětí a únosů babiček. Dáme vám pocítit vaše činy. Nic pro vás, pro barbary, není posvátné. Není odteď ani pro nás. Nebudeme již dál zacházet s Gazou v rukavičkách. Žádná budova v Gaze již nemá nedotknutelný status. A došlo k náletu na mešitu ve Khan Yunis - jih Gazy.

Premiér Netanjahu hovořil kromě USA i s německým kancléřem Olafem Scholzem, ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, italským premiérem Giorgia Melonim a britským premiérem Rishi Sunakem, kteří všichni vyjádřili bezvýhradnou podporu právu Izraele bránit se podle potřeby. Teror se nestane novou normou, teroru se musí již postavit hráz.

A co na to další? Nelze všechny vypsat ...

Lavrov vyzval k odložení zbraní a zopakoval ruský postoj. Rusko dostalo odpověď ve smyslu, ať samo odloží zbraně, ať začne v Sýrii a skončí na Ukrajině. Reálně hrozí mnohem širší konflikt; Turecko - Kurdi - Irák - Sýrie - Libanon - Gaza - Izrael. Tady všude jsou jiné zájmy. Pak prostor Perzského Zálivu vs. Írán. Bohužel, ale tak to je. I proto neděle - neneděle - se uskutečnilo zasedání OSN ... a "mlátí se prázdní sláma i nadále". Západ má v postoji jasno: Izrael se musí bránit. A možná je čas zastavit pomoc pro Palestinu, protože jí mění na zbraně namísto skutečné pomoci pro obyvatelstvo. :idea:

___________________________ DALŠÍ INFORMACE po 18.00 s aktualizací k 21:30 (ale to byl i celý příspěvek v číslech)

Světové finanční trhy jsou napjaté. Je mnoho varování před větším konfliktem, nebo větším konfliktem v Izraeli. Svět má po pandemii a kritickém roce 2021 v nedostatku čipů sotva jakž takž zásoby - v Izraeli se vyrábí 8% světové spotřeby čipů. A je tam 1/2 investicí do rozšíření produkce (Intel, 25 mld. USD). Dále se v Izraeli vyrábí pro Evropu zbraňové systémy, radary ...

další pozemní transport těžké válečné techniky na větší vzdálenosti zajištěn "trailerama": https://twitter.com/i/status/1711057389372244470 :arrow: jinde se přesouvají kombajny, no a tady nekonečná kolona tanků - ale může si za to Hamas sám za to co se bude odehrávat další dny

další noční přesun tanků (evidentně již připraveno pro transport)
https://twitter.com/i/status/1711064833016140000

hranice, Hamas - Gaza x Izrael, co se jim povedlo a jak se jim to 7.10. povedlo:
https://twitter.com/i/status/1711030619436929452

další technika v noci na pondělí jde ke hranicím s Libanonem, v takovém počtu ...
https://twitter.com/i/status/1711103294561542294

PODPORA:

Brandenbruská brána, Německo:
Obrázek

Kyjev, Ukrajina: extra UA prezident: https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/ ... 4414282183
Obrázek

New York, USA:
Obrázek

Věž Petřín, ČR:
Obrázek

Řím, Itálie:
Obrázek

Ázerbajdžán:
Obrázek

EU:
Obrázek

a další a další ...

USA posílají do regionu Středozemního moře do východní části sestavu s názvem "Show of Support"
 • U.S. Aircraft Carrier, USS Gerald R. Ford (CVN-78) as well as the other Ships in Carrier Strike Group 12 which includes Ticonderoga-Class Cruiser USS Normandy (CG-60), as well as Arleigh Burke-Class Destroyers USS Ramage (DDG-61), USS McFaul (DDG-74), and USS Thomas Hudner (DDG-116)
Plavidla budou sloužit jako podpora státu Izrael pokud by někoho napadlo situaci komplikovat.
A zároveň pro případnou evakuaci U.S. občanů z prostoru.

Obrázek

Biden říká Netanjahuovi, že zvýšená americká pomoc IDF je „na cestě“, říká Bílý dům: https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... ite-house/

Oba také diskutovali o „pokračujícím úsilí zajistit, aby žádní nepřátelé Izraele nevěřili, že mohou nebo by měli hledat výhody ze současné situace,“ říká Bílý dům.

nadále probíhá evakuace obyvatelstva Izraele z 80 km zóny kolem Izraele
https://twitter.com/i/status/1711053339436163074

Armáda se mobilizuje a přesouvá ke hranicím Libanonu a ke Gaze a jinde.
Policie, elitní jednotky, komanda, tajní služby a jejich komanda, domácí front, zajišťují všechno statní.
Bavíme se o sta - tisícech občanů Izraele - aktivní zálohy. Vytahují se zbraně ze "skladů".

Ještě stále Hamas za nic nezaplatil. Tohle všechno je jen čištění Izraele a příprava na odplatu. A dle možností tak, aby by zase delší dobu klid dle definice míru.

Polsko sem poslalo již 1. letadlo pro evakuaci občanů: operace Neon - a nabídka platí i pro jiné evropské země, letoun se vícekrát otočí dle potřeby

Obrázek
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 8.10.2023 21:23:58, celkem upraveno 2 x.
Důvod: aktualizace obsahu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Bilance mrtvých po vpádu Hamasu na území státu Izrael: 800+
Počet zraněných: 2500+
Počet unešených do pásma Gazy: 150+

Centrální banka zahájila intervene na ochranu měny ve výši 30 mld. USD. Kurz je na 3,9 NIS za 1 USD a 4,1 NIS za 1€. Banka nezvedla úrokové sazby a uvolnila další likviditu ve výši 15 mld. USD.
 • Schopnost Bank of Israel se bránit proti nadměrnému zhodnocení šekelu je neomezená, zatímco její schopnost bránit se prudkému znehodnocení je omezena na výši jejích měnových rezerv. Prozatím však toto omezení není příliš významné, protože Bank of Israel má rezervy ve výši 202,9 miliardy dolarů.
Izraelci si dělají rekordní zásoby. Řada obchodních řetězců hlásí nedostatek jako za Korony v 2020. Vláda zkoumá i možnost dalších dovozů pokud se zhroutil řetězec z důvodů vedení války v Gaze. Problémem je i výpadek zaměstnanců; v armádě a bezpečnostních sborech působí navíc 0,5 mil. lidí. https://en.globes.co.il/en/article-empt ... 1001459700

Netanyahu jižanům: Nadcházející boj změní Blízký východ (ta operace již začala)
https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... e-mideast/

Tak, jak jsem uvedl v předchozích dnech, že probíhá mobilizace sta - tisíců, tak dnes bylo oznámeno, že během 48h se zmobilizovalo 300 000 vojáků. To je asi tolik, kolik vpadlo z Ruska na Ukrajinu. Teď si srovnejte to území. Mezitím dalšího 1/4 milionu (včetně policie, elitních komand) bylo a je v nasazení po celé zemi.

Izrael povede vojenskou kampaň proti pásmu Gazy. Zároveň je země připravená vést obrannou válku s kýmkoliv - to je prakticky jasný vzkaz proti komukoliv, kdo by měl chuť odpálit raketu ze vzdálenějšího státu. Stejně tak k některým sousedům.

Je potřeba říct, že Hamas i dnes odpaluje rakety na Izrael. Ty rakety dopadají na budovy. A stejně tak stále umírají lidí, kteří jsou zranění z předchozích dnů a stejně tak se vedou ještě boje v Jižním Izraeli a i nadále jsou desítky válečníků v Hamasu.

Ostatně - dnes ráno rakety dopadají na města Ashdod a Aškelon: https://twitter.com/i/status/1711339829022093804 , https://twitter.com/i/status/1711347657573064917 , https://twitter.com/i/status/1711338057448739106 . Tohle všechno a roky zpátky bude tvrdě vráceno zpátky. Gaza dle nejvyšších politiků zaplatí nevídanou cenu za to co tady provádí. I k těmto útokům promluvil dnes Netanyahu.

Kolem Gazy se stupňuje příprava na pozemní vpád do ní. Izrael shromáždil techniku, jakou dlouho ne. Gaza bude hermeticky uzavřený prostor a uvnitř bude probíhat likvidace zbraňových systémů a členů teroristické organizace Hamas a dalších. Co bude přesně dál - tedy osud Gazy - to dnes nikdo nechce říct. Existují plány na nové volby až po změnu statusu Gazy.

Západní Břeh - situace je proměnlivá, ale prozatím stabilnější. Izrael zesílil bezpečnostní opatření ve sférách, za které v bezpečnosti odpovídá.

Východní Jeruzalém: pokračuje exploze násilí z uplynulých dní. I proto je západní polovina velmi silně chráněná a Východní je v omezeném režimu.

Lokálně jsou narušené check-pointy, ale je rychle obnoven pořádek. A stejně tak tzv. "hradby" - to jsou ty obrovské mega bariéry - mají zesílenou ochranu. Lepší ochranu mají židovské osady na území Záp. Břehu. Situace se obrací v neprospěch Západního Břehu vzhledem k tomu, že je vyhlášený válečný stav v Izraeli. Nyní se osadník může (a taky se bude, je potřeba říct, že tam žijí hlavně krajní radikálové) bránit proti Arabům. Tudíž i Fatah prozatím se snaží držet stranou od nějaké exploze násilí - protože by mohl dopadnout jako Hamas.

Loučení civilního obyvatelstva Izraele u hranic s Gazou s IDF: https://twitter.com/i/status/1711329180019728545 , https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12 . Jižní města a regiony trpí Hamasem deset let. A po něčem, co sníží raketové útoky volají dlouhou dobu.

Elitní komando dnes v noci na dnes vysvobodilo několik unešených, převážně starší lidi, v hlavním záběru 85 roční babička: https://twitter.com/i/status/1711325180486688960

Ministr obrany prezentoval přípravu na invazi: https://twitter.com/i/status/1711315991475446214 , kde mj. řekl, že bojovat se bude proti lidským bytostem z hlediska jejich potřeb, ale proti barbarům z hlediska jejich chování. A přesně dle toho Izrael postupuje a bude postupovat. Žádná voda, žádné energie. Židé si již včerejšího jeho projevu vytrpěli hodně a použijí se stejné metody jako na nich, ale stejně tak stejné metody, jaké užívá Hamas. Situace jaká se stala v sobotu se již nebude opakovat, protože jí nebude mít kdo zopakovat.

Yoav Gallant je člen tzv. "národní rady" (nedílná součást se vznikem země), vypracoval se jako politik, od roku 2015 odpovědný za výstavbu a nastartování rekordní výstavby bydlení. Zároveň je to generál a velel Jižnímu velitelství. Člen strany Likud. Dnes tedy ministr obrany.

Ministr obrany dále uvedl, že ví, že země stále trpí. Ví, že jižní Izrael je velkém náporu a ví, že zbytek země utíká stále do krytů. Stát musí být silný a vydržet ještě možná i dlouhé týdny. Hamas nebo Hezballah z Libanonu mohou disponovat velkým rozsahem raket. Možná bude vést Izrael válku na dvou frontech, možná bude vést všeobecní asymetrickou válku i na svém území. Cesta jinudy již nevede a ujistil, že probíhající vývoj je adekvátní tomu čeho chtějí na velitelství dosáhnout: nerušeně probíhá mobilizace, zajišťuje se snížený chod země (ten 0,5 mil. lidí někde bude scházet) a zároveň se zbytek bezpečnostních sil stará o pořádek a vede boje na jihu.

Nyní se již nebude opakovat situace jako rok a roky a zpátky, že armáda se někam dostane a pak zase odejde, protože se dosáhne klidu zbraní. Tady již není žádný klid, tady není garance, že bude klid. Armádní kanály budou i nadále prezentovat postupy.

Gaza bude pod masivním náletem trpět taky - za každou raketu na území státu Izrael "dostane" nálet Gaza. Nepochybuje o tom, že arabská média budou o tom pečlivě informovat. Je to přesně o tom: je to msta a je to snaha o řešení na další roky. Nic jiné tady již nefunguje.

Nyní již jde o všechno. Znovu. Nečekaně. Izrael je v ublížené pozici a o to zuřivější ta reakce bude.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Bilance mrtvých po vpádu Hamasu na území Izraele: 900 (na festivalu "pouštní párty" se doposud nalezlo na 260 těl)
Bilance zraněných: 2600+

Prezident Herzog:
 • Herzog světovým vůdcům: "Od holocaustu nebylo za jeden den zavražděno tolik Židů. Od holocaustu jsme nebyli svědky pohledu na židovské ženy a děti, prarodiče nastrčené do náklaďáků a odvlečené do zajetí."
https://twitter.com/i/status/1711434363349438548

Krátce na to reagují především "jiné" země, než výhradně západ:

Erdogan, prezident Turecka:
 • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan říká Palestincům, aby „přestali s pronásledováním“ Izraelců a aby obě strany respektovaly pravidla války, jak zuřily boje v Gaze.

  "Žádáme Izrael, aby zastavil bombardování palestinského území, a Palestince, aby přestali obtěžovat izraelské civilní osady," řekl Erdogan v televizních poznámkách a dodal, že "i válka má své způsoby a morálku."
SAE a další ostře odsuzují Hamas za pokračování sebevraždení mise, která odsoudila Gazu na obrovské utrpění. Sami prezentují názor, kdyby se něco podobné odehrávalo na jejich územích, pak by to muselo nutně vést k razantní odpovědi. Teror bude plodit další teror, prodlouží se utrpení na obou stranách a oddálí se tolik očekávané mírové řešení.

K národu po celém dni znovu promluvil i premiér Netanyahu:
 • „Vím, že všichni chceme výsledky tady a teď. Bude to chvíli trvat,“ říká, ale až válka skončí, „všichni nepřátelé Izraele budou vědět, že zaútočit na Izrael byla strašná chyba.“ Říká, že to, co jim Izrael udělá, s nimi bude rezonovat „po generace“.

  „Ztratili jsme celé rodiny, syny a dcery, mladé i staré lidi, vojáky, policisty a bezpečnostní důstojníky, Židy i nežidy,“ říká.

  "Všichni sdílíme stejný osud... Společně zvítězíme a společně vyhrajeme." Pouze spolu."

  „Stále nás čekají těžké dny,“ uzavírá. "Ale jsme odhodláni vyhrát tuto válku, přinést život, požehnání a světlo našemu lidu a našemu státu."

  Premiér Benjamin Netanjahu vyzývá (celou) opozici, aby se připojila k vládě národní jednoty bez „žádných podmínek“, jak se stalo v předvečer Šestidenní války v roce 1967.

  Říká, že na začátku války nařídil pět akcí:

  Za prvé, porazit ty teroristy, kteří jsou stále v Izraeli, a zabránit ostatním ve vstupu – operace, která probíhá.

  Za druhé, přechod k masivní, bezprecedentní útočné operaci proti Hamásu, která nyní probíhá.

  Za třetí, zachování klidu na ostatních frontách – na severu proti Hizballáhu, v Judeji a Samaří a uvnitř Izraele. Chválí bezpečnostní složky za jejich neúnavnou práci ve všech těchto oblastech. (opětování palby kdekoliv je v režimě klidu)

  Za čtvrté, pokračování ve získávání mezinárodní podpory pro operaci „a zachování svobody jednání Izraele“.

  A konečně, a to nejdůležitější, upevnění národní jednoty Izraele. "Rozdělení mezi námi skončilo." Všichni jsme jednotní. A když budeme jednotní, vyhrajeme,“ prohlašuje.

  Nyní se „vedení musí sjednotit,“ říká, a vyzvat vůdce opozice, aby okamžitě ustanovili „nouzovou vládu národní jednoty bez jakýchkoliv předběžných podmínek“, jak se stalo za Menachema Begina v Šestidenní válce.

  Říká, že Izrael teprve začal útočit na Hamás a že obrázky ničení v Gaze „jsou jen začátkem. Zlikvidovali jsme stovky teroristů a nezastavíme se tam."

  Kdekoli Hamás působí, „proměníme to ve město ruin“.

  Říká, že je v „neustálém kontaktu s prezidentem Bidenem“ a děkuje USA za jejich podporu bezpečnosti Izraele „slovem i skutkem“.

  Také děkuje mnoha dalším světovým lídrům za bezprecedentní podporu.
další podpora:

Paříž: https://twitter.com/i/status/1711453131161182305

Austrálie:

Obrázek

UK:

Obrázek

V sobotu 7.10. říkají, že dnes je den, kdy Izrael zahyne. Ale Izrael je tady. A my jim vrátíme to, co nám sami chtějí po celou dobu udělat. Je konec tolerance teroru a bude to nový začátek jak pro nás, tak pro každého, kdo si namýšlí, že může s námi zahájit válku a nic se mu nestane.

Hamas se chová jako nacisté.

“The world hates a Jew who hits back. The world loves us only when we are to be pitied.” ~ Golda Meir

Obrázek

Bezpečnostní kabinet Izraele, Netanyahu:
 • Hamas požádal o válku a bude čelit válce

  - Hamas je ISIS a my ho zlikvidujeme přesně tam, stejným způsobem, který osvícený svět odstranil ISIS
  - Řada ozbrojenců je stále v našich oblastech a budeme pracovat na jejich odstranění
  - Každé místo, odkud Hamas působí, se změní v ruiny
  - Děkujeme za bezprecedentní mezinárodní podporu Izraeli

Záběry posledních dnů:

Těžká vojenská technika projíždí napříč celou zemi. Dopravní infrastruktura dostává zabrat. Všeobecně je v zemi hromada škod po raketách Hamasu. Obnova státu se dá očekávat po ukončení války v Gaze. Do té doby se naopak ustanovila rekonstrukční komise k zachování funkčnosti země. Kritickou infrastrukturu chrání elitní komanda policie a armády a tajné služby Shin Bet, dále IDF a Domácí Fronta.

to je vstup do města Sderot, kde bylo hodně lidí zmasakrováno a unešeno:

Obrázek

takhle pokračuje přesun další techniky ke hranicím s Libanonem:

https://video.twimg.com/amplify_video/1 ... mp4?tag=14
https://video.twimg.com/amplify_video/1 ... mp4?tag=14
https://video.twimg.com/amplify_video/1 ... mp4?tag=14
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Den 4: Válka mezi Izraelem a Gazou

Bilance mrtvých po vpádu Hamasu na území Izraele ze dne 7.10.: 900+
Počet zraněných: 2800+
- z toho 26 je v těžkém stavu a 336 ve stř. těžkém stavu

Izraelské obranné síly dnes uvedly, že jim Spojené státy oznámily, že americká námořní plavidla a letadla z Carrier Strike Group 12, která bude brzy ve východním Středomoří, jsou připravena pomoci s bojovými operacemi po boku Izraele, pokud dojde k mnohostranné válce proti Hizballáhu nebo jiným regionálním hráči, kteří se zde vyskytují. Americká diplomacie varovala všechny potenciální aktéry, že se mají držet stranou, protože budou reagovat. V tomto smyslu se zásadně posilují letecké základny v zemích Perzského Zálivu.

Izraelský kabinet povolává dalších 60 000 občanů z rezerv do armády. Celkem na prozatím 360 000 vojáků. Rozšiřují se lety po celé Evropě - Izrael stahuje své občany do války. Z dovolených, ale i z práce.

Ministerstvo zdravotnictví oznamuje, že studenti lékařských, ošetřovatelských a zdravotnických oborů, kteří nebyli povoláni do náhradní služby IDF, mohou být povoláni do služby ve zdravotnictví po omezenou dobu s platem.

IDF umožňuje zahr. médiím navštívit pod eskortou oblasti, kde jsou zmasakrovaná stovky těl. Neumožňují to naopak IZR médiím. I nadále uvolňuje armáda různé záběry jen velmi pomalu. Na místo festivalu a na další místa ve městech a kibucích směrují týmy, které budou odebírat biometrické vzorky. Aby vůbec proběhla identifikace těl.

Velení Domácího Frontu vyzvalo včera podvečer obyvatelstvo Izraele, aby disponovalo zásobami v potřebných množstvích (což značí min. 72h) u vybraných druhů zboží. Již předtím byl problém se zásobováním obchodů: na jihu se vede válka a byl problém posbírat a transportovat úrodu. Pak odvody do armády ze záloh ochromují pracovní sílu v obchodech. Izrael stanovil regulované ceny za chleba, mléko, vajíčka atd. a určil množství, na které má každý "denně" nárok. Vláda se snaží sehnat další objemy potravin a zpracovaného jídla.

Centrální banka má připravené další nástroje k udržení měny. Ta se prudce znehodnocuje a dá se čekat, že bude slábnout jak budou pokračovat boje. Všeobecně se dá čekat zpomalení ekonomiky. Sta tisíce lidí jdou válčit, což značí oslabení celkové ekonomické aktivity. Mnoho zemí světa se obává o nestabilitu v technologických zařízeních v jejich produkci, protože Izrael vyrábí podstatní objemy mnoha součástek. Problém může pak navíc zasáhnout hlavní exportní koridory - přístavy a letiště.

Banka Hapoalim vytváří fond ve výši 750 milionů NIS, aby mohla nabízet bezúročné překlenovací úvěry firemním a soukromým zákazníkům na jihu země. Banka dále umožní odklad splátek úvěru až o dva měsíce bez dodatečných nákladů a osvobodí zákazníky od hlavních poplatků za bankovní převody na tři měsíce. Zákazníci navíc získají možnost zmrazit splátky hypotéky až na tři měsíce.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir oznámil, že jeho ministerstvo nakupuje 10 000 pušek, aby vyzbrojilo civilní bezpečnostní týmy, konkrétně ty ve městech blízko hranic, stejně jako smíšená židovsko-arabská města a osady na Západním břehu Jordánu. Od izraelského výrobce byl již zakoupen celý jeho volný objem 4000 útočných pušek, které budou okamžitě distribuovány. Tzv. "městské domobrany" je zastaralý, ale účinný model, ve kterém ti, co mají za sebou širší zkušenosti z válečného výcviku (to je povinnost pro všechny bez ohledu na pohlaví) můžou utvořit civilní hlídky. Po novém budou mít k dispozici zbraně, protože se jeví jako nedostatečná síť policie nebo vojska, když se stane to, co se stalo 7.10. Byly také získány přilby a neprůstřelné vesty, které budou distribuovány společně s útočnými puškami. Řada občanů vlastní zbraně, ale spíše osboního charakteru. Ben Gvir řekl, že zbraně a vybavení budou distribuovány do „stovek měst, která mají civilní bezpečnostní týmy napojené na izraelskou pohraniční policii“. Zájem o účast v hlídkách s vyzbrojením je z řad civilistů enormní.

Formuje se "jedna vláda".

I nadále v zemi probíhá masivní přesun válečné techniky ve směru Severní Izrael ke hranicím s Libanonem a stejně tak kolem Gazy. Kolem Gazy se vytvoří 80 km neproniknutelné pásmo.

Okamžiky, kdy teroristé vtrhli do kibucu Bari
https://twitter.com/i/status/1711694227950678359

Na území Izraele se doposud našlo 1500+ válečníků Hamasu. Izrael informoval, že Hamas byl vytlačen do Gazy.

Zástupce IDF vysvětluje lidem stojícím ve frontě v jediné lékárně, která je nyní v Netivotu otevřená, co dělat, když dojde k poplachu.
https://twitter.com/i/status/1711683770401632468

________________________________ DOPLNĚNÍ k 23:00

Došlo k přestřelkám Hamasu a IDF u města Sderot u Gazy. Rovněž došlo k masivnímu raketovému útoku na Jižní Izrael.

A došlo k ostřelování pozic IDF na severu země. A došlo k raketovému útoku na Izrael. IDF použila vrtulník Apache a sestřelila "pozorovatelskou věž" hnutí Hezballah na jihu Libanonu.

Ministestvo školství obnovuje výuku jako z dob pandemie Covidu. Omzezí se i další běžné činnosti. Omezení platí do čtvrtka do 18:00, ale během bojů se pravděpodobně ještě prodlouží.

Ministr zahraničí Eli Cohen odmítl pozvání šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella, aby se dnes večer připojil k jednání evropských ministrů zahraničí v Bruselu.
 • „Zatímco pohřbíváme své mrtvé a bojujeme proti zločinnému terorismu, když svět jasně podporuje Izrael, není prostor pro rovnováhu a teoretické diskuse, pouze rozhodná a nekompromisní válka proti palestinskému terorismu,“ říká zdroj z Cohenovy kanceláře. signalizující, že Jeruzalém se zaměřuje na boj ve válce a ne na diplomatické iniciativy. Cohen bude nadále telefonicky mluvit s evropskými ministry zahraničí, říká zdroj.

  Dnes večer má hovořit s ministry zahraničí Nepálu a Thajska. V obou zemích bylo Hamásem zabito a uneseno značné množství občanů.
Rodina důstojníka Roye Nahariho (23), výsadkáře, který padl při teroristickém útoku na vesnici Gaza, se rozhodla darovat jeho orgány. Jednalo se o tzv. "velmi zdravého muže" (specifický gen, ideální pro dárcovství a jistá forma vzácné krve (třeba imunnost proti některým virům včetně HIV). U 63 letého muže bylo transplantováno srdce, u 72 letého muže byly transplantovány plíce, u 44 leté ženy byla transplantována játra, u 29 leté ledviny, u další starší ženy slinivka břišní a další ledvina byla transplantována 61 leté ženě. Ačkoliv tedy padl v boji, tak 6 dalších lidí může mít kvalitnější život. To vše díky důkladné evidenci obyvatelstva. To byl on: https://i.imgur.com/EDNFW4R.jpg

Počet mrtvých vojáků stoupl na 156. (počty mrtvých bezp. sil se neznají, nejsou sečtené celkové ztráty kvůli prohledávání ostatků na jihu země)

Izraelský národ zpíval jednotně z balkónů národní hymnu: https://www.youtube.com/shorts/R8tigeNakgo s jasným vzkazem "buďme jednotní" a nehledejme nyní chyby.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 10.10.2023 23:02:14, celkem upraveno 5 x.
Důvod: aktualizace obsahu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Den 5: Válka mezi Izraelem a Gazou

Bilance mrtvých po vpádu Hamasu do Izraele: 1200+
Počet zraněných: 3000+
- z toho 109 ve vážném stavu, 199 ve středně těžkém stavu

Netanjahu a Gantz tvoří národní nouzovou vládu. Ministry se stanou poslanci Benny Gantz, Gadi Eizenkot a Gideon Sa'ar a další dva ze strany Národní jednota. Pět dní po válce premiér Benjamin Netanjahu a vůdce Národní jednoty Benny Gantz dnes oznámili vytvoření národní nouzové vlády.

Více a zjednodušeně, po anglicky: https://en.globes.co.il/en/article-neta ... 1001460023

Izrael povolává své občany již z celého světa, již se to nevztahuje jen na Evropu.

Letadlo z Peru se otočí; mladí muží se těší, že budou bránit zemi: https://twitter.com/i/status/1712151603031990656 (těchto ledatel je hromada, od Francie přes Ameriku po ...)

Počet nasazovaných záložníků se blíži ke 400 tisícům. (360 je poslední nařízení; 75% udržovaných cvičených zdrojů) K tomu je potřeba přičíst řádnou armádu, která čítá dalších 170 tisíc. Armáda má za cíl chránit dle možností stát, ale pokud to bude potřeba, tak se nepatrně "povysune" tak jak tomu bylo kdykoliv do minulosti.

Policie, elitní komanda několika tajných služeb a další elitní jednotky (policie jako takové), domobrana a Domácí Front zajistí pořádek uvnitř země.

Tohle všechno se dnes děje mnohem rychleji a efektivněji, než před dekádama zpátky, i když je tady několikanásobek lidí, protože je tady mnohem lepší pozemní dopravní síť. Již nyní se ukazuje efektivita, že ta síť je odolná i proti těžké armádní technice, i proti raketám Hamásu, že dochází "jen" k jistým oděrkům horních vrstev. Že mosty a konstrukce zdí vydrží a dovedou ochránit obyvatele na rozlehlých prostranstvích. Že to mělo smysl.

Navíc se do Izraele jen tak "nenahrne" cizí armáda, protože je tady účinné dělostřelectvo a především regionálně nejsilnější letectvo.

Od včerejšího dne je na dosah armáda USA, která tady v uplynulých letech vícekrát demonstrovala sílu. Nyní má dva cíle:

* dozbrojit Izrael na raketách do systémů PVO a přinést účinnější munici
* garantovat nebo spíše vytvořit ochranný deštník, že do konfliktu nezasáhne 3. stát - pokud se to stane, pak bude moct očekávat odvětu USA

Je konec uskakování před teroristama, minimálně co se státu Izrael týče. Konečně to chápou i "arabské země", které tady dlouhé roky orodují, od Egyptu po Katar. Hamas a Gaza ukončí svou činnost a Írán tady dojde na delší dobu z této geografické polohy o zázemí.

Náklady na tuto válku půjdou "do nebes", ale všechno je to nižší cena, než ukončení existence státu. V konečném důsledku se ten účet rozloží mezi největší společnosti světa, protože kdo je vlastní? I proto je nevyhnutností chápat mnoho souvislostí.

Izraelské letectvo - velení: dnes obeznámilo, že jeho cílem není civilní obyvatelstvo v Gaze, ale končí se tzv. "chirurgické nálety". Je to snadné k pochopení: Hamas míří rakety na nejhustěji osídlená města a regiony na civilní obyvatelstvo Izraele. OSN má sice pravidla, že jeden mezinárodní zločin nemůže být důvodem pro druhý mezinárodní zločin, ale praxe OSN je taková, že organizace nedovede ani jen zabránit porušování toho mezinárodního práva. Tedy to právo je nevymožitelné od Libanonu po Gazu. Na území Gazy působí dle OSN 15 tisíc pracovníků, kde jsou doposud? Pakliže vnímají situaci, pak je zbytečná jakákoliv další rozprava, ale když vnímají situaci a ona se stejně děje, pak je zbytečné dávat doporučení co se má a co se nemá dělat. Stejně tak by mohlo být 15 tisíc pracovníků na území Izraele, ale není a proč ne? S tímto postojem bude Izrael pokračovat - ve válce, ve které jde o všechno, dál. Bez OSN, bez Norska, bez dalších pozorovatelů ... když mohou pomáhat i v době odpalování raket na Izrael za celé roky zpátky, tak může Izrael realizovat tyto kroky. Stejně tak pomáhají v době, kdy Hamás klidně řeže hlavy dětem, taky nepřekáží, když znásilňuje, unáší nebo střílí, jináč masakruje, zapaluje všechny koho potká a to bez rozdílu národnosti, protože hodně z toho jsou cizinci. To taky "humanitárním lidem" nepřekáží. Letectvo pokračuje v operacích, ale bez většího rozdílu, protože letectvu tohle chování překáží, protože takovým lidem se opravdu pomáhat nemusí. Izraelská armáda se postará o to, že po ukončení války s Gazou již nebude Hmas potřebovat pomoc, protože nebude existovat. Tohle zlo jednoduše zmizí z tohoto prostoru. Je to v očích OSN zcela jistě kontroverzní, stejně jak dalších iks konfliktů ve světě.

Tohle je jen jedna z ukázek: https://twitter.com/i/status/1712026511723885026 - sta tisíce záložníků si ještě procvičí základní postupy. Je to standardní tréningový program i během roku - což je i důvod, pro který se ihned do Gazy nevpálilo ze všech stran. Izrael potřebuje mj. snížit další ztráty, které přijdou, na minimum. Uplatní se patrně i nové metody válečných postupů - válka ve městě, zaminované budovy, tunely pod městem atd. Rozepsal jsem to v tématu Palestina včera.

I tohle značí, že se stále využívají pozemní spojení země na nekonečné přesuny, nácvik, výcvik, přezkoušení. A mezi tím létají velitelé IDF a konzultují situaci. V tomto je velmi výhodný fakt, že to území je kompaktní:

22 000 km2 je rozloha
* obydlené území je 1/2
- z této 1/2 bydlí polovina v jedné konurbaci Gush Dan
* až 1/3 území je pod správou IDF nebo má stavební uzávěru
* zemědělská půda tvoří 1/10 (kdysi 1%)

Tato rozloha je pak protkaná 20 tis. silnicemi, ze kterých 1/7 je zkapacitněná. Nejvíce silnic je v těch 2/3 území.

To, co nejvíce zdržuje, to jsou na celé planetě křižovatky. Pamatuje se tady na upgrade na MÚK. Ty jsou tady navrhovány s dlouhými zákrutami atp., ale ne kvůli rychlosti. MPR je tady 110, běžně 90-100 km/h. Ale právě kvůli co nejlepším podmínkám pro pohyb těžké techniky. Jak té stavební - obří jeřáby, tak té armádní. A je jich tady přes 150 (dnes více). Tady se staví 2-3 km dualizace, nebo dálnice a k tomu jedna MÚK.

Díky těm uzlům a dopravní síti jako takové, do které koncepce zasahuje zase IDF, se armáda dostane kamkoliv a co možná nejrychleji - až by se ta válka posunula do země.

Tady pak nastupuje i ta výhoda urbanistické architektury. Kruhová a polkruhová zástavba - znát to z map google. Nejsou tady na přímý dohled tzv. "rohy", tento koncept je tvořen jak uložením budov ke komunikacím, tak ke vzdušnímu víru (písečné bouře, a jiné klimatické podmínky) a stejně tak pro lepší obranu.

To všechno a mnohem více je vybudováno k jedinému cíli. K přežití, až bude nejhůře. Ještě i model metra pamatuje na možnost ukrytí se v těch nejhustěji obydlených městech. Jak se metro plánuje v 2040 dokončit, tak jen tak mimochodem v 2050 má tady žit na 15 mil. lidí. Doma mají lidé kryty automaticky, ale na ulicích je to čím složitějš v rámci center.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Den 6: Válka mezi Izraelem a Gazou

Bilance mrtvých od vpádu Hamasu do Izraele: 1300+
Počet zraněných: 3300+
Počet unešených do pásma Gazy: 200

Nejvyšší ekonomické vedení země, které zároveň radí vládě, odhaduje nejnižší a nejbližší náklady na vedení války, tak jak bylo prezentováno (3 měsíce) s faktorem zapojení sta tisíců resp. 0,5 mil. lidí do sektoru bezpečnosti, kteří logicky budou chybět v jiných částech ekonomiky, což bude značit zpomalení ekonomického růstu a snížení příjmů, přičemž válka zase zvedne výdaje, se odhadují na nejméně 27 mld. NIS nebo 1,5% HDP pro příští rok, tedy o min. tolik se zvedne deficit. To dnes odpovídá asi 7 mld. USD. Další odhady vývoje jsou těžké, jestli klesne inflace nebo naopak stoupne, to závisí i od vývoje cen ropy na světových trzích. Na jedné straně může klesnout, na opačné stoupnout. I proto se nedá odhadovat, jestli centrální banka sníží úroky, aby pomohla ekonomickému růstu. Třeba 2. libanonská válka v roce 2006 způsobila zápornou inflaci, nebo li 3% deflaci.

Deficit státního rozpočtu dosáhl k 30.9. úrovně 1,5% HDP. Tato hodnota je velmi příznívá do stávající situace, která způsobí tlak na rozpočet, ačkoliv je rozpočet nad plánem letošního cíle 1% za celý rok.

I přes přidání letů se izraelské aerolinky nemohou vyrovnat s obrovským počtem Izraelců, kteří se snaží vrátit domů. Stejný nápor zažívají zahraniční občané - jednotlivé vlády se snaží neustále protočit své vládní speciály.
 • Mezi aerolinky, které zrušily všechny lety do Izraele, patří easyJet, Wizz Air, Ryanair, American Airlines, Delta Airlines, Aegean Airlines, Lufthansa, Air France, Air Canada, Air India, Air Malta a Etihad Airways. Mnoho zahraničních leteckých společností však stále létá do Izraele, včetně British Airways, Iberia, Emirates, FlyDubai, Ethiopian Airlines, Air Seychelles, Blue Bird, TUS, Bulgaria Air, Hainan Airlines a dalších.
Izrael stahuje do země i všechny občany z dovolených s různým profesijním zaměřením a není to pro bojové operace, z výměnných pobytů atp. - do zbrojařských společností, vývojových firem atp.

Izrael nemá důvod uspěchat ofenzivu. Jedinými ohledy, kterými by se měl řídit, jsou bezpečnostní a provozní záležitosti.

o formě této mobilizace může většina zemí jen snít: https://twitter.com/i/status/1712032894548385990

:arrow: UK informovala, že aktivovala "krizový plán". Vysílá do Východního Středomoří dvě velké lodě námořnictva, která budou v případě úplného uzavření letišť moc evakuovat, resp. začít evakuovat 100 tisíc UK občanů z území Izraele, Libanonu a Gazy. Jedná se o RFA Argus (A135), primární přijímací loď a RFA Lyme Bay (L3007) vyloďovací loď třídy Bay, obě pocházející z Royal Fleet Auxiliary.

Obrázek

:arrow: Izraelská letecká společnost El Al bude v sobotu operovat poprvé od války v Libanonu v roce 1982, aby přivedla zpět téměř takový počet vojáků, který již bude atakovat 400 000 izraelských záložníků z celého světa, kteří byli povoláni do aktivní vojenské služby k obraně své vlasti. I o tom jsem psal o něco výše, že Izrael zvedl rozsah mobilizovaných z 300k na 360k a nyní na 400k. Lety probíhají již z celého světa a přilétají sem i lidé co nejdou do armády, ale to společností důležitých pro obranu vlasti.

:arrow: Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil, aby byly propalestinské demonstrace po celé zemi zakázány a každý, kdo se jich zúčastní, bude zatčen. Hrozí totiž znovu velké vášně u moslimské mládeže, která nemá co na práci.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 12.10.2023 18:23:25, celkem upraveno 1 x.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

DNES JINÁČ

:arrow: Banky nezajímají čísla. Izraelské banky. Ředitele bank nezajímají "numera". Zhoršení ekonomiky nebo deficit nebo kurz měny. Ředitelé bank prezentují co je zajímá. A na to také reflektují. Odklad splátek, nové úvěry s 0% sazbou. Zablokování karet okradených po tom nechutném 7.10. Atd. Zajímají je rodiny vojáků. Vojáci samotní. Průběh války, která ovlivní to, jaký charakter existence bude zachován a jestli nějaká existence bude možná. Ředitel banky Hapoalim:

Zajímají mě osudy lidí v zemi. Sám mám rodinu ve všech její částech. To nás nyní zajímá nejvíce. Bez lidí je zbytečné se bavit o číslech ekonomiky.

Co se týče vlivu války na ekonomickou aktivitu: "Především, trvání a charakter války bude mít rozhodující vliv na hloubku poškození ekonomiky. Mnohé studie, ale i minulé zkušenosti naznačují že čím déle bude válka trvat, tím širší bude dopad na ekonomiku. Je také známo, že tato souvislost mezi délkou bojů a ekonomickými škodami nemusí být lineární. A samozřejmě, čím více se válka rozšíří na více frontách, tím větší budou ekonomické škody.“

Je důležité přivítat rozhodnutí Bank of Israel intervenovat podle potřeby na devizovém trhu, aby bylo zajištěno pravidelné fungování trhu. Rozhodnutí prodloužit funkční období Amira Yarona jako guvernéra banky alespoň na délka války a doufám, že i déle, je také stabilizačním faktorem. Bankovní systém je stabilní a v systému je dostatek likvidity. Chování investiční komunity v Izraeli, včetně finančních institucí, naznačuje vysokou důvěru v odolnosti a finanční síle ekonomiky. Je důležité udržovat vyrovnanou a správnou hospodářskou politiku, která toto ‚aktivum‘ zachová.

"Jako každá válka má a bude mít současná válka přímé i nepřímé dopady. Válka podstatně zvýší výdaje na obranu v nadcházejících letech na pořízení vybavení, munice a pokročilých systémů v souladu s novými potřebami. Další přímé výdaje je platba za dny rezervní daně mobilizovaných. Vzhledem k současným úrovním úrokových sazeb po celém světě porostou náklady na obsluhu veřejného dluhu v poměru k HDP. Kromě toho všeho dojde k poklesu státních příjmů z daní a zvýšení fiskálního deficitu."

"Je příliš brzy na kvantitativní odhad dopadů na růst ekonomiky v letech 2024 a 2025. Máme velké množství informací o ztrátě růstu a produktu v různých epizodách v minulosti, jako byla například Jomkipurská válka, libanonská válka, dvě intifády, různé vojenské operace a pandemie Covid.

"Vidíme, že je to úplně jiná epizoda. Toto je nová situace, která nemá precedens, pokud jde o škody na ekonomice. Existuje celé spektrum možných scénářů, od krátké války pouze na jižní frontě, na scénář noční můry dlouhé války s dalšími zapojenými sektory. Jsme teprve v pátém dni války a nezbývá než doufat, že se obraz začne vyjasňovat."

„Je rozumné tvrdit, že kromě naděje na financování části deficitu prostřednictvím pomoci od USA (prezident Biden tento týden schválil vojenskou pomoc ve výši 8 miliard dolarů) a to se stane, je přípustné, aby země ve válce zvýšila své fiskální deficit o to, co je považováno za správnou částku. Je to proto, aby bylo zajištěno řádné fungování ekonomiky, provádění rehabilitačních opatření a příprava na zotavení a návrat k růstu v blízké budoucnosti.“

"Mám na mysli i to, že je jedno jaký deficit, jestli 3 % HDP, nebo 5 % nebo 8 % - neexistují žádná posvátná čísla. Jak bylo řečeno během pandemie Covid, stát musí udělat vše, co je v jeho silách, aby těchto cílů dosáhl. Přesto je důležité zajistit, aby růst výdajů a deficitu byl dočasný, dokud se ekonomická aktivita nevrátí k normálu. Jsem si také jistý, že byly schváleny různé rozpočtové položky, které nepodporují ekonomický růst a které nepodporují je třeba zavést v nové realitě. Takovou politiku přijmou s úplným pochopením investoři v zámoří a v Izraeli a také ratingové agentury.“

"Lze očekávat výrazný pokles soukromé spotřeby, zejména služeb. Není to jen z důvodu poškození produkce a příjmů, ale také z psychologických důvodů. Tíseň, nejistota, možnost prodloužené rezervy ze strany části veřejnosti - všechny tyto věci ovlivní sentiment spotřebitelů. Kromě toho bude poškozen cestovní ruch, obchod, dopravní služby, zábava a restaurace. Stejně jako v případě pandemie Covid mohou být postiženi osoby samostatně výdělečně činné a malé a střední podniky, zejména ti, kteří pracovat s vysokou pákou."

:arrow: Na severu země je takové nejdůležitější město Haifa. Věnoval jsem se mu v tématu vícekrát. Jsou tam třeba tzv. Carmelské tunely: viewtopic.php?p=170836#p170836 níže v tomto příspěvku. To je takové elegantní řešení, jak se dostat z centra do kopců, protože Haifa je urbanizační centrum.

Dál na sever nejsou až taková města jako takhle na jih, protože je to na dosah Libanonu. Golanským Výšinám, potenciálně Sýrii. Haifa je přístavem a je tady i námořní základna. Má taky zajímavé Zahrady a další prvky.

A teď pochopitelně to je i centrum - medicíny.

Izrael 8 let připravoval koncept upgradů podzemních parkovišť do nemocnic. Jedna taková je i v Haife. Za pouhých 36h se z podzemní garáže Rambam stane nemocnice se 2000 lůžkama, přičemž celkem pojme 8000 lidí. Vydrží 3 dny bez jakýchkoliv zásob - pokud by došlo k použití nekonvenčních způsobů boje. Stejně tak konvečních.

https://www.rambam.org.il/en/about_rambam/

Obrázek

Je to prvně od roku 2014, co bude k dispozici v plném rozsahu v Haife komplex tohoto druhu. Zajistí se tím nouzové zdravotnictví a stejně tak to pro zraněné.

Obrázek

Jako jediná nemocnice terciární péče na severu (poskytující péči od určitých specialistů) a traumacentrum první úrovně musí být Rambam připraven.
K dispozici je 24 operačních místností s plným vybavením.
Prostor se využíval i během Covidu na izolaci pacientů z jiných nemocnic.
Nemocnice má kvalitní silniční připojení a stejně tak heliporty.
Celkem 3 patra.
Pokud by došlo na povrchu k něčemu, pak do 8 až 10 hodin se celá nadzemní nemocnice může přesunout do podzemí. To je další cíl.

za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
marecek.ch
Příspěvky: 39
Registrován: 16.10.2009 17:04:03

Re: Izrael

Příspěvek od marecek.ch »

Můžu se zeptat, proč je fórum o dopravní infrastuktuře zaplevenováno články o válce?

Trochu nechápu tu logiku. K tomuhle si založte profil na x.com ;-)
Honey72
Příspěvky: 5337
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Izrael

Příspěvek od Honey72 »

Každá válka má významný či spíše přímý vliv na infrastrukturu. Ať už ničením dopravních tepen, jejich přerušením frontou, přesunem vojsk či humanitárními koridory, tak hlavně pozastavením investic. A o tom to je. V článcích Dialničiara se kromě informací o válkách dá přece vyčíst, kolik bude činit HDP, škrty apod. Nejedná se tedy o klasickou diskuzi jako na sociálních sítích a pokusy diskutovat čistě o válce jsou potlačeny.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Honey72: přesně tak.
 • marecek.ch: I když se to nemusí líbit; 1/4 světa je ve válkách za dobu 30 let. To se nedá nic dělat. Dopad na infrastrukturu je tady neustále a to nejen válečný dopad. To se týká i klimatických dopadů. Těm se taky explicitně věnuji a nemusel bych se. Týká se to možností zásobování u sběru komodit. Samotné debaty o válce neakceptuji nikde - ani tady. Ale jináč mi to je jaksi jedno. "Aktivní témy" k válkám jsou Ukrajina, Rusko, Izrael a Palestina, Ázerbajdžán a Arménie. Pak asi 20 zemí "narativy převratů" a co to způsobuje infrastruktuře. Nelze si předtím zavírat oči bez ohledu na to "na které straně pocitově kdo stojí". :idea:

  Ázerbajdžán staví desítky km dálničních tunelů hned jak to zabral ta území. Může se vám to nelíbit, i to Rusko postavilo strategicky most na ten Krym. Proto že ta infrastruktura je od dob Římské říše vnímána jako základní nástroj ovládání území. Kdo ho ovládá, ten prosperuje. A pak se kolem toho uskutečňuje řada procesů. U armády je i ženijné vojsko, inženýři. Rychle odstranit, ale taky rychle postavit. A pak se díváte do civili jak odpalují most a on zůstane stát. :) Je to takové zajímavé, ale koho to nezajímá, tak nemusí číst. Tyto souvislosti ani nic z toho. Někdo se zase pak ptá, proč to staví Ázerbajdžán, když to patří Arménii (lze dosadit UA k RU atd.) a ono je dobré znát ten vývoj. :)

  Já nemůžu za to, že české firmy již 3x renovují tu stejnou iráckou dálnici. A proč? protože tolik válek tam bylo a mají s tím historické zkušenosti a dobrou diplomacii. To byl modelový příklad. A já dokola mohu psát o renovaci dálnice. Zajisté je mnohem snadnější napsat, že stojí a pak za 25 let, že se renovuje jen vozovka, protože je opotřebená. Někdo by se mohl povznášet nad tím, že jsem schopen uvést 5x odklad zahájení výstavby nějakého projektu a de facto by se dalo snad i skonstatovat, že všechno co kdo tady napíše, tak je vlastně zbytečný obsah. :lol: (taky si to někdy říkám, ale respektuji právo jiného vidět to jináč co uvedl, zbytek posuzuje moderátor)

  Tady budu zvědav i na to jak se odrazí pohyb tisíců ks těžké techniky po vozovce - na té vozovce až tohle skončí. :x To se uvidí efekt zesílení vrstev pod asfaltem atp. Co si tady číst. No a jináč, když já tady v tomtov tématu mám cca. 95% příspěvků, tak je vlastně jedno co tady je i kdyby tady byla jenom válka jakože není. Je tady hromada silničních reportáží - k těm 1200 km dálnicím a 2000 km dualizovaným silnicím. :idea: Přitom rozloha země odpovídá asi tak 1/4 ČR. Osídlenost území pak 1/8. Se stejným počtem lidí. A ani na této ploše nemají klid a dokáží tam narvat ty silnice. Samotná válečná architektura jak já tomu říkám je na jednu stranu impozantní, na druhou je to smutný vývoj. (zesílení silnic, ohrady všude kolem kam oko dohlédne před raketama, check-pointy, podzemní garážě proměnitelné na nemonice atd.) No a občas je ke shlédnutí jak to funguje všechno v praxi: Izrael není autokracie, je to široce kolem jediná demokracie a plně informuje nebo skoro plně. Až snad nechutně, válka v přímém přenose. Ale dá se na ní dívat i na tu II WW v nespočet dokumentech ...

  Nikdo to tady nemusí číst. Není to povinné čtení. Já to nemusím psát, ale chci.

  A já moc sociálním sítím nevěřim - je tam hodně, ale opravdu hodně falešných informací. Na to je dobré mít širší rozhled a znát alespoň jazyk a ověřit zdrojově jinde různá tvrzení. Já si třeba ověřuji, než tady něco umístním. A to je jedno jestli to je válka nebo HIV nebo produkce kávy a nebo produkce ropy nebo jaké až % recyklace vozovky na některém projektě.


Den 8: Válka mezi Izraelem a Gazou

IDF dokončila přípravy na vpád do Gazy a bylo rozhodnuto, že ten vpád bude i po zemi.

Kolem Gazy Izrael shromáždil působivé množství vybavení a vojska:
https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12
https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12

Každý Palestinec, který se přibliží k plotům - bude zastřelen. To jen naplňuje slova tady toho pána: viewtopic.php?p=282267#p282267 To ale především značí, že samotná bariéra selhala - bariéra a silnice. Postaveno právě pro to, aby se to nemuselo řešit takhle již nikdy, ale bohužel. Nekoná se ani žádný elektrický proud lehkého typu, když plot lze shodit buldozérem.
 • Kromě toho musí IDF okamžitě vytvořit "bezpečnostní perimetr" - oblast přibližně 300 metrů východně od hranice, po celé její délce, a oznámit, že každý Palestinec, který vstoupí do této oblasti, riskuje svůj život, a podle toho stanovit pokyny pro zahájení palby.
Netanyahu si přehlédl jedno ze zasažených míst na jihu země. (hierarchie je taková, že ti v modrých košilích jsou nejvyšší ochranka předsedu vlády; u válečného stavu každý voják nese zbraň na sobě bez ohledu na to kde v zemi se nachází).

Obrázek

Armáda informovala jak je na tom s vybavením pro záložníky. Faktem je, že mobilizace proběhla opravdu rychle. 300 tisíc za 48 hodin a nyní 350 tisíc z 360 tisíc je k dispozici. Plus armáda jako taková (170 tisíc) a další.

A zase ta infrastruktura: víte jak se mobilizuje takový objem lidí? Vlastní systém bus zastávek, busů samotných atd. Představte si zvednout celé Brno, vystrojit, vyzbrojit a přesunout do Prahy za 48h. To si ani představit nelze, IDF to mělo taky "jenom na papírech". Ale teorie = praxe, propustnost silnic, kapacita komunikací a skladiště se zásobama atd. Musíte to mít dobře rozdělené. A ne jen pro jednu lokalitu - Gaza, ale taky pro severní lokality. Takže ta infrastruktura dostala zabrat. I ti řidiči dostávají zabrat. To na sociálních sítích nenaleznete. Ale děkuji za radu. :)

Mluvčí IDF, brigádní generál promluvil v asi 10 minutách před médii. Řekl, že pozemní vstup bude nejagresivnější, a dodal, že jde o vrahy dětí a že pro jejich krutosti bude s nimi patřičně zacházeno. Mluvčí IDF dnes večer (v sobotu) řekl, že síly IDF se připravují na rozšíření útoku ze vzduchu, z moře i ze země.

https://twitter.com/i/status/1713104467229278679

Armáda dodává, že pozemní manévr do Gazy se uskuteční podle operačních úvah, jako je úsilí o evakuaci obyvatelstva, humanitární úsilí a další úvahy. V posledních dvou letech prošli všichni záložníci výcvikem v Gaze. (Mini Gaza: viewtopic.php?p=282240#p282240 ).

IDF se také vyjadřuje ke kritice nedostatku vybavení a jídla pro bojovníky a říká, že od začátku bylo zamýšleno, že bojovníci budou jíst bojovou dávku a spát ve spacích pytlích. Ti, kteří budou manévrovat na území nepřítele, tak budou vybaveni keramickou vestou a ti kdo ne, spokojí se s lehkým brněním. V IDF je každý den počínaje včerejškem navlékáno pro záložníky asi 1000 keramických vest. Přizpůsobil se tomu sektor hospodářství. Je to největší tempo v historii, ale prozatím je to možná slabší číslo, než by si armáda přála. Pokud by konflikt netrval dlouho a byl jen jeden front, nebylo by to možná ani potřeba - ale IDF se připravuje na všechny scénáře vývoje. Také v armádě říkají, že existuje propast mezi úrovní očekávání záložníků a tím, co je ve skutečnosti v armádě, a že IDF má odpovědnost za vybavení, které vojákům poskytuje, a za jeho kvalitu. Jiné je absolvovat povinný vývcik, procvičit se pak během roku až dvou a jiné je najednou nasadit sta tisíce do akce. A to se právě zásadně zvedají výdaje na záložní systémy - s tím jak se snižují trvalí vojáci.

IDF také říká, že mobilizace 350 000 záložníků je bezprecedentní, což je trochu podobné jako Jom Kippur. Mobilizace je považována za dobrou ve srovnání s tím, co bylo plánováno předem, a to i přes nedostatek vybavení. Také dodávají, že ačkoli manévr začal, v provozu je více než 90% tanků, takže v pozemní sféře jsou spokojeni s mírou náboru, zbraněmi a vybavením.

IDF přiznává své selhání, protože ačkoliv armáda mohla vědět, tak neuspěla v zabránění vraždě stovek obyvatel a bojovníků na začátku kampaně, ale tvrdí, že od úvodního úderu Hamásu je IDF připravena zasadit Gaze a Hamasu nejtěžší úder. Poselství IDF záložníkům zní, že je nemožné ukončit válku bez odstranění hrozby, kterou Hamas představuje a že se musí do Gazy vmanévrovat kvůli obtížným vyhlídkám pro další roky, kdyby tomu tak nebylo. Pokud je Hamas schopen takového plánování a provedení, pak již nelze dál čekat a tvářit se, že se nic neděje.

A zase jsem zvědav, co se stane s tou infrastrukturou jaksi dál. Já jsem takový zvědavý člověk, třeba kdysi i studie dopadů sopečné aktivity na silniční síť. Kde? DRK v Africe. Ledacos mě zajímá a nejen mě. Pak máte explozi sopky v Evropě - a do měsíce se umíme vypořádat s tím, že staré silnice nejsou a postavíme nové, protože víme jak se ty materiály chovají. :P

Za to, co se děje v Gaze - nenese IDF odpovědnost - lze se jen dívat na to jak Hamas terorizuje i vlastní obyvatelstvo. Právě proto je s tím ale potřeba udělat razantní pořádek, viz dnešní důkazy toho co se řešilo již včera ohledně blokád koridoru: viewtopic.php?p=282354#p282354
 • Nejvyšší představitel Hamasu dnes vzkázal:

  Haniyeh: Z Gazy nikdo neodchází, není tady žádná emigrace. Jakmile sem vstoupí okupace (stát Izrael), tak to je začátkem konce okupace.

  Kritizoval přesun aktivit UNRWA na jih Gazy. Je to zrada Gazy a Palestiny, je to nestydatý souhlas s okupací.


Tímto přístupem je snadné porozumět tomu, že začátek konce Izraele se začal s jeho vznikem - konec snad nastal s příchodem Hamásu do Gazy a nyní ještě taky OSN a WHO můžou za to co se děje. OSN již také sice požaduje zastavit válku, ale také vyzvala k okamžitému vydání rukojmích do Izraele.

Je zajímavé pozorovat, jak videa o únosech jsou vysílána Hamásem a pak Haniyeh řekne, ale ne oni neunáší staré a děti, to oni ne. A vůbec, oni mají cíl jen IDF. Tohle tedy byl patrně nějaký bonus navíc.

Aneb konec se opravdu přiblížil.

Thajců bylo unešeno/zabito 30+, Pokud se kdo ptá co Thajci dělají v Izraeli: 20 tisíc jich tady ročně pracuje. A jsou cílem Hamásu. Unešení ze sadů kolem Gazy. Pracují i jinde; Izrael za 70 let existence zvedl rozsah zemědělské plochy na 10x, z 1% na 10% rozlohy. Ostatně ta políčka je možno sledovat v té krajině. :)
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Den 10: Válka mezi Izraelem a Gazou

Bilance mrtvých od vpádu Hamasu ze dne 7.10. na území státu Izrael: 1400+ (včetně 300 vojáků)
Bilance zraněných, ošetřených v nemocnicích: 3900+
- z toho 351 je hospitalizováno, z nich 89 ve vážném stavu
Držení rukojmí v Gaze: 199

Izrael obnovil dodávky vody do Gazy, na konkrétní lokality.
Pozemní operace byla "mírně odložená". Nálety pokračují.
Zesilňuje se příprava a přibývá lepší výstroj pro záložní síly, které jsou čítané na 400 tisíc.
Evakuace se dotkla města Sderot a dalších komunit u Gazy.
75% zem. komodit se sbírá na hranicích s Gazou, tyto činnosti jsou paralyzované.

Izrael evakuoval 28 komunit na hranicích s Libanonem.
Město Haifa a další se opevňují a připravují na válečný konflikt širšího významu; nouzové zdravotnické a velitelské centrum zahajují svojí činnost.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vydal varování Íránu a Hizballáhu, v němž uvedl, že IDF jsou nyní připraveny na vojenské operace na jihu, ale že jsou připraveny čelit jakémukoli vývoji na severu, a dále uvedl: „Nezkoušejte nás na severu, protože cena, kterou zaplatíte, bude vysoká." Je to 1. "silné prohlášení izraelského kabinetu". Doposud se vyjádřoval pouze ministr obrany ve smyslu "doufám, že budou rozumní a nebudou útočit i ze severu, protože budeme připravení i tam".

Právě z města Haifa probíhá již i námořní evakuace - cizinců a některých obyvatelů státu Izrael (kteří mají namířeno za rodinama ve světě).
- lodě přemávají třeba na Kypr a další země, odkud pokračují do USA a jinam letecky

Izrael uveřejnil zhabané zbraně hnutí Hamás, od raket proti vrtulníkům a tankům přes granáty po menší palné zbraně.
Izrael uvedl, že nenastalo žádné příměří - operace se zahájí - Hamás bude odstraněn a operace se zahájí agresivně po zemi v doplnění se zbytkem.

Čas, který byl poskytnutý, slouží mj. na dokončení přesunu obyvatelů Gazy.
ČK a mezinárodní společenství, extra Katar, se snaží dotlačit Hamás k propuštění rukojmích z Gazy.
Abbás ostře vystoupil proti Hamásu - vyjádřil se, že Hamás nezastupuje zájmy Palestinčanů, vystavuje ich extrémnímu nebezpečí.

Dnes muselo byt přerušené jednání v Knessetu - raketový útok na Jeruzalém. Další diplomaté ze zahraničí v Tel Avivě jsou v krytech.
Do nouzové vlády se přidal další důležitý politik, A. Lieberman. Ten podmiňoval vstup jasnou deklarací likvidace Hamásu. Svědčí to o tom, co se v Izraeli děje. Svět nebo Hamás si to možná nedostatečně uvědomuje, ale Izrael již nikdo v tomto zadaném cíli nezastaví. Ani Hezballáh z Libanonu ani Írán ani Putin. Lieberman ale spíš deklaruje podporu. Členství podmiňuje užším zapojením.

Izrael opakovaně poškodil letiště v Sýrii. Po té, co došlo k odpálení raket ze Sýrie na Izrael.
Írán přesouvá válečníky revolučních gard z východu Sýrie směrem na jih a Izrael. Aby se zpomalilo tažení a zásobování se zbraněmi do Sýrie, tak Izrael sabotuje letišní dráhy v Sýrii. Izrael vykonává akce proti iránským válečníkům v Sýrii již dlouho.

Zpráva stará asi 2h z Gazy: Organizace spojených národů: Hamas nám ukradl palivo a lékařské vybavení, které bylo určeno pro obyvatele Gazy. :idea:

Americké ministerstvo obrany přepošle (redistribuuje) zhruba 2000 amerických vojáků do stavu "připraveno k nasazení" pro možné nebojové operace v Izraeli; tyto operace údajně zahrnují lékařskou podporu a poradenství při pohybu země. USA posílají do regionu Východ Středozemního moře a Perzský Záliv stále více lodí a formací. USA mezičasem posílají do země účinnější munici a zbraně za 8 mld. USD. Přednostně rakety pro PVO, která se odčerpává, ale samozřejmě se zdaleka nevyčerpala. Tyto jednotky jsou v současné době rozmístěny jak na Středním východě, tak v Evropě, přičemž mohou být v případě potřeby nasazeny do Izraele a okolních zemí během příštího týdne, nicméně dávají jasně najevo, že nebudou provádět bojové operace.

IDF osvobodila od 7.10. opravdu několik cca. 90- ročních obyvatelů, přeživší od Holocaustu, tudíž 2. krát jim zachraňují život v největším ohrožení za jejich existenci. Řada z nich to dobře nezvládá.

________________________________________________________

Za selhání ze dne 7.10. převzala dnes odpovědnost tajná služba Shin Bet.
Náznaků a varování bylo vícero, bylo potřebné konat.

Všeobecnou odpovědnost za nezvládnutí ochrany státu převzala na sebe také armáda. Je tomu několik dní zpátky.

________________________________________________________

Oddálení vpádu do Gazy je nutno vnímat v kontextu severní hranice.

Velitel logistiky generálmajor dnes ve vyhodnocení situace informoval o výrazném zlepšení přesunu polní techniky, munice, paliva, baterií a tanků v souladu s požadavkem velitelů divizí směrem k hranicím Libanonu a hranicím pásma Gazy. Jen poslední den byl proveden dodatečný nákup přibližně 10 000 keramických vest, které splňují standard stanovený IDF. Zároveň probíhá velmi velké úsilí v oblasti plánování, nákupu a vybavení v rámci přípravy na možnost, že válka v pásmu Gazy potrvá mnoho měsíců. Nespecifikoval o jaký nákup se jedná, ale dosavadní tempo bylo 1 tisíc vest denně uplynulé asi 4 dny, což značí, že značně zvedl dosažitelnost pro záložníky.

IDF počítá s tím, že operace v Gaze může trvat měsíce.
Zároveň se počítá s otevřením severní fronty. Poslední plány IDF se rozvíjí hlavně na zajištění severu. Termo kamery, osvětlování terénu se světlicemi a dobře rozmístněné pozice pro dělostřelectvo.

To vše v kombinaci kvalitních pozemních tahů a spojení.

Vzkaz, který pronesl Netanyahu ve vztahu na sever se dá vyložit jednoznačně - vpád Hezballahu na území státu Izrael, tedy nejen odpálení raket nebo 2-3 teroristé, ale vpád válečníků - bude znamenat bombardování jižního Libanonu. Írán si tohoto faktu musí být vědomý; postupuje ve smyslu všechno nebo nic, i proto ale váhá, resp. vyhlásil nábor dobrovolníků do války s Izraelem.

Všechny izraelské komunity na severu, které nelze chránit - jsou evaukované. Stejně jako osady u Gazy.

Dále se záložníci nenudí. Záložník je každý, kdo prošel armádním výcvikem a pravidelně se trénoval. Nyní si trénují střelby.

IDF zajišťuje organizační změny pro pozemní komunikace - pokud nastane širší konflikt. Co nejsnadnější oprava, prioritní ochrana jako důležité kritické infrastruktury.

________________________________________________________

životní situace aneb co se moc neví

:arrow: jste v evakuaci u hranic ... automaticky máte nárok od ministerstva vnitřní bezpečnosti 1000 - 5000 NIS úvodní pomoc
:arrow: raketa vám zasáhne dům ... dá se připojistit komerčně, ale za každý dopad nese odpovědnost IDF - tudíž je to armáda, která vyplácí odškodné - vyšle vždy své lidi, provede se obhlídka a armáda odškodňuje "za nezajištění ochrany na území státu" - je to účinná páka i k zahr. vlastníkům
:arrow: jste firma a odvedou vám zaměstnance do záloh ... automatické snížení daní

________________________________________________________

Doprava - veřejná doprava, především bus linky již funguje v omezeném režimě. Logicky je hodně lidí doma - studenti dištanční metoda a rodičé v armádě. Zjednodušeně řečeno ta aktivní síla. Také řidiči busů jsou v armádě.

Vlaková doprava mezi Aškelonem a Be'er Shevou byla na pokyn Velitelství domácí fronty zastavena.

Prognóza ministerstva energetiky a infrastruktury ukazuje: V roce 2030 se očekává, že elektrická doprava v Izraeli spotřebuje asi 6 % poptávky po elektřině v ekonomice a asi 15 % poptávky v roce 2050. Očekává se, že v roce 2030 bude po izraelských silnicích jezdit asi 1,3 milionu elektrických vozidel. Rozsáhlým informacím z této oblasti se budu možná ještě věnovat. Obzlávště zajímavé jsou programy pro busy a nákladní dopravu.

Izrael zajistil 100% fungování námořní a letecké dopravy. Výjimkou můžou být zahraniční letecké společnosti, které omezují činnost. El Al ale zajišťuje více letů do nejbližších destinací, odkud stahuje občany domů. Bezpečnostní situace si může vyžádat zrušení civilní letecké dopravy v zemi.

Výstavba

Ministr výstavby a bydlení Jicchak Goldknopf: "Stát Izrael se v současné době nachází v jednom z nejtěžších období ve své historii."

* pozemkový fond, komise městských inženýrů, nájemné bydlení, výstavba bydlení, náhradné bydlení atd. - čelí enormnímu náporu
* přetížená call centra, výzva na psaní mailů a stát se ozve sám
* ze soukromých firem, kde byla přerušená činnost se statici a další přesouvají pod působnost ministerstva - ke kontrolám zasažených objektů
* domácí front a IDF s jednotlivými velitelstvími denno denně upravují bezpečnostní situaci, která komplikuje činnost úřadů a podmínky lidem
* odklad plateb za nájemné bydlení - schváleno na odlehčení složité situace obyvatelstva
* volné bydlení - z 2. ruky, nadbytečné vlastnictví atd. - uvolněno pro ty co se musí evakuovat z "bezpečnostních důvodů"
* přerušení výstavby dopravních staveb - stejně je tam problém se zaměstnanci - přesun materiálů pro obranu země, vytvoření zásob pro případ poškození kritické infrastruktury
* na severu země se nyní přestavují nevyužité státní budovy nebo dokončené budovy, které nejsou obsazené - na kryty :idea:
- tohle se děje prioritně s maximálními kapacitami
- plány existují řadu let, ale pozornost se dlouhodobě soustřezovala od centrálních po jižní polohy
- město Haifa také - severní polohy města musí dostat "zlepšení oken" - jedná se o nové čtvrtě v kopcích - pro tento účel se přizpůsobil domácí průmysl, instalaci uskutečňuje řada firem, pracovníků ministerských organizací a IDF
- probíhá masivní kontrola neprodušnosti dveří dle norem a instalací

Ministr výstavby a bydlení Yitzhak Goldknopf: "Ministerstvo výstavby a bydlení dělá v tuto chvíli vše, co může, aby pomohlo." Došlo k odklonu peněz v rámci ministerstva a další prostředky uvolňuje MF.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22711
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Izrael

Příspěvek od Diaľničiar »

Značení: není zákruta jako zákruta a to ani u dvojité. Izrael umí upozornit i pootečním symbolu a pro koho by to nestačilo, tak pro jistotu překlady. To mě tak napadlo, že to tady ještě není.
.
F231019DC11.jpg
F231019DC11.jpg (148.74 KiB) Zobrazeno 1884 x
.

"Jaká je přiměřená reakce, když byly vaše děti upáleny, zmasakrovány a některé sťaty? Izrael, stejně jako každá země na světě, udělá vše, co je v našich silách, aby bránil náš národ a přivedl zpět naše milované!"
Arsen Ostrovsky, na půdě EP, International Human Rights Lawyer

Obrázek

ano, ten paradox: Noví přistěhovalci, kteří uprchli před spory v Etiopii, nyní čelí válce v Izraeli: https://www.timesofisrael.com/new-immig ... in-israel/

EKONOMIKA

Ministr financí zvedne deficit v 2023 o 2x na 3% HDP. Představil ekonomickou podporu pro regiony, pro firmy a musel vyčlenit peníze pro 70 tisíc vysídlených lidí (u Gazy a Libanonu). Program, který byl dnes představen, tak je širší, než při Covidě. :idea:

Izrael počítá pro rok 2024 i s deficitem až do výše 8% HDP. Těch 8% se počítá jako prozatimní strop pro rok 2024. Mj. se propadne ekonomika, takže to bude další důsledek. Centrální banka připravuje snížení úrokové sazby - prudce - oznámí to příští týden. Má to podpořit růst ekonomiky. Stát má zabránit hluboké recesi.

Netanyahu požádal Bidena o 10 mld. USD armádní pomoc. Požadavek byl prezidentem USA odobřen, schválit jej má paralyzovaný U.S. Senát. Na co se peníze použijí je těžko říct. Pokud to budou "letadla", tak je to na více let, pokud menší položky, tak se to dá utratit rychle. Je to nad rámec dosavadní pomoci, která je převážně určená na společné armádní programy a na PVO Izraele. Částka 10 mld. USD ale odpovídá 40-50% armádního rozpočtu země a pokud čistě vzato na "nové nákupy", tak je to pomalu jeden rozpočet navíc.

Svět se obává o zeslábnutí produkce komponentů, které se tady vyrábí a je na nich závislých mnoho společnosti západu, ale i východu. Izrael k tomu prozatím říká, že co se týče "exportu" - omezení, které přinesla mobilizace, tak s těmi si společnosti radí dobře. I se sirénama se dá žít. Co se týče plnění "duálních zakázek" - tedy i pro potřeby státu, tak zbrojařský průmysl prozatím zvládá vyrábět i pro země NATO, i pro Izrael. A to navzdory faktu, že řada továren je na jihu a severu země, ale často v podzemních prostorách nebo v horách. Venku jsou jen administrativní, skladově-expediční prostory nebo parkoviště pro tisícovky zaměstnanců.

ARMÁDA, BEZPEČNOST

Armáda "možná otestuje" nový systém PVO - není to nástupce Iron Dome, ale jeho doplněk - Iron Beam - laserový ničitel raket. Systém je ve vývoji a původně se předpokládalo jej nasadit v roce 2025 do řádného vybavení. Ministerstvo obrany to popřelo, ale louče tohoto druhu jsou spatřovány na obloze při ohrožení raketama.

Hizballáh je 10x silnější než Hamas. Izrael počítá, že se může otevřít i severní fronta. Pro jistotu zesiluje armádu na severu, rozkládá polní nemocnice. Za dnešek Libanon odpálil 20 "slušných raket" ve večerních hodinách. Existuje i možnost, že rakety nebo jiné varianty bude řešit U.S. námořnictvo. Vše je otevřené. Z Itálie vyplula další válečná lodě do Východního Středomoří. Na cestě z Ameriky je sem již 2. letadlová loď s doprovodem. USA opakovaně varují, že budou Izrael chránit a upozorňují jakékoliv jiné skupiny nebo země před zapojením se do tohoto konfliktu Izrael - Gaza.

Ministr obrany dnes navštívil jižní území u hranic s Gazou, kde vojákům řekl, že se stále dívají na Gazu zvenčí, ale ten rozkaz přijde a budou se dívat zevnitř. Je rád, že se povedlo zopakovat dovednosti a že se den ze dnes výrazně zlepšuje vybavení záložních sil.

dnešní noční přesun mnoha ks techniky směrem ke hranicím Západního Břehu Jordánska na kritická místa, kde stoupaji protesty a dnes byla zraněná armáda: https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12

Část jemenských bojovníků vyhlásila Izraeli válku za Palestinu. Před malou chvílí U.S. válečná loď sestřelila 3 balistické rakety odpálené z Jemenu. Potvrdil to Pentagon. Íránem podporovaní Húsíové v Jemenu mají řadu pozemních útočných střel (iránský dosah 2000 km+ Soumar, pokud by byl poskytnut Húsíům) a bezpilotních letounů (včetně dosahu 2000 km+ Shahed-136), které mají dosah:

Obrázek

Stát Izrael dnes reagoval, že dokáže Izrael chránit i proti takovým balistickým raketám. PVO státu je složená z vícevrstevního systému, který ochrání zemi i před touto hrozbou. Na druhou stranu lze dobře vnímat připravenost USA.

100 tisíc občanů požádalo o dočasné vyzbrojení se. Stát rozdal ihned 10 tisíc zbraní, další objednal.

C-17 Globemaster III s americkým letectvem dorazil dnes dříve do Tel Avivu v Izraeli, aby dodal nejméně 4 lehce obrněná vozidla MDT David, aby nahradila vybavení, které bylo dosud ztraceno během války proti Hamasu: https://twitter.com/i/status/1715056051777642772

Spojené státy se připravují v nadcházejících týdnech poslat 2 baterie protivzdušné obrany „Iron Dome“, které zakoupilo ministerstvo obrany USA v letech 2020 a 2021, zpět do Izraele, aby posílily izraelskou soustavu protivzdušné obrany.

Do Izraele létají nadstandardně i velká letadla z prostoru několika evropských zemí. Izrael oslabil pozemní dopravu - řidiči busů řídí armádní vozidla. Ale letecká doprava a námořní doprava pracují bez omezení na 100%.

NOVÁ STRATEGIE VŮČI HAMASU
 • Uvnitř IDF panovalo přesvědčení, že vzrůstající profesionalita Hamásu bude jednoho dne znamenat těžší boj pro armádu, nikoli že vylepšené zabijácké schopnosti této teroristické skupiny budou nadále primárně namířeny proti civilistům. Navzdory sebevražedným atentátům, letním táborům cvičícím malé děti zabíjet a krvežíznivé rétorice se v naší armádě nedařilo pochopit, že Hamas prostě chce zabíjet Židy a že jeho vývoj ve stále účinnější a disciplinovanější bojovou sílu by nedělej nic, aby to bylo méně divoké. (To se samozřejmě shoduje s hodnocením politického a bezpečnostního vedení, že Hamás mohl a byl odstrašen, že ho bylo možné koupit povoleným přílivem katarských peněz a že měl zájem spíše o vládu než o porážku.)

  Hamas vytvořil své invazní síly, aby umožnil tlupám vrahů rychle se dostat do domů v kibucích a dalších komunitách, zatímco jiní teroristé měli co do činění s omezenými ozbrojenými silami rozmístěnými v oblasti a organizovali se, aby zadrželi další izraelské síly, když spěchaly na záchranu. . Záchranáři našli Hamas pod kontrolou silnic, rozmístěných u vchodů do komunit – což nesmírně komplikuje následné bitvy o záchranu civilistů.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 20.10.2023 19:52:20, celkem upraveno 1 x.
Důvod: aktualizace obsahu
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Zamčeno

Zpět na „Interkontinentální a globální témata“