(J) V Japonsku se zřítil tunel.

Články z novin a internetu - zahraniční
Zamčeno
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

(J) V Japonsku se zřítil tunel.

Příspěvek od JirkaS »

V Japonsku se zřítil tunel. Uvězněná auta vzplála, umírali lidé.
http://zpravy.idnes.cz/v-japonsku-se-zr ... anicni_brm

Stometrová sekce dálničního tunelu Sasago nedaleko Tokia spadla na projíždějící automobily. V tunelu uvázlo kolem dvacítky aut a následně začalo hořet. Na místě zasahují hasiči i záchranáři. Podle japonských médií zemřeli nejméně tři lidé. Dalších několik se jich pohřešuje.
Podle stanice CNN spadla stometrová sekce tunelu Sasago na projíždějící automobily v neděli v osm hodin ráno místního času (o sobotní půlnoci SEČ). Následný požár hasiči likvidovali tři hodiny. U neštěstí zasahují záchranáři.
Asi pět hodin po nehodě museli záchranáři kvůli obavám ze zřícení další sekce tunelu záchranné práce přerušit. Policie proto ani po několika hodinách není schopna upřesnit počet mrtvých nebo zraněných. Policejní mluvčí prefektury Jamanaši pouze oznámil, že je "v tunelu několik ohořelých těl".
Záběry z kamer uvnitř tunelu ukázaly hasiče prodírající se mezi betonovými střešními panely, které spadly na vozidla. V době neštěstí bylo uvnitř asi 25 aut. Jeden z hasičů uvedl, že klenba tunelu se propadla na úseku dlouhém asi 50 až 60 metrů. Nejméně dvě vozidla trosky rozmačkaly.
Jednou ze zraněných byla žena, jíž se podařilo dostat ven z tunelu. V nemocnici uvedla, že byla s pěti dalšími osobami v malém nákladním automobilu. "Nevím, co se ostatním stalo. Netuším ani, kolik aut bylo před námi a za námi," řekla podle BBC.
Další přeživší řekl televizní stanici NHK, že viděl "najednou spadnout kus betonu ze stropu a vyšlehnout oheň z rozdrceného automobilu". "Šíleně jsem se bál, vystoupil jsem z auta a šel jsem asi hodinu, než jsem se dostal ven z tunelu," uvedl asi třicetiletý muž. Všichni motoristé, kteří uvnitř uvízli, líčili těsné úniky před padajícími troskami a dlouhou cestu ven temnotou poté, co opustili své automobily a pěšky se vydali k ústí tunelu.
Dálnici museli policisté uzavřít. Zatím není jasné, proč se tunel propadl. V zemi jsou velmi častá zemětřesení, na nedělní ráno ale žádné hlášené nebylo.

Jeden z nejdelších tunelů v Japonsku leží asi 80 kilometrů od Tokia na dálnici mezi Tokiem a Nagojou a je dlouhý 4,7 kilometru. Jeho uzavření nejspíš způsobí obrovský dopravní chaos, v neděli odpoledne se totiž právě tudy tisíce aut obvykle vracívaly do Tokia.
Jde o nejhorší neštěstí tohoto druhu v Japonsku od roku 1996, kdy se zřítil tunel a padající trosky rozdrtily automobily a jeden autobus. Zahynulo tehdy 20 lidí.
Autoři: brm, ČTK
Zamčeno

Zpět na „2012 Svět“