Více kamionů, méně peněz. Výnosy z mýta krátí Bártův ekologický plán
Kamionů přibývá, peněz z mýtného ubývá. Na první pohled bohulibý plán někdejšího ministra dopravy Víta Bárty (VV) zvýhodnit nižšími sazbami mýtného majitele kamionů s modernějšími a ekologičtějšími motory začíná stát přicházet hodně draho. Kvůli slabšímu výběru mýtného ubude peněz na nové dopravní stavby.
Poprvé od roku 2009 letos celkové výnosy z mýta klesnou, i když počty nákladních aut i jejich projetí pod mýtnými branami přibývá. Důvodem je boom ekologičtějších vozů s motory emisní třídy Euro 5, které platí za použití českých zpoplatněných silnic a dálnic až o polovinu méně než starší a životnímu prostředí škodlivější vozy.
Jenže zatímco v roce 2010, kdy Bárta dohodu se sdružením autodopravců Česmad Bohemia uzavíral, tvořily ekologické vozy s Euro 5 jen 24 procent všech registrovaných aut, loni na konci roku to bylo už 35 procent. Auta s Euro 5 navíc jezdí více než ta starší - na mýtných transakcích se podílejí téměř polovinou. Navíc jich bude dále přibývat. Pokud dopravce kupuje nový tahač, sežene už pouze s Euro 5.
Za dva roky ztráta téměř dvě miliardy
"Letos poprvé čekáme, že objem vybraného mýta klesne, i když objem mýtných transakcí stoupá," přiznává Ondřej Zaoral ze společnosti Inoxive, která tuzemský mýtný systém analyzuje.
Pokles připouští i Tomáš Čoček, který vede Státní fond dopravní infrastruktury. Ten letos počítal s 8,3 miliardy korun z mýtného, odhad Inoxive se přiklání spíše k osmi miliardám. S nižším výnosem počítá SFDI i v příštím roce, ministerstvo financí je při sestavování rozpočtu stále ještě optimistické. Zisk z mýtného je přitom plně příjmem SFDI a platí se z něj výstavba nových komunikací.
"Je to v podstatě státní dotace"
Podle Zaorala jen za dva roky stála podpora ekologických vozidel 1,88 miliardy korun, letos tato suma ještě výrazněji stoupne. "Je to v podstatě státní dotace," tvrdí Zaoral.
Upozorňuje na příklad Rakouska, kde mají vozy s motory plnícími Euro 5 slevu oproti jiným jen 12 procent a systém, který je zavedený v Česku, přirovnává k podpoře solární energetiky. "Dobře myšlený záměr se vymkl kontrole a ztráty rostou," podotkl Zaoral. Bárta na dotazy týkající se jím zavedených slev neodpověděl. Mýto pro kamiony v kategorii Euro 5 se od roku 2011 vůbec nezvýšilo na rozdíl od ostatních: těm stouplo dvakrát o 25 procent.
Menší výnosy z mýta kvůli špatně nastaveným sazbám jsou i argumentem pro Kapsch, který byl nedávno kritizován za příliš vysoký podíl nákladů na celkovém výnosu mýta. Protože náklady jsou podle smlouvy víceméně fixní, nákladovost by se v procentním vyjádření při větším výběru mýta snížila.
Příští rok bude výnos ještě nižší
Podstatně horší situace však může nastat příští rok: aut s Euro 5 neustále přibývá, navíc už se objevují vozidla splňující ještě přísnější normu Euro 6. A nová auta nahrazují ty se staršími motory, která dosud platí více. Podmínky dohodnuté s Česmadem Bohemia nelze změnit až do konce roku 2014, maximálně navýšit sazby o inflaci, což ani letos stát neudělal.
I když jde pouze o memorandum, které podle řady právních výkladů není zcela závazné, stát ho nehodlá porušit. Ministerstvo dopravy však zvažuje, že od ledna sazby zvýší o inflaci.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/kamionu-jezdi ... nomika_brd
Více kamionů, méně peněz. Výnosy z mýta krátí Bártův ekologi
Články z novin a internetu - domácí
Přejít na
- Dálnice a silnice v Česku
- ↳ Všeobecné
- ↳ Dálnice
- ↳ D0
- ↳ D1
- ↳ D1 Modernizace
- ↳ D2
- ↳ D3
- ↳ D4
- ↳ D5
- ↳ D6
- ↳ D7
- ↳ D8
- ↳ D10
- ↳ D11
- ↳ D35
- ↳ D43
- ↳ D46
- ↳ D48
- ↳ D49
- ↳ D52
- ↳ D55
- ↳ D56
- ↳ Dálnice 2050+ dle studie ŘSD
- ↳ Dálniční odpočívky
- ↳ Rychlostní silnice
- ↳ Silnice I. třídy
- ↳ I/2
- ↳ I/3
- ↳ I/4
- ↳ I/9
- ↳ I/10
- ↳ I/11
- ↳ I/12
- ↳ I/13
- ↳ I/14
- ↳ I/15
- ↳ I/16
- ↳ I/17
- ↳ I/18
- ↳ I/19
- ↳ I/20
- ↳ I/21
- ↳ I/22
- ↳ I/23
- ↳ I/26
- ↳ I/27
- ↳ I/28
- ↳ I/30
- ↳ I/31
- ↳ I/33
- ↳ I/34
- ↳ I/35
- ↳ I/36
- ↳ I/37
- ↳ I/38
- ↳ I/39
- ↳ I/43
- ↳ I/44
- ↳ I/45
- ↳ I/46
- ↳ I/49
- ↳ I/50
- ↳ I/53
- ↳ I/54
- ↳ I/55
- ↳ I/56
- ↳ I/57
- ↳ I/58
- ↳ I/59
- ↳ I/60
- ↳ I/62
- ↳ I/63
- ↳ I/67
- ↳ I/68
- ↳ I/73
- ↳ Ostatní silnice
- ↳ Jihočeský kraj
- ↳ Jihomoravský kraj
- ↳ Karlovarský kraj
- ↳ Kraj Vysočina
- ↳ Královéhradecký kraj
- ↳ Liberecký kraj
- ↳ Moravskoslezský kraj
- ↳ Olomoucký kraj
- ↳ Pardubický kraj
- ↳ Plzeňský kraj
- ↳ Středočeský kraj
- ↳ Ústecký kraj
- ↳ Zlínský kraj
- ↳ Praha
- ↳ Pražský okruh D0
- ↳ Městský okruh
- ↳ Brno
- ↳ Galerie foto a video
- ↳ Dotazy a diskuze
- Dálnice a silnice v zahraničí
- ↳ Evropská unie
- ↳ Německo
- ↳ Rakousko
- ↳ Slovensko
- ↳ D1 (SK)
- ↳ D3 (SK)
- ↳ R1 (SK)
- ↳ R2 (SK)
- ↳ R3 (SK)
- ↳ R4 (SK)
- ↳ R7 (SK)
- ↳ Silnice I. třídy (SK)
- ↳ Francie
- ↳ Polsko
- ↳ Chorvatsko
- ↳ Evropa mimo EU
- ↳ Amerika
- ↳ USA
- ↳ Kanada
- ↳ Asie
- ↳ Afrika
- ↳ Austrálie a Oceánie
- ↳ Austrálie
- ↳ Interkontinentální a globální témata
- Odpočívka
- ↳ Odpočívka Na České dálnici
- ↳ Dopravní značky a zařízení, semafory
- ↳ Městská hromadná doprava (MHD)
- ↳ Pravidla silničního provozu
- ↳ Vodní doprava
- ↳ Vozidla - technika
- ↳ Železniční doprava
- ↳ O tomto fóru a o portálu ceskedalnice.cz
- ↳ Odpadkový koš
- Monitoring
- ↳ Tisk a média online
- ↳ Archiv Česko
- ↳ 2023 Česko
- ↳ 2022 Česko
- ↳ 2021 Česko
- ↳ 2020 Česko
- ↳ 2019 Česko
- ↳ 2018 Česko
- ↳ 2017 Česko
- ↳ 2016 Česko
- ↳ 2015 Česko
- ↳ 2014 Česko
- ↳ 2013 Česko
- ↳ 2012 Česko
- ↳ 2011 Česko
- ↳ 2010 Česko
- ↳ 2009 Česko
- ↳ Archiv Svět
- ↳ 2022 Svět
- ↳ 2021 Svět
- ↳ 2020 Svět
- ↳ 2019 Svět
- ↳ 2018 Svět
- ↳ 2017 Svět
- ↳ 2016 Svět
- ↳ 2015 Svět
- ↳ 2014 Svět
- ↳ 2013 Svět
- ↳ 2012 Svět
- ↳ 2011 Svět
- ↳ 2010 Svět
- ↳ 2009 Svět
- ↳ 2023 Svět
- ↳ 2024 Česko
- ↳ 2024 Svět
- ↳ Internet
- ↳ ŘSD
- ↳ Historie
- International corner
- ↳ English section
- ↳ Deutsche Sektion