(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od MPMP »

Honey72 píše: 22.3.2023 18:19:00 Tranzit většinou jede tam a zpátky s odstupem několika dní, spíš týdnů (dovolené) a tito motoristé si kupují desetidenní či měsíční. Stejně jako já, když projíždím cestou na jih Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko. Tu denní proto budou podle mne kupovat hlavně Češi a tranzit jen ten, který se přes nás vrací po ještě delší době. Proto by měla být cena jednodenní udělána tak, aby se cizinci vyplatilo rovnou koupit tu na více dní .-)
Ale tak to přece není! Když jedu na dovolenou a nějakou zemí pouze projíždím, znamená to, že jedu jednou tam a jednou zpátky. Pokud budou stát 2 jednodenní známky méně než jedna delší (týden/10 dní/měsíc), tak je volba snad jasná, ne? Ano i "domácí" jezdí jen občas a koupí si tu jednodenní známku. Ale jsem přesvědčen, že hlavními zákazníky budou projíždějící cizinci, nikoli domácí klientela.
Aby se vyplatila delší známka, musela by (podle toho nařízení) stát nejvýše 18% ceny roční, v současném stavu (roční za 1500,-) by to bylo max. 270,-. A vidíme, že je dražší. Zlevňovat se (v poměru k roční známce) jistě nebude. Tedy i po jakémkoli navýšení budou VŽDY stát 2 jednodennní známky méně než jedna delší.
Konečně to je obecný princip všech časových kupónů, kde máte možnost volby různých délek platnosti. Ta "o něco delší" stojí většinou něco mezi 2 a 3 násobkem té kratší. Málokdy méně a nebo více.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Za stovku na cestu tam i zpět si to koupí každý strejda z horní dolní, když pojede kamkoli. Takové řidiče nevím, jestli na dálnici chceme a jestli tam vůbec patří...

MPMP přesně tak. Jednodenní je především pro cizince a nevím, proč by se neměla napálit (prakticky co to jde). 10 denní využije spíše ten, kdo má v té době několik přesunů ve více dnech. Podobně tak měsíční.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Já zapomněl napsat, že doposud v žádné zemi jednodenní známka není a že namísto desetidenní kupuju měsíční, protože dvě desetidenní už mě vyjdou dráž nebo je to prostě pohodlnější, registrovat se jen jednou. Nyní si sice budu moci kupovat jednodenní, jenže ne každou zemí tranzitně projíždím. Ve skutečnosti skoro v každé zemi zůstáváme minimálně na noc. Takže jsem zvědavý, jaké ceny mne čekají i v zahraničí. Aby to nebylo tak, že někde se vyplatí koupit na každý den cesty jednodenní, jinde desetidenní :)

Jsem zvědavý, jak se s tím vypořádá Chorvatsko, které známky už roky plánuje. Tato země je závislá na letních turistech, tranzit víceméně nulový. A nařízené jednodenní známky nebudou takové rito jako desetidenní a více. A o vyčůraném Slovinsku nemluvě, kde si už žádný turista jedoucí do Chorvatska roční známku dobrovolně nekoupí.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od MPMP »

Honey72 píše: 23.3.2023 15:34:39Já zapomněl napsat, že doposud v žádné zemi jednodenní známka není a že namísto desetidenní kupuju měsíční, protože dvě desetidenní už mě vyjdou dráž nebo je to prostě pohodlnější, registrovat se jen jednou.
To záleží na zemi, při cestách na jih to ale neplatí (to o té ceně, pohodlnost nechme stranou).
Honey72 píše: 23.3.2023 15:34:39Nyní si sice budu moci kupovat jednodenní, jenže ne každou zemí tranzitně projíždím. Ve skutečnosti skoro v každé zemi zůstáváme minimálně na noc.
V tom případě to můžeš vzít "jednoduše" a koupt delší kupón, nebo "ekonomicky" a studovat, co se víc vyplatí. Řekl bych, že valná část turistů zvolí tu druhou variantu.
Honey72 píše: 23.3.2023 15:34:39A o vyčůraném Slovinsku nemluvě, kde si už žádný turista jedoucí do Chorvatska roční známku dobrovolně nekoupí.
A ty si ji tam dnes kupuješ? To dává smysl jen pokud tam jedeš alespoň 4x ročně, jinak je jasnou volbou známka měsiční nebo týdenní.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Nojo, ve Slovinsku to vlastně mají jinak. Místo desetidenní jen týdenní, aby to turistům o den nevyšlo :-) Takhle to je. Jen roční ne. Já tam jel naposledy v době, kdy ještě vybírali mýto.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od bumbik »

je vůbec šance, že Chorvatsko zavede dálniční známky? ať už papírové či elektronické? podle mě to je iluze ne?
PS: to Slovinsko je taky dobrá prasárna, stačilo by, aby ta týdení byla desetidenní jako u nás a problém vyřešen :-)
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Chorvatsko to plánuje známky už minimálně 10 let řekl bych :-) Já se nedivím. Všechny ty mýtnice - tedy jejich údržbu a platy lidem co tam sedí provozovatel vůbec utáhne? Přes Chorvatsko jezdí tranzit snad jen na severu ze Slovinska do Srbska, jinak ostatní dálnice sponzorují letní turisté. A co na těch mýtnicích dělá obsluha v zimě, kdy projede jedno auto "za hodinu" netuším :-) Ale dlouho jsem tam nebyl. Třeba už mají všechny kasy bez obsluhy a platba v automatu?
Slovinsko je mazané, ale bude mít díky jednodenním utrum.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
JakubMD
Příspěvky: 313
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od JakubMD »

Kde berete tu jistotu, že Slovinci na jednodenní známky přistoupí?
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

Musí (tuším max od 2030).
JakubMD
Příspěvky: 313
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od JakubMD »

Máte pravdu, měl jsen za to, že EU nenařizuje jednodenní známky, avšak pokud se tak země rozhodne, musí dle pravidel EU.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od dvs »

Honey72 píše: 24.3.2023 11:21:22 Chorvatsko to plánuje známky už minimálně 10 let řekl bych :-) Já se nedivím. ....
Chorvatsko plánuje nový systém viz odkaz na poslední příspěvek v daném vláknu u Chorvatska viewtopic.php?p=267855#p267855 . Nechme se překvapit, co vyberou. Letos v létě ještě přes mýtnice.
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od dvs »

Co takhle zvážit zavedení varianty známky pro dodávky. Slovinci ji právě mají a definují ji výškou více než 1,3m nad přední nápravou.
kalanis
Příspěvky: 379
Registrován: 14.3.2009 17:05:07

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od kalanis »

Mě pak spíš budou zajímat Rakušáci. Ti tam mají při nákupu známky online "čas na vychladnutí", po kterou nemůžou platit. To vyplývá z jejich předpisů na ochranu spotřebitelů. Ostatním to platí vlastně ihned.
Paul1
Příspěvky: 347
Registrován: 4.1.2021 16:16:05

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Paul1 »

Mě hlavně budou zajímat Češi, kolik si jich koupí známku ještě letos 31.12. za 1500. Počítám, že v roce 2024 příjmy moc nenarostou :D
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

kalanis píše: 24.3.2023 23:57:39 Mě pak spíš budou zajímat Rakušáci. Ti tam mají při nákupu známky online "čas na vychladnutí", po kterou nemůžou platit. To vyplývá z jejich předpisů na ochranu spotřebitelů. Ostatním to platí vlastně ihned.
Ono je to docela pochopitelné. Každopádně pro toho, kdo potřebuje vyjet a hned jet po dálnici existuje pořád nákup někde přímo na místě. Tak alespoň, že tak..

Jinak Slovinsko je vyčůrané právě v té týdenní, která většině lidí z Chorvatska nevyjde. V tomto by byla jednodenní právě super řešením. No a kdyby konečně Chorvatsko přešlo na známky, tak to bude už úplná balada.
Každopádně když vidíme, jak vybírají ostatní státy (tranzit netranzit), tak bych jednodenní opravdu napálil co nejvíc, aby se rejžovalo na projíždějících cizincích. Že by někdo projížděl naši republiku mimo dálnice, toho bych se nebál. To jde v Itálii, tady ne. :)
Ales
Příspěvky: 75
Registrován: 23.1.2013 20:40:49

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Ales »

Ad Rakousko - buď na místě anebo při online nákupu vybrat, že zastupujete společnost/firmu - pak se dobrovolně vzdáváte práva do 14 dní odstoupit od smlouvy a platí to hned/od kdy potřebujete, to je celé...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Aleši, chytrá rada do Rakouska, protože co je lepší, než jet v noci přes Rakousko, shánět benzinku a domlouvat se s obsluhou.

Arame, Itálii jsi nevybral moc dobře jako příklad. Severní Itálie ano, ale od Apenin na jih je jízda po běžných silnicích často odstrašující příklad od povrchu, řidičů až po značení :-) Tam doporučuji pravidlo, drž se placené dálnice. A i na neplaceném úseku se měj na pozoru :-) Jako příklad bych dal spíš Francii, kde je vždy dobrá alternativa, pokud nespěcháte. Jiným směrem jde Norsko, kde se placeným úsekům kolikrát nemůžete vyhnout, někdy si ani nevšimnete jeho projetí a doma vás čeká dopis s fakturou :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Ales: Aha, díky za tip. :ok:

Honey: Pardoon, pohyboval jsem se zatím jen na severu Itálie. :D Tam jsou obecně souběžné silnice dost vpohodě. Myslel jsem, že to je pravidlem.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Diaľničiar »

Honey72 píše: 24.3.2023 11:21:22 Chorvatsko to plánuje známky už minimálně 10 let řekl bych :-) Já se nedivím. Všechny ty mýtnice - tedy jejich údržbu a platy lidem co tam sedí provozovatel vůbec utáhne? Přes Chorvatsko jezdí tranzit snad jen na severu ze Slovinska do Srbska, jinak ostatní dálnice sponzorují letní turisté. A co na těch mýtnicích dělá obsluha v zimě, kdy projede jedno auto "za hodinu" netuším :-) Ale dlouho jsem tam nebyl. Třeba už mají všechny kasy bez obsluhy a platba v automatu?
Slovinsko je mazané, ale bude mít díky jednodenním utrum.
Hlavní tranzit je opravdu ze Srbska dál do EU a to přes Chorvatsko. Ale omezit to jen na A3 není zcela pravda. Zesilují se vazby na přístavy v HR směrem na Maďarsko a SLO, všeobecně zase střed a sever Evropy.

Ano, správce to utáhne, ještě je v zisku (splácí dluhy, které má (dnes ve výši 3 mld. €) a ještě z toho staví pár km dálnice A11, a modernizuje odpočívky a MÚK a povrchy.

Ovšem, ano. Mimo sezony - část sjezdů nefunguje s výběrem. Musí se to řešit jináč, ale to jsou sjezdy zcela mimo turistu a domácí si stejně kupuje dálnice jináč. Hodně zaměstnanců se propustilo a část bran je elektronizována již dnes. Není to jako kdysi to bylo. Část budek je zcela prázdných. Celkem stát propustil 1500 zaměstnanců (spojil ARZ (ZG - RI) pod HAC a celkově reorganizoval jejich chod. Na to potřeboval půjčku, aby mohl vyplatit královské odchodné.

Takže ano, funguje jim to tam i takhle.

Není pravda, neplánují známku 10 let. Všechno je o ekonomice. Mýto, jeho forma je de facto před definována - a plán byl 2022/2023, tedy nyní, ale právě v pandemickém roce se to mělo soutěžit a uplatňovat do praxe. Pandemie to oddálila, protože na to nebyl peníz a nikdo nevěděl, co bude dál. Ale již se formuje tendr - a Chorvatsko tohle zaplatí z Fondu Obnovy jako vysoce návratnou investici. Cíl zavedení je 2025, pokud půjde dobře tendr a práce, pak 2024.

Vy v Chorvatsku zrychlíte již letos: nejsou hranice - a budou posílené všechny úvodní vstupy kde se jen bere lístek.

SLO se brání jinému modelu výběru. Debata na 1d tam již byla. :D Jim to prozatím vyhovuje tak jak je právě pro to. Pokud se by to muselo změnit, tak to bude značit jediné: zpomalení i toho mála co DARS staví, protože tak si to stát představuje. Že se to utáhne z provozu ale na to se stále snižuje zadlužení. Vláda investuje do ostatních silnic. Teď něco málo přidává do tzv. 3 rozvojové osi.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
bumbik
Příspěvky: 7942
Registrován: 15.12.2010 11:58:09
Bydliště: poblíž III/4806 a D48

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od bumbik »

poprosím o stručnou odpověď - Chorvatsko tedy chystá dálniční známky nebo ne? tady se píše o elektronických mýtnicích a mýtném, takže známky budou či nebudou? pro mě by byly známky přínosem, v opačném případě nic moc ... díky
Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od FlakY` »

Přidávám pár informací.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... f6b220ee8/

Od příštího roku budou platit nové 1 denní dálniční známky. S ohledem na směrnici EU (max. cena 9% z ročního kuponu), která dává tuto povinnost zavést do března 2024 je toto již jistota. Pokud stát nebude chtít přijít o příjem z prodejů, bude muset roční dálniční známku velmi výrazně zdražit.

Současný stav:
1500 - roční
440 - měsíční
310 - desetidenní

Pravděpodobně bude dost řidičů, kteří využijí onu 1 denní dálniční známku a obzvlášť cizinci, kteří našim územím pouze projíždí.

Možné navýšení (odhad):
2500 - roční
500 - měsíční
400 - desetidenní
200 - jednodenní

Návrh ceny musí projít analýzou MD a klidně mohou být nižší než uvádím já. Každopádně je nerealistické si myslet, že cena 1 denní dálniční známku bude 135 Kč. Propad příjmů by mohl být velký a minimálně zde bude snaha o zachování podobného výběru.

Za dveřmi máme květen, ale čas letí rychle... možná je to jen ticho před bouří.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
Sibstr
Příspěvky: 3
Registrován: 8.2.2022 15:28:59

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Sibstr »

Včera jsem zaslechl informaci, že roční dálniční známka bude od roku 2024 stát 2300 kč.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Aram96 »

Za mě proč ne. A 1-denní 200. :ok: A výběr by s takovou zůstal minimálně stejný, možná se i navýšil. Což je na místě.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od Honey72 »

A co se mi ještě líbí, že ministr chce zrušit všechny ty trapné výjimky ze zpoplatnění. Zůstaly by jen peážní úseky s první třídou nebo velká města. Opravdu velká, žádný Beroun s prominutím. Řidiči budou mít možnost si koupit jednodenní známku, takže by se měl snížit na minimum počet těch, kteří kvůli jednorázové cestě raději jedou po vedlejšce než aby si koupili desetidenní.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Dálniční poplatky

Příspěvek od kot »

Správná cesta !
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“