(elektronické) dálniční známky

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

To já jsem zase pro výjimky. (souvislost s osvobozením v okolí Prahy je čistě náhodná)
Okolo Hradce mi to dává smysl, tam už obchvat blíže k městu je, D35 je od Pardubic už dost daleko a třeba přímo z Opatovic to podle mě bude po dálnici kamkoli do Pardubic delší časově i vzdálenostně, tj. nenadá mě v jakém případě by to prospělo Pardubicím.
Naopak třeba ten Frýdek Místek nechápu, u přesunu D35 a D11 před Hradcem do placených by se dalo debatovat. Netušíte někdo, jak se to plánuje s D0 511 a pak ostatními kusy? Konkrétně třeba jih, jihozápad Pražského okruhu, tam je to i nyní skoro jediná spojnice mezi některými částmi a s 511 se to ještě prohloubí.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Mike »

tyhle prostorový vyjímky to je nuda
já bych tam dal pěkně první pondělí v měsíci a nad 160kW
pak třeba poslední pátek v roce a od 50kW
a třeba druhé úterý po úplňku a červené auto
by se celníci zahojili a ještě by prokázali svou potřebnost

nee, logicky, OA to mají mít zadarmo
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od mbmat »

Xyzc píše:
Kolem Prahy je to z větší části taky bez poplatku, ale nechtěl jsem to komplikovat.
Prosim? Okruh bez poplatku je od letiště (28) po sjezd K Barrandovu (16), dál k D1 je to z poplatkem, obousměrně. 5 km okruhu mezi D10 a D11 je taky bez poplatku, i tak je to rozhodně míň.
Takže naopak. Z větší části je S POPLATKEM.

Já nevim, to je takovej problém dát jednou za rok 1500 korun za známku? A kecy typu "aspoň by to tu na to mohlo vypadat, když už za to platíme takový peníze" neuznávám. Ale krabičku cigeret jednou za 3 dny nebo každej druhej večer vysedávat v hospodě, to jo.
Za posledních 8 let se to tu hnulo neskutečnym způsobem dopředu.
Za mě zdražit známky, klidně bych jí koupil za 2500,-, a teď mě tu ukamenujte.
Xyzc
Příspěvky: 209
Registrován: 24.11.2016 7:56:53

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Xyzc »

mbmat píše:
Xyzc píše:
Kolem Prahy je to z větší části taky bez poplatku, ale nechtěl jsem to komplikovat.
Prosim? Okruh bez poplatku je od letiště (28) po sjezd K Barrandovu (16), dál k D1 je to z poplatkem, obousměrně. 5 km okruhu mezi D10 a D11 je taky bez poplatku, i tak je to rozhodně míň.
Takže naopak. Z větší části je S POPLATKEM.

Já nevim, to je takovej problém dát jednou za rok 1500 korun za známku? A kecy typu "aspoň by to tu na to mohlo vypadat, když už za to platíme takový peníze" neuznávám. Ale krabičku cigeret jednou za 3 dny nebo každej druhej večer vysedávat v hospodě, to jo.
Za posledních 8 let se to tu hnulo neskutečnym způsobem dopředu.
Za mě zdražit známky, klidně bych jí koupil za 2500,-, a teď mě tu ukamenujte.
Nepsla jsem o D0, ale o dálnicích kolem Prahy, tam je ještě potřeba připočíst neplacené kusy D6, D10, D11 a malé kousky D8, D1 a D7. Pak platí, co jsem psal já.

Kdyby byla hotová D35 aspoň do Svitav a do Jičína a komplet D11, tak bych to s tím poplatkem taky viděl jinak. Ale pro lidi z východních čech, co zároveň nejezdí do Prahy, to znamená platit 1500Kč jen za to, že se parkrát za rok vyhnou Hradubicím.
Kdyby to bylo placené i kolem těch ostatních krajských měst, tak neřeknu ani B, ale tady vzniká výjímka v pravidle výjimek. Takže buď neplaceně tady i u ostatních krajských měst nebo nikde. Mělo by to mít nějaký systém.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

mbmat píše: Já nevim, to je takovej problém dát jednou za rok 1500 korun za známku? A kecy typu "aspoň by to tu na to mohlo vypadat, když už za to platíme takový peníze" neuznávám. Ale krabičku cigeret jednou za 3 dny nebo každej druhej večer vysedávat v hospodě, to jo.
Za posledních 8 let se to tu hnulo neskutečnym způsobem dopředu.
Za mě zdražit známky, klidně bych jí koupil za 2500,-, a teď mě tu ukamenujte.
Za mě zpoplatnění pode ujetých km. Proč má zaplatit člověk co jede 1x za měsíc stejně, jako člověk co jede každý pracovní den. A v budoucnu to očekávám (ne jen pro dálnice, a odvíjelo by se od toho ručení, daně (spotřební místo PHM) atd.)

Spousta aut prostě tolik nejezdí, případně s nimi není potřeba jet po dálnici, tak proč by si kupoval dálniční známku. Obchvaty jsou od toho, aby co nejméně aut jezdilo skrz nějaké území. A mít zpoplatněnou silnici v rámci jednoho města (Praha), po které chceš, aby ta auta jezdili co nejvíce nedává smysl. Kdyby to stálo jako zpoplatnit všechny dálnice/zrušit známky, tak bych byl spíše pro druhou variantu.
A nebo úplně novou variatnu zpoplatnění a to, že se neplatí, pokud jedeš třeba jenom 1, 2 úseky. Prostě pokud používáš dálkově platíš, pokud jenom místně, neplatíš.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

krtek700 píše:Za mě zpoplatnění pode ujetých km. Proč má zaplatit člověk co jede 1x za měsíc stejně, jako člověk co jede každý pracovní den. A v budoucnu to očekávám (ne jen pro dálnice, a odvíjelo by se od toho ručení, daně (spotřební místo PHM) atd.)
Jasný pravicový názor, který může vyslyšet jen pravicová vláda. A pravicovější vládu než Fialovu už nikdy mít nebudeme; takže ji drž palce.
Snažíš se to uchopit komplexně, ale ručení bys do toho plést skutečně neměl. Stačí zaměnit slovo "ručení" termínem "určení" a už to dává smysl. (Rozpočtové určení daní)
Když budeš studovat Zákon o rozpočtovém určení daní , narazíš na §5 a zjistíš, že tvůj návrh nahradit "daň PHM" daní spotřební prostě nejde. Jedná se totiž o jednu daň s názvem " spotřební daň z minerálních olejů".
Vochomurka86
Příspěvky: 128
Registrován: 11.10.2019 15:58:00

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Vochomurka86 »

mbmat píše:
Xyzc píše:
Kolem Prahy je to z větší části taky bez poplatku, ale nechtěl jsem to komplikovat.
Prosim? Okruh bez poplatku je od letiště (28) po sjezd K Barrandovu (16), dál k D1 je to z poplatkem, obousměrně. 5 km okruhu mezi D10 a D11 je taky bez poplatku, i tak je to rozhodně míň.
Takže naopak. Z větší části je S POPLATKEM.

Já nevim, to je takovej problém dát jednou za rok 1500 korun za známku? A kecy typu "aspoň by to tu na to mohlo vypadat, když už za to platíme takový peníze" neuznávám. Ale krabičku cigeret jednou za 3 dny nebo každej druhej večer vysedávat v hospodě, to jo.
Za posledních 8 let se to tu hnulo neskutečnym způsobem dopředu.
Za mě zdražit známky, klidně bych jí koupil za 2500,-, a teď mě tu ukamenujte.

Souhlasím... 1500Kč je na rok úplně směšná částka. Když chci 1x za rok po dálniční obchvatu města, tak se nic nestane, když 1x za rok pojedu prostě městem...Když vlastníš opici, musíš mít na banány
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

theodor less píše: Jasný pravicový názor, který může vyslyšet jen pravicová vláda. A pravicovější vládu než Fialovu už nikdy mít nebudeme; takže ji drž palce.
Snažíš se to uchopit komplexně, ale ručení bys do toho plést skutečně neměl. Stačí zaměnit slovo "ručení" termínem "určení" a už to dává smysl. (Rozpočtové určení daní)
Když budeš studovat Zákon o rozpočtovém určení daní , narazíš na §5 a zjistíš, že tvůj návrh nahradit "daň PHM" daní spotřební prostě nejde. Jedná se totiž o jednu daň s názvem " spotřební daň z minerálních olejů".
Tak ručení je povinné ručení, chtěl jsem ušetřit písmenka a zapomněl jsem na tebe. Pokud jsi to pochopil, tak co je s tím za problém? Pokud bude mít auto info o tom kolik kde toho najezdí (nebo dokonce i jak), tak by bylo logické využití pro různá pojištění. Naopak nechápu, jaký smysl by to dávalo ve vztahu k RUDu.
A k těm daním. Psal jsem o budoucnosti. Takže daň z benzínu a nafty zmizí, takže je otázka, jestli to nenahradí třeba daň za ujeté km.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od theodor less »

krtek700 píše: Pokud bude mít auto info o tom kolik kde toho najezdí (nebo dokonce i jak), tak by bylo logické využití pro různá pojištění.
Auto bude mít info? Seš si jistý, že hovoříš o systému elektronických dálničních známek?
Možná, že máš na mysli informace o pohybu auta, které jsou uloženy v systému. Ohledně dat o pohybu vozidel jsi nedávno vznesl dotaz, zda bude mít do systému přístup i Policie ČR. A dnes už navrhuješ, že by do systému mohly i pojišťovny?
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

Pojišťovnám pokud ti na oplátku přiznají slevu to nabídneš sám a rád.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Je to marný, je to marný. Trochu mi připadá, že se schválně snažíš debatu odklonit někam do OT, abys to pak mohl nahlásit. Ještě jednou ti připomenu, že v té větě bylo napsáno: V BUDOUCNU OČEKÁVÁM. Tzn. ne zítra a ani ne tou samou technoligií, která se používá na známky dnes. (překvapivé, když očekávám úplně jinou funkčnost) Další nesouvisející nesmysly v tvých příspěvcích jsem rovnou ingoroval. Tím bych to považoval za uzavřené, protože debatu na toto téma už jsme někde rozjížděli (možná to bylo v elektroautech) a ty se stejně chytáš naprosto nepodstatných věcí, vykládáš cizí myšlenky a děláš nesmyslné asociace.

Ps.: Ulehčím adminům práci. Poslat do Koše můžete od 17.11.2021 16:42:24 (Theo) všechny příspěvky, kromě Vochomurka86
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Mike »

když jsem v létě 90 mohl konečně legálně vycestovat směrem přes Rozvadov, tak na San Margrethen mi 40SFr přišlo fakt hodně
dnes jsme o 30let dál a hádejte, kolik ta roční dálniční známka stojí...
tolik asi k výši poplatku na dálnicích, kde se poskakuje v kolonách, kvůli přestavbě, která trvá skoro stejně dlouho jako původní výstavba....
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od jeni013 »

S tím výkonovým zpoplatněním bychom si spíše ublížili, protože spousta lidí, co si dnes koupí kupon na rok (byť jezdí málo) by se přehoupla do režimu "dneska ušetřím" a drandili by po cestách zdarma.
Zkuste se na to dívat tak, že si za 1.500,-/rok kupujete vstup do systému (něco jako Windows) a máte tam spoustu věcí, které nikdy nepoužijete (např. Malování 3D), ale proto co ale potřebujete Vy, je to potřeba zaplatit celé. Nebo zůstanete v nezpoplatněném systému (v Linuxu), ale když budete zrovna potřebovat něco namalovat v 3D, tak si budete muset zaplatit Win, nebo strpět nižší uživatelský komfort. A volba je čistě na Vás. Mě ten současný systém připadá spravedlivý maximálně.
Samozřejmě pokud se bavíme o OA, tak té dálnici prakticky jedno, jestli najezdí 1000 nebo 100.000 km ročně. To největší opotřebení způsobuje NAD a ta už výkonově zpoplatněna je.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od krtek700 »

Myslel jsem to zejména s ohledem na budoucnost-elektromobily a výpadku příjmů z PHM. Psal jsem taky, že by to bylo spíše na celkovou síť ne pouze silnice. Ale těch možností je spousta, třeba daň z vlastnění auta, možná bude stačit příjem z daní, které se zaplatí nárůstem spotřeby elektřiny (netuším kolik to může být, ale spočítat by to šlo i dnes ).
Já to beru komplexně, že takový přístup bude běžný ve všech aspektech života, takový black mirror z Netflixu. Kouříš a piješ, pak platíš vyšší zdrávko atd.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Také to vidím tak, že dálniční kupon pro OA je spíše poplatek za “službu” na dálnicích - jak komfortnější a bezpečnější jízda, tak servis na odpočívadlech a právě pravidelná možnost k zastavení. Ne příspěvek na opravy dálnic, to by mělo financovat mýto, popř.spotřební daň, právě proto, aby to bylo výkonově. Výkonové zpoplatnění pro OA by se vyplatilo, když by ta známka nestála 1500,- ale třeba 3000,- . Pak by už naopak více lidí uvažovalo tak, že je lepší výkonové zpoplatnění, protože si zaplatí těch pár jednotlivých cest za rok.

Za mě by se po letošní otvíračce měla známka zdražit klidně na 2000. I když je pravda, že na polovině dálnic je ten komfort, co se týče odpočívek, tragický. :?
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Honey72 »

Roční česká známka je spíše symbolický příspěvek do systému, něco jako udržovací poplatek za členství v klubu. Jednou zaplatíš a nemusíš se už rok o nic starat. Nemusíš mít nervy, který úsek je bez poplatku a při každé jízdě si nemusíš přepočítávat, jestli dnes pojedeš po dálnici nebo po staré. Známe to hlavně z ciziny, kde ušetřit za každý vynechaný mýtný úsek dálnice vypadá lákavě. Ten kousek vezmu po silnici, nebudu zbytečně složitě najíždět na dálnici. Děti - bude hambáč či zmrzlina navíc. Jenže pak se kolikrát klepete do hlavy, jestli ta hromada kruháků, semaforů, traktorů, třicítek, radarů, retarderů, stála za to, protože tam to vyčůránkům dají často sežrat :-)
Pokud by u nás byla zavedena částka za ujetí úseku, ještě více řidičů by dálnici nevyužívalo a to z jednoho prostého důvodu - hned by viděli, kolik ušetří. Vznikl by šetřílkovský efekt. Když dnes nepojedu do Hradce po dálnici, ušetřím stovku. To mám Mekáče zdarma. Takhle žijeme u nás, v zemí slevových akcí. Palivo, čas a opotřebení brzd a spojky se prostě nepočítá :) Třeba v Norsku či Portugalsku máte před každým úsekem tabuli s částkou, kterou vám strhnou. To by kdejakého českého řidiče doslova děsilo a v polovině cesty by z dálnice sjel, aby už nemusel míjet další tabule s desetikorunami :D
Naposledy upravil(a) Honey72 dne 23.11.2021 10:03:19, celkem upraveno 1 x.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od kot »

Arame, zas tak jednoduché by to nebylo. Pokud pojedeš z Rakouska Brennerem do Francie, tak tě mile překvapí mýto v Itálii. Když však stejné km ujedeš s mýtem ve Francii, tak si budeš muset z ceny mýta akorát odplivnout. Fakt záleží jak toho občasného uživatele dálnic "potrestáš" cenou za km...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Aram96 »

Honey72 píše:Pokud by u nás byla zavedena částka za ujetí úseku, ještě více řidičů by dálnici nevyužívalo a to z jednoho prostého důvodu - hned by viděli, kolik ušetří. Vznikl by šetřílkovský efekt. Když dnes nepojedu do Hradce po dálnici, ušetřím stovku. To mám Mekáče zdarma. Takhle žijeme u nás, v zemí slevových akcí.
S tím určitě souhlasím. Výstižně napsáno. :D :ok:

Každopádně já bych pro výkonové zpoplatnění pro OA v ČR nikdy nebyl. Právě především kvůli tomu, že by to vedlo k částečnému úbytku provozu na dálnicích a objevil by se na nižších třídách. Ale přiznám se, že nějaké zdražení známky jednou za 5 let a podle budování sítě je klidně na místě. Jak jsem psal již někdy dříve, raději známku za 2000 a odpočívky se servisem než síť bez poplatku (=největší dopravní účinnost) a komfort o poznání horší.
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od kot »

No, s tím komfortem bych to až zas tak žhavé neviděl, ať již se známkou nebo bez. Řidiči OA jsou na tom jednoznačně lépe, než řidiči NA co jsou na silnicích dnes a denně. I s dětma se dá přinejhorším sjet s dálnice a jídlo a zmrzlinu pozřít mimo. Honey to napsal opravdu skvěle s tím šetřením - nechci slevu zadarmo. Mimochodem už systém umí najít neplatiče a poslat mu pokyn k platbě ? To jen, že to dříve nešlo a články dokola opakují, že hotovo vše zatím není...
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

Systém by to dovedl, ale v současnosti s tím nepočítá legislativa.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

Mě by spíš vyhovoval jiný model - zaregistruj se do systému (včetně nějaké online platby) a systém ti bude automaticky prodávat eznámky (od nejlacinější a pokud by platby přesáhly za dané období cenu dražší tak by automaticky doplatil tu dražší a odpovídajícím způsobem prodloužil platnost).
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od kot »

Joe díky. S tou legislativou se mi to vykouřilo z hlavy. Na legislativě někdo pracuje, či to má MD on the hook ?
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Mike »

Honey72 píše:... Když dnes nepojedu do Hradce po dálnici, ušetřím stovku. To mám Mekáče zdarma. ..
naprostý souhlas
akorát nevím, co máte pořád s těmi odpočívkami
krom D1, která vede více-méně "mimo civilizaci" je na většině ostatních dálnic více možností bez extra zajížděk
např. má "oblíbená" D3
sjedu k tomu mekáči do Tábora, pak se samozřejmě nevracím, ale najedu až v Plané
takže jsem vlastně ušetřil 2x 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od Japao Joe »

kot píše:Joe díky. S tou legislativou se mi to vykouřilo z hlavy. Na legislativě někdo pracuje, či to má MD on the hook ?
Podle mě na to není politická vůle natož zadání, takže to nikdo neřeší.
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: (elektronické) dálniční známky

Příspěvek od kot »

Ale na straně druhé, "zdroje" potřebuje každá vláda, ať tam sedí kdokoliv.

Navazující příspěvky přesunuty do tématu Elektromobilita. Jirka L.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“