I/19 Obecně

[1. úsek] Plzeň (I/20) – Rožmitál pod Třemšínem (I/18) – Mirovice (I/4) – Milevsko – (I/29) – Tábor (peáž po D3) – Pelhřimov (I/34)
[2. úsek] Havlíčkův Brod (I/34) – Žďár nad Sázavou (I/37) – Boskovice (I/43)
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Sudr »

Letos v květnu uzavřelo ŘSD smlouvu na technickoekonomickou studii I/19 Zárybničná Lhota - hranice kraje

https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/1 ... 29-reg.pdf

Předmětem má být: Návrh technického řešení přeložky silnice I/19 bude zpracován v úseku od MÚK na dálnici D3 (exit
79) po hranici Jihočeského kraje a kraje Vysočina do úrovně podrobné technické studie. Studie bude
sloužit jako podklad pro rozhodování o další přípravě, vč. případné etápizace, případně jako podklad
k záměru projektu, který bude v případě rozhodnutí objednatele zpracován na základě výzvy jako
součást této studie. Prověřeny budou obchvaty obcí Zárybničná Lhota, Kladruby a Lejčkov včetně
případných úprav stávající silnice mezi obchvaty (návrh případných úprav a sanace lokálních závad
především na základě analýzy nehodovosti). Součástí studie nebude obchvat města Chýnov, který je
řešen samostatně a jehož příprava je ve fázi stavebního řízení.

V průběhu zpracování studie se zřejmě vyskytly problémy s obchvatem Zárybničné Lhoty a v říjnu byla uzavřena další smlouva:

https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/1 ... 01-reg.pdf

Jejímž předmětem je: Předmětem zakázky je zpracování a dodání dopravního modelu pro tři alternativní varianty přeložky
silnice 1/19 v úseku obchvatu místní části Zárybničná Lhota (město Tábor). Variantní vedení trasy
přeložky vzešlo z projednávání související dokumentace „I/19 Zárybničná Lhota - hranice kraje,
přeložka; technickoekonomická studie, zpracovatel M4 Road Design s.r.o." (dále jen Související
studie), kde došlo k nesouhlasu dotčených obcí s prověřovanou variantou trasy obchvatu. Byly
vzneseny požadavky na prověření alternativních tras, jejichž zjednodušený návrh bude prověřen
v rámci Související studie a bude sloužit jako podklad pro tento model.
Dopravní model bude zpracován především z důvodu objektivního posouzeni účelnosti navržených
variant tras z hlediska jejich dopravního významu.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 11#p261311
_jan91 píše:Tak jsem si to dnes cca v 16:30 projel, už zcela bez omezení. Dal jsem si cestou tři novostavby - Olbramovice, Chýnov a nakonec obchvat Lukavce včetně modernizované silnice z Lukavce po Čáslavsko.

Chýnov je velmi pohodový obchvat, projetý je během chvilky. Kvituji nula kruháčů a minimum protihlukových stěn. Křižovatky jsou všechny s odbočováky doleva, západní křižovatka s 409 má dokonce i odbočováky a připojováky pro všechny pravá odbočení. Vše přehledné. Tak to má být. Ani ten problematický domek u křižovatky s 409 mi nepřišel tak hrozný, určitě není úplně těsně vedle nové silnice, byť je u něj velká protihlukovka. Asi bych našel mnoho pro bydlení horších míst... Jenom to ukončení před železničním mostem se mi úplně nelíbí, asi to spousta hlavně náklaďáku na obchvatu rozjede a pak to vezme tím zúženým esíčkem v provizorním napojení rovně a najednou vletí pod most.

Vzhledem k finanční situaci státu, nutnosti dokončit páteřní síť a vzhledem k podobě české legislativy a dnešnímu odporu k jakýmkoliv novým dopravním stavbám obecně si nemyslím, že je nějaká D19 reálná, byť by měla největší smysl právě mezi Táborem a Humpolcem. Jak už jsem tu někde psal, zaměřil bych se obecně hlavně na kultivaci a homogenizaci jedniček, a to i tady. Nemyslím si, že tu hrozí něco podobného jako mezi Olomoucí a Lipníkem, kde jsou moderní obchvaty na 635, které brzy nahradila dálnice. Ano, na projektu Chýnova je vidět, že už by se dnes řešil úplně jinak, MÚK by tu byly vhodnější, ale důležité je hlavně připravovat všechny chybějící obchvaty a úseky na 19 s občasným třetím pruhem pro bezpečné předjíždění. Kde jinde, než na silnici s takovými intenzitami, jako jsou tady, by byl vystřídaný třípruh vhodnější. Pak ten Chýnov nebude v uceleném tahu tolik vadit a MÚK či prosté křížení už nebude tak těžké doplnit kdykoliv. Pokud homogenizujeme 19 a k tomu i 34, kde je již spousta úseků hotových, a zrealizujeme obchvat Kardašovky na 23, budeme mít 2-3 alternativní propojky D3 a D1 v moderních parametrech. Jen je škoda, že se nové akce skoro nepřipravují...alespoň trochu v dohledu jsou pouze 2 akce u Pelhřimova, a po Kameni a Chýnově není nic alespoň ve stádiu ÚR. Ani nejsou letáky. Tj. další potřebné stavby až tak v 2030+. Tady se těžce zaspalo. Teď jsou nejnepříjemnější Kladruby a Lejčkov, kde by obchvaty a rozšíření úseků mezi nimi mohlo být "za málo peněz hodně muziky".
Jenže ony tam ty 4 pruhy budou beztak za chvíli potřeba taky. :D Hlavně nemá smysl stavět jednotlivé 2-pruhové klikyháky kolem každé obce zvlášť a zbytky nechávat. Doslova nepromyšlený "zbytek" je přesně tebou zmíněný železniční podjezd vedle tohoto obchvatu. To je naprosto ukázkový příklad, jak se to dělat nemá.

Klidně ať se jde cestou modernizace 19 mezi D1 a D3 a dál nic, ale musí to být výhradně s MÚK, s vyloučením nemotorové a pomalé dopravy a 3 pruhy jsou minimum. Někde 4. Stavět to prostě v parametrech takových, jaké si situace žádá. Stavět cokoli skromnějšího by bylo jako stavět příhraniční úseky dálnic ve 2-pruhu, protože tam toho "nejezdí tolik". A hlavně by se stavělo něco, co bude nedostatečné nebo přežité za pár let, jako např. podoba tohoto obchvatu. :)

A obávám se, že jakmile by stály všechny obchvaty v 2-pruhu, tak jsou na té silnici intenzity stejně na 4-pruh. ;)
A D19 klidně řekněme ne, ale přesně obdobná silnice se tedy musí postavit mezi Plzní a ČB místo 20. A obávám se, že propojení D5 a D1 mimo pražský okruh bude muset stejně vzniknout někde jinde, ale to uznávám, nehoří tolik.

Přijde mi, vzhledem k tomu, že se dnes na 19 nepřipravuje vůbec nic kromě Pelhřimova, že stát prostě stejně počítá, že se začne připravovat něco většího v nové trase, jinak by přípravy dalších obchvatů byly dávno v přípravě, vždyť tady jezdí kamionů a kamionů, kvůli těm se obchvaty staví především. :?
_jan91
Příspěvky: 973
Registrován: 4.9.2011 16:14:35
Bydliště: D1

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od _jan91 »

Souhlasím, jenže stát bohužel z kapacitních i finančních důvodů tyto souvislé tahy rozsekal na jednotlivé úseky, a ne jenom tady řeší nejdříve ty největší závady a pak teprve rozjíždí přípravu dalších úseků. A bohužel aby vycházelo ekonomické hodnocení, tak ořezává začátky a konce staveb, kde by docházelo k té homogenizaci šířkového uspořádání a propojení jednotlivých obchvatů. Ten Pelhřimov se beztak řeší jenom kvůli té návaznosti na I/34, jinak se podle mě čeká, až se jim uvolní ruce. To je pravděpodobně i případ 19ky u Dražic. A bohužel jak tam, tak i mezi Pelhřimovem a Humpolcem došlo při poslední rekategorizaci k ponížení z čtyřpruhů na třípruhy. Tyhle peáže jako čtyřpruhy smysl mají, zbytek podle mě stačí v dvoupruhu s občasným přídatným pruhem. S MÚK samozřejmě, alespoň jednovětvovými. Bohužel, že se na 20 jde stejnou salámovou metodou a souvisle se řeší jenom úsek od D4 na Budějovice, to je stejná chyba.

Každopádně, ta dopravní zátěž už se podle mě moc zvětšovat nemůže, ono jeden člověk řídit dvě auta najednou nemůže, spíše půjde o přelévání dopravních proudů podle toho, jak se bude dále budovat silniční a dálniční síť. Dnes jsem si projel silnici 3 ve špičce a nebýt Benešova, tak šlo o příjemné svezení, přišlo mi, že skoro nikdo neměl ani na těch třípruzích tendenci předjíždět kamiony, které jely kolem těch 90 km/h. Já vím, že porovnávám silnici, která provizorně supluje nedostavěnou dálnici, ale takhle bych si představoval, že by měla v budoucnu vypadat ta 19. Aby ty kamiony jely 90 a ne 60 nebo i méně. A doprava byla plynulá. Na těch 10-15 tisíc vozidel opravdu není všude potřeba dálnice. Ale v okolí aglomerací čtyřpruh, a v méně zatížených úsecích 2-3 pruh, nějaké rozumné směrové a výškové vedení a vyloučení zemědělské techniky. Ani na západě nemají na větší intenzity všude dálnice. A když vidím, jaké jsou problémy s dostavbou Pražského okruhu... přitom tam je trasa dlouhodobě stabilizovaná. Až bude okruh a rozšíření na D5 hotové, taky to bude fungovat trochu jinak než teď. Ten "středočeský okruh" je pořád jenom čára v mapě a navíc v trasách několik desítek let modernizovaných silnic (38, 16 atd), určitě nemáme na to, aby se ta práce zahodila a začala se najednou vedle stávět dálnice a obchvaty obchvatů. To fakt ne... Nemáme peníze a kapacity ani na to dokončení souvislých tahů ve 2 pruzích. Proto jenom musí ŘSD změnit přístup a z těch chybějících úseků při projektování vytřískat maximum, aby i ty zastaralé S11,5 s mnoha sjezdy a dnes již bodovými závadami měly mezi sebou už modernější úseky, tj. třípruhy a MÚK.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

Ano, 4-pruh na celé D19 jsem odjakživa prosazoval právě kvůli náhradě pražského okruhu - aby to prostě bylo i rychlé spojení, kam se přesunou OA. Tam už i rychlost hraje totiž velkou roli.

Samotné propojení D1 a D3, a Plzně s ČB by stačilo pravděpodobně v tom 3-pruhu, souhlas. Mezi Pískem a ČB to bude moc pěkná silnice, jestli se někdy postaví to, co je v plánu.
3-pruh proto, že zde jezdí všude fakt hodně kamionů, proto ne 2-pruh. Kdyby se měla vyloučit pomalá a nemotorová doprava, tak by muselo vznikat velké množství doprovodných komunikací. Dojde se ve výsledku opravdu stejně k tomu, že je potřena druhá komunikace v nové trase na většině délky. Klidně v souběhu se starou (tam kde to jde), ale prostě druhá paralelní komunikace, tak jako např. I/38 Jihlava-Stonařov. Další věc, kdyby se měla využívat současná silnice, tak tam bude moci být polovina křižovatek kvůli bezpečnosti a vzdálenostem mezi nimi. Takže zase doprovodky nebo by se o dost zhoršila propojenost jednotlivých obcí, kdyby se jen zrušily. :? Traktory na 3-pruhu až tak nevadí, ale nevím co cyklisti. :) Jako výborný vzor by se mohla vzít I/26, tam to mají naplánované opravdu pěkně a docela i souvisle.

Jak píšeš, křižovatky střídat stykové nebo MÚK (alespoň jednovětvové), průsečné žádné.

Co je základ, aby se celý tah D1-D3 řešil tak maximálně na 3 úseky (D1-Pelhřimov, a zbytek na 2 úseky). Na začátku přípravy raději jako jeden celek v rámci tahové studie, potom ta ekonomika může vycházet. Je jasné, že jeden jednotlivý obchvat s MÚK a 3-pruhem vyjde málokde. :crazy:

Jestli si máme hrát na nějakou dálniční síť i v Čechách, tak přesně tyto úseky, které dotváří síť v tom pravém slova smyslu, musí být alespoň v parametrech zmíněných výše. Především NE kruháčům, průsečným křižovatkám a 2-pruhu. Ať už 19, 20, 38, 16, 13 apod. Tam, kde je dnes nad 10 tisíc, bych rovnou připravoval 4-pruh, 10-20 let ty intenzity ještě porostou určitě a dříve se ty stavby stejně k realizaci nedostanou. :) Jistojistě porostou NA, nárůst OA bude určitě zpomalovat, ale trochu to ještě vyroste určitě. 15-20 tisíc jsou už klasické dálniční intenzity. ;) Zde na 19 jsou o chlup nižší než třeba i na I/35, kde má být dálnice, o D6 radši ani nemluvím. :lol:
oakenfold
Příspěvky: 178
Registrován: 17.12.2021 21:03:41

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od oakenfold »

Na 19 jsou intenzity o chlup nižší, než na 35? Na 19 není nikde nad 10 tisíc a 35 má skoro všude nad 15 ;)
Ricos
Příspěvky: 143
Registrován: 5.11.2017 12:51:52

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od Ricos »

no, na to že se měly stavět obchvat Chýnova a Kámene společně a dokončit společně tak to byl nakonec docela nervák:) ještěže jsme už u happy endu..... pánové, stalo se někdy že ŘSD dokázalo změnit plány/projekt pár let před realizací?:) I kdyby jen u IMHO blbě navržené MÚK Starý Pelhřimov kde hlavní proud I/19 musí na rondel, kdežto poloviční proud I/34 pojede průběžným podjezdem... ? To jsou plány že i laik kroutí hlavou... (o trase záp.obchvatu Pe mezi sídlištěm a St.Pe kde mohla být rezidenční oblast už ani nemluvím:)
Paul1
Příspěvky: 347
Registrován: 4.1.2021 16:16:05

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od Paul1 »

Ricos píše: I kdyby jen u IMHO blbě navržené MÚK Starý Pelhřimov kde hlavní proud I/19 musí na rondel, kdežto poloviční proud I/34 pojede průběžným podjezdem... ? To jsou plány že i laik kroutí hlavou... (o trase záp.obchvatu Pe mezi sídlištěm a St.Pe kde mohla být rezidenční oblast už ani nemluvím:)
Poloviční proud na I/34 je nesmysl. Dle sčítání dopravy je intenzita v místě napojení na obou silnicích mezi 7 až 10 tisíci aut. Až se postaví obchvaty Líšova a Pelhřimova nebo i Kardašovi Řečice, tak bude pro některé řidiče atraktivnější jet po I/34 nebo v kombinaci s I/23, takže intenzity se zase více vyrovnají, protože na I/19 není v nejbližších letech v plánu nic.

Humpolec - Č. Budějovice jezdím dost často. Jednu cestu jedu po I/19 a druhou po I/34, někdy I/23. Až budou hotové výše zmíněné obchvaty, tak jízda po I/19 pro mě už nebude mít smysl.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od Aram96 »

oakenfold píše:Na 19 jsou intenzity o chlup nižší, než na 35? Na 19 není nikde nad 10 tisíc a 35 má skoro všude nad 15 ;)
35 Úlibice-Plotiště kamionů něco přes 1000, celkem vozidel 11-13 tisíc.
19 Tábor-Humpolec kamionů 900-1300 podle úseku, vozidel celkem 8-9 tisíc po Pelhřimov, od Pelhřimova k D1 rovněž 13 tisíc. No tak já nevím .. ;) Na spoustě jiných úseků, kde má být dálnice, jsou intenzity opravdu znatelně nižší nebo stejné (D4, D6, D7, D55, S73, ..). Pokud je 19 srovnatelná s I/35/D35, tak to už je opravdu co říct a mělo by se podle toho s 19 zacházet...

Rozhodující pro kategorii jsou právě ty kamiony, na 19 tudíž minimálně 3-pruh. :kladivo: 2-pruh patří na jedničky, kde jezdí hodně aut, ale kamionů málo, nebo to není kdovíjak důležitá silnice, což tato rozhodně je.

Ano, pořád se tu bije 19 s 34. Jenže když se postavila D3, tak se má co nejvíce dopravy hnát na ni, tím pádem je potřeba zlepšovat 19. A to i kvůli samotnému propojení D1 a D3 nehledě na to, kam kdo jede. 34 je moc pěkná silnice už teď, ale je tam dost zdrojů/cílů, kterým bude sloužit i nadále.
Nicméně Lišov je samozřejmě potřeba i tak. Tím by však zkulturňování této trasy mělo skončit .. doufám, že se na ní nezačne chystat nějaký další obchvat, šlo by to naprosto proti sobě.

MÚK 19 a 34 je navržena úplně na hlavu, ale prej to tam jinak nejde. :crazy: :crazy: Prostě se jim nechce něco měnit, k čemu.
_jan91
Příspěvky: 973
Registrován: 4.9.2011 16:14:35
Bydliště: D1

Re: I/19 Chýnov, obchvat

Příspěvek od _jan91 »

Uznávám už i já, že na té MÚK by měl být hlavní směr na 19. Ale spíš je to zoufalství dnešní projekce, která neumí navrhnout u potenciálně složitějších křižovatek nic jiného, než jen kruháč. Divím se, že je vůbec jeden směr mimoúrovně a nebude to tady jak třeba u Vamberka. A o zoufalství panoptika jihlavské ŘSD už se nechci opakovat.

Souhlasím s Paul1, také mám raději 34 než 19 a zatím je střídám, když jedu na jih. Akorát u 34 už brzy zbyde jenom díra mezi Lásenicí a Jarošovem, kdežto na 19 je Chýnov na dlouho poslední výraznější zlepšení. Ani ten leták na akci Tábor - hr. kraje nám nenechali a někde zmizel. Na straně Vysočiny jsou asi nejhorší kopce mezi Pelhřimovem a Čížkovem. A tady není ani ten leták, aby bylo čím se kochat. Takže tak.
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2042
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Jirka L »

Pozemky pro megastavbu Kunštát, křižovatka jsou odděleny a začaly výkupy.

plné rozlišení:
I_19 Kunstat, krizovatka 2023-02-11.jpg
I_19 Kunstat, krizovatka 2023-02-11.jpg (488.9 KiB) Zobrazeno 2544 x
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Nosorožec »

Nechápu... Za mě je to plýtvání penězi. Když si vybavím jiná místa na I/19, např. průjezd Olešnou nebo Divišovem, kde se do zatáček musím dívat bočním okénkem, tak v Kunštátě fakt nevidím problém.
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od darwousek »

Já spíš nechápu proč rovnou neplanují nějaký obchvat. Sice je hezké že bude nová křižovatka ale situaci to nezachrání.
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Nosorožec »

intenzity... I/19 je v tomto úseku taková "route 66". Nemyslím, že je tam situace, kterou by bylo potřeba zachraňovat, resp. že stávající průtah Kunštátem někomu zásadně vadí natolik, aby se tam vyplatilo kopat do země.
NullDeVoid
Příspěvky: 351
Registrován: 24.1.2023 19:51:36
Bydliště: Königsberg, Preußens, Bundesrepublik Großdeutschland

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od NullDeVoid »

Ale tak z I/19 by tady všichni rádi D19, ne?
Vize sítě silnic a dálnic ČR (Aktualizováno 2024/01/08.) S je 4pruh, M je střídavý 3pruh, oba s MÚK, SMV.
Uvozovky jsou „ a “, desetinná je ČÁRKA, symbol je měny za číslem!
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Nosorožec »

NullDeVoid píše:Ale tak z I/19 by tady všichni rádi D19, ne?
to já taky, ale asi jen mezi Plzní a Humpolcem
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od darwousek »

Já bych D19 taky rád ale tak Plzeň-D3-Jihlava možná potom na Pardubice ale na Boskovice už na dálnici intenzity nejsou.
Ale abych se vrátil ke Kunštátu tak chápu že nejsou intenzity ale jsem zastánce toho aby Silnice I. Třídy nejlépe vůbec nevedli městy/obcemi . Takže když už stavba tak už obchvat .
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Nosorožec »

v principu souhlas, ale zrovna tady je to jednička jen na mapě, v reálu je to spíš dvojka. Ať už díky zmíněným intenzitám, tak technickými parametry v určitých úsecích. V Rozseči nad Kunštátem se dokonce na I/19 dává přednost z II/362. Zrychlení jednoho úseku by nabalilo intenzity a na mnoha dalších úsecích by se jízda stala nekomfortní až nebezpečnou. Případná komplexní modernizace a "ztranzitnění" má jeden neřešitelný háček, a to je brutální kopcovitost. Ta silnice prakticky nezná zářezy a náspy a natvrdo kopíruje terén.
Já osobně tudy jezdím rád - ta trasa vyloženě vybízí k pohodové jízdě - kochačka, kopečky, zmrzka v Kunštátu, kávička v Bystřici, příjemný hup přes železniční přejezd u Rovného... Je to krásná alternativní trasa východ-západ, když se nespěchá. Připomíná mi to francouzské "itinéraires bis" = kochací alternativní dálkové trasy.

Jinak nevím, zda znáte krajinu kolem Kunštátu, ale vedení obchvatu by tam bylo dost hardcore. Jediné, za co bych se přimlouval, je obchvat Sebranic - Kunštát jde totiž spádově na východ, takže by to dost pomohlo mobilitě Kunštátských a vyklidnilo by to Sebranice, včetně nebezpečného horizontu u kostela a nevyhovující křižovatky s I/43.
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od darwousek »

To máte pravdu, jinak terén neznám. Jinak jsem si rozklepl intenzity a pro ty 4 tisíce vozidel/den by obchvat ani neměl cenu.
I když jsem přece jen úvahy o obchvatu našel http://kunstat.cz/uvod.php?co=cti&id=220 kde je i nějáká ta studie . Ale vypadá to že s těmito rebelskými úvahami už přestali. Obchvat možná Kunštát potřebovat bude ale ne na dalších 20 let.
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Aram96 »

Obchvat si tady v této oblasti zaslouží jenom jedna obec a to Sebranice. Je v ní hned několik bodových závad a to fakt dost silných a velký problém je i úrovňová křižovatka s I/43, ta se obchvatem taky vyřeší. Bohužel je pořád jen v plánech a příprava vůbec neprobíhá. Troufám si říct, že ten obchvat bude dávat smysl i po realizaci I/73.

Ta křižovatka v Kunštátě je docela nadbytečná stavba. Určitě bych nemluvil o plynulejší dopravě, jak píšou v letáku, naopak plynulost trošku klesne. Nicméně kvůli zastávkám a přehlednosti celé křižovatky to ve výsledku bude snad lepší. Ale takových závad je všude desítky a stovky a nikde se neřeší. Asi si to prosadilo na ŘSD místní zastupitelstvo. :)

A ano, 19 je tady spíše dvojka ve správě ŘSD. To už by jednička měla být spíš ta část od I/43 do Prostějova. (dnešní II/150) :D Jsem za to ale docela rád, protože obchvat Sebranic by jako dvojka neměl šanci, když vidím, jak je JMK na stavby obchvatů naprosto marný.
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od KarelLer »

Kunštát by si obchvat zasloužil. Budeme navždy jezdit přes náměstí?

Ohledně intenzit, ty se kvůli I/73 mírně zvýší, ne?
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Aram96 »

Intenzity se určitě vlivem I/73 o něco zvýší, nic dramatického bych však neočekával. Největší nárůsty cest vlivem nové komunikace bych očekával právě ze samotného Kunštátu a vesnic blíže k dálnici. Z těch vesnic dál od Kunštátu bych nějaký extra nárůst neočekával. Ale je pravdou, že se určitě část už současného provozu přelije na I/19 a S73 z těch dvojek co vedou přes Tišnov do Brna.
Ale jak říkám, že by to byly stovky či nižší tisíce aut, o tom pochybuju. V současné době bych řekl, že tranzitní doprava přes Kunštát na obchvat prostě nestačí, a nemalá část provozu má v Kunštátě zároveň zdroj/cíl. Pokud vím, tak už není ani v ZUR JMK. Zůstaly tam Sebranice a Rozseč. Ale nevím, jak je na tom ÚP Kunštátu.
Sice se projíždí náměstím, ale ten průjezd je v pohodě. Aut nijak extra moc, akorát ty kamiony... ale myslím, že je v ČR stovky míst, kde by byl obchvat potřebnější.
darwousek
Příspěvky: 929
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od darwousek »

Na ÚP Kunštátu jsem dnes koukal a nic tam nebylo takže asi na ty šílené plány z let 2004 a 2012 zapomněli.
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od Aram96 »

Tak ty plány nebyly IMHO nijak šílené. Byl naplánován jižní obchvat Kunštátu včetně Sychotína i Újezdu, namyšlené to bylo právě dobře. Ale myslím, že to prostě není potřeba, dokud těch kamionů na náměstí nebude jezdit podstatně více.
Pokud by se měl stavět, tak by to chtělo pak obchvaty už klidně všech obcí na trase až do Havlbrodu (hlavně Žďár a Přibyslav), část z nich je už postavená minulosti, ale to to byla hlavní štráse č. 18. Myslím, že je z ní dnes něco jako I/11.

Jak budou teplejší a teplejší zimy, tak i lyžařská střediska budou generovat méně dopravy. :)
martink
Příspěvky: 147
Registrován: 10.12.2019 1:22:29

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od martink »

Když tady vedeme debatu o systémovosti oprav, staveb, musím říct že mě překvapila minulý rok dokončená stavba mostu v Počaplech. Ano, ten starý nebyl vyhovující, ale hlavu jsem si mohl vykroutit, proč dopravu neodvedli z Počapel raději pryč obchvatem. Třeba toto místo je lahůdka, když proti vám jede z kopce kamion, a vy se s ním na tu silnici nevejdete.

https://www.google.com/maps/@49.5381669 ... 384!8i8192
NullDeVoid
Příspěvky: 351
Registrován: 24.1.2023 19:51:36
Bydliště: Königsberg, Preußens, Bundesrepublik Großdeutschland

Re: I/19 Obecně

Příspěvek od NullDeVoid »

To, co tam je, bych považoval spíš za silnici III. třídy. Ne za I/19.
Vize sítě silnic a dálnic ČR (Aktualizováno 2024/01/08.) S je 4pruh, M je střídavý 3pruh, oba s MÚK, SMV.
Uvozovky jsou „ a “, desetinná je ČÁRKA, symbol je měny za číslem!
Odpovědět

Zpět na „I/19“