[D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Vše týkající se dálničních odpočívek.
Odpovědět
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Aram96 »

Odpočívka Jamenský potok vlevo už má také svůj leták. Čeká se na ZUR kraje Vysočina, ale mezitím probíhá i příprava. :ok:
A zaujalo mě tohle:
Na odpočívce se počítá s korporátní toaletou (včetně sprch), případně je na odpočívce prostorová rezerva na vybudování kavárny či bistra.
Na takovéhle odpočívce se to dost nabízí, snad bude zájem ze strany soukromého sektoru. Doufám, že menší bistra nevzaly na nových odpočívkách v ČR za své. :ok:
Krupp
Příspěvky: 209
Registrován: 4.12.2009 12:44:45
Bydliště: Těšín

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Krupp »

Líbí se mi tam ta zmínka o osvětlení a světelném znečištění. To vidím poprvé. Nějak se zpřísnily požadavky nebo si to vyžádaly okolní obce? Jako amatérský astronom to vítám.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

ZÚR už jsou schváleny, čeká se na jejich vydání.
Bistro je vize do budoucna, aktuálně je to mrtvé odvětví, jediná kavárna na dálnici na D1 Božkov, vlivem pandemie nejspíše skončí.

Zpřísnily se požadavky, obecně je ale cílem minimalizovat dopady staveb na okolí.
Všechny nové a většina rekonstruovaných odpočívek již splňuje požadavky České astronomické společnosti na teplotu a intenzitu světla. Tak aby dopad na živočichy a noční oblohu byl minimální.
R48 -> D48 se podařilo!
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od kot »

Tak to jsem ani netušil, že už se myslí v tomto směru tak daleko. Rozhodně je to dobře, že se tato nová kritéria začínají uplatňovat. (Nejsem amatérský astronom)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Aram96 »

Ano, také mě příchod s tím řízením intenzity a teploty světla mile překvapil, je to však napsáno snad už u každé nové odpočívky, takže paráda.
Pokud už jsou ZUR schválené, tak o to líp. Na netu jsem právě v poslední době nic ohledně toho nenašel, takže jsem vycházel z letáku.
Chápu, že bistro je vize do budoucna. Ono se ale nelze ani moc divit, že o to není extra zájem, protože ty odpočívky na D1 obecně vypadají tak, jak vypadají. Jakmile tam bude 70 stání pro kamiony, věřím, že se situace rapidně změní a poptávka bude. :)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Kamiony poptávku u restaurací, kaváren a bister nedělají.
R48 -> D48 se podařilo!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Aram96 »

Já vím, že hlavně OA. Ale neříkej mi, že 70 stání pro kamiony nevytvoří nějakou část poptávky. To si v kamionu vaří 90% řidičů ?
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Trupman »

Na bordel na Rohlence vpravo je asi každý zvyklý. To co se tam děje teď ovšem překračuje všechny meze. Reko za plného provozu. DZ rozházené. Instrukce stylem "Véna to napíše fixem/sprejem na karton". Klasický wild east. Ukázka diletantismu ŘSD.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
martas
Příspěvky: 2466
Registrován: 18.5.2009 20:17:17
Bydliště: Choceň

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od martas »

Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Aram96 »

Zakázka na zpracování oznámení záměru na rozšíření odpočívky Pávov. Asi je tím myšleno zjišťovací řízení (malá EIA) ?
Zde k tomu leták, ve kterém se píše (11/2020) že se připravuje soutěž na výběr dodavatele dokumentace k DUSP. Tak teď nevím. :D Každopádně je dobře, že se děje alespoň něco.
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od zesp »

Přikládám odkaz na fotogalerii stavu výstavby čerpací stanice Shell a provozovny KFC v exitu Ivanovice na Hané k 27.8.2021. Totem focen ve směru jízdy po D1 od Kroměříže. Přístup k odpočívce bude zjevně se silnice III tř. Ivanovice - Medlovice.

https://silnicnizesp.rajce.idnes.cz/Nov ... 27.8.2021/

Parkoviště u pumpy není ale kdovíjak velké, bude to evidentně jen na několik NA, určeno je zřejmě hlavně pro OA. Nájezd k benzince pro NA ale bude kvůli zalomení do pravého úhlu asi dost krkolomný. S NA se ale počítá, mají tam samostatné stojany z boku budovy... Kousek dál směrem k Vyškovu je další staveniště, to nevím, co bude, ale si to s touto stavbou nějak souvisí. Je to opět mezi dálnicí a silnicí do Medlovic... Začíná se nám to východně od Vyškova na té D1 pěkně zahušťovat - Shell a KFC u Ivanovic, NONAME čerpačka s bistrem a parkovištěm u Mořic, pak Křenovice a Eurooil. Na to, jak je tam zatím minimální provoz, docela slušné...
Přílohy
004.JPG
004.JPG (52.9 KiB) Zobrazeno 8060 x
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od zesp »

Základy korporátních wc na Rohlence vlevo...
Přílohy
01.JPG
01.JPG (81.42 KiB) Zobrazeno 7558 x
02.JPG
02.JPG (77.06 KiB) Zobrazeno 7558 x
03.JPG
03.JPG (99.02 KiB) Zobrazeno 7558 x
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od zesp »

Dnes v dopoledních hodinách byl na odpočívce Rohlenka vlevo usazen objekt korporátních toalet. V dalších dnech bude probíhat montáž technologie a finální povrchové úpravy. Podle techniků (těch samých, se kterými jsem mluvil na Studeném), bude zprovoznění do měsíce. S vodou zde problém nebude, objekt je napojen na veřejný vodovod. V sousedství objektu probíhají úpravy v "oku" uvnitř odpočívky, kde bude odpočinková zóna...
Přílohy
PA210015.JPG
PA210015.JPG (58.19 KiB) Zobrazeno 7039 x
PA210013.JPG
PA210013.JPG (55.84 KiB) Zobrazeno 7039 x
PA210014.JPG
PA210014.JPG (86.25 KiB) Zobrazeno 7039 x
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Poslední odpočívkou bez stáleho záchodu tak zůstane Stránecká Zhoř vlevo, kde se toalety právě soutěží.
R48 -> D48 se podařilo!
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od zesp »

Odpočívka Rohlenka vpravo (po dokončení rekonstrukce):

https://silnicnizesp.rajce.idnes.cz/Odp ... opad_2021/

V průběhu roku 2021 proběhla rekonstrukce odpočívky Rohlenka vpravo. Výsledný stav je asi maximem toho, čeho se tady dalo dosáhnout. Konečně tato odpočívka odpovídá moderní době. Tady jednoznačně ve srovnání s předchozím stavem palec nahoru...
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od mapman »

Díky za dokumentární fotky, musím se tam někdy zajet podívat, jak to v reálu působí, na papíře to vypadalo jako maximum možného...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No právě na papíře, v reálu to, zejména s navigací na vjezdu není tak slavné.
Ale stav určitě o 100% lepší než ten chaos předtím, i když už i tady jsou rozježděné obruby.
R48 -> D48 se podařilo!
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od zesp »

Já byl tedy poměrně překvapen, co se s tím podařilo udělat. Chyběly tam místa především pro OA (NA nezmiňuji, ty chybí všude a asi dlouho budou) a to kvůli v našich podmínkách zcela ojedinělé koncentraci gastronomických služeb různých značek a typů na tomto odpočívadle. Pak se tam parkovalo jeden přes druhého - OA, NA na jednom place. Byl jsem několikrát svědkem situace, kdy došlo k zablokování vozidla, takže o mohutné troubení následně nebyla nouze. Nyní to má jasně daný a "nezpochybnitelný" řád, oficiálních míst pro OA výrazně přibylo. Jen se někteří diví tomu geoparku, co tam je, ale my víme, že bez toho by to prstě holt nešlo. To by z toho byl za chvíli zase tankodrom. I tak už se tam některým "borcům" ty obrubníky podařilo místy zase vyorat... Ale za tuto odpočívku jednoznačně ŘSD pochvala... Teď to jen nepokazit nějakou zanedbanou údržbou, jak je u nás bohužel taky zakořeněným zvykem.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Dnes večer by mělo jít do provozu WC na Rohlence L.
EDIT: Tak už je od 14h v provozu.
R48 -> D48 se podařilo!
zesp
Příspěvky: 1114
Registrován: 19.5.2015 20:58:53

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od zesp »

Vcelku to vypadá zdařile, ale překvapilo mě, že tam nejsou automaty na občerstvení. Ty tam vůbec nemají být, nebo budou doplněny později? A ten sloupek uprostřed té odpočinkové zóny bude sloužit k čemu? Nějaký kandelábr lokálního osvětlení? A kamery taky nikde...

https://silnicnizesp.rajce.idnes.cz/Kor ... nka_vlevo/

Zajímavé bylo, že za tu chvíli, co jsem tam zevloval, se tu stavilo několik řidičů. Všichni nezávisle na sobě zprvu nedůvěřivě zkoukli novotou zářící objekt toalet a pak šli použít toitoiky, co tam stále ještě stojí. Holt taková vymoženost, to je v našich končinách ještě stále něco nezvyklého až neskutečného...
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Sloup je na osvětlení, dodavatel dodal špatné svítidlo a to správně někde cestuje. Automaty být neměly, protože je tam lávka na pravou stranu (docela používaná), ale budou nakonec doplněny na jaře, stejně jako mapa. Kamery taky budou, ale vše trvá dlouho...
R48 -> D48 se podařilo!
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od kot »

Důležité je , že je + - hotovo, zbytek je v řešení. Vize je, jen to dotáhnout. Vydržať...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od Aram96 »

Díky za fotky Zespe. Vypadá to tam pěkně. Jestli se někdy v budoucnu podaří postavit opodál tu novou MÚK a tady ten černý sjezd a nájezd se zruší, bude to pěkná malá odpočívka i s přehledným napojením.
Třeba se někdy dostane do stavu i legislativa, že budou moct být některé malé vyhrazeny pouze pro OA, což je typicky právě tato, jakmile budou doplněna stání pro NA jinde.
martas
Příspěvky: 2466
Registrován: 18.5.2009 20:17:17
Bydliště: Choceň

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od martas »

Zase odpor obcí proti plánovaným odpočívkám: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/pre ... zpravy_stk
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: [D1] Odpočívky obecně - stav, výstavba, rekonstrukce

Příspěvek od kot »

Martasi, raději pozitivní zprávy. I zde mám plno problémů ! díky
Odpovědět

Zpět na „Dálniční odpočívky“