Mapy na internetu
Re: Mapy na internetu
Likas: díky za info. Zajímavé je, že aktuální ortofoto na ags.cuzk.cz z roku 2020 se liší od ortofoto na chytremapy.cz o pár dnů nebo týdnů.
Re: Mapy na internetu
Zajímavá změna znakového klíče na Mapy.cz
Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Re: Mapy na internetu
Za mě v tom mají nepořádek nyní větší, hlavně co se barev týče.Trupman píše:Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Stačí se podívat, jak značí v Německu například B178 za Žitavou. To je občas i dělený třípruh na úrovni naší i35 do Hradku. Naopak třeba i13 mezi Mostem a Teplicema nyní vypadá jako obyč jednička a není rozdíl mezi průjezdem Bílinou a cestou kolem Mostu. Prostě to mají celý divně.
Chápal bych:
Zelená barva - Dálnice, SMV (může se tam jezdit rychleji než na jiných silnicích mimo obec, žádné traktory, ...)
Tusté (jiné) ohraničení - směrově dělená komunikace ...
Re: Mapy na internetu
A třeba VMO v Brně od Tomkova náměstí po křižovatku Svatoplukova x Rokytova mají dvojitou linkou a tam žádné směrové rozdělení není. Má to určitě ještě mouchy.Trupman píše:Zajímavá změna znakového klíče na Mapy.cz
Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Re: Mapy na internetu
Tohle se moc nepovedlo. Ted zobrazuji bud sirokou linku nebo tenkou linku. (Coz je obecne spatne, protoze protoze pak v mape existuji dva symboly, ktere je obtizne rozlisit.)
Ve skutecnosti je to chyba renderu, kdy se ztrati ta prostredni linka. Pri nejvetsich priblizenich tam totiz jsou dve silnice. Nejspis zatim je nejaka zmena na pozadi, kdy se od kresleni map presunuli blize ke GISu, a ty smery jsou nyni zaneseny zvlast. Pak vznikaji takovehle problemy pri automaticke generalizaci mapy pri odzoomovani.
Re: Mapy na internetu
Nějak se mi neukazuje katastrální mapa na cuzk.cz snad v půlce republiky. Netušíte proč?
Re: Mapy na internetu
Já bych řekl, že rozhodující jsou MÚK vs úrovňové křižovatky. VMO od Husovického tunelu po Žabovřeskou ale také nechápu, proč není v zelené, snad se to změní po její dostavbě. Já osobně bych jako zelenou u nás viděl rád i směrově nedělené komunikace ale s dobrými parametry, jako v Německu, čili právě zmíněná I/35 u hranic s Polskem by mohla být klidně zelená. Dávalo by to smysl značit zeleně prostě ty dálkové tahy nehledě na směrové rozdělení, kór ty v 3-pruhu.Mroz píše:Za mě v tom mají nepořádek nyní větší, hlavně co se barev týče.Trupman píše:Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Stačí se podívat, jak značí v Německu například B178 za Žitavou. To je občas i dělený třípruh na úrovni naší i35 do Hradku. Naopak třeba i13 mezi Mostem a Teplicema nyní vypadá jako obyč jednička a není rozdíl mezi průjezdem Bílinou a cestou kolem Mostu. Prostě to mají celý divně.
Chápal bych:
Zelená barva - Dálnice, SMV (může se tam jezdit rychleji než na jiných silnicích mimo obec, žádné traktory, ...)
Tusté (jiné) ohraničení - směrově dělená komunikace ...
Re: Mapy na internetu
To, jak se na mapy.cz vykreslí silnice v zahraničí, je dané atributy z OpenStreetMaps. Tam to může změnit kdokoliv.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Pište česky, prosím!
Re: Mapy na internetu
Ještě si ale rýpnu do map.cz .. mohli by už konečně zanést do plánovaných staveb úseky D35, které mají pravomocné UR.
Re: Mapy na internetu
Je tam tlačitko nahlasit chybu. Pošli jim podklady a zanesou to
Re: Mapy na internetu
Ale prave openstreetmaps maji ty tagy vyresene docela dobre. Naopak u mapy.cz se mi libi jejich graficke zobrazeni.Majkii píše:To, jak se na mapy.cz vykreslí silnice v zahraničí, je dané atributy z OpenStreetMaps. Tam to může změnit kdokoliv.
Kdyby pouzili tagy z OSM v CR i pro sve mapy a tim padem by barevne a konturove sjednotili CR se zbytkem zemi tak ja se zlobi nebudu. Pro prehlednost. OSM ma tyto tagy:
highway=motorway
Používá pouze na dálnicích nebo vybraných rychlostních silnicích v závislosti na místním kontextu a převažujících konvencích.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs: ... 3Dmotorway
highway=trunk
použijte pro významné silnice, které nesplňují požadavky na dálnice, tj silnice pro motorová vozidla, nebo jí podobná silnice.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs: ... ay%3Dtrunk
highway=primary
Hlavní silniční tahy spojující velká města (u nás silnice 1. třídy)
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs: ... %3Dprimary
Re: Mapy na internetu
Jo, ale třeba v Německu je pak "zelených" spousta silnic bez ohledu na to, jestli tam autíčko je nebo není.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Pište česky, prosím!
Re: Mapy na internetu
Tak v nemecku krom Autobahn a Autobahnahnliche Strasse mit "zelene" i Kraftfahrstraße, tj silnice kde nepotkam moped ani kombajn, kvuli konsrukcni max rychlosti.Majkii píše:Jo, ale třeba v Německu je pak "zelených" spousta silnic bez ohledu na to, jestli tam autíčko je nebo není.
OSM to tez znaci: Key:motorroad
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:motorroad
Re: Mapy na internetu
Jo, to vím. Ale právě že takhle jsou označeny i silnice, které v reálu to autíčko nemají. Nedávno jsem opravil jednu u Simbachu.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Pište česky, prosím!
Re: Mapy na internetu
To je totiz vyklad ceske OSM komunity, ktere to myslelo politicky, takze historicky `highway=motorway` byla dalnice, a `highway=trunk` byla rychlostni silnice. Zatimco original je postaven na fyzickych/funkcnich proporcich. Ten Cesky vyklad podle meho nebylo vubec fajn, nebot to neodpovidalo realite v terenu. Zelene navesti, parametry R0, R10. Proc to tak je jsem se nedozvedel, jen jsem pochopil, ze uz se kvuli tomu pohadali jednou, a nehodlaji to opakovat. Nastesti zakon c.268/2015 tento rozpor vyresil.
Nemci se, zda se drzi puvodniho vykladu. (viz. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Hig ... quivalence ). U Simbachu, pak jde o "yellow autobahn", grade-separated highway with autobahn-like on- and off-ramps. Ktera je `highway=trunk`, a tudiz pro mapy.cz zelena. Auticko resi pomoci znacky (ktera neni videt), pro omezeni pristupu. Coz jiste oceni ridic, ale asi o neco mene cyklista sebevrah, ktery dodrzuje znacky.
Nicmene do tohoto pristupu jim IMHO hazou vidle veci jako B15n, ktere parametry odpovidaji dalnici, ale zase maji zlute navesti. A pak mit kazdou v jine kategorii, taky nedava uplne smysl.
Nemci se, zda se drzi puvodniho vykladu. (viz. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Hig ... quivalence ). U Simbachu, pak jde o "yellow autobahn", grade-separated highway with autobahn-like on- and off-ramps. Ktera je `highway=trunk`, a tudiz pro mapy.cz zelena. Auticko resi pomoci znacky (ktera neni videt), pro omezeni pristupu. Coz jiste oceni ridic, ale asi o neco mene cyklista sebevrah, ktery dodrzuje znacky.
Nicmene do tohoto pristupu jim IMHO hazou vidle veci jako B15n, ktere parametry odpovidaji dalnici, ale zase maji zlute navesti. A pak mit kazdou v jine kategorii, taky nedava uplne smysl.
Re: Mapy na internetu
Diky Geo za zajimavy a hlavne poucny prispevek a pohled na vznik map, ktere pak pouzivame.
Ja nyni hlavne mapy.cz fandim jakozto apce v mobilu, tak i "jejich zpusobu vizualizace".
Pamatuji prechod od papiru v horach, po drahe garminy, pak na vektorove v Locusu v mobilu. Na silnici zaplaceny offline Sygic. Kdyz zacala byt dostupna data tak waze, ale jako nasinec celou dobu s mapy.cz, ktere nyni s android auto umi uz vse zminene "nahradit".
Tim, ze je pouzivam jak v CR, tak v cizine, proto obcas nechapu proc se snazi CR delat jinak. Ano maji tady asi unikatni mapove podkady, vlecems asi lepsi nez OSM, ale to preci neznamena, ze to musim zobrazovat uplne jinak nez jinde.
A duvod proc je 34 u Budejic zelena a 13 mezi Teplicema a Mostem vsude oranzova opravdu asi nepochopim. V tom Nemecku mi ty zelene sedi vice, idkyz je mezi nima obcas stridavy tripruh. Ale ty co znam, tak maji vzdy MUK a kombajn nebo kolo bych tam nemel potkat.
Ja nyni hlavne mapy.cz fandim jakozto apce v mobilu, tak i "jejich zpusobu vizualizace".
Pamatuji prechod od papiru v horach, po drahe garminy, pak na vektorove v Locusu v mobilu. Na silnici zaplaceny offline Sygic. Kdyz zacala byt dostupna data tak waze, ale jako nasinec celou dobu s mapy.cz, ktere nyni s android auto umi uz vse zminene "nahradit".
Tim, ze je pouzivam jak v CR, tak v cizine, proto obcas nechapu proc se snazi CR delat jinak. Ano maji tady asi unikatni mapove podkady, vlecems asi lepsi nez OSM, ale to preci neznamena, ze to musim zobrazovat uplne jinak nez jinde.
A duvod proc je 34 u Budejic zelena a 13 mezi Teplicema a Mostem vsude oranzova opravdu asi nepochopim. V tom Nemecku mi ty zelene sedi vice, idkyz je mezi nima obcas stridavy tripruh. Ale ty co znam, tak maji vzdy MUK a kombajn nebo kolo bych tam nemel potkat.
Re: Mapy na internetu
34 u Budejic je SMV, zatimco 13ka ne. Zelena barva tak rozlisuje to, jestli se jedna o komunikaci s omezenym pristupem ci nikoliv. A to je mapach mnohem dulezitejsi informace, nez to jestli je to dvoupruh nebo tripruh, hlavne pro nemotorovy provoz a vozidla s konstrukcni rychlosti do 80 km/h. Jde tedy jen o to, jestli jsou atributy v tomto smyslu zadavane ci nikoliv.
Re: Mapy na internetu
Prave o tom omezeni vuci kosntrukcni rychlosti a ze tam nepotkam cyklistu jsem psal, tam nejsme ve sporu, o povazuji za dulezite.mapman píše:34 u Budejic je SMV, zatimco 13ka ne. Zelena barva tak rozlisuje to, jestli se jedna o komunikaci s omezenym pristupem ci nikoliv. A to je mapach mnohem dulezitejsi informace, nez to jestli je to dvoupruh nebo tripruh, hlavne pro nemotorovy provoz a vozidla s konstrukcni rychlosti do 80 km/h. Jde tedy jen o to, jestli jsou atributy v tomto smyslu zadavane ci nikoliv.
Bohuzel to ze je i/34 SMV mi nejak vypadlo, jel jsem tam naposled loni a nejak si "IZ 2a" nevybavuji. Ale treba i13 do Hradku n. N. ma take "IZ 2a" a zelena neni ...
A opravdu mohu legalne na kole nebo starym traktorem z Teplic do KV po cele i13?
Re: Mapy na internetu
Mno, správně by měla být I/35 z Hrádku do Bílého Kostela taky zelená, protože to SMV je a v sousedním Německu jsou stejné dvoupruhy se SMV na B178 zeleně značeny taky.
Co se týče té I/13, nevybavuju si, že by tam někde byl nějaký zákaz pro cyklisty a traktory. Takže ano, dnes můžeš z Teplic do Varů dojet po 13ce legálně na kole nebo na traktoru.
Co se týče té I/13, nevybavuju si, že by tam někde byl nějaký zákaz pro cyklisty a traktory. Takže ano, dnes můžeš z Teplic do Varů dojet po 13ce legálně na kole nebo na traktoru.
Re: Mapy na internetu
Anebo důlním rypadlem
Ano, Mapy.cz přecházejí od tradiční kartografie k přesnější reprezentaci silniční sítě tak, aby byla vhodná do navigací. V tom jsou totiž největší prachy - Vývoj a prodej datových sad do zabudovaných navigací v autech. Aplikace je pak už "jen" taková prezentační nástavba. Něco, co zvyšuje povědomí o produktu a zvyšuje poptávku v široké veřejnosti. Když se pak budou ve Wolfsburgu ve VW rozhodovat, jakými daty naplní svou navigačku v Česku, tak je můžou Mapy.cz napadnout jako první.
Nicméně ten přechod od dvojité linky k široké lince s tím nesouvisí. Nedávno jsem toto "nahlašoval" u Přerova a Olomouce - byly zde nedělené 4pruhy jako dvojitá linka a pak dělené 4pruhy jako široká linka. Skutečně ty znaky byly používané tak, jak se to zrovna kartografovi hodilo. Jsem rád, že si to ujasnili, že dvojitá linka pouze tam, kde je to směrově dělené.
Ano, Mapy.cz přecházejí od tradiční kartografie k přesnější reprezentaci silniční sítě tak, aby byla vhodná do navigací. V tom jsou totiž největší prachy - Vývoj a prodej datových sad do zabudovaných navigací v autech. Aplikace je pak už "jen" taková prezentační nástavba. Něco, co zvyšuje povědomí o produktu a zvyšuje poptávku v široké veřejnosti. Když se pak budou ve Wolfsburgu ve VW rozhodovat, jakými daty naplní svou navigačku v Česku, tak je můžou Mapy.cz napadnout jako první.
Nicméně ten přechod od dvojité linky k široké lince s tím nesouvisí. Nedávno jsem toto "nahlašoval" u Přerova a Olomouce - byly zde nedělené 4pruhy jako dvojitá linka a pak dělené 4pruhy jako široká linka. Skutečně ty znaky byly používané tak, jak se to zrovna kartografovi hodilo. Jsem rád, že si to ujasnili, že dvojitá linka pouze tam, kde je to směrově dělené.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Re: Mapy na internetu
Nyní už není dvojitá linka, ale dvě linky vedle sebe (právě pro využití při navigování). A někdy se k sobě přiblíží tak, že se překrývají a zmizí vnitřní ohraničení (to je podle mě chyba při vykreslování).
Viz třeba tady https://mapy.cz/zakladni?x=14.6705284&y=50.1185368&z=15
Viz třeba tady https://mapy.cz/zakladni?x=14.6705284&y=50.1185368&z=15
Re: Mapy na internetu
Diky za odpověď, donutilo mě to vyhledat mapu D a SVM v CR. Pokud je tato mapa z 1.1.2021 stále aktuální,mapman píše:Mno, správně by měla být I/35 z Hrádku do Bílého Kostela taky zelená, protože to SMV je a v sousedním Německu jsou stejné dvoupruhy se SMV na B178 zeleně značeny taky.
Co se týče té I/13, nevybavuju si, že by tam někde byl nějaký zákaz pro cyklisty a traktory. Takže ano, dnes můžeš z Teplic do Varů dojet po 13ce legálně na kole nebo na traktoru.
https://www.rsd.cz/wps/wcm/connect/09ba ... OD=AJPERES
tak to vypadá, že mapy.cz opravdu značí "špatně = nezeleně", jen tu i35 do Hradku n.N. a pak naopak prodlouženou Rudnou u Ostavy, ktera SMV podle RSD není (nevim zdali se už od 1.1. nepřevedla)
Naopak ta i13 nebo i38 u Jihlavy podle tohoto stareho dokumentu z RSD opravdu SMV byt měla, ale pořád nic ... To se ale již řešilo v jiných vláknech ...
shorturl.at/izJT5
Re: Mapy na internetu
Tak na geoportalu https://geoportal.rsd.cz/apps/silnicni_ ... r_verejna/
jsou snad data aktualní a tam také ta prodloužená Rudná není značená jako SMV.
Napadá mě otázka, když už má ŘSD data v Gisu, tak proč si mapy.cz nevezmou ty kategorie přímo od nich ...
jsou snad data aktualní a tam také ta prodloužená Rudná není značená jako SMV.
Napadá mě otázka, když už má ŘSD data v Gisu, tak proč si mapy.cz nevezmou ty kategorie přímo od nich ...
Re: Mapy na internetu
Mám pocit, že z nich minimálně čerpají, protože například tady
https://mapy.cz/zakladni?x=15.7480129&y ... itch=0.003
začíná SMV dle DZ už před křížením a jak na geoportálu tak i na mapách.cz až za křižovatkou.
https://mapy.cz/zakladni?x=15.7480129&y ... itch=0.003
začíná SMV dle DZ už před křížením a jak na geoportálu tak i na mapách.cz až za křižovatkou.
Re: Mapy na internetu
Moment .. já si toho asi tedy nikdy nevšiml, ale na brněnské VMO mohou tedy cyklisti ? Zaplaťpánbůh jsem tam nikdy žádného nepotkal, ale podle tohoto by tam mohl ..