Mapy na internetu

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
KarelLer
Příspěvky: 694
Registrován: 25.12.2016 16:03:46
Bydliště: Morava

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od KarelLer »

Likas: díky za info. Zajímavé je, že aktuální ortofoto na ags.cuzk.cz z roku 2020 se liší od ortofoto na chytremapy.cz o pár dnů nebo týdnů.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Trupman »

Zajímavá změna znakového klíče na Mapy.cz

Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mroz »

Trupman píše:Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Za mě v tom mají nepořádek nyní větší, hlavně co se barev týče.

Stačí se podívat, jak značí v Německu například B178 za Žitavou. To je občas i dělený třípruh na úrovni naší i35 do Hradku. Naopak třeba i13 mezi Mostem a Teplicema nyní vypadá jako obyč jednička a není rozdíl mezi průjezdem Bílinou a cestou kolem Mostu. Prostě to mají celý divně.

Chápal bych:
Zelená barva - Dálnice, SMV (může se tam jezdit rychleji než na jiných silnicích mimo obec, žádné traktory, ...)
Tusté (jiné) ohraničení - směrově dělená komunikace ...
Ondrah98
Příspěvky: 77
Registrován: 6.1.2019 21:06:59

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Ondrah98 »

Trupman píše:Zajímavá změna znakového klíče na Mapy.cz

Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
A třeba VMO v Brně od Tomkova náměstí po křižovatku Svatoplukova x Rokytova mají dvojitou linkou a tam žádné směrové rozdělení není. Má to určitě ještě mouchy.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Geo »

Tohle se moc nepovedlo. Ted zobrazuji bud sirokou linku nebo tenkou linku. (Coz je obecne spatne, protoze protoze pak v mape existuji dva symboly, ktere je obtizne rozlisit.)
Screenshot_20210505_110136.png
Screenshot_20210505_110136.png (124.29 KiB) Zobrazeno 7765 x
Ve skutecnosti je to chyba renderu, kdy se ztrati ta prostredni linka. Pri nejvetsich priblizenich tam totiz jsou dve silnice. Nejspis zatim je nejaka zmena na pozadi, kdy se od kresleni map presunuli blize ke GISu, a ty smery jsou nyni zaneseny zvlast. Pak vznikaji takovehle problemy pri automaticke generalizaci mapy pri odzoomovani.
Screenshot_20210505_111218.png
Screenshot_20210505_111218.png (79.36 KiB) Zobrazeno 7763 x
michal
Příspěvky: 4518
Registrován: 14.3.2009 8:53:04

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od michal »

Nějak se mi neukazuje katastrální mapa na cuzk.cz snad v půlce republiky. Netušíte proč?
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Aram96 »

Mroz píše:
Trupman píše:Dříve měli nepořádek v tom, které silnice zobrazovali jako širokou dvojitou linku. Nyní to sjednotili, že se jedná, logicky, jen o směrově dělené silnice. Tedy taková 2+2 I/48 za Bělotínem je nově značená jako "běžná jednička".
Působí to trochu nezvykle, ale za mě určitě krok vpřed.
Za mě v tom mají nepořádek nyní větší, hlavně co se barev týče.

Stačí se podívat, jak značí v Německu například B178 za Žitavou. To je občas i dělený třípruh na úrovni naší i35 do Hradku. Naopak třeba i13 mezi Mostem a Teplicema nyní vypadá jako obyč jednička a není rozdíl mezi průjezdem Bílinou a cestou kolem Mostu. Prostě to mají celý divně.

Chápal bych:
Zelená barva - Dálnice, SMV (může se tam jezdit rychleji než na jiných silnicích mimo obec, žádné traktory, ...)
Tusté (jiné) ohraničení - směrově dělená komunikace ...
Já bych řekl, že rozhodující jsou MÚK vs úrovňové křižovatky. VMO od Husovického tunelu po Žabovřeskou ale také nechápu, proč není v zelené, snad se to změní po její dostavbě. Já osobně bych jako zelenou u nás viděl rád i směrově nedělené komunikace ale s dobrými parametry, jako v Německu, čili právě zmíněná I/35 u hranic s Polskem by mohla být klidně zelená. Dávalo by to smysl značit zeleně prostě ty dálkové tahy nehledě na směrové rozdělení, kór ty v 3-pruhu.
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Majkii »

To, jak se na mapy.cz vykreslí silnice v zahraničí, je dané atributy z OpenStreetMaps. Tam to může změnit kdokoliv.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Aram96 »

Ještě si ale rýpnu do map.cz .. mohli by už konečně zanést do plánovaných staveb úseky D35, které mají pravomocné UR. :jidlo:
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Warcz »

Je tam tlačitko nahlasit chybu. Pošli jim podklady a zanesou to
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mroz »

Majkii píše:To, jak se na mapy.cz vykreslí silnice v zahraničí, je dané atributy z OpenStreetMaps. Tam to může změnit kdokoliv.
Ale prave openstreetmaps maji ty tagy vyresene docela dobre. Naopak u mapy.cz se mi libi jejich graficke zobrazeni.
Kdyby pouzili tagy z OSM v CR i pro sve mapy a tim padem by barevne a konturove sjednotili CR se zbytkem zemi tak ja se zlobi nebudu. Pro prehlednost. OSM ma tyto tagy:

highway=motorway
Používá pouze na dálnicích nebo vybraných rychlostních silnicích v závislosti na místním kontextu a převažujících konvencích.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs: ... 3Dmotorway

highway=trunk
použijte pro významné silnice, které nesplňují požadavky na dálnice, tj silnice pro motorová vozidla, nebo jí podobná silnice.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs: ... ay%3Dtrunk

highway=primary
Hlavní silniční tahy spojující velká města (u nás silnice 1. třídy)
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs: ... %3Dprimary
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Majkii »

Jo, ale třeba v Německu je pak "zelených" spousta silnic bez ohledu na to, jestli tam autíčko je nebo není.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mroz »

Majkii píše:Jo, ale třeba v Německu je pak "zelených" spousta silnic bez ohledu na to, jestli tam autíčko je nebo není.
Tak v nemecku krom Autobahn a Autobahnahnliche Strasse mit "zelene" i Kraftfahrstraße, tj silnice kde nepotkam moped ani kombajn, kvuli konsrukcni max rychlosti.

OSM to tez znaci: Key:motorroad
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:motorroad
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Majkii »

Jo, to vím. Ale právě že takhle jsou označeny i silnice, které v reálu to autíčko nemají. Nedávno jsem opravil jednu u Simbachu.
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Geo »

To je totiz vyklad ceske OSM komunity, ktere to myslelo politicky, takze historicky `highway=motorway` byla dalnice, a `highway=trunk` byla rychlostni silnice. Zatimco original je postaven na fyzickych/funkcnich proporcich. Ten Cesky vyklad podle meho nebylo vubec fajn, nebot to neodpovidalo realite v terenu. Zelene navesti, parametry R0, R10. Proc to tak je jsem se nedozvedel, jen jsem pochopil, ze uz se kvuli tomu pohadali jednou, a nehodlaji to opakovat. Nastesti zakon c.268/2015 tento rozpor vyresil.

Nemci se, zda se drzi puvodniho vykladu. (viz. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Hig ... quivalence ). U Simbachu, pak jde o "yellow autobahn", grade-separated highway with autobahn-like on- and off-ramps. Ktera je `highway=trunk`, a tudiz pro mapy.cz zelena. Auticko resi pomoci znacky (ktera neni videt), pro omezeni pristupu. Coz jiste oceni ridic, ale asi o neco mene cyklista sebevrah, ktery dodrzuje znacky.

Nicmene do tohoto pristupu jim IMHO hazou vidle veci jako B15n, ktere parametry odpovidaji dalnici, ale zase maji zlute navesti. A pak mit kazdou v jine kategorii, taky nedava uplne smysl.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mroz »

Diky Geo za zajimavy a hlavne poucny prispevek a pohled na vznik map, ktere pak pouzivame.

Ja nyni hlavne mapy.cz fandim jakozto apce v mobilu, tak i "jejich zpusobu vizualizace".
Pamatuji prechod od papiru v horach, po drahe garminy, pak na vektorove v Locusu v mobilu. Na silnici zaplaceny offline Sygic. Kdyz zacala byt dostupna data tak waze, ale jako nasinec celou dobu s mapy.cz, ktere nyni s android auto umi uz vse zminene "nahradit".
Tim, ze je pouzivam jak v CR, tak v cizine, proto obcas nechapu proc se snazi CR delat jinak. Ano maji tady asi unikatni mapove podkady, vlecems asi lepsi nez OSM, ale to preci neznamena, ze to musim zobrazovat uplne jinak nez jinde.
A duvod proc je 34 u Budejic zelena a 13 mezi Teplicema a Mostem vsude oranzova opravdu asi nepochopim. V tom Nemecku mi ty zelene sedi vice, idkyz je mezi nima obcas stridavy tripruh. Ale ty co znam, tak maji vzdy MUK a kombajn nebo kolo bych tam nemel potkat.
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od mapman »

34 u Budejic je SMV, zatimco 13ka ne. Zelena barva tak rozlisuje to, jestli se jedna o komunikaci s omezenym pristupem ci nikoliv. A to je mapach mnohem dulezitejsi informace, nez to jestli je to dvoupruh nebo tripruh, hlavne pro nemotorovy provoz a vozidla s konstrukcni rychlosti do 80 km/h. Jde tedy jen o to, jestli jsou atributy v tomto smyslu zadavane ci nikoliv.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mroz »

mapman píše:34 u Budejic je SMV, zatimco 13ka ne. Zelena barva tak rozlisuje to, jestli se jedna o komunikaci s omezenym pristupem ci nikoliv. A to je mapach mnohem dulezitejsi informace, nez to jestli je to dvoupruh nebo tripruh, hlavne pro nemotorovy provoz a vozidla s konstrukcni rychlosti do 80 km/h. Jde tedy jen o to, jestli jsou atributy v tomto smyslu zadavane ci nikoliv.
Prave o tom omezeni vuci kosntrukcni rychlosti a ze tam nepotkam cyklistu jsem psal, tam nejsme ve sporu, o povazuji za dulezite.
Bohuzel to ze je i/34 SMV mi nejak vypadlo, jel jsem tam naposled loni a nejak si "IZ 2a" nevybavuji. Ale treba i13 do Hradku n. N. ma take "IZ 2a" a zelena neni ...
A opravdu mohu legalne na kole nebo starym traktorem z Teplic do KV po cele i13?
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od mapman »

Mno, správně by měla být I/35 z Hrádku do Bílého Kostela taky zelená, protože to SMV je a v sousedním Německu jsou stejné dvoupruhy se SMV na B178 zeleně značeny taky.

Co se týče té I/13, nevybavuju si, že by tam někde byl nějaký zákaz pro cyklisty a traktory. Takže ano, dnes můžeš z Teplic do Varů dojet po 13ce legálně na kole nebo na traktoru.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Trupman »

Anebo důlním rypadlem :-)

Ano, Mapy.cz přecházejí od tradiční kartografie k přesnější reprezentaci silniční sítě tak, aby byla vhodná do navigací. V tom jsou totiž největší prachy - Vývoj a prodej datových sad do zabudovaných navigací v autech. Aplikace je pak už "jen" taková prezentační nástavba. Něco, co zvyšuje povědomí o produktu a zvyšuje poptávku v široké veřejnosti. Když se pak budou ve Wolfsburgu ve VW rozhodovat, jakými daty naplní svou navigačku v Česku, tak je můžou Mapy.cz napadnout jako první.

Nicméně ten přechod od dvojité linky k široké lince s tím nesouvisí. Nedávno jsem toto "nahlašoval" u Přerova a Olomouce - byly zde nedělené 4pruhy jako dvojitá linka a pak dělené 4pruhy jako široká linka. Skutečně ty znaky byly používané tak, jak se to zrovna kartografovi hodilo. Jsem rád, že si to ujasnili, že dvojitá linka pouze tam, kde je to směrově dělené.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Japao Joe »

Nyní už není dvojitá linka, ale dvě linky vedle sebe (právě pro využití při navigování). A někdy se k sobě přiblíží tak, že se překrývají a zmizí vnitřní ohraničení (to je podle mě chyba při vykreslování).
Viz třeba tady https://mapy.cz/zakladni?x=14.6705284&y=50.1185368&z=15
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mroz »

mapman píše:Mno, správně by měla být I/35 z Hrádku do Bílého Kostela taky zelená, protože to SMV je a v sousedním Německu jsou stejné dvoupruhy se SMV na B178 zeleně značeny taky.

Co se týče té I/13, nevybavuju si, že by tam někde byl nějaký zákaz pro cyklisty a traktory. Takže ano, dnes můžeš z Teplic do Varů dojet po 13ce legálně na kole nebo na traktoru.
Diky za odpověď, donutilo mě to vyhledat mapu D a SVM v CR. Pokud je tato mapa z 1.1.2021 stále aktuální,
https://www.rsd.cz/wps/wcm/connect/09ba ... OD=AJPERES
tak to vypadá, že mapy.cz opravdu značí "špatně = nezeleně", jen tu i35 do Hradku n.N. a pak naopak prodlouženou Rudnou u Ostavy, ktera SMV podle RSD není (nevim zdali se už od 1.1. nepřevedla)

Naopak ta i13 nebo i38 u Jihlavy podle tohoto stareho dokumentu z RSD opravdu SMV byt měla, ale pořád nic ... To se ale již řešilo v jiných vláknech ... :-(
shorturl.at/izJT5
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Mroz »

Tak na geoportalu https://geoportal.rsd.cz/apps/silnicni_ ... r_verejna/
jsou snad data aktualní a tam také ta prodloužená Rudná není značená jako SMV.

Napadá mě otázka, když už má ŘSD data v Gisu, tak proč si mapy.cz nevezmou ty kategorie přímo od nich ...
Japao Joe
Příspěvky: 1040
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Japao Joe »

Mám pocit, že z nich minimálně čerpají, protože například tady

https://mapy.cz/zakladni?x=15.7480129&y ... itch=0.003

začíná SMV dle DZ už před křížením a jak na geoportálu tak i na mapách.cz až za křižovatkou.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Mapy na internetu

Příspěvek od Aram96 »

Moment .. já si toho asi tedy nikdy nevšiml, ale na brněnské VMO mohou tedy cyklisti ? :shock: Zaplaťpánbůh jsem tam nikdy žádného nepotkal, ale podle tohoto by tam mohl ..
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“