Džibuti vypracovalo
Vizi 2035: ty odkazy se mění, ale na google lze zadat název a nalezne aktuální
https://economie.gouv.dj/vision-2035-english/
https://economie.gouv.dj/wp-content/upl ... nglais.pdf
Z hlediska ekonomického úspěchu se to neobejde bez silniční dopravy:
1. etapa: spojit hlavní město s 5 regionama země asfaltovanou silniční síti
- v realizaci
2. etapa: spojit stát se sousedními zeměmi, které stojí o mezinárodní obchod
- v realizaci, s Etiopii
3. etapa: napojit regiony na správní centra regionů
- bude probíhat do 2035
Džibuti prozatím vypustilo dálniční rozvoj. Ačkoliv Etiopie zkapacitňuje svůj koridor, tak Džibuti se snaží vedle nové silnice vybudovat železnici. Pamatuje na novou logistickou zónu, na nové přístavy. Ale nechce a neplánuje původní dálniční koridory.
Na druhou stranu
silniční koridory, které se charakterizují jako mezinárodní obchodní cesty disponují prvkama kvalitního vedení trasy, systému odvodnění a bezpečnosti silničního provozu. Z velké části se mezi Džibuti a Etiopii na hlavních trasách pamatuje na budoucí zkapacitnění. Přes pásma pohoří se rozšiřovalo již do požadované šířky budoucí dualizace. Nyní bylo ale vypočteno, že 4- pruh, který by vedl souvisle, tak by nebyl adekvátně využiván.
Silniční projekt z roku 2022 je: Travaux de construction de la route Atar – Chinguity
ISDB:
https://www.isdb.org/project-procuremen ... -chinguity ... značí to výstavbu silnice na Somálsko (Somaliland).

(cena odpovídá, 1 mil. USD na 1 km)
Činnost silničního úřadu Agence Djiboutienne des Route (ADR) lze sledovat na stránkách FB:
https://www.facebook.com/ADRDJ1
Dále, japonská agentura pro rozvoj (JICA) vypracovala další dokument a sice LE PROJET D’AMÉLIORATION DE LA ROUTE NATIONALE 1 EN RÉPUBLIQUE DE DJIBOUTI (tedy
projekt na zlepšení RN1 v Džibuti). Je to obsáhlý dokument plný map, fotek, popisu situace, topografie a částečně uskutečněných prací na jiných silnicích s cílem dosažení zde:
https://openjicareport.jica.go.jp/pdf/12324703_01.pdf

- 14.JPG (124.44 KiB) Zobrazeno 4210 x
RN1 nevede hlavním koridorem po Al Sabieh, nýbrž se vlní po zemi a jde do Etiopie jinou trasou. Když tedy né dálnice a jeden hlavní tah, tak se uplatní model na základě Vize 2035. To přinese hned dva cíle najednou.
Tento silniční projekt se začátkem letošního roku již oznámil do novin. Provede se upgrade 60 km tahu Džibutsko - Galafi. Provoz po RN1 se jen v letech 2013 - 2017 více než o 100% zvedl. Etiopie je hladná po tovarech. A založila růst právě na importu z Džibuti.
RN1 měří 219 km. Upgradem resp. novou výstavbou projde 60 km trasa v nákladech 120 mil. USD. To je dáno již lepší konstrukcí, mostními úseky atd. Dosavadní trasa se musí mj. zesilnit ve vozovce, protože je zdegradovaná silným tranzitem.
Japonsko a Saudská Arábie zůstávají hlavními donory infrastraktury zde. Státy GCC se snaží zlepšit dopravní možnosti zde, protože je zde politická stabilita. Díky tomu lze podporovat (nejen) Etiopii, partnera pro zvyšování odběru komodit a mezinárodního obchodu.