Návrhy na změnu dopravního značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Ta u Boleslavi je tvarem správně, ale myslím, že jí chybí vnitřní šipka, jako je na směrovkách. Škoda, že si nevzpomenu, kde tyto značky jsou.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Kuba35
Příspěvky: 75
Registrován: 25.12.2015 23:58:06
Bydliště: Turnov

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Kuba35 »

Martin_L píše:
Majkii píše:Zajímavé, díky! Nikde jinde jsem to tedy asi zatím nepotkal...
Já také ne. Ale někdy v sedmdesátých letech byla ve Světě motorů zmínka, že takovou směrovku s E14 někde místní iniciativně osadili, protože se jim ztráceli turisté :)
Aram96 píše:Ano, to druhé řešení je lepší a navíc velmi podobné klasické směrovce.
Projektové řešení patrně ztroskotalo na tom, že se takovýto rozměr směrovky nevyrábí, zatímco obyčejný obdélník ano. Proto se nejspíše přistoupilo k této úpravě. Pokud by značka byla celá zelená s bílou šipkou, bylo by to asi nejvhodnější.
Na průtahu Turnovem byla taková směrovka E442 pod náměstím na křižovatce Antonína Dvořáka x Markova. Možná bych někde vylovil i fotku, protože do rekonstrukce ulice tam zůstala zapomenutá.
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Nosorožec »

ještě jsem narazil na tuto variantu značení: https://mapy.cz/turisticka?pano=1&pid=4 ... 23187&z=14
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

Díky Kubo. Tak to je už je úplný nesmysl, místo doplnění čísla k cíli Boskovice osazovat 2 nové plechy, to chce fakt fištróna.

Nejsprávnější je to provedení u Boleslavi. Je to ve tvaru šipky a zbytek plechu má předepsané šedé pozadí...
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

U té Doubravice jsem kvůli tomuhle i jednou psal mail na patřičná místa. Bez odpovědi. :crazy: Přitom jinak je v této oblasti značení velmi dobré, to které je nové. Čerchované rámečky, všemožné symboly apod.
darwousek
Příspěvky: 930
Registrován: 21.10.2021 20:28:02
Bydliště: I/4 v budoucnu snad M4

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od darwousek »

Nosorožec píše:ještě jsem narazil na tuto variantu značení: https://mapy.cz/turisticka?pano=1&pid=4 ... 23187&z=14
Tak tohle už je prasárna.
Křižovatky I/_ × II/__ mají být MÚK nikdy ne OK .
D4 Má být minimálně do Strakonic.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Francouzská verze :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Brutus
Příspěvky: 102
Registrován: 13.9.2016 22:03:47

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Brutus »

mapman píše:Díky Kubo. Tak to je už je úplný nesmysl, místo doplnění čísla k cíli Boskovice osazovat 2 nové plechy, to chce fakt fištróna.

Nejsprávnější je to provedení u Boleslavi. Je to ve tvaru šipky a zbytek plechu má předepsané šedé pozadí...
Mapman, skúste zaviesť tabuľové smerníky do vyhlášky. Tieto riešenia sú len zlé alebo horšie.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Po D11 kolem Hradce se jezdí takovou dobu a ve městě ani za ním ještě pořád nejsou přeznačeny příjezdy k dálnici. Neznat Hradec, bez navigace bych k té dálnici snad netrefil.
A hlavně čekám, až zmizí tahle, podle mne pěkná kravina nad odbočovacím pruhem:
https://www.google.cz/maps/@50.2186313, ... 8192?hl=cs
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kik
Příspěvky: 1006
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od kik »

Honey, pokud se nepletu tak v HK jsou značeny příjezdy k dálnici. Jako Hradečák to moc nesleduju ale na 100% to bylo u Tesly na I/11 - doprava, na okruhu u kruháče u kolejí (směrem od Tesly) - rovně, ve městě na Střelecké to, myslím, taky je, u kruháče u kolejí na I/35 to je taky - doleva, za mostem přes Labe u fakultky to je jak směrem do města tak i směrem z města. Vím, že to na dalších místech chybí ale že to tam není bych úplně netrvdil.
Až zase pojedu do kanclu tak se musím podívat jak to vypada na Rašínově třídě - snad na to nezapomenu. Jenže já na ni najíždím buď přimo z Labské II nebo někdy až vzadu u STK. Uvidíme.
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od kot »

kiku, ale Honey postnul značení, které je + - nejblíže k D11 na jedné ze dvou MUK.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Jih Hradce s přivaděčem k D35 je značený už nějakou dobu. Ale sever bídně.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

Pokud jsou moje informace správné, tak nejpozději na konci jara už tohle tvoje tvrzení nebude platit :)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

To bude fajn. Od té doby co si můžu zpívat "Okolo Hradce" do Hradce nejezdím a nějak se tam ztrácím :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

viewtopic.php?p=273125#p273125
Honey72 píše: 30.4.2023 8:30:43 V Mladé Boleslavi mě tuhle napadla jedna věc. Můj známý převážel auto z Boleslavi směr Nymburk, tedy mohl ten kousek použít dálnici. Jenže, pokud řidič neví o tom, který úsek je bez poplatku, nenapadne ho dálnici použít. Je sice hezké, že stát má na netu nějakou mapku a vyjmenované úseky, ale v reálu asi nebudete za jízdy brouzdat v mobilu. Značka s přeškrtnutou známkou u nájezdu je sice hezká, jenže k tomu nájezdu odněkud přijedete, často hustou dopravou a potřebujete vědět info už před odbočením na nájezd a ne hrát ruletu. Nejlépe už před městem. Jinak se pak řidiči motají přes něj jako ten můj známý.
V cizině jsou placené anebo bezplatné nájezdy na tabulích vyznačeny předem. U nás jsou peážní úseky nešikovně značeny přes dálnici, jenže ani náznak něčeho, že tímto směrem mít známku nemusíte. Nemohl by tam být symbol přeškrtnuté známky? Jen na těch peážních úsecích, u Kroměříže, Berouna apod. to je jiný případ.

https://www.google.cz/maps/@50.4093064, ... 8192?hl=cs
https://www.google.cz/maps/@49.4072616, ... 8192?hl=cs
Honey: Určitě bych na návěsti nepřidával přeškrtnutou známku. Že je ten úsek neplacený, v tom nám trochu napovídá modré číslo vedoucí stejným směrem, takhle je to všude, kde si to vybavuju.

Jen nevím, proč ten cíl není normálně mimo zelený rámeček. Proč není ČL a Nymburk a Mělník modrý, ale je v zeleném ? To je přece nesmysl... nevím, jak je to jinde, si nevybavuji.
Ale za mě cíl, který je po té jedničce (byť chvilku v peáži s dálnicí) má být modrý. Nebo to udělat jak u Brna .. tam prostě tento regionální cíl (Rosice) vůbec není. Je tam jen Praha a k tomu akorát modrá 23.

A teď koukám, že nám už google aktualizoval tohle: Dočkal jsem se, že u nás konečně máme zahraniční rámečky i bez měst. :ok: :D
https://www.google.cz/maps/@49.1739104, ... 384!8i8192
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od MPMP »

"Logicky" to vypadá (nedávat cíl do zeleného rámečku, když jedu po peáži jedničky a dálnice). 99% řidičů by si tím ale totálně zmátl, protože tou cestou po peáži minou velikou ceduli dálnice a (možná) malinkou cedulku s číselm té jedničky. A to je prostě a jednoduše "nájezd na dálnici". Že je to peáž se projeví jen tím, že není zpoplatněná, ale dálnice je to i tak.
A jak bys to řešil např v relaci Praha -> Brandýs n./L.-Stará Boleslav? můžeš jet po 610, ale i po D10 - v obou případech bez poplatku. Tady by byl Brandýs po dálnici v zeleném nebo v modrém?
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Brandýs je něco jiného. Bavíme se jen o peáži jedničky s dálnicí, což je pokud vím jen u Boleslavi a Tábora. U ostatních placených úseků mají řidiči volbu, u peáže je doslova vyháníme z jedničky a nutíme jet po dálnici. A to všichni nechtějí. Spousta starších řidičů, cizinců nebo žen se na dálnici vjet bojí. Nebo tam vjet nesmí.
Cíl v zeleném poli je správně, mají to tak i v cizině, jenže trochu zvlášť. Blbé u nás je, že na nových velkých tabulích jsou čísla zvlášť, takže to modré číslo je zamíchané mezi ostatními.
Když může být na tabulích logo mýtného https://www.google.cz/maps/@50.2311208, ... 8192?hl=cs, tak proč by na těch dvou jediných peážích nemohl být u cíle symbol přeškrtnuté známky? U ostatních nezpoplatněných úseků v republice bych už žádný symbol nedával, tam nikoho najíždět na dálnici nenutíme.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od MPMP »

Ano, Brandýs je něco jiného - technicky a pro tebe jako znalého. Ale kolik procent řidičů ví, že existuje něco jako peáž silnic? 2%? Nebo snad 5%? Víc to nebude.
A všechny ostatní zmateš, když jednou to bude "po dálnici" v zeleném (Brandýs) a jednou v modrém (Česká Lípa).
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

MPMP píše: 2.5.2023 11:13:19 "Logicky" to vypadá (nedávat cíl do zeleného rámečku, když jedu po peáži jedničky a dálnice). 99% řidičů by si tím ale totálně zmátl, protože tou cestou po peáži minou velikou ceduli dálnice a (možná) malinkou cedulku s číselm té jedničky. A to je prostě a jednoduše "nájezd na dálnici". Že je to peáž se projeví jen tím, že není zpoplatněná, ale dálnice je to i tak.
A jak bys to řešil např v relaci Praha -> Brandýs n./L.-Stará Boleslav? můžeš jet po 610, ale i po D10 - v obou případech bez poplatku. Tady by byl Brandýs po dálnici v zeleném nebo v modrém?
To je asi pravda, uznávám. Řidič by očekával normální silnici a najednou je na dálnici (i když nezpoplatněné) a hned zmatkuje ..

K té Praze a Brandýsu .. někde to už takhle je, určitě vím, že podél 602 se občas najdou značky, kde je jak zelené Brno, tak modré Brno společně. Nevidím na tom nic špatného ani matoucího. Ale je to něco úplně jiného než peáž.

Ta debata ale začala proto, že jedeš prostě po jedničkách bez známky a najednou se ti cíl "přehoupne" do zeleného rámečku a modrý zmizí. A jak máš najednou vědět, že tam můžeš i bez známky, že... já jako znalý značení bych věděl, že když je modré číslo na dálnici, tak je to určitě bez poplatku, právě kvůli té peáži. Ale nějakou peáž silnice s dálnicí si v praxi uvědomuje tak 1 % řidičů když hodně.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

Jinak ty loga mýtného, jak se to cpe na každý začátek a konec obce, jsou za mě naprosto na přes hubu. :-)
Nebo kolikrát chybí na směrovce číslo silnice nebo vzdálenost k cíli, ale hlavně, že tam je mýto. :crazy:

A k těm peážím ještě .. to jsem si ani vůbec neuvědomoval, že jsou to jen tyto dvě peáže. Ještě je I/23 u Brna, nicméně je to trochu jiný případ, kdy dálniční přivaděč je značen jako kousek té I/23. Není to vyloženě zaústění jedničky do dálnice, jako I/38 či I/19. Jsem netušil, že více jich není.
Tudíž pro případy I/19 a I/38 by se opravdu mohly udělat klidně výjimky na značkách a nějak řidičům dát najevo, že ta dálnice teď nebude zpoplatněná či to prostě nějak vyřešit. Peáže dálnic nesnáším .. za mě je to úplná zbytečnost a komplikace, nicméně tyto dvě peáže jedniček, které znám (I/38 a I/19) jsou smysluplné a musí být vesměs zachovány. Proto by se jim značení mohlo lehce přizpůsobit. Musí tedy v uvozovkách .. zrovna tu I/38 by šlo vyřešit velice kulantně těmi kolektory podél dálnice, tak jako I/20 u Plzně. Dávalo by to smysl jak dopravně, tak bezpečnostně, a ještě by to dost usnadnilo zkapacitnění po technické stránce. :kladivo: Ale to už je OT.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Pravda, na ty peáže u Brna jsem zapomněl. 23 samozřejmě peáží je a samozřejmě i sousední 50. Ale tam mají řidiči snadnou volbu, protože mohou jet do zeleného Brna i do modrého https://www.google.cz/maps/@49.1817126, ... 8192?hl=cs. Dokonce tam na tu modrou 50 nějak zapomněli, přitom je to nová tabule :-)
To v Táboře takovou volbu řidiči nevidí. Město násilně odstranilo snad všechny ukazatele, aby jim tudy neproklouzla ani myš. Takže kdo chce jet po staré silnici a vyhnout se dálnici, nechytá se. Po městě neexistuje jediný ukazatel 603 a cíle na ní. Pouze centrum.
Mladou Boleslaví ke všemu dvojka neprochází, jen místní komunikace. Ale tam aspoň něco málo ukazatelů je.

A když už jsme u toho značení peáže. Co je tohle za chaos? Na návěsti je Rožmitál, coby velkoměsto, Plzeň nikde. Za to všude v okolí je jen a jen Plzeň. Dokonce i na stejné křižovatce.https://www.google.cz/maps/@49.4072616, ... 8192?hl=cs
https://www.google.cz/maps/@49.4056447, ... 8192?hl=cs
https://www.google.cz/maps/@49.410273,1 ... 6656?hl=cs
PS: třeba už to je sjednoceno, nemám ověřeno v reálu.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

To bude tím, že to je stará značka. Není tam ještě ani ten symbol dálnice v tom zeleném rámečku.

U Brna je to tak trochu jedna velká peáž 23+50, když jedete prostě po silnicích první třídy Z-V, tak to jinak než najetím na dálnici nejde, když nepočítám zajet přímo do Brna. Takže s vyjmutím ze zpoplatnění tady opravdu souhlasím.

Je pravdou, že nezpoplatněné úseky jsou spíše záležitostí pro ty časté uživatele, kteří to znají. Většinu obyčejných lidí to opravdu nenapadne, že tam je nezpoplatněno. Za mě zrušit ty malé místní nelogické výjimky a tyhle důležité peáže označit opravdu klidně i předem. Bylo by to doslova na pár značkách. Kór, když do té doby jste vedeni prostě po modré ke svému cíli a najednou vám ten cíl zezelená.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od MPMP »

Také bych se přimlouval za nějaké včasné upozornění na "silnice dále pokračuje po tělese dálnice, nezmatkuj, je to bez poplatku". :D
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Martin_L »

Aram96 píše: 2.5.2023 14:01:50 A k těm peážím ještě .. to jsem si ani vůbec neuvědomoval, že jsou to jen tyto dvě peáže.
Ony nejsou jen dvě. Kromě I/19 u Tábora a brněnských I/23 a I/50 je to s I/38 také I/16 (ta bude výhledově ještě o kus delší), I/21 u Chebu a v budoucnu přibu[de ještě I/26 u Plzně.
Aram96 píše: 2.5.2023 14:01:50 Jinak ty loga mýtného, jak se to cpe na každý začátek a konec obce, jsou za mě naprosto na přes hubu.
A nějaký jiný způsob, jak to značit?
Aram96 píše: 2.5.2023 14:01:50 Nebo kolikrát chybí na směrovce číslo silnice nebo vzdálenost k cíli, ale hlavně, že tam je mýto.
Číslo silnice chybět nesmí a je to chyba značení. Ale pokud je místo kilometráže kvůli rozměrům značky nebo počtu údajů uveden symbol mýta, tak je to zcela v pořádku, protože jde o daleko důležitější informaci. Jsou-li Kotěhůlky o deset kilometrů dál nebo blíž není podstatné oproti tomu, jestli je komunikace zatížena poplatkem či ne.
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Postupně mýto zmizí z běžných silnic, jak je nahradí dálnice a SMV, takže by měly zmizet i ta loga ze směrovek a cedulky u každé značky obec. Pomohlo by, kdyby SMV byly v zákoně stejně jako dálnice automaticky s mýtem a nemusely být označovány logy jako ostatní silnice I. třídy.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“