Právě je 23.11.2020 18:02:46
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 173 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 Splitsko-dalmatská župa 
Autor Zpráva
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Starosta Omiše pohrozil stávkou na jadranské silnici D8 přes Omiš.
Příloha:
zup280704duce2.jpg
zup280704duce2.jpg [ 122.73 KiB | Zobrazeno 14128 krát ]

*chce tak upozornit na 40 let ignorace a neschopnosti chorvatských silničních úřadů a organizací vyřešit bodovou závadu Omiš
*město je v permanentních kolonách ucpané a bez obchvatu
*doteď se přestavělo na 50 mil. € na severním vstupu od Stobreču a na vyražení tunelu, ale nemá to další pokračování a dokonce se ani nenapojilo to severní řešení na silnice
- tunel Omiš proražen v roce 2013: viewtopic.php?p=77788#p77788
- severní část obchvatu se stavem konec 2015: viewtopic.php?p=119504#p119504

Nyní se nestaví a nepokračuje, protože chybí projektová dokumentace na překlenutí kaňonu ponad řeku Cetina. Ta se má dodělat a následně vyhlásit další tendry a úsek je navržen do financování do roku 2020. Starosta Omiše upozorňuje, že ten rok se blíží a vláda má tady problém postavit most Pelješac, což je celostátní význam oproti obchvatu Omiše, na který chybí další desítky pokud ne stovky mil. €. Dále kritizuje, že již 10 let upozorňují odbornící z univerzit, že mimo léta je tranzit přes město jen 30%, takže severní obchvat, který povede do hor nevyužijí všichni a využitelnost bude jen přes léto v tom smyslu, že to i pocítí obyvatelstvo.

Omiš kdysi přesazoval jižnější variant výstavby obchvatu, který by nebyl tak nákladní a hlavní silnice ve městě by se proměnila na pěší zónu, což je další kritika stavu, ve kterém žije na 15.000 lidí a se sousedním Dugi Rat 21.000 lidí. Silnice D8 rozděluje město doslova na 2 poloviny a most ponad Cetinu ještě i na 2 části. Stav, o kterém všichni mluví že ho vyřeší se zjevně řešit letos nebude.

Vláda reagovala ve smyslu, že blokovat státní silnici D8 během letní sezóny nedovolí a bude to považovat za ohrožení národních ekonomických zájmů a dle toho bude i postupovat. S dodatkem, že Hrvatske Ceste jako investor pracují na dokumentacích, které si vyžádala EU, aby se stavba mohla přes fondy financovat, jinak by se obchvat ani nestavěl, protože výstavba byla pozastavěná právě z finančních důvodů stejně jako mnoho již kdysi zahájených projektů po celé zemi: A1 Doli - Dubrovnik, most Pelješac, A5 Drava zpomalení, Trogir - Split - Omiš. Cílem je všechny projekty dobudovat, ale přes EU fondy. Změna financování se dotkla i překlasifikování A12/A13 na D10/D12. Stát měl co dělat, aby dostavěl v regionu tunel Sv. Ilija, opravil desítky km silnic a připravuje další dokumentace na novou výstavbu, třeba na obchvat města Makarska. Obchvat Omiše je prioritní na stejné úrovni.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


22.7.2016 13:33:22
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Jak jsem 16.7. psal o prognózách letiště u Splitu, tak nakonec za celý 7. měsíc letiště odbavilo 544.000 cestujících. Je to nejvíc ze všech letišť v zemi a je to o více jak 25% více jak v roce 2015. Včera prošlo letištěm 28.500 cestujících, za dnes se očekává 20.000.

I když jsem založil novou tému ohledně námořní dopravy, tak upřednostním regionální tému a doplňuji, že námořní linky přepraví za víkend odhadem (navzdory větru bura) až 59.000 lidí v rámci přistavu ve Splitě.

Split jakožto město v rámci hlavních silnic, především pak DC8 spojující Trogir s Omišem je jedna neustávající kolona vozidel. Ve městě je provoz více méně udržatelný; nestojí jako v první polovině 7. měsíce, tehdy se zcela zastavil provoz napříč městem ze všech stran.

Celý region prožívá neskutečný turistický boom. Cestování na silnicích je přes den, ale i ve večerních hodinách v rámci pobřežní silnice velmi komplikované. Pokud plánujete výlety "z jedné vesnice do druhé", počítejte se zdržením a s komplikovanějším hledáním parkovisť. Turistická střediska jsou v podstatě plná. Ubytování se sehnat dá jak ve Splitu tak v Makarske, ale jedná se již o bytové prostory. Ty jsou k dispozici dokonce za mnohem nižší peníze, ale je to již bydlení ve městech se vším všudy.

Včera se na sjezdu z A1 ve směru na Split vytvářela až 8 km kolona vozidel.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


7.8.2016 14:21:49
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Mnoho z vás mělo možnost projet si úseky kolem Splitu přes Kaštel.

Někdejší premiér Sanader jednou řekl, že 4-pruhy u Kaštelu budou do 2 let. Deset let je pryč. Čas potřebný na dokončení 9 km 4-pruhu. Inu, poslední roky se moc nedaří pro finanční suchoty. Celková délka 4-pruhu aneb rychlostní silnice přes Kaštel má délku 14 km, část je v provozu, zbytek se staví jak pravidelně ukazuju v tomto vlákně. Největší problémy při tom byli vyspořádat majetky, protože logicky kolem silnice bylo hodně domů. Split je metropola, která je sice napojená na dálniční síť, i když de facto i to napojení na A1 se realizovalo neúnosně dlouho a velmi dlouho bylo v 1/2 profilu, ale rozlohou a okolím je logicky dáno, že hustý provoz je od Trogiru s letištěm až po Omiš. Celý průtah je dávno rozšířený ve Splitě, na postupno po Stobreč až za něj, kde to ale vázne pro nedokončení obchvatu Omiše. Poslední úsek se měl odevzdat do užívání již letos na podzim, ale bylo to upraveno na jaro 2017, tak snad se to stihne v další sezoně. I nadále je brzda kolem několika pozemkům. Z 5,5 km jsou 3 km připravené do odevzdání na jaro, ale 2 km pravděpodobně až v srpnu 2017. Jak to, že premiér nasliboval nemožné, když musel vědět jaká je realita kolem toho všeho, ale ještě smutnější je, že Hrvatske Ceste ani za 10 let nevyspořádali pozemky a úseky se nedají využívat naplno. Denní zátěž 40.000 vozidel a poslední roky dokonce ježdění staveništěm. O dobudování obchvatu Omiš zase jindy, tam to bude na dlouho. Před 10 lety začínala slavnostně výstavba 50 km 4-pruhu Trogir - Omiš přes Split. Náklady: 300 mil. €. Ministr dopravy Kalmeta řekl, že nejpozději do 3 let bude celý tah k dispozici. Uběhla dekáda a chybí zcelit 15 km přes Kaštel a dobudovat obchvat Omiše. V Kaštelu to stojí na pozemcích i pro ceny; Hrvatske Ceste nabízeli 22€/1m2, ale požadavky byli na 100€/1m2, nabídka státu byla podstřelená a cena 100€ byla doslova vystrajkována v Záhřebu. Obyvatelé Kaštelu se vyhrážali, že budou státní silnici denně blokovat. Stát ustoupil, ale reálně zas nebyli zdroje na výkupy, takže se úsek rozčlenil na vícero a některé se pozastavili. Poté došla krize a nebylo peněz ani na výstavbu dle harmonogramů a co je ještě horší stavební společnost Konstruktor ohlásila problémy, že úsek nebude schopna ani dobudovat. Takžé nové tendrování atd. Práce se obnovili v roce 2013. Třetí úsek co se dokončuje nyní tedy 5,5 km úsek Gomilice - Starog se vleče v rekonstrukci původní silnice pro již zmíněné pozemky na vícero místech.
Příloha:
kastel.jpg
kastel.jpg [ 104.37 KiB | Zobrazeno 13935 krát ]

Příloha:
kastel(2).jpg
kastel(2).jpg [ 93.57 KiB | Zobrazeno 13935 krát ]

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


27.8.2016 17:53:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Most Trogir (vícekrát ve vlákně zmiňovaný včetně fotek) je současné dny opisován napříč chorvatskými médii včetně odbornějších kapacit ohledně toho, že část pilířů bude trpět vodní hladinou během přílivu. Rozdíl je až 2m, co znamená, že během bouří bude poškována jejich konstrukce. V článku, který přiložím (po chorvatsky) se rozebírá dle čeho projekt v roce 2012 vznikl. A popisuje se také, že se bere stav vodní hladiny dle Terstu a za pomůcku se bere dalších 10 hodnot. Nejdu se tomu věnovat obšírněji, ale je to zajímavé, tak uvidíme co se bude dít později.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska ... a/5112719/

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


7.10.2016 12:29:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Město Trogir se ocitá na kraji propasti. Politici řeší jak splatit dluh 1 mil. HRK aby se z toho v příštím měsíci nestala sekera 50 mil. HRK. To jen tak na margo, že špatné vedení měst je i jinde než v prostoru ČR/SR.

Ale pojďme dál: Hrvatske Ceste informovali, že plánují vybrat zhotovitele na dokončení a výstavbu obchvatu města Omiš. Výběrové konání proběhne v 1.Q 2017 s předpokládanými náklady 250 mil. HRK. Jde o dokončení velkolepé stavby silnice ponad řeku Cetina postupně do roku 2020. Postupná dualizace silnice D8 se realizuje, užívat se prozatím nedá pro nenapojení, tunel nad kaňonem byl proražen, ale chybí další spojení nad řekou, chybí i přístupové silnice poza město. Výstavba má trvat 2,5 roku a má se tím dokončit obchvat Omiše.

Celé dílo je součástí tahu Solin - Stobreč - Dugi Rat - Omiš, v návaznosti na Trogir - Split - Omiš. Veledílo zdvojené silnice někde i nového 4-pruhu v rámci obchvatů v celkových nákladech 300 mil. € se realizuje řadu let a po krizi od roku 2009 nabírá opoždění a je snaha profinancovat další úseky přes EU fondy. Staví se 4-pruh třeba i v Kaštelech severně od Splitu. Problémem současného oznámení ale je právě to financování přes EU fondy; je to sice možný projekt pro realizaci, ale značné prostředky odčerpá most Pelješac. Uvidí se nakolik jde opravdu o prioritu a jestli se tedy opravdu stihne dobudovat do roku 2020. Již rok 2017 počítá jen se státními zdroji a ty jsou stále více omezované. Navíc starosta Omiše stále bojuje proti výše zmíněné variantě, která je ale již v takovém stadiu rozestavěnosti, že nestavět jí by znamenalo mnohem vyšší ztráty než náklady na dostavbu. To ale zas naráží na tu nejistotu toho vynaložení prostředků. Starosta požaduje novou komunikaci spodem města, ovšem bez dořešení nového mostu ponad řeku Cetina. Návrat k jiné variantě by ale odsunul realizaci o mnoho let dozadu, co si místní představitelé neuvědomují.

V každém případě po problémech s dokumentací na dostavbu se projekt posouvá blíže k cíli. EU již schválila, že do provozu se mohou odevzdávat i částkové úseky v rámci celého tahu Trogir - Split - Omiš, tedy jak Kaštel (kde se to rovněž buduje na etapy a ještě i ty se protahují pro mnoho problémů) tak třeba i obchvat Omiše.

Zdroj: http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmaci ... obilaznici

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


23.10.2016 13:44:46
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Výstavba mostu v Trogiru dostává novou mediální prezentaci:

zde stránka na FB: https://www.facebook.com/TrogirCiovoNewBridge/
a zde live cam od zhotovitele: http://www.viadukt.hr/gradiliste-mosta-kopno-otok-ciovo

Most je silně žádáná stavba, projet tady cca. 1 km trvá v letní sezoně neskutečný čas, často i více jak 1h.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


19.11.2016 12:37:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Objevují se problémy s dostavbou mostu v Trogiru. Původní datum konec roku se nestíhá, nový termín pro rok 2017 je také v ohrožení. 85% peněz jde z EU.

http://www.mppi.hr/default.aspx?id=31528
http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmaci ... u-prosincu

Na obou odkazech je fotogalerie z výstavby. Fotogalerie napájeích silnic zde: http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=529 .

Zhotovitel Viadukt má 8 dní na to, aby se vyjádřil zda je schopný do 15.6.2017 most dokončit, pokud nebude stát od smlouvy odstoupí, co by ale i tak znamenalo problém s dostavbou. Most má omeškání hlavně z technických důvodů (pilíře jsou nedostatečně naprojektované, ocelová konstrukce je v omeškání u dodavatele atd., co jsou věci, které Viadukt přímo nemá jak změnit) a i stát ve formě Hrvatske Ceste je odpovědný za příjezdové silnice a ani ty nejsou k mání do konce roku. Město Trogir očekává zprovoznění mostu do začátku letní sezony, protože ta výstavba zasahuje i do aktuálních silnic. A do všeho je tady EU, která stavbu z 85% financuje a přitom se stavba dávala jako ukázka jak se to má dělat. Začátkem prosince se ministr dopravy znovu projde tímto místem, aby se dozvěděl výsledky.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


Naposledy upravil Diaľničiar dne 24.11.2016 10:21:49, celkově upraveno 2

doplnění informací23.11.2016 11:16:16
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Šéf Hrvatske Ceste informoval veřejnost, že rychlostní silnice (dualizace) přes Kaštely (u Splitu) se protahuje pro vícero faktorů: problémy s výkupem pozemků, nedostatek finančních zdrojů a nedostatky v projektech. Hotovo tak bude až 1.5.2017, pokud již vše půjde tak jak má.

Více zde, ale článek je rozsáhlý, protože je to výjezd společně s ministrem dopravy do Dalmácie a kromě tohoto problému se tam píše o všem, o čem ale jsem již ale psal (Trogir, dluhy HAC/ARZ): http://www.kastela.org/novosti/aktualno ... oz-kastela .

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


25.11.2016 16:56:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Technická fakta k mostu Trogir po stránce bezpečnosti a vývoje realizace:

*most nebude zatopen ani při zvýšené hladině vody
*pod mostem bude ze strany od Trogiru-centrum dobudovaná promenáda a zaplavovaná nebude ani ta
*výstavba mostů zpomalila pro závadnou ocel v makedonské společnosti, zvary nevyhovují normám
*v tomto týdnu se znovu setká ministr dopravy se zástupci zhotovitele (Viadukt)
*pokud Viadukt nedá záruku dostavby v novém termínu v cca. polovině 2017, stát může od smlouvy odstoupit se všemi následky
*stát udělá maximum pro to, aby se stavba udržela při spolufinancování EU zdroji a aby se odevzdala do letní sezony 2017
*pracuje se intenzivně na přístupových komunikacích, z původní staré silnice je nová až po chybějící asfaltéřské práce, na druhé straně je rovněž podklad téměř u konce, tam se staví na zelené louce
*pracuje se všude na všech objektech
*i po architektonické stránce je most navržen dobře

Zdroj: http://www.ncs.hr/hr/nema_sanse_da_ciov ... /12002/7_2

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


1.12.2016 23:09:23
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Novinky z regionu:

Do Dalmácie míří jedna z největších investicí v rámci cestovního ruchu. Tisno (mezi Zadarem a Šibenikem) získá nový turisticko-zdravotnický komplex, který se bude skládat z 5* hotelu a dalších 25 vilek. Tato ruská investice činí 105 mil. €, s výstavbou se začne v roce 2018 a hotovo má být v roce 2021. Pozemky jsou již za 30 mil. HRK ve vlastnictví investora. Zdroj: http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmaci ... -i-25-vila

Dále, společnost Viadukt se snaží zakázku na realizaci mostu v Trogiru udržet, ale nedaří se sehnat ocel v požadované kvalitě, takže se mění struktura dodavatelů a subdodavatelů, takže to nebude z Makedonie, ale od jiného dodavatele v Chorvatsku. Na změnu dostala společnost od ministerstva dalších 10d. Ministr dopravy dále informoval, že rychlostní silnice Trogir - Split má být hotová k 1.5., ale nedodal v jakém rozsahu. Staví se i přístupové komunikace k novému mostu. Cílen pro uvedení do provozu je stále termín do začátku letní sezony. Zdroj: http://www.ncs.hr/hr/viadukt_butkovicu_ ... /12015/7_2

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


7.12.2016 18:20:43
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Vláda investuje 370 mil. HRK (cca. 50 mil. €) do modernizace osobního terminálu na letišti v rámci města Split. Letiště je již na hranici kapacit a současný stav zcela brání dalšímu rozvoji cestovního ruchu. Více pak zde: http://www.mppi.hr/default.aspx?id=31554 .

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


Naposledy upravil Diaľničiar dne 15.8.2017 11:59:44, celkově upraveno 2

odstranění neplatného odkazu12.12.2016 16:39:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Další novinky z regionu:

:arrow: *konala se konference na tému zatopení pobřeží Dalmácie; pokud se nic nezmění, tak Dalmácie bude v roce 2050 čelit stoupnutí hladiny o 31 cm a to už bude mít přímý dopad na oblast Kaštelů, v ohrožení jsou ale i pásma Trogiru, Solinu a Splitu
*dnes je záplavová zóna v rozsahu 5,4 km2, v roce 2050 to bude 6,6 km2 a v roce 2100 více jak 8 km2, přičemž data nejsou sama o sobě nějak velké tak je nutno si uvědomit, že populace v celém regionu za 50 let stoupla o 3%, ale urbanizace pobřeží stoupla 5x, je neskutečná zástavba přímo oblastí hned u pláží a i centrální oblasti se zahušťují a přitom centra Dalmácie jsou často hned vedle moře
*padá silná kritika na nicnedělání s kanalizací ohledně odvedení dešťových srážek, stále se k tomu přistupuje tak, že se to svede do moře, ale tento přístup by se měl zásadně začít měnit
*dnes je záplavami ohroženo asi 2.400 lidí, což je znát při silnějších bouřích, v roce 2050 to bude jen při stoupnutí hladiny bez zohlednění další výstavby 12.400 lidí
*na to, aby se s problémem něco začalo dělat by se mělo ročně vynakládat 2,5 mil. € postupně do roku 2050, naopak pokud se s tím nic neudělá, tak si investice v období 2050 - 2100 vyžádají 74 mil. € ročně

více informací: http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmaci ... rdama-kuna

:arrow: *zde je pak článek týkající se investicí v řádu mnoha miliard HRK do nových hotelů a do rekonstrukcí mnoha hotelů nejen v Dalmácii: http://zadarski.slobodnadalmacija.hr/fo ... jarde-kuna

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


17.12.2016 16:19:28
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Je k dispozici projekt za 14,1 mil. HRK na odkanalizování a výstavbu vodovodní soustavy pod jménem "Vodovod Vir", což je soustava Vir, Vrsi, Nin a Privlaka v odhadovaných realizačních nákladech asi 670 mil. HRK, z čeho samotný Vir obnáší práce za 350 mil. HRK. Celkem i s projektem to tedy vychází na částku přes 90 mil. €. Vybuduje se 107 km vodovodního potrubí a 113 km kanalizační soustavy a 13 čerpacích stanic k tomu. Vše je v rámci EU fondů. Na Vir se postaví i 1,8 km podmořského potrubí. Nemá to přímo moc co se silnicemi, ale během prací to bude masakr co se týče dopravy.

p.s. vím, že je to Zadarská župa, ale stále jakoby Dalmácie

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


2.2.2017 16:17:31
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Split čeká dopravní chaos. Uzavře se jedna z nejdůležitějších tepen města (Ulica Stjepana Radića, Solin) a to od pondělí 6.2. od 9:00 až do poloviny 04/2017. Připravuje se to již několik týdnů, formují se nové obcházky, přetrasovala se MHD. Důvodem je realizace nových plynovodů a komplexní rekonstrukce silnic. Na problematických místech budou policejní hlídky.
Příloha:
8420332.jpg
8420332.jpg [ 117.38 KiB | Zobrazeno 12734 krát ]

Zdroj: http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmaci ... cete-ovako

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


4.2.2017 16:31:28
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
D8, dualizace přes Kaštel, stav prací ... po nové polovině se jezdí ... :

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2523
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2524
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2525

srovnání stavu:

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2536
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2537

Aktuální stav mostu u Trogiru (zde má být do letní sezóny hotovo ...):

http://i.imgur.com/gk2gqAr.jpg

Most má stát 207 mil. HRK, z čeho EU dává 176 mil. Dlouhý bude 574m.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


3.3.2017 16:13:53
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Letiště na ostrově Brač zvládne i větší letadla :arrow:

*hotelový řetězec Bluesun Hoteli, který má své hotely v letoviscích Bol na Brači, v Brela, Tučepi a Starigrad-Paklenica proinvestuje na letišti miliony HRK; vykoupil 1.000 ha pozemků, prodlouží dráhu, takže zde budou moct přistavát letadla s kapacitou do 150 cestujících (nyní do 50), dráha se prodlouží z 1.400m na 1.760m
*navíc se investuje do bezpečnosti, signalizaci a osvětlení a zmodernizuje se i budova letiště, vše má být hotovo v roce 2018
*letiště na Brači bude pak ze všech evropských letiště dostupné za jednu až dvě hodiny, již letos budou na Brači přistávat letadla ze Záhřebu, z Vídně, Lince Paříže, Bruselu, Neapole, Bari a dalších evropských měst
*probíhají intenzivní jednání s nízkonákladovými společnostmi a první dohoda na rok 2018 byla uzavřena se německou společností Eurowings, kterou vlastní Lufthansa
*podle dosavadních předpokladů by se měl provoz na bračském letišti zvýšit o 60 až 70 procent, tedy ze současných 15,5 tisíc cestujících na 25 tisíc cestujících ročně

Letiště se nachází v nadmořské výšce 541 metrů, 14 kilometrů severovýchodně od Bolu a 30 km jihovýchodně od Supetaru.

Zdroj: http://www.chorvatsko.cz/aktual/170314- ... tadla.html

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


16.3.2017 10:06:23
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Rozsáhlá fotogalerie současného stavu přístupových silnic na most Trogir:

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=679
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=680

Zde stav mostu:

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=673

Situace je taková, že zhotovitel zažádal o odklad odevzdání do provozu; namísto 06/2017 až na 02/2018, co se ale dalo očekávat, že se to prostě letos před letní sezonou nestihne. Problémy s dodavatelem oceli, problémy ale i u zhotovitele. Stavba je přitom financována přes EU a je nevyhnutní dodržet nějaký časový harmonogram etap výstavby ... no to nejhorší co se může stát je ještě zkomplikování provozu u Trogiru ...

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


19.3.2017 18:41:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Aktuality z cestovního ruchu:

Ministerstvo cestovního ruchu uvedlo několik informací z oblasti:

*v roce 2016 zde bylo 2,7 mil. turistů a je zaevidováno na 15,1 mil. přenocování (s r. 2015 je to +11% a +12%)
*v tomto roce jsou rekordní investice do cestovního ruchu a to již 1,3 mld. HRK a trend se udrží i další roky
*zájem o region stoupá i mimo léto; v prosinci sem došlo o +33% turistů více oproti r. 2015
*nejnavštěvovanější sídla jsou: Split, Makarska, Seget Donji, Supetar a Hvar
*dle národností je poradí: Němci, Poláci, Češi, Slovinci, Britové a Francouzi
*letos se do užívání dostanou desítky nových a zrekonstruovaných hotelů, třeba:
- investice za 230 mil. HRK směruje na turistický komplex Romana (Makarska)
- investice za 112 mil. HRK jde do nového boutique hotelu Bačvice (pláž Bačvice, Split)
- za 100 mil. HRK se rekonstruuje bývalý horel Jadran (Tučepi)
- za 60 mil. HRK se obnovuje komplex Medena (Seget Donji, Trogir)
- dalších 45 mil. HRK se investuje do nového hotelu Porta Salona (Solin)
- a mnoho, mnoho dalšího ... na Brači, u Duće (Omiš), Split atd.

Ministerstvo cestovního ruchu chce ale rozvíjet i mimoletní aktivity v rámci období mimo hlavní sezóny. Připravují se desítky nových projektů v gastronomii, ve vinařském sektoru, v kulturní oblasti. Dále se plánuje rozšířit síť cyklostezek ze současných 3.500 km na 5.000 km a zesílit se mají investice do sportu a sportovních aktivit.

Informace z mostu u Trogiru:

*společnost Viadukt dokladovala, že musela od začátku výstavby zrealizovat mnoho vlastních studií pro změny oproti plánům v rámci geologie a podloží a upravila se i technologie realizace, takže i proto došlo k omeškání výstavby

*investor Hrvatske Ceste uvažuje o zrušení smlouvy s Viaduktem; ale řeší dopady a další scenáře, pokud by to byla podmínka EU a zároveň nebude problém s profinancováním stavby tak HC udělají vše co bude potřeba, protože za hlavním zdržením byla platební neschopnost Viaduktu a jeho nespolehlivý dodavatel oceli (z Makedonie/FYROM)

jen doplním, že pokud by se smlouva zrušila, pozastaví se práce i na stávající silniční síti ohledně napojení, tedy nic moc pro tuto sezonu v této oblasti

Zdroj: http://www.24sata.hr/news/viadukt-je-de ... ovo-516549

Zde vjezd do známé oblasti Stobreč (u Splitu):

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2604

*tam se realizuje 200m silnice a má to být do Veliké noci hotové ...

A stav u dualizace silnice u Kaštelu je stále nejisté jak to bude s touto letní sezónou, i když práce neustále postupují.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


21.3.2017 14:34:33
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Novinky na hlavních pracích z regionu:

4-pruh napříč Kaštelem se již črtá:

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2612

Vývoj ohledně výstavby mostu u Trogiru:

Státní společnost Hrvatske Ceste (HC) začala v pátek proces odebraní stavby společnosti Viadukt pro neplnění časového harmonogramu výstavby. Od nového dodavatele očekává hlavně zrychlení výstavby. Viadukt nejen že neplní termíny výstavby mostu, kde se vymlouval na problémy oceli u dodavatele, ale nedokázal postavit včas ani napájecí silnice, kde se zavázal k tomu v 04/2016 že tak do 7 mesíců učiní.
Příloha:
Snímka.PNG
Snímka.PNG [ 14.81 KiB | Zobrazeno 12205 krát ]

Projekt je nyní hotov z cca. 57%. HC vyzvala všechny relevantní společnosti k předložení nabídek a očekává, že si během 45-60d někoho vybere.

Jen okrajově, protože se to netýká tohoto vlákna, společnost Viadukt je na pokraji bankrotu. V současné době není schopna ani vyplácet dělníkům mzdy. Společnost s 1.800 zaměstnanci toho ale realizuje v rámci Chorvatska více. Ve čtvrtek měla společnost již zablokované účty. Akcie společnosti se za poslední dny a týdny prudce oslabují.

Dle pravidel EU financování projektu a vzniklé pokud chce Chorvatsko peníze na tento projekt vidět tak stavba musí být hotová do konce letošního roku. O tom, že to nebude před začátkem letošní sezóny není co pochybovat. HC udělají maximum pro to, aby současná omezení kvůli napájecím komunikacím minimálně komplikovali provoz na stávajících silnicích ... hodnota prací je kolem 208 mil. HRK, EU poskytuje 177 mil. HRK. Původně měl být most hotový již koncem roku 2016, termín letošní sezóny byl sepsán dodatečně.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


3.4.2017 14:22:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Našel jsem odkaz na hezké panoramatické snímky ze 4-pruhu v Kaštelech:

http://www.cropix.hr/index.php?menuid=g ... gid=104855

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


5.4.2017 15:11:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Koncem 03/2017 jsem informoval kolem prací do Stobreču, tak zde jsou záběry na současný stav: http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2642 :)

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


2.5.2017 7:11:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Další záběry na postup prací 4-pruhu Kaštel:

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2660
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2661
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2662

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


9.5.2017 7:35:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
Po 11 letech realizace a proinvestování 500 mil. HRK se u Kaštelu změnila silnice 1+1 na 4-pruh :arrow:
Příloha:
1.PNG
1.PNG [ 805.06 KiB | Zobrazeno 11495 krát ]

Jde o 5,5 km dlouhý podúsek Kaštel Gomilica - Kaštel Stari v nákladech 147 mil. HRK, jehož práce se začali v roce 2006. Výstavba zamrzla v období krize a obnovila se až kolem roku 2014. Do provozu se úsek měl dostat koncem roku 2016, ale to zpomalil proces výkupu pozemků. Ve vlákně informace jsou. Do nové letní sezony se tak zásadně zrychlí tamní provoz, na tahu Trogir - Split, kde projíždí na 25.000 vozidel za 24h. Tah je součástí většího koridoru až po Omiš, ale zde je ještě co dělat. Co se týče mostu na Trogir, tak tam se hledá nový dodavatel, takže to do letní sezóny v provozu nebude.

Zdroj a více informací: http://mppi.hr/default.aspx?id=32819, http://www.ncs.hr/hr/foto_cudo_kraj_spl ... /12415/7_2

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


5.6.2017 8:19:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
záběry na 4-pruh v Kaštelech (seshora):

https://imageshack.com/i/pon826b9j
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/923/Tt9CmD.jpg

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


9.6.2017 15:41:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP

Příspěvky: 14337
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Splitsko-dalmatská župa
znovu záběry na rychlostní silnici v Kaštelech, i s hezkými nočními záběry:

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2691

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2020
čtěte+hlasujte


27.6.2017 14:58:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 173 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz