Tunely v úplné rovině aneb jak šikovně prostavět co nejvíce peněz
14. března 2010 9:00
PRAHA - V Bzenecké Doubravě na jižní Moravě se chystá stavba dvou dálničních tunelů v absolutní rovině. Stavba za 12 miliard korun je podle nezávislých expertů a ekologů ukázkou toho, jak šikovně prostavět co nejvíc peněz.
Vypadá to jak nápad starosty Kocourkova. Mezi Bzencem a Rohatcem na jižním Moravě je téměř naprostá rovina. Přesto tu chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybudovat nejdelší tunel v Česku.
Šestikilometrový obr má být se svým kratším dvoukilometrovým bratrem součástí rychlostní silnice R55. U Bzence má vzniknout proto, aby ochránil tamní ptačí rezervaci. Veledílo za 12 miliard korun už posvětila odborná komise ministerstev dopravy a životního prostředí.
Téměř všichni dotčení, tedy ekologové, ŘSD, místní samospráva a přizvaná inženýrská společnost Mott MacDonald, se přitom shodnou na tom, že takto dlouhý a drahý tunel je naprostý nesmysl. Proč se má tedy stavět?
Podle ekologů jde o účelovou politiku ŘSD. Postup je podle nich jednoduchý. Navržení trasy, která je pro ekology nepřijatelná, její tvrdé prosazování a nakonec předražený kompromis.
"Oni si vytyčí jednu z variant a tu pak prosazují přes mrtvoly. Na nás pak svedou to, že jsme dálnici neúměrně prodražili. Takový tunel ale nikdo nechtěl. Nabízela se objízdná varianta," říká Pavel Doucha z Ekologického právního servisu.
Podobně nemluví jen ekologové. Projekt tunelu odsuzuje i poradenská společnost Mott MacDonald, kterou si ŘSD najalo, aby u Bzence posoudila všechny trasy dálnice. "Je to úplný nesmysl. Je za tím snaha dotlačit to ke zdi a pak vyplýtvat desítky miliard za nějaké naprosto nesmyslné řešení," říká ředitel firmy Jiří Petrák. Ten ale dodává, že chyba je i na druhé straně.
"Nejekologičtější průchod Bzeneckou Doubravou by byl po zemi v souběhu se železnicí. Zmizely by totiž nepůvodní dřeviny, které zarostly někdejší cennou step. To je ale nemožné kvůli zřízení rezervace," dodává Petrák. Tu založilo v roce 2004 ministerstvo životního prostředí v rámci celoevropského projektu NATURA 2000. ŘSD všechny úvahy o mrhání penězi razantně odmítá. "My nechceme prostavět co nejvíc peněz. Naopak. Pokud tu prostavíme 12 miliard korun, tak je nám to velmi líto, ale byli jsme k tomu donuceni," brání se Jan Hoření z ŘSD.
Podle něj se ekologové vložili do projektu stavby R55 příliš pozdě. Až poté, co byla vybrána finální varianta. "My nemůžeme ve dvou třetinách cesty zahodit několik let příprav a peníze, které jsme do toho vložili," dodává.
Zatím není jasné, jestli zmíněné veledílo na jižní Moravě opravdu vznikne. Podle jedné z teorií je totiž možné, že předražený tunel měl pouze projekt R55 na chvíli zmrazit. Cena je totiž tak veliká, že se na ni bude stát zdráhat poslat peníze.
http://byznys.lidovky.cz/tunely-v-uplne ... oprava_ter
R55 Zbytečné tunely
Články z novin a internetu - domácí
Přejít na
- Dálnice a silnice v Česku
- ↳ Všeobecné
- ↳ Dálnice
- ↳ D0
- ↳ D1
- ↳ D1 Modernizace
- ↳ D2
- ↳ D3
- ↳ D4
- ↳ D5
- ↳ D6
- ↳ D7
- ↳ D8
- ↳ D10
- ↳ D11
- ↳ D35
- ↳ D43
- ↳ D46
- ↳ D48
- ↳ D49
- ↳ D52
- ↳ D55
- ↳ D56
- ↳ Dálnice 2050+ dle studie ŘSD
- ↳ Dálniční odpočívky
- ↳ Rychlostní silnice
- ↳ Silnice I. třídy
- ↳ I/2
- ↳ I/3
- ↳ I/4
- ↳ I/9
- ↳ I/10
- ↳ I/11
- ↳ I/12
- ↳ I/13
- ↳ I/14
- ↳ I/15
- ↳ I/16
- ↳ I/17
- ↳ I/18
- ↳ I/19
- ↳ I/20
- ↳ I/21
- ↳ I/22
- ↳ I/23
- ↳ I/26
- ↳ I/27
- ↳ I/28
- ↳ I/30
- ↳ I/31
- ↳ I/33
- ↳ I/34
- ↳ I/35
- ↳ I/36
- ↳ I/37
- ↳ I/38
- ↳ I/39
- ↳ I/43
- ↳ I/44
- ↳ I/45
- ↳ I/46
- ↳ I/49
- ↳ I/50
- ↳ I/53
- ↳ I/54
- ↳ I/55
- ↳ I/56
- ↳ I/57
- ↳ I/58
- ↳ I/59
- ↳ I/60
- ↳ I/62
- ↳ I/63
- ↳ I/67
- ↳ I/68
- ↳ I/73
- ↳ Ostatní silnice
- ↳ Jihočeský kraj
- ↳ Jihomoravský kraj
- ↳ Karlovarský kraj
- ↳ Kraj Vysočina
- ↳ Královéhradecký kraj
- ↳ Liberecký kraj
- ↳ Moravskoslezský kraj
- ↳ Olomoucký kraj
- ↳ Pardubický kraj
- ↳ Plzeňský kraj
- ↳ Středočeský kraj
- ↳ Ústecký kraj
- ↳ Zlínský kraj
- ↳ Praha
- ↳ Pražský okruh D0
- ↳ Městský okruh
- ↳ Brno
- ↳ Galerie foto a video
- ↳ Dotazy a diskuze
- Dálnice a silnice v zahraničí
- ↳ Evropská unie
- ↳ Německo
- ↳ Rakousko
- ↳ Slovensko
- ↳ D1 (SK)
- ↳ D3 (SK)
- ↳ R1 (SK)
- ↳ R2 (SK)
- ↳ R3 (SK)
- ↳ R4 (SK)
- ↳ R7 (SK)
- ↳ Silnice I. třídy (SK)
- ↳ Francie
- ↳ Polsko
- ↳ Chorvatsko
- ↳ Evropa mimo EU
- ↳ Amerika
- ↳ USA
- ↳ Kanada
- ↳ Asie
- ↳ Afrika
- ↳ Austrálie a Oceánie
- ↳ Austrálie
- ↳ Interkontinentální a globální témata
- Odpočívka
- ↳ Odpočívka Na České dálnici
- ↳ Dopravní značky a zařízení, semafory
- ↳ Městská hromadná doprava (MHD)
- ↳ Pravidla silničního provozu
- ↳ Vodní doprava
- ↳ Vozidla - technika
- ↳ Železniční doprava
- ↳ O tomto fóru a o portálu ceskedalnice.cz
- ↳ Odpadkový koš
- Monitoring
- ↳ Tisk a média online
- ↳ Archiv Česko
- ↳ 2023 Česko
- ↳ 2022 Česko
- ↳ 2021 Česko
- ↳ 2020 Česko
- ↳ 2019 Česko
- ↳ 2018 Česko
- ↳ 2017 Česko
- ↳ 2016 Česko
- ↳ 2015 Česko
- ↳ 2014 Česko
- ↳ 2013 Česko
- ↳ 2012 Česko
- ↳ 2011 Česko
- ↳ 2010 Česko
- ↳ 2009 Česko
- ↳ Archiv Svět
- ↳ 2022 Svět
- ↳ 2021 Svět
- ↳ 2020 Svět
- ↳ 2019 Svět
- ↳ 2018 Svět
- ↳ 2017 Svět
- ↳ 2016 Svět
- ↳ 2015 Svět
- ↳ 2014 Svět
- ↳ 2013 Svět
- ↳ 2012 Svět
- ↳ 2011 Svět
- ↳ 2010 Svět
- ↳ 2009 Svět
- ↳ 2023 Svět
- ↳ 2024 Česko
- ↳ 2024 Svět
- ↳ Internet
- ↳ ŘSD
- ↳ Historie
- International corner
- ↳ English section
- ↳ Deutsche Sektion