Dobrovského tunely řeší opět soud, Brno chce zabránit přerušení stavby
Zdroj: iDNES.cz - Brno, 27.6.2011, autor: Petra Kozlanská
Brno se vložilo do sporů okolo tunelů Dobrovského, které opět řeší soud, a přihlásilo se jako účastník soudního řízení. Chce zabránit tomu, aby předběžným opatřením soud stavbu opět zastavil. Kromě milionových ztrát by to přineslo i kolaps dopravy ve městě.
Město musí v krátké lhůtě dostatečně vysvětlit, jak je stavba pro Brno důležitá a jak by další průtahy uškodily dopravě.
Pokud to nezvládne, může soud v předběžném opatření práce opět zastavit. To už se jednou stalo loni, stálo to čtvrt miliardy korun a stavba se zdržela o tři čtvrtě roku.
Městský soud v Praze se před dvěma týdny začal zabývat žalobou sdružení VMO Brno, které kritizuje, že tunely mají nedostatečnou ochranu před hlukem.
"Za rozhodující pokládáme rozšíření a zvětšení některých protihlukových stěn podél Voroněžské, Záhřebské a Královopolské tak, aby denní hluková zátěž nepřesáhla 58 decibelů," uvedl mluvčí VMO Brno Karel Štěpaník.
Úpravy protihlukových opatření mají smysl až po spuštění tunelů
Ze stejného důvodu už sdružení podalo žalobu před třemi roky a soud mu loni na podzim vyhověl. Tunely přišly na čtyři měsíce o stavební povolení. Sdružení se znovu obrátilo na soud z důvodu, že stavbaři se jejich námitkami nezabývali a projekt nijak neupravili.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jako investor stavby namítá, že úpravy protihlukových opatření má smysl dělat až po spuštění tunelů a přilehlých křižovatek do provozu.
"Jakmile se stavbu podaří dokončit, změříme, jaký bude v okolí hluk, a podle toho veškerá opatření upravíme," komentovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.
Investor věří, že se už tunely podaří dokončit bez přerušení. "Mělo by se podařit hlavně to, že maximum dopravy z ulice Hradecké bude odvedeno do tunelů," doplnila mluvčí.
Soud by mohl práce na tunelech zastavit i na několik let
Odbor dopravy, Brněnské komunikace i ŘSD teď pracují na co nejlepší obhajobě významu tunelů Dobrovského pro Brno. Soud totiž může vydat předběžné opatření, kterým by stavbu opět zastavil. A to až do konce projednávání žaloby, tedy i na několik let.
"Na vypracování té argumentace máme jen několik dnů, za tu dobu se dá tak závažná věc těžko stihnout. Budeme soud žádat, aby nám lhůtu ještě o měsíc prodloužil," řekl první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).
Kvůli minulé přestávce se otevření tunelů posunulo o tři čtvrtě roku. Další, i kdyby krátké přerušení by podle Kotziana znamenalo zdržení o dalšího půl roku. Některé práce se totiž nedají dělat v zimě. Tunely budou součástí Velkého městského okruhu, který by město chtělo dokončit do roku 2030.
Na dokončení tunelů je v Brně závislá rekonstrukce ulic Minská a Horova, které jsou v havarijním stavu. Právě přes ně ale tisíce řidičů denně objíždí nedostavěné tunely.
"Kdyby soud stavbu zastavil,musela by se úplně uzavřít, což by znamenalo, že by se nedalo ani projíždět už hotovými úseky. Máme studie, které ukazují, že by to znamenalo totální kolaps dopravy ve městě," obává se náměstek.
http://www.modernibrno.cz/aktualita.htm?aktualita=19432
(B) Dobrovského tunely řeší opět soud, Brno chce zabránit...
Články z novin a internetu - domácí
Přejít na
- Dálnice a silnice v Česku
- ↳ Všeobecné
- ↳ Dálnice
- ↳ D0
- ↳ D1
- ↳ D1 Modernizace
- ↳ D2
- ↳ D3
- ↳ D4
- ↳ D5
- ↳ D6
- ↳ D7
- ↳ D8
- ↳ D10
- ↳ D11
- ↳ D35
- ↳ D43
- ↳ D46
- ↳ D48
- ↳ D49
- ↳ D52
- ↳ D55
- ↳ D56
- ↳ Dálnice 2050+ dle studie ŘSD
- ↳ Dálniční odpočívky
- ↳ Rychlostní silnice
- ↳ Silnice I. třídy
- ↳ I/2
- ↳ I/3
- ↳ I/4
- ↳ I/9
- ↳ I/10
- ↳ I/11
- ↳ I/12
- ↳ I/13
- ↳ I/14
- ↳ I/15
- ↳ I/16
- ↳ I/17
- ↳ I/18
- ↳ I/19
- ↳ I/20
- ↳ I/21
- ↳ I/22
- ↳ I/23
- ↳ I/26
- ↳ I/27
- ↳ I/28
- ↳ I/30
- ↳ I/31
- ↳ I/33
- ↳ I/34
- ↳ I/35
- ↳ I/36
- ↳ I/37
- ↳ I/38
- ↳ I/39
- ↳ I/43
- ↳ I/44
- ↳ I/45
- ↳ I/46
- ↳ I/49
- ↳ I/50
- ↳ I/53
- ↳ I/54
- ↳ I/55
- ↳ I/56
- ↳ I/57
- ↳ I/58
- ↳ I/59
- ↳ I/60
- ↳ I/62
- ↳ I/63
- ↳ I/67
- ↳ I/68
- ↳ I/73
- ↳ Ostatní silnice
- ↳ Jihočeský kraj
- ↳ Jihomoravský kraj
- ↳ Karlovarský kraj
- ↳ Kraj Vysočina
- ↳ Královéhradecký kraj
- ↳ Liberecký kraj
- ↳ Moravskoslezský kraj
- ↳ Olomoucký kraj
- ↳ Pardubický kraj
- ↳ Plzeňský kraj
- ↳ Středočeský kraj
- ↳ Ústecký kraj
- ↳ Zlínský kraj
- ↳ Praha
- ↳ Pražský okruh D0
- ↳ Městský okruh
- ↳ Brno
- ↳ Galerie foto a video
- ↳ Dotazy a diskuze
- Dálnice a silnice v zahraničí
- ↳ Evropská unie
- ↳ Německo
- ↳ Rakousko
- ↳ Slovensko
- ↳ D1 (SK)
- ↳ D3 (SK)
- ↳ R1 (SK)
- ↳ R2 (SK)
- ↳ R3 (SK)
- ↳ R4 (SK)
- ↳ R7 (SK)
- ↳ Silnice I. třídy (SK)
- ↳ Francie
- ↳ Polsko
- ↳ Chorvatsko
- ↳ Evropa mimo EU
- ↳ Amerika
- ↳ USA
- ↳ Kanada
- ↳ Asie
- ↳ Afrika
- ↳ Austrálie a Oceánie
- ↳ Austrálie
- ↳ Interkontinentální a globální témata
- Odpočívka
- ↳ Odpočívka Na České dálnici
- ↳ Dopravní značky a zařízení, semafory
- ↳ Městská hromadná doprava (MHD)
- ↳ Pravidla silničního provozu
- ↳ Vodní doprava
- ↳ Vozidla - technika
- ↳ Železniční doprava
- ↳ O tomto fóru a o portálu ceskedalnice.cz
- ↳ Odpadkový koš
- Monitoring
- ↳ Tisk a média online
- ↳ Archiv Česko
- ↳ 2023 Česko
- ↳ 2022 Česko
- ↳ 2021 Česko
- ↳ 2020 Česko
- ↳ 2019 Česko
- ↳ 2018 Česko
- ↳ 2017 Česko
- ↳ 2016 Česko
- ↳ 2015 Česko
- ↳ 2014 Česko
- ↳ 2013 Česko
- ↳ 2012 Česko
- ↳ 2011 Česko
- ↳ 2010 Česko
- ↳ 2009 Česko
- ↳ Archiv Svět
- ↳ 2022 Svět
- ↳ 2021 Svět
- ↳ 2020 Svět
- ↳ 2019 Svět
- ↳ 2018 Svět
- ↳ 2017 Svět
- ↳ 2016 Svět
- ↳ 2015 Svět
- ↳ 2014 Svět
- ↳ 2013 Svět
- ↳ 2012 Svět
- ↳ 2011 Svět
- ↳ 2010 Svět
- ↳ 2009 Svět
- ↳ 2023 Svět
- ↳ 2024 Česko
- ↳ 2024 Svět
- ↳ Internet
- ↳ ŘSD
- ↳ Historie
- International corner
- ↳ English section
- ↳ Deutsche Sektion