U Sokolova opravují třísetmetrový most, měl narušené pilíře
Radek Duchoň, MF DNES / idnes.cz, 10. června 2010
Tři sta metrů dlouhý silniční most přes Ohři u Sokolova prochází unikátní rekonstrukcí. Bude rozšířen o dva pruhy. Stavitelé také zesílí jeho pilíře, po jejich průzkumu totiž zjistili, že jsou narušené. Mostový oblouk zřejmě rekonstrukce mine.
Stavbaři už sundali starou mostovku (vrchní část mostu s vozovkou) a na most přes Ohři u Transmotelu se tak naskýtá pozoruhodný pohled. Zanedlouho se na něj začne nasouvat centimetr po centimetru mostovka nová.
Až rekonstrukce 36 let starého mostu skončí, stane se most součástí páteřní komunikace v Karlovarském kraji, rychlostní silnice R6. Díky dvěma novým jízdním pruhům bude o šest metrů širší než dosud.
"Koncem června budeme vysouvat novou mostovku," řekl vedoucí projektu rekonstrukce mostu Zdeněk Rozsypálek ze stavební firmy Metrostav. "V první fázi půjde o tři pole, a to směrem od Sokolova. Práce jdou podle harmonogramu, nic stavbu nekomplikuje," dodal.
Proč musí relativně mladý most projít tak zásadní proměnou? Kromě rozšíření o dva pruhy se celkově změní typ konstrukce. Beton bude nahrazen železem. Na povrchu silnice bude pochopitelně tak jako dosud asfalt. Řidič tedy spatří změnu pouze v šířce vozovky. Celkově ale bude most lehčí a odolnější.
Laicky se podle Rozsypálka dá říci, že z původního mostu zůstane jen středový oblouk a pilíře. A také ty je třeba obnovit. "Když jsme pilíře podrobně prozkoumali, zjistili jsme, že jsou narušené. Porušený byl beton i železa. Vše bylo ve výrazně horším stavu, než se předpokládalo," uvádí šéf stavbařů.
Lešení tedy obepnulo i pilíře. "Za pomoci takzvaného šplhacího bednění a armatur pilíře zesilujeme dvacet centimetrů silnou vrstvou betonu z každé strany. Předpokládáme, že s obloukem se nebude muset dělat nic," říká projektant.
Skutečnost, že most musí nakonec projít skutečně zásadní obnovou, byla rozhodujícím důvodem, proč došlo na jeho celkovou uzavírku. Důležitou roli při rozhodnutí o objížďce hrála také bezpečnost stavebníků. Kdyby měli pracovat za provozu, auta by je míjela jen o centimetry.
Dělníci pracují 16 hodin denně a na přípravě nové ocelové konstrukce se dělá i v noci. Montéři novou ocelovou konstrukci svařují vedle mostu ze zhruba 200 tunových kusů, ty pak jeřáb přesune do montážní jámy, kde je svaří dohromady. Potom je, zjednodušeně řečeno, speciální hydraulika natlačí na pilíře.
Vozidla jedoucí z Karlových Varů směrem na Sokolov a opačně musí kvůli stavbě mostu jet objížďkou přes Královské Poříčí.
OPRAVA MOSTU
Konec května: skončilo bourání původních betonových částí
Červen-říjen: budou se nasouvat pole nové ocelové konstrukce
Listopad a další měsíce: římsy, izolace a další dodělávky
Duben 2011: otevření jedné poloviny profilu mostu
Do konce roku 2011: celkové otevření
Míry nového mostu:
- váha ocelové konstrukce (mostovky): 2 500 tun
- výška: 48 metrů nad hladinou Ohře
- šířka: 20 metrů (o 6 víc než dosud)
- délka: 297 metrů
Most byl postaven v roce 1974. Zažitý je jeho název u Transmotelu, oficiálně se jmenuje Most 30. výročí, dříve Únorového vítězství.
(K) U Sokolova opravují třísetmetrový most
Články z novin a internetu - domácí
Přejít na
- Dálnice a silnice v Česku
- ↳ Všeobecné
- ↳ Dálnice
- ↳ D0
- ↳ D1
- ↳ D1 Modernizace
- ↳ D2
- ↳ D3
- ↳ D4
- ↳ D5
- ↳ D6
- ↳ D7
- ↳ D8
- ↳ D10
- ↳ D11
- ↳ D35
- ↳ D43
- ↳ D46
- ↳ D48
- ↳ D49
- ↳ D52
- ↳ D55
- ↳ D56
- ↳ Dálnice 2050+ dle studie ŘSD
- ↳ Dálniční odpočívky
- ↳ Rychlostní silnice
- ↳ Silnice I. třídy
- ↳ I/2
- ↳ I/3
- ↳ I/4
- ↳ I/9
- ↳ I/10
- ↳ I/11
- ↳ I/12
- ↳ I/13
- ↳ I/14
- ↳ I/15
- ↳ I/16
- ↳ I/17
- ↳ I/18
- ↳ I/19
- ↳ I/20
- ↳ I/21
- ↳ I/22
- ↳ I/23
- ↳ I/26
- ↳ I/27
- ↳ I/28
- ↳ I/30
- ↳ I/31
- ↳ I/33
- ↳ I/34
- ↳ I/35
- ↳ I/36
- ↳ I/37
- ↳ I/38
- ↳ I/39
- ↳ I/43
- ↳ I/44
- ↳ I/45
- ↳ I/46
- ↳ I/49
- ↳ I/50
- ↳ I/53
- ↳ I/54
- ↳ I/55
- ↳ I/56
- ↳ I/57
- ↳ I/58
- ↳ I/59
- ↳ I/60
- ↳ I/62
- ↳ I/63
- ↳ I/67
- ↳ I/68
- ↳ I/73
- ↳ Ostatní silnice
- ↳ Jihočeský kraj
- ↳ Jihomoravský kraj
- ↳ Karlovarský kraj
- ↳ Kraj Vysočina
- ↳ Královéhradecký kraj
- ↳ Liberecký kraj
- ↳ Moravskoslezský kraj
- ↳ Olomoucký kraj
- ↳ Pardubický kraj
- ↳ Plzeňský kraj
- ↳ Středočeský kraj
- ↳ Ústecký kraj
- ↳ Zlínský kraj
- ↳ Praha
- ↳ Pražský okruh D0
- ↳ Městský okruh
- ↳ Brno
- ↳ Galerie foto a video
- ↳ Dotazy a diskuze
- Dálnice a silnice v zahraničí
- ↳ Evropská unie
- ↳ Německo
- ↳ Rakousko
- ↳ Slovensko
- ↳ D1 (SK)
- ↳ D3 (SK)
- ↳ R1 (SK)
- ↳ R2 (SK)
- ↳ R3 (SK)
- ↳ R4 (SK)
- ↳ R7 (SK)
- ↳ Silnice I. třídy (SK)
- ↳ Francie
- ↳ Polsko
- ↳ Chorvatsko
- ↳ Evropa mimo EU
- ↳ Amerika
- ↳ USA
- ↳ Kanada
- ↳ Asie
- ↳ Afrika
- ↳ Austrálie a Oceánie
- ↳ Austrálie
- ↳ Interkontinentální a globální témata
- Odpočívka
- ↳ Odpočívka Na České dálnici
- ↳ Dopravní značky a zařízení, semafory
- ↳ Městská hromadná doprava (MHD)
- ↳ Pravidla silničního provozu
- ↳ Vodní doprava
- ↳ Vozidla - technika
- ↳ Železniční doprava
- ↳ O tomto fóru a o portálu ceskedalnice.cz
- ↳ Odpadkový koš
- Monitoring
- ↳ Tisk a média online
- ↳ Archiv Česko
- ↳ 2023 Česko
- ↳ 2022 Česko
- ↳ 2021 Česko
- ↳ 2020 Česko
- ↳ 2019 Česko
- ↳ 2018 Česko
- ↳ 2017 Česko
- ↳ 2016 Česko
- ↳ 2015 Česko
- ↳ 2014 Česko
- ↳ 2013 Česko
- ↳ 2012 Česko
- ↳ 2011 Česko
- ↳ 2010 Česko
- ↳ 2009 Česko
- ↳ Archiv Svět
- ↳ 2022 Svět
- ↳ 2021 Svět
- ↳ 2020 Svět
- ↳ 2019 Svět
- ↳ 2018 Svět
- ↳ 2017 Svět
- ↳ 2016 Svět
- ↳ 2015 Svět
- ↳ 2014 Svět
- ↳ 2013 Svět
- ↳ 2012 Svět
- ↳ 2011 Svět
- ↳ 2010 Svět
- ↳ 2009 Svět
- ↳ 2023 Svět
- ↳ 2024 Česko
- ↳ 2024 Svět
- ↳ Internet
- ↳ ŘSD
- ↳ Historie
- International corner
- ↳ English section
- ↳ Deutsche Sektion